روش هایی برای عدم مقایسه خود با دیگران

نظرات 6
10 دقیقه مطالعه

روش هایی برای عدم مقایسه خود با دیگران

زمانی می توانید مقایسه ی خودتان با دیگران را متوقف کنید که خود را به خوبی بشناسید و نسبت به اطرافیانتان دقت بیشتری داشته باشید.

خب این جملات به چه معنی است؟ آیا کسی که خود را به خوبی بشناسد، دیگر خود را با دیگران مقایسه نخواهد کرد؟ البته این هم پرسشی است که باید به آن پاسخ دهیم اما لزوماً با شناخت از خود، مقایسه خودتان با دیگران متوقف نخواهد شد.

در دنیای رنگارنگ امروز و با تجملی شدن زندگی، مقایسه کردن و دیدن زندگی دیگران تقریبا امری عادی شده است؛ اما می توان زندگی و شرایط دیگران را دید و بی دلیل، مقایسه و خودخوری نکرد. برای رسیدن به این هدف راه سختی در پیش ندارید، بلکه باید به تدریج نسبت به موضوع مقایسه خودتان با دیگران و راه حل های آن آشنا شوید. پس با ما همراه باشید.

بررسی کنید چه رفتارهایی باعث مقایسه ی خودتان با دیگران خواهد شد

بررسی کنید چه رفتارهایی باعث مقایسه ی خودتان با دیگران خواهد شد

پیدا کردن علل مقایسه خودتان با دیگران کار سختی نیست. شاید اگر روزانه کمی با خود خلوت کرده و نسبت به مسائل و معضلات روزمره و زندگی خود فکر کنید، به جرئت می توان گفت بیشتر مشکلاتتان قابل حل است.

مشکل بیشتر افراد این است که معمولا به صورت روزانه وقت و زمان حتی کمی را هم برای تفکر و ارزیابی مسائل روزانه ی خود صرف نمی کنند. شما سعی کنید از این دسته افراد نباشید. حتماً دقایقی از شبانه روز را برای بررسی و دقت بر روی اعمال و رفتارتان در طول روز اختصاص دهید.

همین معضل و مشکلِ مقایسه خودتان با دیگران هم به این صورت است. باید ببینید چرا و به چه علت خودتان را با دیگران مقایسه می کنید و حتماً بعدازاین مقایسه، خود را سرزنش خواهید کرد. چون خصلت بسیاری از انسان ها، این است که اگر بخواهید مقایسه خودتان با دیگران را انجام دهید، معمولا این مقایسه با افرادی که فکر می کنید از شما بالاتر هستند اتفاق می افتد.

البته باید این روی این موضوع مهم حتماً تاکید کنیم که هیچ فردی از دیگری بالاتر نیست. وقتی می گوییم شما خود را با افراد بالاتر از خود مقایسه می کنید، یعنی این که شاید تصور کنید فردی که مقداری بیشتر از شما و خانواده شما پول داشته باشد، خب لابد از شما بالاتر است، پس دائماً خود را با او مقایسه کرده و حرص می خورید.

اگر واقعا می خواهید از نظر مالی خودتان را با دیگران مقایسه نمایید، سعی کنید این کار را در مورد افرادی که توان مالی کمتری از شما دارند انجام دهید تا کمی آرام تر شوید. افرادی بسیاری هستند که از نظر مالی در وضعیت نامناسبی قرار دارند، شما باید با دیدن آن ها شکرگزار باشید، البته این مقایسه نباید سبب توقف تلاش شما شود به گونه ای که به وضع فعلی خود بسنده کنید، بلکه باید با تلاش بیشتر، اوضاع خود را بهتر از قبل کنید

یکی از بهترین راهکارهای رهایی از مقایسه خودمان با دیگران «عزت نفس» است

یکی از بهترین راهکارهای رهایی از مقایسه خودمان با دیگران «عزت نفس» است

بله درست است. عزت نفس یکی از بهترین و زیباترین راه هایی است که می توان به کمک آن بر علت مقایسه خود با دیگران غلبه کرد. شاید بپرسید عزت نفس یعنی چه؟ عزت نفس به زبان ساده یعنی این که شما برای اصل وجودیِ خود ارزش قائل باشید نه برای داشته ها و دارایی های مادی خود.

اگر شما برای خود به عنوان یک انسان و موجودی ارزشمند، احترام قائل باشید، قطعا با دیدن حتی بهترین چیزها هم روحیه ی خود را نخواهید باخت، زیرا داشته های درونی شما، آن قدر با ارزش هستند که نخواهید درگیر این «معضلِ مقایسه خودتان با دیگران» شوید.

سعی کنید نسبت به این موضوع مطالعه کنید و به این باور برسید که انسان ها به خودی خود، بسیار باارزشند و آن چیزی که به آن ها اعتماد به نفس و قدرت بیشتری برای زندگی و بهتر زیستن می دهد، ارزش خودشان به عنوان یک انسان خوب و درست است، نه دارایی ها و اموالشان! این گونه می توانید به عزت نفس دست یافته و خود را از چنگال مقایسه با دیگران برهانید.

نوشتن احساسات و افکار مقایسه ای راهگشا خواهد بود

نوشتن احساسات و افکار مقایسه ای راهگشا خواهد بود

سعی کنید افکاری را که باعث آزارتان شده و شما را وادار به مقایسه خودتان با دیگران می کند شناسایی کرده و یادداشت نمایید. همچنین برخی احساسات در وجودتان هست که شما را با زیرکی و آرام آرام به سوی مقایسه با دیگران جلب می کند. پس این احساسات مزاحم را هم شناسایی کرده و در جایی یادداشت کنید.

نباید حتی از کوچک ترین افکار و احساسات نیز غفلت کنید، زیرا گاهی برخی افکار کوچک مانند گلوله ی برفی هستند که از بالای کوهی رها می شود، و اگر به موقع جلوی حرکت آن را سد نکنید، به تدریج و در انتها تبدیل به کوهی عظیم خواهد شد که می تواند همه چیز را ویران کند.

تنها پس از یادداشت کردن این افکار و احساسات مزاحم است که متوجه خواهید شد، چه تعداد از این افکار در ذهنتان وجود داشته و ذهن شما را دچار اختلال رفتاری می کرده است. پس از دیدن این موارد باید بر روی آن ها یکی یکی و به نوبت فکر کرده و برایشان راه حل مناسب پیدا کنید.

داشته های ما، بهترین تکیه گاه ما هستند

داشته های ما، بهترین تکیه گاه ما هستند

یکی دیگر از بهترین راه های رهایی از افکار مزاحم و آزاردهنده مقایسه زندگی خود با دیگران این است که داشته ها و دارایی های خود را ببینیم، حتی اگر کم و محدود هستند.

بزرگ ترین معضل تمامی افراد این است که همیشه داشته هایشان را نخواهند دید و دائماً مانند کودکی که اگر بهترین اسباب بازی ها را هم داشته باشد، باز هم چشمش به دنبال اسباب بازی کودک دیگری است، ما هم دائماً در حال بررسی و کنکاش در زندگی دیگران هستیم تا ببینیم دیگران چه دارند که ما نداریم.

بهتر نیست به جای این کار، همین الآن با دقت بیشتر به اطراف زندگی خود نگاه کنید و چیزهایی را ببینید و تا حالا به آن ها دقت نکرده بودید. حتماً قرار نیست چیزهایی که شما دارید دقیقا مانند وسایل و دارایی های دیگران باشد، من این لپ تاپ را دارم، دوستم آن یکی را! ما این تلویزیون را در منزل داریم، فامیلمان آن مدل را و… .

این امری طبیعی است که هر فردی با توجه به نوع سلیقه و سطح درآمد خود، ابزار و وسایل زندگی خود را انتخاب کند. حتی اگر وسایل شما ارزان تر هم باشد، باز هم دلیل نمی شود که با مقایسه خود با دیگران باعث اخلال در زندگی خود شوید. این افکار مقایسه ای و آزاردهنده جز این که روال عادی زندگی شما را دچار اختلال کند، هیچ سودی نخواهد داشت.

اختیار زندگی ما در دستان خودمان است، باید با خود مهربان باشیم

اختیار زندگی ما در دستان خودمان است، باید با خود مهربان باشیم

افراد زیادی را دیده ایم که خود را مانند تکه چوبی در جریان آب زندگی می بینند و به همین دلیل تصور می کنند هرچقدر هم تلاش کنند بی فایده است؛ و باید خود را کاملاً در اختیار این جریان قرار داده تا آن ها را به هر سویی که خواست ببرد!

این تفکر بسیار عجیب و البته خنده دار است. ما انسان ها موجوداتی دارای قدرت اختیار هستیم، پس می توانیم نوع و شکل زندگی خودمان را انتخاب و هدایت کنیم. پس نباید فکر کنید که نمی توانید جریان زندگی خود را تغییر دهید. اتفاقاً برعکس! می توان با تلاش و کوشش آن چیزی را مدنظرتان است به دست آورید و آن اهداف بزرگ را به واقعیت تبدیل کنید.

بنابراین تنها جایی می توانید از مقایسه خود با دیگران استفاده کنید که باعث تحرک مثبت شما به سمت اهدافتان شود و شما را برای رسیدن به اهداف مثبتتان یاری کند.

نکته آخر این که، آیا شما با خودتان دشمن هستید که دائماً با مقایسه، خود را آزار دهید؟! چرا نباید با خود مهربان باشید؟! در بیشتر مواقع، ظلمی که خودتان در حق خود می کنیم بسیار بیشتر از ظلم و جفایی است که دیگران در حق شما خواهند کرد.

پس کمی با خود مهربان باشید، خودتان را دوست بدارید. مهربانی در حق خویش، یکی از قشنگ ترین راه های مقابله و حل مشکل مقایسه خود با دیگران است. این راهکار را نیز در ذهنتان داشته باشید و از آن برای حل این مشکل استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

6 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
6
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx