راهکارهایی برای تغییر حالت روحی

نظرات 2
9 دقیقه مطالعه

راهکارهایی برای تغییر حالت روحی

چگونگی ایجاد حالت روحی مثبت

دوستان عزیز سایت پرورش افکار برای تغییر حالت روحی خود راهکارهای مختلفی در اختیار دارید. مثلا می توانید از خودتان سوالات نیروبخش بپرسید و مثلا بگویید: «چگونه می توانم از این وضعیتی که دارم درس بگیرم؟! شرایط فعلی چه نکات جالبی دارد و چه نکاتی از آن هنوز کامل نشده است؟!» اطمینان داشته باشید که طرح چنین سوالاتی شما را در حالت روحی نیروبخش قرار می دهد، در نتیجه به جای این که دچار یک دور باطل شوید و احساس خشم و یاس را در خود افزایش دهید، می توانید به دنبال راه حل ها بروید تا به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که هرگز هدف ما نادیده گرفتن مشکلات زندگی نیست بلکه می خواهیم خودمان را در حالات فکری و عاطفی بهتری قرار دهیم تا نه تنها به مشکلات خود پی ببریم بلکه اقدامات لازم را هم جهت برطرف کردن آن ها برای رسیدن به موفقیت در زندگی انجام دهیم. افرادی که همه ی فکر و ذکر خود را متوجه اموری می کنند که از کنترل شان خارج است، دائما ضعیف تر می شوند. این که ما قادر نیستیم باد، باران و یا سایر تغییرات آب و هوایی را تحت کنترل در آوریم حقیقت است؛ اما می توانیم بادبان های قایق زندگی را به گونه ای تنظیم کنیم که در مسیر دلخواه به حرکت در بیاییم.

انسان هایی که به موفقیت در زندگی رسیده اند، این توانایی را دارند که در سخت ترین شرایط روحی نیز بر خود مسلط شوند. چگونه می توانند این کار را انجام دهند؟! اغلب آن ها از قاعده ای اساسی تبعیت می کنند: هیچ گاه در زندگی بیش تر از 10 درصد وقت خود را به مشکلات اختصاص نمی دهند و همیشه نود درصد وقت خود را صرف راه حل ها می کنند. مسائل جزئی را بزرگ نمی کنند، چون اعتقاد دارند که اکثر مسائل بسیار کوچک و جزئی هستند.

برای تغییر حالت روحی خودتان به شیوه ای مثبت، اگر ده روز کامل به حل مشکلات، زمینه های عالی زندگی، شیوه های موثر و خوشبختی های زندگی توجه کنید، مشکلاتتان وخیم تر نمی شوند. ممکن است این الگوهای جدید شما را به قدری قدرتمند کند، که هر چه را که روزی آن را مشکل می دانستید، از بین برود چون هویت جدیدی پیدا می کنید و خود را انسانی خستگی ناپذیر و شاد می دانید که به موفقیت در زندگی در حال نزدیک شدن است.

تغییر حالت روحی

چهار قاعده ی مهم برای تغییر حالت روحی

قبل از این که برنامه ی ده روزه را برای شما عزیزان شرح دهیم باید چهار قاعده ی مهم و ساده را برایتان بیان کنیم. بنابراین اگر می خواهید این برنامه را اجرا کنید، این چهار قاعده را در نظر بگیرد. با ما همراه باشید.

1 – طی ده روز آینده هیچ افکار یا احساسات منفی به خودتان راه ندهید و از به کار بردن هرگونه کلمات، سوالات و یا تشبیه های تضعیف کننده جدا دوری نمایید.

2 – اگر متوجه شدید که ممکن است به احساسات منفی توجه کنید که بدون شک چنین اتفاقی می افتد، باید سریعا از روش هایی که توجهتان را به حالت روحی بهتری متمرکز می کنند را استفاده نمایید. از سوالات مشکل گشا به عنوان سلاح اولیه استفاده کنید. مثلا از خودتان بپرسید در این وضعیت چه نکته ی جالبی وجود دارد؟! کدام قسمت از آن هنوز کامل نشده است؟! با مطرح کردن این سوالات مقدمه را فراهم می کنید که اوضاع بهتر خواهد شد و همین نکته موجب تغییر حالت روحی شما می شود. توجه داشته باشید که شما با این کار مشکل را نادیده نمی گیرید، بلکه در حالی که مشخص می کنید چه چیزهایی باید تغییر کنند، در وضعیت روحی مناسبی قرار می گیرید.

شما تا ده روز با طرح سوالات نیروبخش صبحگاهی خودتان را برای رسیدن به موفقیت در زندگی آماده می کنید. این کار سبب می شود هر روز که از خواب بیدار می شوید، توجهتان به الگوهای فکری و احساسی نیروبخش جلب شود. شب ها هم قبل از خواب سوالات شبانگاهی و یا هر سوالی را که احساس می کنید شما را در وضعیت روحی خوبی قرار می دهد را مطرح کنید.

3 – طی ده روز متوالی در آینده، همه توجه خود را به راه حل ها معطوف کنید، نه مشکلات، هروقت دیدید ممکن است که با مشکلی رو به رو شوید، بلافاصله به راه حل آن فکر کنید.

4 – اگر دچار خطا شدید یعنی این که افکار و احساسات منفی شما را گرفتار کرده اند، خود را سرزنش نکنید، مادامی که بتوانید بلافاصله تغییر کنید هیچ مشکلی برایتان به وجود نمی آید. اما اگر به مدت طولانی اسیر این احساسات یا افکار شدید، باید تا صبح روز بعد صبر کنید و از آن روز به بعد به مدت ده روز برنامه تغییر حالت روحی و فکری خودتان را ادامه دهید. هدف این است که تا ده روز متوالی هیچ گونه افکار یا احساسات منفی را به خود راه ندهید. اهمیتی ندارد که چند روز طول می کشد، ولی باید طی ده روز متوالی، احساسات و افکار منفی را از خودتان دور کنید تا به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

تغییر حالت روحی

وجود افکار یا احساسات تضعیف کننده تا چه مدت ایرادی ندارد؟!

اگر یک دقیقه توجهمان را به این افکار منفی و تضعیف کننده معطوف نماییم، باید روز بعد این برنامه را از سر بگیریم. یک دقیقه زمان زیادی است که می تواند باعث تغییر شود. هدف اصلی ما این است که مار را تا زمانی که کوچک است باید کشت وگرنه وقتی بزرگ شود تبدیل به یک مار افعی بزرگ می شود. بنابراین اگر نسبت به مطلبی دچار احساسات منفی شدید، طی مدت بیست تا چهل دقیقه متوجه این احساس خواهید شد. به همین منظور بهترین راه این است که حداکثر دو دقیقه به خودتان وقت بدهید تا فکرتان را متوجه احساس منفی خود کنید، سپس به سرعت برای تغییر حالت روحی خود اقدام کنید. مطمئن باشید که دو دقیقه زمان کاملا کافی است که متوجه شوید در حالتی منفی قرار دارید.

اگر پنج دقیقه یا بیشتر دچار این احساسات منفی شوید، برنامه تغییر حالت روحی نمی تواند در شما موثر واقع شود، شما فقط یاد می گیرید که احساسات منفی خود را سریعا تغییر دهید. هدف این است که قبل از این که احساسات منفی بخواهند بر شما غلبه کنند، آن ها را از بین ببرید و به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید. به شما اطمینان می دهیم که با این راهکار حالتی شرطی در شما به وجود می آید که در مقابله با مشکلات همواره روحیه ی خود را حفظ می کنید، و هرگاه با مشکلی روبه رو می شوید قسمت عظیمی از انرژی خودتان را صرف پیدا کردن راه حل ها می کنید. اگر از آن به بعد صحبتی از مشکلات به میان آید، شما آن ها را گرفتاری های کوچکی می بینید و به هیچ وجه توجه و افکار خودتان را متوجه آن ها نمی کنید، بلکه بلافاصله تمام توان خود را به کار می گیرید تا آن ها را به فرصت هایی استثنای تبدیل کنید؛ سپس می توانید به موفقیت در زندگی و تمام عرصه های مورد نظر خود دست پیدا کنید.

ادامه دارد …

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx