دلیل و اهمیت تعیین اهداف در زندگی

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه مطالعه

دلیل و اهمیت تعیین اهداف در زندگی

تعیین اهداف خیرخواهانه

اهداف خیرخواهانه می توانند جزو بهترین و الهام بخش ترین اهداف باشند، چون این مهم یکی از وظایف شما است که از خودتان یک یادگاری یا میراث نیکو به جای بگذارید که بتواند زندگی انسان ها را در جهت مثبتی دگرگون کند و به احساس موفقیت در زندگی نیز دست یابید. این اهداف می توانند مانند کمک به مسجد بسیار ساده باشند، یا این که مانند تاسیس یک بنیاد خیریه کاملا اصولی و اساسی باشند. برای این کار لازم است که:

گام اول ابتدا پنج دقیقه زمان بگذارید و تمام اهداف خیرخواهانه خود را روی تکه ای کاغذ یادداشت کنید. مانند:

چگونه می توانید به سایر افراد کمک کنید؟!

چگونه می توانید به سایر افراد کمک کنید؟!

آیا می توانید سرپرستی کودکی را بر عهده بگیرید.

غذا خیرات کنید؟!

به ملاقات بیماری در بیمارستان بروید؟!

مدتی به صورت داوطلبانه در هلال احمر کار کنید؟!

قادر هستید چه کارهایی انجام دهید تا:

مانع تخریب جنگل ها شوید؟!

به پاکیزگی هوای شهر کمک کنید؟!

از آلوده شدن آب دریاها جلوگیری کنید؟!

گام دوم و سوم سپس برای هریک از اهداف خود زمانی را تعیین کنید. مهم ترین هدف یک ساله خود را انتخاب کنید و دو دقیقه زمان بگذارید تا یک پاراگراف در مورد دلیل مقید ساختن خود نسبت به این هدف بنویسید. تا حدودی واضح و روشن توضیح دهید به چه دلیل می خواهید تا سال دیگر به این هدف دست پیدا کنید.

حال برای یک سال آینده ی خود چهار هدف مهم و روشن دارید که برای شما الهام بخش هستند و می توانند در شما به نوعی هیجان ایجاد کنند. اگر تا یک سال آینده به این اهداف دست پیدا کنید، چه احساسی خواهید داشت؟! و چه احساسی نسبت به زندگی پیدا می کنید؟! تاکید می کنیم که برای رسیدن به این اهداف و داشتن حس موفقیت در زندگی باید دلایل قانع کننده و مهمی برای خود داشته باشید. در اختیار داشتن دلایل قدرتمند باعث می شود که نحوه ی رسیدگی به این اهداف را هم پیدا کنید.

لازم است که هر روز این اهداف را برای خود بخوانید و آن ها را در جایی قرار دهید که مقابل چشمتان باشد به گونه ای که در طول روز آن را ببینید و در ذهن خود مرور کنید. به همین خاطر می توانید این اهداف را دفتر یادداشت، روی میز کار، یا روی میز آرایش خود قرار دهید، تا هر روز چشمتان آن ها را ببینید. اگر به پیشرفت مداوم و پایان ناپذیر اعتقاد داشته باشید، آن گاه بدون شک هر روز در راه رسیدن به این اهداف پیشرفت خواهید داشت. بنابراین بهتر است برای رسیدن به اهداف خیرخواهانه ی خود و موفقیت در زندگی از همین حالا تصمیم بگیرید تا به آن ها دست پیدا کنید.

چگونگی رسیدن به اهداف

چگونگی رسیدن به اهداف

اکنون که اهدافی لازم الاجرا و دلایل محکم و روشنی در اختیار دارید، روند رسیدن به اهدافتان شروع شده است. در صورتی که دائما به بررسی اهداف و دلایل خود می پردازید، شبکه ی فعال کننده یا همان آر ای اس مغزی شما روی اهدافتان حساسیت پیدا می کند و موجب جذب منابع ارزشمندی می شود که شما را به اهدافتان می رساند.

برای این که اطمینان حاصل کنید که به اهداف و موفقیت در زندگی دست پیدا خواهید کرد، باید قبل از هر چیزی سیستم عصبی خود را شرطی کنید تا از رسیدن به اهدافتان لذت فراوانی ببرید. به عبارت دیگر، باید حداقل روزی دو بار دستیابی به اهداف خیرخواهانه و ارزشمند خود را در ذهن تصویرسازی کنید و لذت آن ها را احساس نمایید. هر بار که این کار را انجام می دهید از تجسم دستیابی به اهداف خود، لذت بیشتری در وجودتان احساس خواهید کرد.

اهمیت توجه مداوم به اهداف خیرخواهانه

داشتن توجه مداوم به اهدافتان مسیری عصبی بین وضعیت فعلی و وضعیتی که می خواهید به آن دست پیدا کنید به وجود می آورد. به خاطر چنین شرطی شدنی اعتماد به نفستان افزایش پیدا می کند به گونه ای که قادر خواهید بود به اهداف خود دست پیدا کنید و این اعتماد به نفس با عملی همراه خواهد بود که موفقیت در زندگی تان را کاملا تضمین خواهد کرد.

این حس اعتماد به نفس سبب می شود که به مربی ها و افراد الگویی مراجعه کنید تا به جای استفاده از روش های قدیمی آزمایش و خطا که ممکن است ده ها سال یا بیشتر به طول بینجامد، سریع تر به نتایج دلخواه خود دست پیدا کنید. پس وقت خود را تلف نکنید، و همین الان کارتان را آغاز کنید.

هدف مند بودن چه اهمیتی دارد

وقتی اهداف خود را دنبال می کنیم، غالبا متوجه تاثیر واقعی آن ها روی محیط پیرامون خود نمی شویم. این گونه برداشت می کنیم که دستیابی به هدف و موفقیت در زندگی، برابر با پایان کار می باشد. اما اگر درک درستی داشته باشیم، متوجه می شویم که غالبا در جریان پی گیری اهداف خود با حوادث و اتفاقاتی مواجه می شویم که حتی پیامدهایی مهم تر از اهداف اولیه ی ما دارند.

به نظر شما زنبورعسل عمدا عمل گرده افشانی را انجام می دهد؟! قطعا این گونه نیست. زنبور عسل زمانی که به دنبال شهد گل ها می باشد، گرده های گل به پاهایش می چسبد و او ناآگاهانه آن ها را از گلی به گل دیگر انتقال می دهد و با این کار خود که گرده افشانی نام دارد، دشت ها را پر از گل های رنگارنگ می کند.

بازرگان ها به دنبال دستیابی به سود خود هستند و با این کار خود شغل ها و فرصت هایی ایجاد می کنند که سبب رشد فردی و بهبود زندگی آن ها می شود. پدر و مادرها برای تامین معاش خود، کار می کنند و فرزندانشان را به دانشگاه می فرستند. آن ها هم به نوبه ی خود به وکیلان، دانشمندان، پزشکان، تاجران و والدین خانواده هایی تبدیل می شوند؛ و این چرخه همین طور ادامه پیدا می کند و هرگز از حرکت باز نمی ایستد.

چرا باید به اهداف خود دست پیدا کنیم ؟

چرا باید به اهداف خود دست پیدا کنیم ؟

دوستان عزیز سایت پرورش افکار هر هدفی بالاخره پایانی دارد، اما اهداف غایت زندگی ما انسان ها نیستند! بلکه فقط ابزاری برای جلب توجه ما هستند که موجب می شوند در مسیری به حرکت در بیاییم. دلیل واقعی وجود اهداف این است که باعث رشد و پرورش ما و سبب رسیدن به موفقیت در زندگی می شوند. البته رسیدن به اهداف به تنهایی نمی توانند باعث رسیدن به موفقیت در زندگی و خوشبختی ما شوند، بلکه شخصیتی که در هنگام دنبال کردن اهداف در ما به وجود می آید، از اهمیت زیادی برخوردار است.

زمانی که برای رسیدن به هدفی موانع را کنار می زنید، احساس رضایت عمیق و پایداری در شما به وجود می آید. پس شاید سوال مهمی که باید مطرح شود، این است که برای دستیابی به همه ی خواسته های خود باید چگونه فردی باشیم؟! این سوال ممکن است مهم ترین سوالی باشید که می توانید مطرح کنید، چرا که پاسخ آن مسیری را مشخص می کند که باید شخصا طی کنید.

لطفا برای چند دقیقه ای وقت بگذارید و بنویسید برای رسیدن به اهدافی که در بالا مشاهده کرده اید باید چه خصوصیات اخلاقی، توانایی، مهارت ها، باورها و قابلیت هایی داشته باشید. بدون تردید برای دست یافتن به آن اهداف باید تلاش کنید و وارد عمل شوید.

4/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx