با این کار شادتر – سالم‌ تر و پولدارتر شویم

نظرات 4
6 دقیقه مطالعه

با این کار شادتر - سالم‌ تر و پولدارتر شویم

اگر بیل گیتس می‌ تواند، ما هم می‌ توانیم

مهم‌ ترین رهاورد یا به عبارت دقیق‌ تر دستاوردی که از مطالعه بسیار عاید ما خواهد شد، این است که تا آخر عمر با سطح بالایی از آگاهی و دانش با مشکلات زندگی روبرو خواهیم شد. این آگاهی به ما کمک خواهد کرد تا در رویارویی با مشکلات به جای آنکه عصبی شویم تصمیم درستی را اتخاذ نماییم.

دلایل بسیاری در این زمینه وجود دارند که ما را قانع می‌ کنند، بهتر است در برنامه کاری و پر مشغله خود زمانی را برای مطالعه و یادگیری اختصاص دهیم. اگر کارمند یک شرکت بزرگ هستیم، این خود یک دلیل مهم به شمار میرود. بیل گیتس، وارن بافت، اپرا وینفری و… همه این افراد موفق بخش قابل توجهی از زمان خود را در طول هفته صرف یادگیری نکات جدید می کنند.

اگر هنوز هم به دنبال دلایل بیشتری هستیم و این سوال را مطرح می‌ کنیم که چرا پس از اتمام دوران مدرسه بازهم باید به دنبال یادگیری نکات جدید باشیم، شاید جان کلمن نویسنده مشهور بتواند به خوبی به این پرسش ما پاسخ دهد. او به طور مرتب در ارتباط با یادگیری مادام‌ العمر و مزایای بسیاری که این رویکرد به همراه م ی‌آورد، مطالبی را در وبلاگ HBR نوشته است. او در یکی از پست‌ های اخیر خود به مردم پیشنهاد داده است: “زمان بیشتری از زندگی خود را صرف تغذیه مغز خود کنند.”

ثروتمندتر، شادتر و محبوب‌ تر

کلمن در یکی از پست‌ های اخیر خود تمامی شواهد و مدارکی که نشان می‌ دهند یادگیری مادام‌ العمر چه مزایایی را برای مردم به ارمغان می‌ آورد و چگونه این یادگیری مستمر بسیاری از مشکلات زندگی را حل کرده و فشار زندگی را کاهش میدهد، مطالب ارزشمندی را نوشته است. به نظر میرسد، ثروتمندتر شدن، سالم تر بودن، شادتر بودن و محبوب‌ تر بودن از مزایای مهم و ارزشمندی است که به واسطه مطالعه کردن در اختیار مردم قرار میگیرد.

ثروتمندتر خواهیم شد

درک این موضوع پیچیده نیست که مشاهده می‌ کنیم جهان به سرعت در حال حرکت است. برای آنکه بتوانیم همواره یک متخصص باشیم باید، به طور مادام‌ العمر در حال یادگیری و مطالعه باشیم. اگر به گفته‌ های کلمن شک داریم، بهتر است به گزارشی که از سوی اکونومیست تحت عنوان “آموزش مادام‌ العمر به یک اصل ضروری در اقتصاد تبدیل شده است،” نگاهی داشته باشیم.

با این کار شادتر - سالم‌ تر و پولدارتر شویم

سالم‌ تر خواهیم بود

همواره به این نکته توجه داشته باشیم میان سلامتی و مطالعه رابطه مستقیمی وجود دارد. تنها کافی است مقدار کمی از زمان خود را در طول هفته به مطالعه کردن و یادگیری نکات جدید اختصاص دهیم. تعدادی از پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌ اند که مطالعه بیشتر میزان امید به زندگی را در مردم افزایش میدهد.

محبوب‌ تر خواهیم شد

کلمن دلایل کمتری را برای این موضوع برشمرده است. اما بر مبنای تجربیات خود ادعا میکند کنجکاوی و موفقیت‌ های اجتماعی رابطه مستقیمی با یکدیگر خواهند داشت. کلمن در پست اخیر خود نوشته است: “در حالی که مطالعات کمی در ارتباط با این موضوع انجام شده، اما متوجه شده‌ ام افرادی که کنجکاو هستند و بخش قابل توجهی از زمان خود را صرف یادگیری می‌ کنند تقریباً شادتر، اجتماعی‌‌ تر، حرفه‌ ای‌‌تر و جذاب‌ تر از افرادی هستند که مطالعه آنها کم بوده یا اصلاً مطالعه‌ ای ندارند.”

با این کار شادتر - سالم‌ تر و پولدارتر شویم

شادتر خواهیم شد

کلمن شواهد قابل استنادی که نشان دهد چه رابطه‌ ای میان یادگیری و طرز تفکر وجود دارد ارائه نکرده است، اما پژوهش‌ های انجام شده بیانگر این است که مطالعه مستمر و منظم باعث شادی مردم میشود.

چگونه می‌ توانیم بخشی از وقت خود را برای یادگیری اختصاص دهیم؟

روی هم رفته، شواهدی که به آنها اشاره کردیم به اندازه کافی قانع کننده هستند که ما را متقاعد سازند بخشی از وقت خود را حتی در شرایطی که به شدت گرفتار هستیم صرف یادگیری کنیم. اما چگونه می‌ توانیم در برنامه فشرده خود زمانی را برای این مهم اختصاص دهیم؟ ابتدا مهم‌ ترین اصلی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که خود را در ارتباط با این مهم متعهد بدانیم. اگر بیل گیتس قادر است حداقل بخشی از زمان خود را به این مهم اختصاص دهد، مطمئنا ما قادر هستیم این کار را با زمان بیشتری انجام دهیم. راهکارهای متعددی برای این موضوع وجود دارد، به طور مثال باید از مواردی که باعث لغزش ما می‌ شوند اجتناب کنیم. می‌ توانیم فهرستی از منابع آنلاین تهیه کنیم، مواردی که وقت آزاد ما را در طول روز هدر می‌ دهند را پیدا کنیم و از فهرست کارهای خود حذف نماییم.

در نهایت، سعی کنیم به این پرسش پاسخ دهیم، من تا چه اندازه حاضر هستم بخشی از زمان خود را در طول هفته به مطالعه مفید و موثر اختصاص دهم؟

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx