5 سوالی که زندگی شما را تغییر می دهند

نظرات 4
10 دقیقه مطالعه

5 سوالی که زندگی شما را تغییر می دهند

قانون جذب و تغییر در زندگی با مطرح کردن 5 سوال

اگر به شما 5 سوالی را بگوییم که کیفیت زندگی شما را بهبود ببخشند، باعث خوشحالی شما شوند، کمتر با دیگران بحث کنید، بهتر به اهداف خود برسید و برخورد اجتماعی تر با مردم داشته باشید، خوشحال می شوید؟ مسلماً بله. چه کسی از رمز و رازهای موفقیت بدش می آید؟ اما برای استفاده بهتری از این سوال ها باید آنها را به طور آگاهانه و با تکرار زیاد، در مغز و روحتان بگنجانید به طوریکه ملکه ذهنتان شوند.

1-چه معنای دیگری می تواند داشته باشد؟

همه انسان ها دارای دیدگاه های شخصی مختلفی نسبت به مسائل هستند. ما دنیا را از منظر و فیلترهایی می بینیم که بر اساس اعتقادات و ارزش های ما ساخته شده اند. سال ها طول خواهد کشید تا این چهارچوب های شخصیتی و باورها شکل بگیرند و به همین خاطر، بسیار به آنها اعتقاد، و اصرار زیادی بر صحت و درستی آنها داریم و در مقابل نظرهای مخالف، بسیار ناراحت و عصبی خواهیم شد. این به بدان معنا نیست که ما انسان غیر منطقی هستیم. بیشتر مردم – کمتر یا بیشتر – همین گونه هستند. هر فردی فیلترها و محدودیت های خودش را دارد و برایش دشوار است قبول کند که آن فکر درست نیست.
ما می توانیم ذات واقعی خود را از افکار تکراری و دایمی خود جدا کنیم و برای این منظور فقط کافیست با نهایت درستی و کنجکاوی یک سوال ساده از خود بپرسیم: “این چه مفهوم دیگری می تواند داشته باشد”
همین سوال ساده ما را مجبور خواهد کرد تا با نگاهی تازه به مسایل اطراف نگاه کنیم. به طور مثال، نامزدمان به موقع سر قرار ملاقاتمان حاضر نشده است. آیا تصور می کنیم ما را دوست ندارد یا اینکه در ترافیک گیر کرده است؟ آیا سردرد ما که دو روز است ادامه دارد به دلیل تومور بزرگیست که تصور می کنیم داریم یا در خوردن قهوه و کافئین زیاده روی کرده ایم؟ اینکه مدیرمان با ما بدرفتاری کرده به این معناست که ما آدم کم ارزشی هستیم یا او از مسأله دیگری عصبانی بوده و به این طریق آن را سر ما خالی کرده است؟
گاهی ما قادر نیستیم واقعیت مسایل را درست تشخیص دهیم. به این فکر کنیم که چندین بار در زندگی اتفاقات وحشتناکی که تصور می کردیم با گذشت زمان به موفقیت و سلامت منتهی شده اند. چه میشد اگر با همه چیز به همین گونه رفتار می کردیم و به طور مدام از خود می پرسیدیم: “چه مفهوم دیگری می تواند داشته باشد”، “چه مفهوم دیگری می تواند داشته باشد”، “چه مفهوم دیگری می تواند داشته باشد” … تا پاسخی برای آن پبدا کرده و احساس خوبی پیدا کنیم.
برخی افراد معتقدند این مسأله واقع گرایانه نیست. در پاسخ به این افراد باید پرسید واقعیت گرایی چیست؟ آلبرت انیشتین می گوید: “واقعیت یک توهم محض است، البته یک توهم پایدار و همیشگی.”

2-چه کسی می تواند به من کمک کند؟

5 سوالی که زندگی شما را تغییر می دهند

در مسیر ساختن و به دست آوردن اهداف، بیشتر مردم با خودشان اینگونه فکر می کنند: “چگونه می توانم آن را انجام دهم؟” این سوال بسیار کمک کننده است و بسیاری از افراد با این فکر به اهداف خود رسیده اند.
البته برای این کار راه آسان تری هم وجود دارد و آن این است که از خود بپرسیم: “چه کسی می تواند به من کمک کند؟” با اینکه این ما هستیم که قرار است افکار و ایده هایمان را انجام دهیم، اما شاید پیش از ما کسی آن مسیر را رفته باشد. کشف کنیم افراد دیگر چگونه آن کار را به انجام رسانده اند. با آنها صحبت کرده و از موفقیت ها، تجربه ها و شکست های آنها استفاده نماییم و درس بگیریم. اگر نمی توانیم به طور مستقیم با این افراد هم کلام شویم، از افرادی که آنها را می شناسند و در جریان کارهایشان هستند کمک بگیریم.

لازم نیست افسار امور را به دست آنها ببخشیم اما حتماً باید در نظر داشته باشیم سریع ترین راه برای رسیدن به موفقیت، دنبال کردن مسیرهای آزموده شده می باشد.
داگلاس آدام می گوید: “نوع بشر به همان اندازه که در استفاده از تجربیات دیگران منحصر به فرد است، به طور قابل توجهی نیز رغبتی برای بهره بردن از تجربیات آنها ندارد.”

3-آیا من راضی و سپاسگزارهستم؟

فقط برای یک دقیقه چشمان و دهان خود را ببندیم. مسلماً تصور خواهیم کرد که تشکر کردن به نوعی کلیشه ای و بی ارزش است اما باید بدانیم هرگز این طور نیست. تشکر و رضایت دلیل دارد. رضایت به طور غیرقابل انکاری سرشار از قدرت و نیروهای مثبت است.
به طور مثال، می توانیم روزی ده بار از همسر خود بپرسیم از چه چیزهایی راضی و خرسند است؟ و او هر بار پاسخ های متفاوتی به ما می دهد. این کار را تا 40 سال به طور مدام هم می توان انجام داد. البته شاید این میزان کمی اغراق به نظر برسد. اما اگر بتوانیم به درجه ای از تعالی روح برسیم که بتوانیم در هر روز دست کم 10 مورد برای شکرگزاری پیدا کنیم، مسلماً بسیار شاد و خوشحال خواهیم بود. برای پیدا کردن رضایت مندی ها کافیست کمی بهتر به اطراف خود نگاه کنیم.
روند فکر کردن برای پبدا کردن مسایلی که موجب خرسندی و رضایتمندی ما هستند، به احساسات خوب ما در زندگی کمک زیادی می کند. این کار حالت روحی انسان را تغییر داده و باعث می شود تا بهتر فکر کنیم و از تأسف خوردن به حال خود دست برداریم. این کار باعث خواهد شد تا کمتر قربانی افکار بیهوده و ناراحت کننده بشویم.
ضرب المثل استوانی: “کسانی که برای مسایل کوچک شکرگزار نیستند برای نعمت های بزرگ نیز سپاسگذار نخواهند بود.”

4-نتیجه این کار چیست؟

آیا تاکنون پیش آمده بدون اینکه بدانیم کجا و چرا می خواهیم برویم، سوار ماشین شویم و حرکت کنیم؟ شاید این کار را انجام داده باشیم. البته این مسأله ای نیست که به طور معمول برای مردم اتفاق بیفتد. اما این مسأله درست مثل زمانی است که در موقعیتی قرار داریم و نمی دانیم از آن چه می خواهیم.
مثلا، در مسابقات فوتبال وقتی داور حکم پنالتی می دهد، بازیکنان تیم دور او جمع شده و تنه می زنند یا حتی تهدید می کنند و به زور متوسل می شوند تا داور نظرش را عوض کند. اما واقعیت عجیب اینجاست که هیچگاه داورها نظر خود را تغییر نمی دهند و بازیکن ها این را می دانند. یا دیده نشده است کسی بگوید من ممنون که به من یادآوری کردید چشمان تیزبینی برای تشخیص فرد خطا کننده دارم. یا اکنون که خوب فکر می کنم، می بینم حق با شماست و این خطا خارج از محدوده بوده است و … .
ارل ویلسون می گوید: “اگر چیزی را نمی نویسید و امضا نمی کنید، آن را هرگز مطرح نکن.”

5-از این مساله چه چیزی می توانم بیاموزم؟

یکی از مسایلی که افراد خیلی موفق را از مردمان عادی جدا کرده است، این است که از اشتباه هات خود درس می گیرند. البته شاید بهتر باشد بگوییم، نه تنها از اشتباه هات خود درس می گیرند، بلکه آن را در آغوش گرفته و با همه وجودش درکش می کنند.
آن شکست را مصادف با تلاش دوباره می دانند. آنها می دانند و مطمئن هستند هیچ موفقیتی بدون شکست های پی در پی به دست نمی آید. بنابراین، از شکست های خود ناراحت و نا امید نمی شوند و با انگیزه بیشتری ادامه می دهند.

به موقعیت و شرایطی فکر کنیم که باب میل ما پیش نرفته است. سپس از خودمان بپرسیم: “چه چیزی از آن می توانم یاد بگیرم؟”

در هر شرایطی چیزی هست که ما از آن درس بگیریم. اگر از این درس ها به درستی استفاده کنیم، بیشتر موفق خواهیم بود. هرگز حس شکست را بدون نگاه مثبت به آن و درس گرفتن از آن رها نکنیم.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx