نقش مدیریت زمان در موفقیت شما

4 comments
9 Min Read

نقش مدیریت زمان در موفقیت شما

تاثیر کلیدی و نقش مدیریت زمان در موفقیت افراد

توانایی شما در مدیریت زمان به عنوان یک مدیر به اندازه هر کاری دیگری تعیین کننده موفقیت یا شکست تان می باشد. زمان منبعی ضروری و غیرقابل جایگزین برای موفقیت در زندگی است. این ارزشمندترین دارایی شماست. نمی توان آن را پس انداز کرد یا زمان از دست رفته را به دست آورد. هر کاری که باید انجام دهید نیازمند زمان است و هرچه از زمان خود بهتر استفاده کنید، موفق تر خواهید بود و پاداش های بزرگ تری به دست خواهید آورد.

مدیریت زمان برای برخورداری از حداکثر سلامتی، بهره وری شخصی و رسیدن به موفقیت در زندگی حیاتی است. میزان کنترلی که بر زمان و زندگی خود دارید، یک شاخص مهم از میزان آرامش درونی، هماهنگی و سلامت ذهنی شما است. احساس عدم توانایی در کنترل زمان یکی از منابع اصلی استرس، افسردگی و نگرانی محسوب می شود. بنابراین هرچه بهتر رویدادهای مهم زندگی خود را برنامه ریزی، سازماندهی و کنترل کنید، هر لحظه احساس بهتری خواهید داشت. همچنین انرژی بیشتری دارید، بهتر می خوابید و کارهای بیشتری انجام می دهید.

چهار عامل بهره وری در مدیریت زمان

شما با استفاده از روش های درست مدیریت زمان می توانید در هر روز کاری دو ساعت فعالیت مفید و اضافه داشته باشید، یا حتی خروجی و بهره وری خود را دو برابر کنید. موفقیت این تکنیک ها برای هزاران مدیر در حوزه های مختلف اثبات شده است و تا زمانی که چهار عامل معروف بهره وری را با خود داشته باشید، برای شما هم موفقیت آمیز خواهد بود.

۱ – نخستین عامل اشتیاق است

باید اشتیاق عمیق و سوزان داشته باشید تا زمان را تحت کنترل درآورده و به حداکثر بهره وری برسید.

۲ – دومین عامل اراده است

باید در مقابل تمام وسوسه ها مقاومت کنید تا مدیریت زمانی موثری داشته باشید. اشتیاق شما اراده شما را تقویت می کند و زمینه ساز رسیدن به موفقیت در زندگی خواهد شد.

۳ – سومین عامل قاطعیت است

باید به صراحت تصمیم بگیرید که تکنیک های خوب مدیریت زمان را آن قدر تمرین کنید که برای شما تبدیل به یک عادت شود.

۴ – چهارمین عامل انضباط است

در نهایت مهم ترین کلید موفقیت در زندگی انضباط است. باید خودتان را موظف کنید که مدیریت زمان را به روشی دائمی در زندگی خود تبدیل کنید. انضباط موثر تمایل به مجبور کردن خودتان برای پرداخت هزینه هر کار است، و این که کاری که می دانید باید انجام دهید را در زمانی که باید انجام دهید. چه آن را دوست داشته باشید و چه نداشته باشید. این کار برای رسیدن به موفقیت در زندگی امری حیاتی و ضروری است.

مزایای یادگیری مدیریت زمان عالی بسیار زیاد است. آن همان کیفیت ظاهری قابل تشخیص افراد موفق در مقابل افراد ناموفق است. همه ی افراد موفق از زمان خود به بهترین شکل ممکن استفاده می کنند. همه افراد معمولی و ناموفق استفاده ضعیفی از زمان خود دارند. یکی از مهم ترین قوانین موفقیت در زندگی ایجاد عادات خوب و تبدیل کردن آن ها با ارباب شما است. به خاطر داشته باشید که مدیریت زمان در واقع همان مدیریت زندگی است. مدیریت زمان خوب و بهره وری شخصی با ارزش دادن به زندگی و به هر دقیقه آن آغاز می شود.

هر آن چه می توانید را با امکانات موجود و همین الان انجام دهید

هر آن چه می توانید را با امکانات موجود و همین الان انجام دهید

باید به خودتان بگویید زندگی ام ارزشمند و مهم است و برای هر دقیقه و ساعت آن ارزش قائل هستم. می خواهم از این ساعت های عمرم به خوبی استفاده کنم تا در زمانی که در اختیار دارم، بیش ترین موفقیت را کسب کنم.

خبر خوب این است که مدیریت زمان یک مهارت مدیریتی است و مهارت های مدیریتی هم قابل یادگیری هستند. مدیریت زمان مانند ورزش کردن، راندن یک دوچرخه و تایپ با صفحه کلید است. آن از مجموعه روش ها، استراتژی ها و تکنیک ها تشکیل شده است. مجموعه ای از مهارت ها است که می توانید آن را یاد بگیرید، تمرین کنید و با اراده و تکرار در آن ها استاد شوید.

روان شناسی مدیریت زمان

تفکر و احساسی که نسبت به خودتان دارید تا حد زیادی تعیین کننده کیفیت زندگی است و هسته ی احساسی شما عزت نفس است، یعنی مقداری که خودتان را دوست دارید. عزت نفس تا حد زیادی با روش استفاده شما از زندگی و زمان برای بهره برداری از همه توان تان، تعیین می شود. وقتی به شکلی موثر کار می کنید، عزت نفس تان افزایش پیدا می کند و بر عکس آن هم صادق است.

روی دیگر سکه عزت نفس «خودباوری» است، یعنی مقداری که خود را شایسته، توانمند، بهره ور، قادر به حل مشکلات، توانا در انجام کار و دستیابی به اهداف می دانید. هرچه بیشتر احساس کنید که شایسته، توانمند و بهره ور هستید، عزت نفس تان افزایش پیدا می کند. هرچه عزت نفس شما بیشتر شود، بهره ورتر و توانمندتر خواهید شد. هریک از دیگری حمایت کرده و آن را تقویت می کند. افرادی که زمان خود را به خوبی مدیریت می کنند، احساس مثبت و اعتماد به نفس دارند و مسئول زندگی خود هستند؛ و به همین صورت است که به موفقیت در زندگی دست پیدا می کنند.

قانون کنترل در مدیریت زمان

قانون کنترل در مدیریت زمان

روان شناسی مدیریت زمان بر مبنای اصل ساده ای بنا شده که قانون کنترل نامیده می شود. بر اساس این قانون هنگامی که به خود احساس خوبی دارید که بدانید کنترل زندگی تان را در دست دارید و هنگامی که احساس کنید، کنترل کار و زندگی از دستتان خارج شده، احساسی منفی نسبت به خود خواهید داشت.

روان شناس ها به تفاوت میان کنترل درونی، یعنی وقتی احساس می کنید بر سرنوشت خود تسلط دارید و کنترل بیرونی یعنی وقتی احساس می کنید تحت کنترل شرایط خارجی هستید، اشاره می کنند. زمانی که تحت کنترل عوامل بیرونی هستید، احساس می کنید که رئیس، چک ها، فشار کار و مسئولیت ها شما را کنترل می کنند. احساس می کنید که در زمانی محدود کارهای فراوانی برای انجام دادن دارید و این که واقعا مسئولیت زمان و زندگی از دستتان خارج است. اغلب کارهایی که ساعات متمادی انجام می دهید، واکنش و پاسخی به رویدادهای بیرونی است.

بین عمل قاطعانه و هدف محور و عکس العملی که پاسخی سریع به فشار بیرونی است، تفاوت زیادی وجود دارد. در واقع همان تفاوت میان احساس مثبت کنترل داشتن بر زندگی و احساس منفی استرس و تحت فشار بودن است. برای این که بهترین عملکرد را داشته باشید، باید عمیقا احساس کنید که بر حوزه های مهم کسب و کار و زندگی شخصی خود کنترل دارید.

افکار و احساسات شما در مدیریت زمان

در اصطلاح روان شناسی هر شخص خود انگاره ای دارد. یک برنامه درونی که رفتار او را در همه حوزه های مهم زندگی تعیین می کند. افرادی که با کمک مدیریت زمان، خودانگاره خوبی دارند، دیدگاه و تفکرشان درباره خود این است که بسیار منظم و بهره ور هستند. آن ها مسئولیت کامل زندگی و کارشان را برعهده دارند.

خودانگاره از همه ایده ها، اشکال، تصاویر و به خصوص باورهای شما درباره خودتان به ویژه روشی که برای مدیریت زمان دارید، تشکیل می شود. بعضی افراد خود را بسیار منظم و کارا می دانند. دیگران دائم احساس می کنند که در خواسته های سایر افراد و شرایط غرق شده اند و همین نکته یک عامل مهم در موفقیت یا شکست افراد محسوب می شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx