این اشتباهات شما را بیچاره می کند!

نظرات 6
8 دقیقه زمان مطالعه

 این اشتباهات شما را بیچاره می کند!

بزرگ‌ ترین مانع خوشبختی شما چیست؟ شاید خودتان تعجب کردید؟!

در بیشتر مواقع ما خوشبخت نیستیم زیرا راه ‌های خوشبختی در دسترس ‌مان را نمی‌ شناسیم و به جای آنکه به استقبال خوشبختی برویم، راه ورود آن به زندگی‌ مان را سد می‌ کنیم. اگر به دنبال خوشبختی می‌ گردید، باید بدانیم که این اشتباهات خوشبختی ما را می‌ کشند.

دکتر فیل مک گرا از مشهورترین روانشناسان دنیا می باشد که برنامه تلویزیونی هفتگی‌ اش صدها میلیون تماشاگر دارد. در آستانه شروع سال ۲۰۱۳ او در مطلبی در شماره ویژه مجله اپرا وینفری، متذکر شد که خوشبختی چیزی دست‌ نیافتنی نیست. به نظر دکتر فیل تنها با اجتناب از ۱۰ اشتباه می‌ توان خوشبختی پایدار را در زندگی به دست آورد.

این اشتباهات شما را بیچاره می کند!

۱- امروز مهم است یا فردا؟

خیلی از انسان‌ ها در هراس از فردا زندگی می‌ کنند. سایه ترس روی زندگی آنها گسترده شده و مدام از این می‌ ترسند که فردا چه خواهد شد. اما یک لحظه منطقی فکر کنیم، ما که نمی‌ توانیم فردا را کنترل نماییم، اما چیزی که می‌ توانیم آن را کنترل کنیم زندگی خودمان، در همین لحظه است. ترس‌ مان در مورد آینده را کنار بگذاریم و یاد بگیریم همین لحظه را دوست داشته باشیم و از آن لذت ببریم. آنچه باید بدانیم این است: این لحظه‌ ای که در آن هستیم دیگر تکرار نمی‌ شود، پس قدر آن را بدانیم.

۲- همین حالا شکر کنیم

هر روزی را که می‌ گذرانیم باید همراه با شکرگزاری باشد. قطعاً اگر فکر می‌ کنیم که دلیلی برای شکرگزاری نیست به این فکر کنیم که زنده هستیم و می‌ توانیم هرکاری که می‌ خواهیم با زندگیمان انجام دهیم. به این فکر کنیم که حتماً در زندگی ما نکات زیادی هستند که باید برای آنها خوشحال باشیم. کافی است کاغذی برداریم و هر چیزی را که فکر می‌ کنیم در زندگی‌ مان ارزش دارد بنویسیم، آن زمان می‌ بینیم که باید شکرگزار باشیم.

این اشتباهات شما را بیچاره می کند!

۳- خوشبختی یعنی خوب خوابیدن

کافی است چند روز خوب نخوابیم تا فکر کنیم کل دنیا به هم ریخته است و هیچ‌ چیز خوب نیست و هیچ امیدی به آینده وجود ندارد. کم‌ خوابی تمرکز ما را می‌ گیرد و سرعت عمل فکرمان را کاهش میدهد. همه اینها باعث خواهد شد دنیا پیش چشم‌ مان تیره و تار شود. برای فرار از این حالت چه می‌ کنیم؟ به قهوه پناه می‌ بریم؟ کافئین قهوه باعث میشود که احساس اضطراب و ترس سراغ‌ مان بیاید و اوضاع بدتر از این شود.

۴- به چه پناه می‌ بریم؟

وقتی احساس خوشبختی نمی‌ کنیم چه می‌ کنیم؟ به سیگار پناه می‌ بریم؟ یا ممکن است سراغ موارد نامناسب دیگر مثل موادمخدر برویم؟ این کارها می‌ تواند وضعیت را از آنچه هست هم بدتر کند. باید بدانیم که آنچه به آن پناه برده‌ ایم درست و سالم است یا نه، مثلاً پناه بردن به غذاها هم در زمانی که احساس خوشبختی نمی‌ کنیم، یک اشتباه است.

۵- ما قاضی هستیم یا وکیل مدافع؟

سعی کنیم که اطرافیان ‌مان را درک کنیم و بفهمیم نه اینکه در مورد آنها قضاوت کنیم. شاید این کار سخت‌ ترین کار باشد امّا زندگی ما را ساده میکند. همدل و دلسوز دیگران باشیم و آنها را دوست داشته باشیم تا زندگی خوشحالی داشته باشیم.

با این شیوه‌ می‌ توانیم خوشبختی پایدار را به زندگی‌ مان وارد کنیم. همدلی و همراهی کلید ارتباط است و با ارتباط است که ما از تنهایی خارج می‌ شویم و می‌ توانیم همراهی و همدلی دیگران را داشته باشیم و هرگز تنها نمانیم.

۶- کدام نیمه مهم است؟

فکر می‌ کنیم کسی وجود دارد که از یک فرد غرغرو و همیشه شاکی خوشش بیاید؟ اگر خودمان آن آدم همیشه شاکی و بداخلاق و عصبانی باشیم چه؟ شاید ما همیشه این احساس را داریم که آدمی منطقی هستیم و همیشه براساس واقعیات قضاوت می‌ کنیم، امّا اگر همه به ما می‌ گویند “بدبین” بد نیست که در دیدگاه‌ های خودمان تجدید نظر کنیم و به جای دیدن نیمه خالی لیوان، همیشه نیمه پر لیوان را ببینیم. با خوش‌ بینی زندگی زیباتر میشود و احساس خوشبختی به زندگی ما وارد خواهد شد.

۷- از خودمان بدمان می‌ آید؟

پژوهش‌ ها می‌ گویند که حدود ۱۵% از زنان از وضعیت جسمی و شکل ظاهری خود راضی نیستند. این بسیار ناراحت ‌کننده است.

ما باید افکار منفی را از زندگی‌ مان دور نگه داریم و بهتر است این کار را اول از خودمان شروع کنیم و آنها را از زندگی مان خارج کنیم، نه اینکه خودشیفته و بیش از حد مغرور شویم امّا آنچه را که هستیم، بپذیریم.

زمانی که خودمان را دوست نداشته باشیم، نمی‌ توانیم دیگران را دوست بداریم. از همین حالا شروع کنیم، در آینه خودمان را نگاه کرده و حس پذیرش خودمان و علاقه به خودمان را لمس کنیم.

این اشتباهات شما را بیچاره می کند!

۸- این‌ بار ایده ‌آل نباشیم

همیشه می‌ خواهیم بهتر و بهترین باشیم؟ می‌ خواهیم بی‌ عیب و نقص باشیم؟ خب بهترین و کامل‌ بودن تقریباً غیرممکن است باید بدانیم که اگر تمام تلاش‌ مان را می‌ کنیم که موفق باشیم، همین یعنی اینکه ما “عالی” هستیم.

دراین صورت باید از آنچه هستیم و آنچه انجام داده‌ ایم، راضی باشیم. زندگی کوتاه است و اگر این موضوع را در نظر نگیریم، همین زمان کوتاه را هم از دست خواهیم داد. بهترین کار این است که از تک تک دقایق عمرمان لذت ببریم.

۹- مرده؟ زنده‌ اش کنیم

“وقت ندارم”، “نمی‌ توانم به کارهایم برسم”، “به هیچ کاری نمی‌ رسم” اینها جملات و شکایات شایعی هستند امّا نباید تقصیراتی را که متوجه خودمان است به گردن نداشتن زمان بیندازیم.

اگر دوست داریم کاری را انجام دهیم یا اگر کار مهمی داریم که حتماً باید انجام شود باید زمانش را پیدا کنیم، هرقدر هم که سرمان شلوغ باشد قطعاً زمان‌ هایی وجود دارد که می‌ توانیم از آنها استفاده کرده و آنها را از حالت مرده خارج کنیم. قدرت برنامه ‌ریزی و حذف چیزهای غیرضروری ما را موفق خواهد کرد، شک نکنیم.

این اشتباهات شما را بیچاره می کند!

۱۰- موج ‌سواری کنیم

زندگی مثل دریایی است که هر موج آن یک تغییر در زندگی ما ایجاد میکند. بهتر است موج‌ سواری بلد باشیم یا اینکه سعی کنیم درخلاف جهت موج‌ ها شنا کنیم؟ همه چیزهایی را که داریم دوست داشته باشیم امّا بدانیم تغییرات لزوماً به معنای از دست دادن هرچه دوست داریم نیست.

وقتی بپذیرید که تغییر جزئی از زندگی است بیشتر قدر آنچه داریم را خواهیم دانست و انسان خوشحال ‌تر و خوشبخت ‌تری خواهیم بود.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

6 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
6
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx