این اشتباهات شما را بیچاره می کند!

نظرات 6
8 دقیقه مطالعه

 این اشتباهات شما را بیچاره می کند!

بزرگ‌ ترین مانع خوشبختی شما چیست؟ شاید خودتان تعجب كردید؟!

در بیشتر مواقع ما خوشبخت نیستیم زیرا راه ‌های خوشبختی در دسترس ‌مان را نمی‌ شناسیم و به جای آنكه به استقبال خوشبختی برویم، راه ورود آن به زندگی‌ مان را سد می‌ كنیم. اگر به دنبال خوشبختی می‌ گردید، باید بدانیم كه این اشتباهات خوشبختی ما را می‌ كشند.

دكتر فیل مک گرا از مشهورترین روانشناسان دنیا می باشد كه برنامه تلویزیونی هفتگی‌ اش صدها میلیون تماشاگر دارد. در آستانه شروع سال 2013 او در مطلبی در شماره ویژه مجله اپرا وینفری، متذكر شد كه خوشبختی چیزی دست‌ نیافتنی نیست. به نظر دكتر فیل تنها با اجتناب از 10 اشتباه می‌ توان خوشبختی پایدار را در زندگی به دست آورد.

این اشتباهات شما را بیچاره می کند!

1- امروز مهم است یا فردا؟

خیلی از انسان‌ ها در هراس از فردا زندگی می‌ كنند. سایه ترس روی زندگی آنها گسترده شده و مدام از این می‌ ترسند كه فردا چه خواهد شد. اما یک لحظه منطقی فكر كنیم، ما كه نمی‌ توانیم فردا را كنترل نماییم، اما چیزی كه می‌ توانیم آن را كنترل كنیم زندگی خودمان، در همین لحظه است. ترس‌ مان در مورد آینده را كنار بگذاریم و یاد بگیریم همین لحظه را دوست داشته باشیم و از آن لذت ببریم. آنچه باید بدانیم این است: این لحظه‌ ای كه در آن هستیم دیگر تكرار نمی‌ شود، پس قدر آن را بدانیم.

2- همین حالا شكر كنیم

هر روزی را كه می‌ گذرانیم باید همراه با شكرگزاری باشد. قطعاً اگر فكر می‌ كنیم كه دلیلی برای شكرگزاری نیست به این فكر کنیم كه زنده هستیم و می‌ توانیم هركاری كه می‌ خواهیم با زندگیمان انجام دهیم. به این فكر كنیم كه حتماً در زندگی ما نكات زیادی هستند كه باید برای آنها خوشحال باشیم. كافی است كاغذی برداریم و هر چیزی را که فكر می‌ كنیم در زندگی‌ مان ارزش دارد بنویسیم، آن زمان می‌ بینیم كه باید شكرگزار باشیم.

این اشتباهات شما را بیچاره می کند!

3- خوشبختی یعنی خوب خوابیدن

كافی است چند روز خوب نخوابیم تا فكر كنیم كل دنیا به هم ریخته است و هیچ‌ چیز خوب نیست و هیچ امیدی به آینده وجود ندارد. كم‌ خوابی تمركز ما را می‌ گیرد و سرعت عمل فكرمان را كاهش میدهد. همه اینها باعث خواهد شد دنیا پیش چشم‌ مان تیره و تار شود. برای فرار از این حالت چه می‌ كنیم؟ به قهوه پناه می‌ بریم؟ كافئین قهوه باعث میشود كه احساس اضطراب و ترس سراغ‌ مان بیاید و اوضاع بدتر از این شود.

4- به چه پناه می‌ بریم؟

وقتی احساس خوشبختی نمی‌ كنیم چه می‌ كنیم؟ به سیگار پناه می‌ بریم؟ یا ممكن است سراغ موارد نامناسب دیگر مثل موادمخدر برویم؟ این كارها می‌ تواند وضعیت را از آنچه هست هم بدتر كند. باید بدانیم كه آنچه به آن پناه برده‌ ایم درست و سالم است یا نه، مثلاً پناه بردن به غذاها هم در زمانی كه احساس خوشبختی نمی‌ كنیم، یک اشتباه است.

5- ما قاضی هستیم یا وكیل مدافع؟

سعی كنیم كه اطرافیان ‌مان را درک كنیم و بفهمیم نه اینكه در مورد آنها قضاوت كنیم. شاید این كار سخت‌ ترین كار باشد امّا زندگی ما را ساده میكند. همدل و دلسوز دیگران باشیم و آنها را دوست داشته باشیم تا زندگی خوشحالی داشته باشیم.

با این شیوه‌ می‌ توانیم خوشبختی پایدار را به زندگی‌ مان وارد كنیم. همدلی و همراهی كلید ارتباط است و با ارتباط است كه ما از تنهایی خارج می‌ شویم و می‌ توانیم همراهی و همدلی دیگران را داشته باشیم و هرگز تنها نمانیم.

6- كدام نیمه مهم است؟

فكر می‌ كنیم كسی وجود دارد كه از یک فرد غرغرو و همیشه شاكی خوشش بیاید؟ اگر خودمان آن آدم همیشه شاكی و بداخلاق و عصبانی باشیم چه؟ شاید ما همیشه این احساس را داریم كه آدمی منطقی هستیم و همیشه براساس واقعیات قضاوت می‌ كنیم، امّا اگر همه به ما می‌ گویند “بدبین” بد نیست كه در دیدگاه‌ های خودمان تجدید نظر كنیم و به جای دیدن نیمه خالی لیوان، همیشه نیمه پر لیوان را ببینیم. با خوش‌ بینی زندگی زیباتر میشود و احساس خوشبختی به زندگی ما وارد خواهد شد.

7- از خودمان بدمان می‌ آید؟

پژوهش‌ ها می‌ گویند كه حدود 15% از زنان از وضعیت جسمی و شكل ظاهری خود راضی نیستند. این بسیار ناراحت ‌كننده است.

ما باید افكار منفی را از زندگی‌ مان دور نگه داریم و بهتر است این كار را اول از خودمان شروع كنیم و آنها را از زندگی مان خارج کنیم، نه اینكه خودشیفته و بیش از حد مغرور شویم امّا آنچه را كه هستیم، بپذیریم.

زمانی كه خودمان را دوست نداشته باشیم، نمی‌ توانیم دیگران را دوست بداریم. از همین حالا شروع كنیم، در آینه خودمان را نگاه كرده و حس پذیرش خودمان و علاقه به خودمان را لمس كنیم.

این اشتباهات شما را بیچاره می کند!

8- این‌ بار ایده ‌آل نباشیم

همیشه می‌ خواهیم بهتر و بهترین باشیم؟ می‌ خواهیم بی‌ عیب و نقص باشیم؟ خب بهترین و كامل‌ بودن تقریباً غیرممكن است باید بدانیم كه اگر تمام تلاش‌ مان را می‌ كنیم كه موفق باشیم، همین یعنی اینكه ما “عالی” هستیم.

دراین صورت باید از آنچه هستیم و آنچه انجام داده‌ ایم، راضی باشیم. زندگی كوتاه است و اگر این موضوع را در نظر نگیریم، همین زمان كوتاه را هم از دست خواهیم داد. بهترین كار این است كه از تک تک دقایق عمرمان لذت ببریم.

9- مرده؟ زنده‌ اش كنیم

“وقت ندارم”، “نمی‌ توانم به كارهایم برسم”، “به هیچ كاری نمی‌ رسم” اینها جملات و شكایات شایعی هستند امّا نباید تقصیراتی را كه متوجه خودمان است به گردن نداشتن زمان بیندازیم.

اگر دوست داریم كاری را انجام دهیم یا اگر كار مهمی داریم كه حتماً باید انجام شود باید زمانش را پیدا كنیم، هرقدر هم كه سرمان شلوغ باشد قطعاً زمان‌ هایی وجود دارد كه می‌ توانیم از آنها استفاده كرده و آنها را از حالت مرده خارج كنیم. قدرت برنامه ‌ریزی و حذف چیزهای غیرضروری ما را موفق خواهد كرد، شک نكنیم.

این اشتباهات شما را بیچاره می کند!

10- موج ‌سواری كنیم

زندگی مثل دریایی است كه هر موج آن یک تغییر در زندگی ما ایجاد میكند. بهتر است موج‌ سواری بلد باشیم یا اینكه سعی كنیم درخلاف جهت موج‌ ها شنا كنیم؟ همه چیزهایی را كه داریم دوست داشته باشیم امّا بدانیم تغییرات لزوماً به معنای از دست دادن هرچه دوست داریم نیست.

وقتی بپذیرید كه تغییر جزئی از زندگی است بیشتر قدر آنچه داریم را خواهیم دانست و انسان خوشحال ‌تر و خوشبخت ‌تری خواهیم بود.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

6 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
6
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx