قوانین بازی خود را برای برنده شدن مشخص کنید

نظرات 3
9 دقیقه مطالعه

برای برنده شدن قوانین بازی خود را مشخص کنید

چگونه باید قوانین خود را مشخص کنیم تا به موفقیت در زندگی برسیم

دوستان عزیز سایت پرورش افکار قبل از هر چیزی لازم است بدانید که اگر قادر نباشید قوانین خود را به مرحله ی اجرا درآورید، هیچ وقت احساس نمی کنید که مطابق ارزش های خود عمل کرده اید. انسان های فراوانی با عقاید و نقطه نظرات متفاوتی وجود دارند و به همین دلیل هم راه های فراوانی وجود دارند که احساس ناراحتی کنیم. اما سوال اصلی اینجاست:

چگونه می توانیم در یابیم که قوانین ما نیروبخش یا تضعیف کننده هستند؟!

در مورد این قضیه سه معیار ابتدایی وجود دارد:

1 – اگر قانونی غیرقابل اجرا باشد تضعیف کننده است

اگر معیار شما بیش از حد پیچیده، گوناگون یا دشوار باشد که هیچ وقت نتوانید در بازی زندگی پیروز شوید، آن وقت قانون تضعیف کننده ای را برای خود وضع کرده اید.

2 – اگر قانون شما بر اساس امری باشد که خارج کنترل تان است، آن قانون تضعیف کننده خواهد بود

مثلا اگر قرار باشد دیگران به طریقی خاص با شما ارتباط برقرار کنند یا شرایط محیط به گونه ای خاص باشد، آن گاه قانونی تضعیف کننده دارید. در این مورد می توان افرادی را مثال زد که برای مشاهده ی کسوف آمده بودند ولی از دیدن آن هیچ لذتی نمی بردند، مگر این که شرایط آب و هوایی چیزی که کاملا خارج از کنترل شان بود، بر وفق مرادشان عمل می کرد.

3 – اگر به طرق اندکی احساس لذت و به طرق بی شماری احساس رنج کنید، قوانینی تضعیف کننده دارید

قوانین بعضی از انسان ها شامل این سه قانون تضعیف کننده است. آن ها احساس می کنند که باید تمامی عقاید خود را مورد پذیرش دیگران قرار دهند. در ضمن به شرایطی خارج از کنترل خود یعنی عقاید دیگران متکی هستند و راه های بی شماری دارند تا احساس رنج کنند و از احساس لذت محروم شوند. در این جا تعدادی از قوانین آن ها را که بر روی ارزش ها و رسیدن به موفقیت در زندگی شان تاثیر می گذارد را آورده ایم:

ارزش ها و قوانین مطلوب قدیمی بعضی از انسان ها

ارزش ها و قوانین مطلوب قدیمی بعضی از انسان ها

سلامتی

ما باید احساس کنیم که رژیم غذایی مان بر اساس معیارهای دقیقی می باشد که برای خودمان داریم، باید هیچ گونه درد جسمانی احساس نکنیم. باید احساس کنیم از اطرافیان سالم تر هستیم و باید از نظر جسمانی برای بقیه نمونه باشیم.

عشق

باید احساس کنیم طرف مقابل مان باورهای ما را می پذیرد و آن ها را تایید می کند. نمی توانیم احساس کنیم مورد محبت قرار گرفته ایم، مگر این که کامل باشیم. باید پدر و مادر و همسر خوب و برجسته ای باشیم.

آزادی

باید به تمام وظایف شغلی، ساعات زندگی، پرداخت هزینه ها و دیگر امور زندگی مان کاملا مسلط باشیم. باید از لحاظ مالی احساس امنیت کنیم تا تحت فشارهای ناشی از آن قرار نگیریم.

امنیت

همه باید ما را دوست داشته باشند. باید مطمئن باشیم دیگران ما را آدم خوبی می دانند. باید مطمئن باشیم درگیر جنگ اتمی نخواهیم شد. باید به نسبت حالا پول بیشتری در حساب پس انداز خود داشته باشیم.

به نظر شما چه قدر احتمال دارد تا یکی از ارزش های این افراد تامین شود؟ نظر شما در مورد این قوانین نسبت به سلامتی چیست؟ فکر می کنید خود شما چه مقدار از اطرافیان تان سالم تر هستید؟

دو مورد از قوانین نامطلوب بعضی از انسان ها

دو مورد از قوانین نامطلوب بعضی از انسان ها

عصبانیت

زمانی که به ما احساس عصبانیت دست می دهد که کارهایی که انجام می دهیم از جانب دیگران مورد تایید قرار نگیرد و دیگران قبل از این که روی ما شناخت کافی پیدا کنند، پیشاپیش در موردمان به قضاوت بنشینند.

شکست

اگر کسی معتقد نباشد که ما انسان های خوبی هستیم، احساس شکست خواهیم کرد. اگر احساس کنیم که نمی توانیم از خودمان یا خانواده مان حمایت کنیم، احساس شکست خواهیم کرد.

این دسته از قوانین نامطلوب باعث عدم تحرک می شوند. توجه کنید که چقدر راحت می توانید احساس نامطلوبی در خودتان ایجاد کنید و چه قدر دشوار می توان احساس مطلوبی در خود به وجود آورد. اگر این دسته از افراد احساس می کنند که فقط به دلیل این که دیگران عقاید آن ها را قبول ندارند، طرد می شوند، پس به ناچار رنج و عذاب زیادی تحمل خواهند کرد. فکر می کنید احتمال این که دیگران قبل از شناخت شما در موردتان قضاوت کنند، چقدر است؟ صد در صد!

فکر می کنید این افراد با چنین قوانینی چگونه زندگی را سپری می کنند؟ مطمئنا آن ها زندگی را با رنج و عذاب فراوان سپری می کنند و یکی از بزرگ ترین مشکلات شان قوانینی است که در مورد مردم دارند همین افکار موجب می شود که به احساس موفقیت در زندگی نرسند. متاسفانه چنین مشکلاتی فقط مختص این دسته از افراد نیست. اگر شما هم قوانین زندگی خود را بررسی کنید از غیرعادلانه بودن آن ها متعجب خواهید شد.

راه حل این مسئله چیست؟!

راه حل کار بسیار ساده است. تنها کاری که باید انجام دهیم تا زندگی بر وفق مراد ما شود و به موفقیت در زندگی برسیم، این است که یک نظام ارزیابی برای خود برپا کنیم. این نظام باید شامل قوانین قابل حصولی باشد تا به راحتی بتوانیم احساسی خوشایند و به سختی هم احساسی ناخوشایند در خود پدید آوریم. بدیهی است قوانینی که در ما ایجاد رنج می کند نیز سودمند است. باید محدودیت هایی داشته باشیم تا بتوانیم به سمت جلو برویم.

مسلما باید برای این که بتوانیم طعم آب پرتغال را بچشیم باید آن را در لیوانی بریزیم که میزان آب پرتغال را محدود می کند. همه ی ما دارای محدودیت های فردی و اجتماعی هستیم. به عنوان یک مبتدی باید به گونه ای قوانین را وضع کنیم که به لذت بیش تری دست پیدا کنیم. وقتی کسی همیشه احساس خوشایندی دارد، با دیگران هم بهتر رفتار می کند و تمایل دارد به عنوان یک انسان قابلیت هایش را به حداکثر برساند.

پس هدف ما چیست؟!

هنگامی که ارزش های خود را تعیین کردیم، باید مشخص کنیم چه وقایعی موجب می شوند تا از زندگی لذت بیشتری ببریم. باید قوانینی را وضع کنیم تا ما را در مسیر ارزش هایی که داریم هدایت کنند، به راحتی قابل حصول باشند و معیاری در اختیار داشته باشیم تا بر خود مسلط شویم و به جای توسل به جهان بیرون، خودمان زنگ پیش رو را به صدا در آوریم تا بتوانیم به معنی واقعی کلمه به مفهوم موفقیت در زندگی برسیم.

برای این کار باید قوانینی برای ارزش های مطلوب خود وضع کنید تا بتوانید به راحتی احساس خوشایندی در خود به وجود آورید و برای ارزش های تنزل بخشی که دارید نیز قوانینی در نظر بگیرید که ایجاد احساسات ناخوشایند در شما دشوار باشد. به این منظور فهرستی تهیه کنید که نشان دهد راه های بی شماری وجود دارند تا احساس ناخوشایندی در شما به وجود آید.

افراد زیادی فکر می کنند که فقط قوانین، ارزش و باورهای فرهنگ آنان است که دارای ارزش و اعتبار می باشد. این تفکر کاملا تضعیف کننده می باشد. افراد مختلف دارای قوانین و ارزش های مختلفی هستند و این قوانین و ارزش ها نه بهتر از قوانین و ارزش های شما است و نه بدتر از آن ها. سوال کلیدی این نیست که آیا قوانین فردی درست یا نادرست هستند؛ نکته ی مهم این است که آیا این قوانین نیروبخش هستند یا تضعیف کننده!

3.2/5 - (12 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx