شناخت تضاد ارزش ها و چگونگی برطرف کردن آن

نظرات 3
8 دقیقه مطالعه

شناخت تضاد ارزش ها و چگونگی برطرف کردن آن

روش دستیابی به موفقیت با از بین بردن تضاد ارزش ها

دوستان عزیز سایت پرورش افکار در این مقاله قصد داریم به بررسی آثار سلسله مراتب ارزش ها بپردازیم. اگر به عنوان مثال موفقیت را نخستین ارزش مطلوب و طرد شدن را نخستین ارزش نامطلوب خود انتخاب کرده باشید، آیا امکان دارد چنین انتخابی در زندگی تان مشکلاتی به وجود آورد؟! باید به شما بگوییم هیچ فردی به لذت موفقیت در زندگی بلندمدت دست پیدا نمی کند، مگر این که رنج و درد پاسخ های منفی را تحمل نماید. در واقع چنین فردی قبل از این که به یک موقعیت عالی دست پیدا کند در کارهایش دچار اختلال خواهد شد.

آیا می دانید منشا این عقیده کجاست؟!

اگر به خاطر داشته باشید در مقاله های قبلی گفته بودیم که انسان ها بیشتر به دنبال فرار از رنج هستند تا کسب لذت! بنابراین اگر شما به دنبال کسب موفقیتی بی نظیر در زندگی تان هستید، آیا نباید خطر پاسخ های منفی را به جان بخرید؟! آیا نباید بخواهید چنین شرایطی را تجربه کنید؟!

اگر واقعا انسانی خیرخواه، امین و درستکار باشید و همیشه به دیگران خیر و منفعت برسانید، آیا امکان این وجود دارد که افرادی کارهای شما را بد تعبیر کنند؟! حتی در صورتی که اصلا با شما ملاقات نکرده باشند باز هم شما را قضاوت کنند؟! باید به شما بگوییم که اگر می خواهید یک خواننده، نویسنده، بازرگان یا خطیب شوید، همیشه کسانی هستند که شما را نپذیرند.

دلیل به وجود آمدن تضاد ارزش ها چیست؟!

دلیل به وجود آمدن تضاد ارزش ها چیست؟!

از آن جایی که مغز شما به خوبی می داند که برای کسب موفقیت در زندگی باید خطر پاسخ های منفی را به جان بخرید و از آن جایی که احساس عدم تایید و عدم پذیرش در شما نهایت درد و رنج را به وجود می آورد، به این نتیجه می رسید که کسب موفقیت در زندگی به چنین بهایی نمی ارزد، در نتیجه قبل از این که وارد عمل شوید، در رفتارتان اخلال ایجاد خواهد شد.

احتمالا برای شما هم بارها پیش آمده که با افرادی روبه رو می شوید که گام بزرگی بر می دارند و ناگهان در آخرین لحظات کسب موفقیت در زندگی عقب می کشند و یا حرف هایی می زنند یا کارهایی می کنند که در موفقیت شخصی، عاطفی یا جسمی شان اخلال به وجود می آورد. دلیلش هم این است که در ارزش های آن ها نوعی تضاد وجود دارد.

بخشی از مغز آن ها می گوید: «برای این که موفق شوی پا پیش بگذار و تلاش کن» ولی بخش دیگری از مغزش می گوید «اگر پیش بروم دچار رنج زیادی می شوم». به همین خاطر دو گام به سمت جلو برمی دارند و یک گام به عقب برمی گردند. اگر دو مسیر مختلف بر سر راهتان قرار بگیرد، نمی توانید هر دو مسیر را طی کنید. باید یکی را انتخاب نمایید. ما انسان ها آگاهانه یا ناآگاهانه دست به هر کاری می زنیم تااز رنج و عذاب دوری کنیم.

دو مرحله مهم در تشخیص تضاد ارزش ها

همه ی ما با اشخاصی رو به رو شده ایم که درد تضاد ارزش ها را تجربه کرده اند، ولی به جای این که به سرزنش آن ها بپردازیم باید بدانیم که هریک از ما هم در درون خود دارای تضادهای ارزشی هستیم. دلیلش این است که خودمان نظام ارزش هایمان را بنا نکرده ایم و اجازه داده ایم محیط آن را شکل دهد. و این کار را می توانیم در دو مرحله انجام دهیم:

1 – ابتدا باید از ارزش های جاری تان آگاه شوید تا به علت اعمالتان پی ببرید

حالاتی که به طرف آن ها جذب می شوید و حالاتی که از آن ها فاصله می گیرید، چه هستند؟ شما می توانید با بررسی احساسات تک تک این دو فهرست به نیرویی که زندگی حال و آینده تان را می سازد، پی ببرید.

2 – تصمیمات آگاهانه ای در مورد ارزش های خود بگیرید

پس از انجام مرحله اول می توانید تصمیمات آگاهانه ای در مورد ارزش هایی بگیرید که می خواهید در زندگی تان داشته باشید تا به سرنوشتی که دلخواه شماست و استحقاق آن را دارید دست پیدا کنید.

چگونه می توانید به ارزش های فعلی خودتان پی ببرید

کاری که اکنون باید انجام دهید این است که خودتان فهرستی تهیه کنید. تنها کاری که برای پی بردن به ارزش هایتان باید انجام دهید این است که به سوال ساده ای پاسخ دهید. «در زندگی چه عواملی برایم از همه مهم تر هستند؟!» به پاسخ این خوب فکر کنید. آیا این عامل آرامش خیال است؟ همچنین عامل تاثیر پذیری روی دیگران است؟ عشق است؟ سپس ارزش های خود را به ترتیب درجه اهمیت آن ها بنویسید و تنها چند دقیقه ای از وقت خود را صرف این کار کنید.

این فهرست می تواند مشابه نمونه ی زیر باشد:

اشتیاق، شور و شوق

عشق

آزادی

کمک به دیگران

توانایی

رشد

خوشبختی

موفقیت و فضیلت

شادمانی

سلامتی

خلاقیت

چگونگی تحلیل ارزش های یک فرد

چگونگی تحلیل ارزش های یک فرد

زمانی که به این فهرست نگاه می کنید به علت کارهای آن شخص پی کی برید. مطمئنا ترتیب ارزش های این شخص به این خاطر است که او فردی بسیار پر شور و به عبارتی پر دل و جرات است و اشتیاق زیادی برای موفقیت و کارهای بزرگ دارد. به دیگران عشق می ورزد و دوست دارد هرچه دارد با دیگران تقسیم کند. به آزادی اهمیت می دهد چون می خواهد به دیگران کمک کند و آن ها را از قید و بند برخی مشکلات رهایی دهد و با این کارها احساس توانمندی می کند. سپس با مجموعه ای از این کارها و فعالیت ها احساس رشد و موفقیت می کند و سرانجام به شادمانی، سلامتی و خلاقیت در زندگی دست پیدا خواهد کرد.

شما هم با آگاهی از ارزش های خود می توانید مسیر زندگی خود را به درستی تعیین کنید و طبق مهم ترین معیارهای خود زندگی کنید. به همین دلیل خواهید توانست سال ها در زندگی تان احساس هماهنگی بیشتری داشته باشید، به آرامش خاطر بیشتری دست یابید و با تحقق یافتن اهداف خود به معنی واقعی کلمه به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

3.7/5 - (6 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx