چگونگی شناخت باورهای تضعیف کننده و نیروبخش

نظرات 3
9 دقیقه مطالعه

چگونگی شناخت باورهای تضعیف کننده و نیروبخش

چگونه باورهای تضعیف کننده را از بین ببریم؟!

ابتدا از شما می خواهیم باورهای نیروبخش و تضعیف کننده خود را با دقت تمام در دفترچه ای یادداشت کنید. لطفا همین الان این کار را انجام دهید. سپس چند دقیقه ای صرف کنید و باورهای خود را بررسی کنید. سپس سه باور نیروبخش خود را انتخاب کرد. این باورها چگونه به شما نیرو می دهند؟ چگونه به زندگی شما استحکام می بخشند؟ مطمئن باشید که با این کارها می توانید راه هایی برای دستیابی به موفقیت را پیدا کنید و به اوضاع و شرایط خود سر و سامان بدهید. حتی از بزرگ ترین مشکلات خود به صورت بزرگ ترین امکانات و فرصت های زندگی تان استفاده کنید.

پس بدون درنگ باورهای خود را فهرست کنید و آن ها را مورد بررسی قرار دهید. این حس اطمینان را در خودتان تقویت کنید که این باورها واقعی و حقیقی هستند و می توانند شما را در رفتارهای آینده تان یاری دهند تا با اتکای آن ها به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

چگونگی از بین بردن باورهای تضعیف کننده

اکنون باورهای تضعیف کننده خود را بررسی کنید. توجه داشته باشید که این باورها چه پیامدها و نتایجی با خود برای شما به همراه خواهد داشت؟ سپس دو باوری که بیش تر از بقیه تضعیف کننده هستند را انتخاب کنید. یک بار و برای همیشه تصمیم بگیرید و دیگر اجازه ندهید این باورها به زندگی شما آسیب برسانند. به خاطر داشته باشید که اگر نسبت به باوری تردید به دل راه دهید و آن را زیر سوال ببرید، پایه های مرجع آن را می لرزانید، سپس آن گاه است که دیگر نمی تواند بر روی شما تاثیری به جای بگذارد. شما می توانید پایه های باورهای تضعیف کننده خود را با سوالات زیر سست کنید:

1 – این باور تا چه حد پوچ و مسخره است؟

2 – آیا کسی که این باور را از او گرفته ام ارزش این را دارد که او را در این زمینه الگو قرار دهم؟

3 – اگر این باور را قبول نکنم چه آسیب هایی در روابطی که دارم به وجود می آید؟

4 – اگر این باور را قبول نکنم، به احساساتم چه آسیبی می رسد؟

5 – اگر این باور را قبول نکنم، جسمم دچار چه لطمه هایی می شود؟

6 – اگر این باور را قبول نکنم خانواده و اطرافیانم چه صدماتی می بینند؟

7 – اگر این باور را قوبل نکنم از نظر مالی چه ضررهایی را متحمل می شوم؟

اگر برای جواب دادن به این سوالات به اندازه کافی وقت صرف کنید، متوجه می شوید که باورهایتان در اثر پاسخ دادن به این سوالات سست خواهند شد. اینک در نظر بگیرید که این باورها به شما چه لطمه هایی وارد کرده اند و اگر آن ها را تغییر ندهید، در آینده چه لطمه هایی به شما می زنند. شما می توانید چنان عذابی را به این باورها مرتبط کنید که سبب شود بخواهید برای همیشه از آن ها رهایی یابید و تصمیم بگیرید همین حالا خود را از آن درد و رنج نجات دهید.

روش جایگزین کردن باورهای نیروبخش با باورهای تضعیف کننده

روش جایگزین کردن باورهای نیروبخش با باورهای تضعیف کننده

دوستان عزیز باید این نکته مهم را بدانید که ما نمی توانیم از باورهای خود رهایی پیدا کنیم مگر این که باورهای جدیدی را جایگزین آن ها نماییم. به این خاطر هم اکنون باورهایی را یادداشت کنید که می توانید جایگزین این دو باور تضعیف کننده نمایید. اگر با این وجود به نتایج مطلوب خود دست پیدا نمی کنید، پیشنهاد ما به شما این است که این سوالات را از خودتان بپرسید:

برای رسیدن به موفقیت در زندگی باید چه باورهایی داشته باشم؟!

در این زمینه چه کسانی موفق شده اند و چه باورهایی داشته اند؟!

برای دستیابی به موفقیت چه باورهایی مهم و ضروری است؟!

این گونه به راحتی می توانید به باورهای مهمی که نادیده گرفته بودید، پی ببرید. هنگام رنج یا زمانی که با مشکل مواجه می شوید و احساس شکست یا عصبانیت می کنید، از خودتان می پرسید: «چه باوری موجب شده است که چنین احساسی پیدا کنم؟» و با پاسخ به این سوال به باورهایی دست پیدا می کنید که حتی از آن ها آگاه نبوده اید. مثلا اگر زمان افسردگی از خودتان بپرسید: چه باوری سبب می شود که احساس افسردگی پیدا کنم؟ احتمالا پاسخی می دهید که به آینده مربوط است. مثلا می گویید هیچ وقت اوضاع بهتر نمی شود! یا دیگر هیچ امیدی وجود ندارد!

زمانی که شما این باورها را از زبان خودتان بشنوید ممکن است فکر کنید که امکان ندارد، ممکن است در حال حاضر وضعیت خوبی نداشته باشم ولی اوضاع تا ابد این گونه نخواهد ماند! این گرفتاری ها هم روزی تمام خواهند شد. یا حتی ممکن است به این نتیجه برسید که باورتان در مورد همیشگی بودن مشکلات کاملا مخرب است و دیگر هیچ گاه نمی خواهید چنین باوری را به ذهنتان راه بدهید.

تغییر احساسات در مورد باورهای تضعیف کننده

هنگامی که این باورهای تضعیف کننده را بررسی می کنید، به تغییر احساس خود در مورد آن ها توجه نمایید. به خاطر داشته باشید اگر واقعه ای را در ذهن خود معنا کردید، بلافاصله احساس و نحوه ی عملکردتان تغییر پیدا می کند و این امر روی اعمال و در نتیجه سرنوشت شما تاثیر می گذارد. تغییر در مفهوم امری، موجب تغییر در تصمیم گیری شما می شود. به یاد داشته باشید که هیچ امری در زندگی به خودی خود دارای معنا نیست مگر این که شما به آن معنایی بدهید. به همین سبب وقایع را چنان آگاهانه معنا کنید که هم سو با موفقیت در زندگی و سرنوشتی شوند که انتظارش را می کشید.

باورها قادر هستند سازنده یا مخرب باشند. اعتقاد ما این است که شما خواندن این مقاله را انتخاب کرده اید چون به کمتر از آن چه توانایی اش را دارید قانع نیستید. آیا واقعا می خواهید نقطه نظرهای خود را به مرحله ی اجرا درآورید و رویاهایتان را بر باد ندهید؟ برای این کار باید یاد بگیرید باورهایی را انتخاب کنید که نیرو بخش هستند؛ سپس اعتقاداتی در خودتان به وجود آورید که با خواسته ها و آرزوهایی که دارید همسو و هم جهت باشند. خانواده، حرفه، جامعه و کشور شما شایستگی این کارها را دارند.

رهبری و نیروی باورها

رهبری و نیروی باورها

رهبران موفق کسانی هستند که با باورهای نیروبخش به دیگران یاد می دهند با کنار گذاشتن باورهای تضعیف کننده از توانایی های خود استفاده کنند. آن ها اعتقاد دارند که می توانند تاثیرهای عمیقی بر زندگی دیگران به وجود آورند و هیچ محدودیتی در مقابل خواسته های شان وجود ندارد.

بنابراین کاملا واضح و روشن است که همه ی ما انسان ها نیرویی درون خود داریم که برای رسیدن به موفقیت در زندگی باید آن ها را فعال کنیم. این نیرو زمانی فعال می شود که بتوانیم تصمیم های آگاهانه ای بگیریم که سرنوشت مان را شکل دهد. اما باور دیگری نیز وجود دارد که باید آن را بشناسیم. این باور با پاسخ به این سوال شکل می گیرد که آیا می توان در لحظه تغییر کرد یا خیر؟!

1/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx