زمان خود را به شیوه ی زنان موفق مدیریت کنید

نظرات 3
10 دقیقه مطالعه

زمان خود را به شیوه ی زنان موفق مدیریت کنید

راهکارهای مدیریت زمان توسط زنان موفق

برای این که به موفقیت فردی در زندگی برسیم و بتوانیم تمام کارهای خود را بدون استرس انجام دهیم باید از ترفندی به نام مدیریت زمان استفاده کنیم. مدیریت زمان یعنی این که بتوانید در طول روز از زمان خود نهایت استفاده را ببرید به طوری که هیچ وقت به علت کمبود زمان از انجام کارهای مهم غافل نشوید و بتوانید از زمان خود برای رسیدن به اهداف کوتاه مدت و بلندمدت بهره لازم را ببرید.

این مشکل زمانی به اوج می رسد که یک زن شاغل باشید و مجبور باشید علاوه بر کارهایی که بر عهده تان است از فرزند خود هم مراقب کنید. بنابراین احتمال این که سرتان شلوغ نباشد به صفر می رسد. برای همین بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که زمان خود را مدیریت کنید و از زمانی که در طول روز در اختیارتان قرار گرفته نهایت استفاده را ببرید. چون در غیر این صورت نمی توانید زندگی آرامی داشته باشید و مجبور خواهید بود برای این که زندگی خود را پیش ببرید از خوابتان بزنید و کارهایی که از آن لذت می برید را کنار بگذارید.

خانم های عزیز برای این که بتوانید زمان خود را بهتر از همیشه مدیریت کنید و مانند زنان موفق باشید، کافی است به راهکارهایی که در این مطلب پرداخته شده است عمل کنید تا به راحتی در برنامه ریزی امور خود پیشرفت کرده و به موفقیت فردی در زندگی خود دست یابید.

تفکرتان را نسبت به کار و زندگی عوض کنید

تفکرتان را نسبت به کار و زندگی عوض کنید

برای این که بتوانید از زندگی خود لذت ببرید و از زمانتان به بهترین شکل ممکن استفاده کنید، باید بتوانید طرز تفکرتان را نسبت به کار و زندگی تغییر دهید. یعنی این فکر را که یک زن با توجه به محدودیت هایی که دارد نمی تواند همه چیز را با هم داشته باشد را از سر خود دور کنید. حتما شما هم مانند دیگران دوست دارید داستان های مختلفی را در رابطه با این که مدیریت زمان ندارید برای دیگران تعریف کنید. مثلا بگویید به علت این که پرستار کودکتان قادر به مراقب از او نیست، نمی توانید سایر کارها را انجام دهید یا این که به علت کار همسرتان نمی توانید کار خود را انجام دهید.

ولی باید بدانید به گفته ی کارشناسان مطرح، هیچ محدودیتی در حوزه ی مدیریت زمان برای زنان وجود ندارد و این فقط به طرز تفکر آن ها بازمی گردد که چطور به این قضیه نگاه می کنند.

کارهایی که انجام می دهید را یادداشت کنید

کارهایی که انجام می دهید را یادداشت کنید

برای این که بتوانید همه ی کارهای خود را به درستی و سر موقع انجام دهید،ف بهتر است به این روش حتما عمل کنید. سعی کنید در طول روز هر کاری را که انجام می دهید یادداشت نمایید. زمان خود را جوری تقسیم کنید که بتوانید به همه ی کارهای خود برسید. یعنی هم کارهای مربوط به منزل را انجام دهید و هم وظایف شغلی تان را به طرز درست انجام دهید. برای این که به نتیجه برسید باید حداقل یک هفته این کار را انجام دهید و تمام کارها را یادداشت کنید.

علت این که می گوییم حداقل یک هفته این کار را انجام دهید این است که در آخر هفته فعالیت های مربوط به شغلتان کمتر خواهد بود، پس قطعا زمان بیشتری خواهید داشت و در این روزها قادر خواهید بود کارهای بیشتر و متفاوت تری را انجام دهید. برای همین می توانید مقداری از زمان خود را به کارهایی اختصاص دهید که از انجام آن بیشتر لذت می برید.

بعد از این که کارهای خود را در طول روز برای یک هفته یادداشت کردید، زمان آن می رسد که یک بار یادداشت هایتان را مرور کنید و ببینید در طول یک هفته چه کارهای را انجام داده اید. هدف ما این است که ببینید از میان کارهایی که انجام داده اید چه کارهای خوش آیندی وجود داشته است و از کدام کارها به صورت کامل لذت برده اید؟! برخلاف تصوری که دارید زمان های زیادی وجود داشته که طبق میل خود کارهای خوش آیندی که مورد علاقه تان بوده را انجام داده اید.

بعد از این باید بررسی کنید چه کارهایی را دوست داشتید که بیشتر انجام دهید اما وقت نکرده اید که به آن ها بپردازید. برای این باید یک ستون خالی ایجاد کنید و در کنار آن زمانی که در نظر دارید را یادداشت کنید. همچنین در کنار کارهایی که در اولویت نیست، عبارت «وقتش را ندارم» را بنویسید، تا به خودتان یادآوری کنید که بهتر است کارهای مهم را جایگزین کارهای دیگر نمایید.

جای کارهایتان را عوض کنید

جای کارهایتان را عوض کنید

برای این که بتوانید از پس همه ی کارهایتان بر بیایید و دچار کمبود زمان نشوید، می توانید به جای این که زمانی طولانی را به یک کار اختصاص دهید آن ها را جابه جا کنید و به سراغ کارهای مهم تر بروید. مثلا فرض کنید قرار است 8 ساعت در طول روز به طور مداوم کار کنید و این ساعات را از ساعت 9 صبح در نظر گرفته اید. ولی اگر قرار باشد این ساعات همین گونه باقی بمانند به هیچکدام از کارهایتان نخواهید رسید.

برای همین پیشنهاد می شود کارهایتان را تقسیم کنید و جای آن ها را با کارهایی که در اولویت بیشتری قرار دارند عوض کنید. مثلا می توانید 5 ساعت از کارتان را اول صبح انجام دهید، سپس به سراغ کارهای فرزندانتان بروید بعد از آن کارهای خانه را انجام دهید و در آخر کارهای مورد علاقه تان را انجام دهید. بقیه کارها را هم به ساعات دیگری مانند اواخر شب موکول کنید. زمانی که فرزندانتان خوابیده اند و کار منزل به اتمام رسیده است.

می توانید به جای این که هر روز سرساعت در محل کارتان حاضر شوید و زمان زیادی را به رفت و آمد اختصاص دهید، از مدیرتان درخواست کنید تا با دورکاری شما موافقت کند. حتما لازم نیست تمام طول هفته را در محل کار خود حاضر شوید، شما می توانید به راحتی بعضی از روزها کارها را به صورت دورکاری انجام دهید و تنها در روزهای شلوغ و پرکار در دفتر کار خود حاضر شوید.

با این روش زمان زیادی که در رفت و آمد صرف می کردید را برای انجام کارهای دیگر خود ذخیره خواهید کرد و تا حدودی معضل کمبود زمان را برطرف خواهید کرد. علاوه بر این حالتان بهتر شده و بازدهی کاریتان افزایش خواهد یافت. حتی ممکن است در شغلتان پیشرفت قابل توجهی هم داشته باشید و به موفقیت های شایانی دست پیدا کنید.

به هدفهایتان فکر کنید

به هدفهایتان فکر کنید

سعی کنید به جایگاهی که چند سال دیگر دوست دارید برسید فکر کنید. می توانید لیستی از رویاهایی که در سر دارید تهیه کنید و به این فکر کنید که دوست دارید در سال های آینده در چه جایگاهی قرار داشته باشید. این جایگاه می تواند زندگی شخصی، شغلی و جنبه های دیگر زندگی شما را شامل شود.

در وقت مناسب خانه باشید

در وقت مناسب خانه باشید

هرگز فراموش نکنید همان اندازه که نیاز است در محل کار حضور داشته باشید و به وظایفتان بپردازید. به یاد داشته باشید که باید به امور خانه هم رسیدگی کنید و برای انجام کارهای خانه و تربیت فرزندان برنامه داشته باشید. موفقیت در زندگی شخصی هم مانند شغلتان نیازمند توجه است و به هیچ وجه امکان ندارد بدون توجه کافی بتوانید از پس زندگی شخصی و شغلی خود بر بیایید.

برای داشتن یک زندگی موفق باید بیشتر از شغل خود به فکر خانواده تان باشید و برای خوشحال کردن فرزندان و همسرتان برنامه ریزی متنوعی داشته باشید. زمانی که به خانه برمی گردید نباید از روی خستگی کارهای بیهوده ای انجام دهید که هیچ فایده ای ندارد. مثلا اصلا درست نیست که وقت خود را صرف چرخیدن در شبکه های مجازی کنید و یا چند ساعت به تماشای تلویزیون بنشینید. بدون این که کار مفیدی کرده باشید یا حتی خستگی تان از بین رفته باشد. به جای این کارها بهتر است وقت خود را با فرزندانتان بگذرانید و برای تحکیم روابط صمیمانه بین خود و همسرتان بهتر است زمان هایی در کنار او بنشینید و با او صحبت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx