تغییرات کوچکی که تفاوت‌ های بزرگ در زندگی ایجاد می‌‌ کنند

نظرات 8
9 دقیقه مطالعه

تغییرات کوچکی که تفاوت‌ های بزرگ در زندگی ایجاد می‌‌ کنند

وقتی می‌‌ خواهیم چیزی را در زندگی‌ مان تغییر دهیم، به نظر سخت می‌‌ آید. چه ۲۵ کیلو کم کردن از وزنمان باشد، چه تغییر شغل، شروع یک کسب و کار جدید یا خانه‌ تکانی، خودمان می‌‌ دانیم که باید این تغییر را انجام دهیم ولی شروع کردن خیلی سخت است. چیزی که باید بدانیم این است که لازم نیست از همان ابتدای کار تغییراتی بزرگ ایجاد کنیم.

تغییرات کوچک و ساده معمولاً بهترین راه برای پیش رفتن می باشند چون پایدار و قابل‌ کنترلند و بعد از کمی‌ تلاش برای آنها زود خسته نمی شویم. در اینجا رایجترین تغییراتی که می‌‌ توانند تأثیرات بزرگی در زندگی ما داشته باشند را عنوان کردیم.

1- افکارمان را زیر نظر بگیریم(قانون جذب)

افکار ما منشأ احساسات ماست. احساسات ما منشأ اعمال ماست.
هر فکر، صورتی از انرژی است که در جهت نیکی یا بدی خودمان تولید می‌ کنیم. با اندیشیدن به افکار بهشتی با نیروی بهشتی مرتبط می‌ شویم، شادی را احساس می‌ کنیم و آفتاب سرور را هر جا که رویم، می‌ تابانیم. یاد بگیریم که احساس‌ هایمان را از طریق افکار مثبت مهار نماییم. به دقت افکارمان را زیر نظر بگیریم و هنگامی ‌که یک فکر منفی هجوم می‌ آورد، خودمان را وارسی و به جای آن یک فکر مثبت جایگزین نماییم. ذهن مثبت، اوضاع مثبت را به خود جلب میکند. باید به خاطر داشته باشیم که عالم، به نیات ما پاسخ میدهد. افکار و عقاید ما به صورت انرژی از وجودمان ساطع خواهد شد و به دنیای بیرون راه می‌ یابد و محیط سعی میکند آنچه را که می‌ خواهیم، به ما هدیه کند. راز توفیق آن است که میزان انرژی خود را در جهت مثبت و صعودی افزایش دهیم و برای خودمان و دیگران همیشه بهترین‌ ها را بخواهیم. چرا که حتی اگر در مورد دیگران نیت بد و منفی داشته باشیم، آثار مخرب آن گریبانگیر خودمان خواهد شد. چه زیباست که بهترین نیات و آرزوها و افکار را برای خود و دیگران داشته باشیم تا به اوج آرامش و شادی برسیم.

تغییرات کوچکی که تفاوت‌ های بزرگ در زندگی ایجاد می‌‌ کنند

2- مانع از دخالت احساسات در کارمان شویم

زمانی اختصاص داده و بفهمیم واقعاً چطور احساس می‌‌ کنیم. زیر نظر گرفتن افکار که در قسمت قبل گفتم به معنای پنهان کردن یا نادیده‌ گرفتن احساسات نیست. امّا احساسات را از مرحله اجرا جدا کنیم. اعمال ما تصمیم جداگانه‌ ای است. برای مثال، اگر من از این بترسم که کار با فلان همکار بر روی پروژه سخت خواهد بود، می‌‌ توانم این ترس را بررسی و منشأ آن را پیدا و به طور جداگانه تصمیمی ‌برای کنترل آن بگیرم. یا دوستی مدام به تعهداتش عمل نکرده و ما احساس خشم می‌‌ کنیم. به جای اینکه آن را نادیده گرفته یا به رابطه دوستی‌ مان پایان دهیم، می‌‌ توانیم به دنبال منشأ آن رفته و تأثیر این احساسات بروی کار و رابطه‌ ی دوستی‌ مان را کنترل نماییم.

تغییرات کوچکی که تفاوت‌ های بزرگ در زندگی ایجاد می‌‌ کنند

3- دست از مقایسه کردن برداریم

بسیاری از چالش‌ های زندگی به این دلیل ایجاد می‌‌ شوند که خود را با دیگران مقایسه می‌‌ کنیم و برای رهایی از آنها باید دست از مقایسه کردن خود با دیگران برداریم. بسیاری از چالش‌ های زندگی ما به این دلیل ایجاد می‌‌ شوند که ما شرایط پشت صحنه زندگیمان را با ظاهر ساختگی زندگی دیگران مقایسه می‌‌ کنیم. باید برای رهایی از این چالش‌ ها آنچه را باعث سردرگمی ‌مان میشود نادیده بگیریم و دست از مقایسه کردن برداریم. همواره بهترین آرزوها و اهدافمان را مدنظر داشته و هر روز زمانی را صرف اندیشیدن به آنها کنیم. هرگز اجازه ندهیم منفی بافی دیگران مانع رسیدن ما به بالاترین سطح از توانایی‌ هایمان شود.

4- در ابتدای روز زمانی به خودمان اختصاص دهیم

وقت و زمان بزرگترین دارائی ماست. اگر در استفاده از آن آگاه باشیم، شانس بیشتری برای زندگی که مورد نظرمان است خواهیم داشت. اینکه چطور روزمان را شروع می‌‌ کنیم نقش مهمی‌ در کسب اهدافمان خواهد داشت.

متأسفانه اغلب ما با زمان خود نیز همین کار را می‌ کنیم، منبعی که حتی از پول نیز با ارزش‌ تر است. ما هر روز با وظایف و مشغله‌ های متعددی مواجه خواهیم شد که برای تحقق تعهدات خود به مشتریانمان، راضی کردن رئیسمان، محقق کردن ضرب‌ الاجل‌ های مختلف و حمایت از کارکنانمان باید آنها را به انجام برسانیم. زمانی اختصاص داده و به اینکه چطور می‌‌ خواهیم روزمان را سپری نماییم، چه از نظر مدت زمان و نوع افکاری که می‌‌ خواهیم داشته باشیم بیاندیشیم. دعا، مراقبه، ورزش و کمی ‌سکوت برای تفکر تأثیر به یادماندنی بروی روز، هفته و سال ما خواهد داشت. همیشه از مشتریانم می‌‌ پرسم چه وقت می‌‌ توانند فکر و طرحی برای این کار داشته باشند. مهمترین تصمیمات من و تغییرات بعد از اینکه زمانی برای تفکر در مورد چیزهایی که خواستارشان هستم اختصاص می دهم اتفاق می‌‌ افتند.

5- هر هفته کار جدیدی انجام دهیم

داشتن عادات و روزهای قابل پیش‌ بینی بسیار خسته‌ کننده است. هر هفته تغییر کوچکی در زندگی و کارمان اعمال کنیم. یکی از دوستانم می‌‌ گفت:”سالها زندگی متفاوت”. در کلاس‌ های آشپزی شرکت می‌کرد، تغییراتی در خانه‌ اش ایجاد میکرد، مسافرت میرفت و یاد گرفت چطور ماهیگیری کند. آگاهانه برنامه‌ ی روتین‌ مان را تغییر داده و کار متفاوتی که هرگز تجربه نکرده‌ ایم را انجام دهیم. حتی یک تغییر کوچک مثل تماشای ویدئوهای جالب TED در حین آماده شدن صبحگاهی یا امتحان کردن غذای جدید می‌‌ تواند انرژی زیادی به ما ببخشد.

تغییرات کوچکی که تفاوت‌ های بزرگ در زندگی ایجاد می‌‌ کنند

6- به دقت گوش کنیم

گوش دادن یکی از مهم‌ ترین ابزارهای یادگیری و ایجاد روبط است که در دسترس ماست، امّا در این دنیای متغیر و تکنولوژی محور به شدت غیرقابل استفاده است. به جای اینکه به چیزی که قرار است بگوییم فکر کنیم، سوال پرسیده و واقعاً گوش کنیم. توجه کامل ما یکی از بزرگترین پاداش‌ هایی است که به کسی می‌ دهیم. اما شنیدن، گوش دادن نیست. گوش دادن از بین صداهای مختلف اطراف خود به یکی دقت کردن و سپس آن را شنیدن، فهمیدن و به خاطر سپردن است. اگر می‌ خواهیم گوش دهیم، باید به دقت بشنویم و در این مسیر، باید ابتدا عوامل مزاحم را شناسایی نماییم و آنها را از بین برده و یا به حداقل برسانیم. این عوامل عبارتند از : سر و صدا – نگرانی – اضطراب – پریشانی افکار – محیط نامساعد و غیره … 

7- حق به جانب نباشیم

از آنجا که هیچکس به برخی از ما یاد نداده چطور زخم خود را التیام بخشیم، سعی می‌ کنیم با حق به جانب نشان دادن خودمان، ‌درمانی موقتی پیدا کنیم. بله، خیلی از ما دوست داریم همیشه حق با ما باشد. چون فکر می‌‌ کنیم در این صورت با ارزش خواهیم بود.
تمایل به اینکه همیشه حرف ما درست است می‌‌ تواند روی روابطمان تأثیر منفی داشته باشد. درست بودن به هر قیمتی شاید نیاز درونی ما را برآورده کند، امّا به هزینه از داست دادن چیزی یا کسی. این شرایط را در نظر بگیریم: آیا فقط یک جواب وجود دارد؟ آیا نیاز به توافق داریم؟ آیا اطلاعات جدیدی که من در نظر نگرفته باشم وجود دارد؟ آیا احتمال اینکه من اشتباه می کنم وجود دارد؟

4/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

8 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
8
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx