هوش مالی چیست؟

نظرات 9
18 دقیقه مطالعه

همه چیز در مورد هوش مالی

همه چیز در مورد هوش مالی

هوش مالی یعنی، افراد بتوانند همانند هوش هیجانی در کمترین زمان به پول برسند و یا مشکلات مالی خود را با استفاده از این مهارت حل کنند. بدون شک افراد زیادی را دیده اید که از لحاظ مالی اوضاع خوبی دارند و به قول معروف پولدار هستند و بی شک حرف های زیادی دربارۀ این آدم ها زده می شود. مثلاً می گویند: «ببیند چطور مثل آب خوردن پول در می آورد، بلد است چطور پول دربیاورد.»

شاید همۀ ما معتقد باشیم که آدم های پولدار با استفاده از شم اقتصادی به این نقطه رسیده اند و باید گفت: «این در واقع همان هوش مالی است.» به بیان ساده تر می توانیم بگوییم، هوش پولی همان قدرت حل مسائل مالی است. یعنی: «حل کردن پیچیده ترین مسائل مالی.» اگر شما بتوانید از پس چالش های سخت مالی بر بیایید پس در واقع دارای هوش مالی خوبی هستید. از طرف دیگر با کسب درآمد زیاد می توانید جز آن دسته از افرادی قرار بگیرید که دارای هوش مالی خوبی هستند و به موفقیت در زندگی دست پیدا کرده اند.

تعاریف مختلف درباره هوش مالی

رابرت کیوساکی نویسنده و سخنران انگیزشی هاوایی می گوید: «اگر در یک جریان مالی، مفهوم سرمایه، بدهی، درآمد و هزینه را به درستی درک کنید، شانس شما برای ثروتمند شدن به شدت افزایش می یابد.» در روانشناسی پیشرفته، هوش انسان به چندین بخش مختلف تقسیم شده است. که یکی از مهم ترین هوش ها، هوش مالی است و در سرتاسر جهان بسیار کاربردی می باشد.

آقای رابرت کیوساکی در زمینه تعریف هوش مالی می گوید: «هوش مالی که به آن Financial-Intelligence یا شم اقتصادی هم می گویند، مجموعه ای از تصمیمات و اقداماتی است که در راستای مدیریت مالی صورت می گیرد.»

شما باید بدانید که سطح کیفیت مالی شما ارتباط مستقیمی با کیفیت هوش پولی و مهارت شما در این زمینه دارد. یک موضوع جالب و قابل توجه این است که هوش مالی یک کودک دقیقاً شبیه والدینش می باشد؛ اما پس از گذشت مدتی هوش پولی فرد بر اساس تجربیات و واکنش های مختلف تغییر پیدا می کند و این یعنی، هر فرد در هر سنی شخصیت مالی مخصوص به خودش را دارد و بر طبق استدلال های مالی خود پیش می رود.

پول

رابطه هوش مالی با پول

برای اینکه بتوانید این مهارت را به خوبی درک کنید باید اول از همه، پول را به خوبی بشناسید. چرا که پول، محرکی قوی برای احساسات انسان است. همه ما نسبت به پول بسیار حریص هستیم و نمی توانیم به راحتی احساسات پشت آن را مخفی کنیم. هر فرد به طریقی با پول درگیر است و این درگیری شامل انواع مسائل و مشکلات مختلف می شود.

موضوع اینجاست که نمی توان پول و ارزش آن را کتمان کرد، به این دلیل که مهم ترین اولویت اکثر مردم پول است. به طور کلی هر فرد نظر متفاوتی دربارۀ پول دارد و اگر از 10 شخص مختلف دربارۀ پول سوالی بپرسید، با 10 نظر کاملاً متفاوت مواجه می شوید. در واقع با اینکه پول مفهومی عینی دارد، اما باز هم یک ابزار مهم برای رسیدن به رؤیاها و اهدافمان است.

اگر بتوانیم در کنار احساساتی مثل هیجان و غرور تسلط کافی بر روی مسائل مالی داشته باشیم
می توانیم با عملکردهای متفاوت، زندگی موفقیت آمیزی برای خود بسازیم. بسیاری از مردم هنگام روبه رو شدن با مسائل مالی، دچار سردرگمی می شوند؛ چرا که مشکلات و مسائل مالی می تواند تاثیرات مثبت یا منفی زیادی روی آن ها بگذارد. برای مطالعه بیشتر در این رابطه، میتوانید مطلب چگونگی دستیابی به ثروت زیاد با هوش مالی را هم مطالعه کنید.

هوش مالی چه نقشی در حفاظت و هدایت پول دارد؟

در برخی از موارد، راه حل مسائل مالی پول نیست! چون فقط داشتن پول نمی تواند به ما کمک کند که از چه طریقی آن را سرمایه گذاری یا خرج کنیم. پس مهارت هوش مالی اینجا به دردمان می خورد. اینجاست که باید با استفاده از این روش بتوانیم بهترین و مناسب ترین روش ها را برای افزایش ثروت خود مدیریت کنیم.

بدون شک با افراد زیادی برخورد کرده اید که کاملا اتفاقی در یک قرعه کشی برنده شده اند و یا به ارث و میراث زیادی دست یافته اند. اما در اکثر مواقع این افراد نمی دانند که با پول خود چه کنند و آن را چگونه سرمایه گذاری کنند. در مواقعی پیش آمده که نتوانسته اند پول خود را در راه مناسبی سرمایه گذاری کنند و با مشکلات زیادی نیز روبرو شده اند و متاسفانه تمام سرمایه خود را از دست داده اند.

اصلی ترین مشکل این افراد آن است که از هوش مالی خوبی برخوردار نیستند، اما موضوع این است که هوش پولی مسائل مختلف زیادی را در بر می گیرد که یکی از آن ها حل مسائل مالی و به دست آوردن قدرت مالی است که موجب رسیدن به موفقیت در زندگی شان می شود.

چگونه باید هوش مالی را تقویت کرد؟

چگونه باید هوش مالی را تقویت کرد؟

با تمرکز روی اهداف اصلی

از مهم ترین مهارت ها برای تقویت هوش مالی فوکوس بر روی اهداف اصلی است. نباید اجازه دهید که موارد بیهوده ذهن شما را درگیر کنند و انرژی و وقت شما را هدر دهند. اگر می خواهید در کمترین زمان به پول برسید باید بر روی هدفتان متمرکز شوید و جسارت داشته باشید.

شما به عنوان یک فرد سرمایه دار باید همیشه جسور و اهل ریسک باشید، چراکه این امر یکی از مهمترین مهارت ها برای تقویت هوش مالی است. سعی کنید با محدودیت ها و ترس هایتان مقابله کنید و نگذارید مانع موفقیت شما در به دست آوردن ثروت شوند.

مدیریت و برنامه ریزی زمان

مدیریت زمان نه تنها در این مسئله بلکه در تمامی امور زندگی یک امر بسیار مهم است. برای اینکه بتوانید رابطه بهتری با پول داشته باشید، باید کارهای هوشمندانه و بهتری با پول انجام دهید. شما باید بدانید که تقویت و یا رسیدن به هوش مالی مسئله ای نیست که یک روزه به دست بیاورید.

رسیدن به این مهارت و کسب نتیجه مثبت از آن نیازمند تمرین و ترک برخی از عادت های اشتباه و جایگزینی برخی از عادات مثبت است. اما به جرات می توان گفت که از همان روز اولی که برای کسب این مهارت اقدام می کنید، تاثیرات آن را بر روی زندگی و مسائل مالی خود می بینید. اهمیت زمان بسیار مهم است و شما باید آن را سرمایه ای با ارزش بدانید؛ پس اگر قصد دارید یک سرمایه گذار موفق باشید، باید زمان را از دست ندهید.

توانایی حل مسائل مالی، پول سازی و سرمایه گذاری

شما به عنوان یک فرد، با مهارت هوش مالی خوب باید شغلی داشته باشید که بتوانید با مدیریت صحیح از آن به در آمدزایی برسید و بتوانید در زمانی که با مشکلات مالی مواجه می شوید، به راحتی آن را حل و فصل نمایید. شما باید بتوانید بهترین فرصت های سرمایه گذاری را تشخیص دهید و از آن ها به درستی استفاده کنید.

مزایای هوش پولی

مزایا هوش مالی

  1. افزایش اطلاعات در زمینه مالی

  2. یادگیری نگهداری و حفاظت از پول

  3. درآمدزایی بیشتر

  4. مدیریت زمان و برنامه ریزی برای دارایی ها

  5. یادگیری استراتژی های مالی جدید

  6. هوش مالی و سرمایه گذاری بر روی خودتان

شما باید به عنوان فردی که می خواهد در زمینه مالی پیشرفت داشته باشد، بدانید که هوش مالی یعنی سرمایه گذاری بر روی خودتان. در واقع شما زمان زیادی را برای رسیدن به توانایی مالی صرف می کنید و با سرمایه گذاری بر روی خودتان می توانید علاوه بر افزایش هوش پولی، عادت های خوبی در خودتان به وجود آورید.

باید سعی کنید اهمیت سرمایه گذاری بر روی خودتان را به خوبی درک کنید و نباید مسائلی مانند سن یا تحصیلات را مانع خود بدانید. افراد زیادی هستند که با وجود سن زیاد و تحصیلات اندک، در این زمینه بسیار موفق بوده اند و توانسته اند با سرمایه گذاری و اعتماد به خودشان هوش مالی خود را بهبود بخشند.

رابطه هوش مالی و حفظ پول

همان طور که پیش تر هم گفتیم تعاریف زیادی برای هوش مالی وجود دارد که یکی از آن ها رابطه تنگاتنگی با کار آفرینی دارد. در آموزش های اصولی هوش مالی، مهارت کارآفرینی نقش بسزایی در آن دارد چرا که این نوع آموزش به فرد کمک می کند تا مرحله به مرحله و طبق یک سری اصول صحیح پیش برود و یک کسب و کار خوب برای خودش راه بیندازد. مدیریت مالی یک موضوع بسیار مهم است که باید حتماً طبق یک اصول خاص آن را رعایت کنید، به همین سبب مهارت هوش مالی می تواند کمک بسیار زیادی به شما بکند.

افزایش درآمد

هوش مالی و افزایش درآمد

در این رابطه مهم ترین ویژگی، بالا بردن سطح توانایی برای افزایش درآمد بیشتر است. این مهارت ها شامل 3 مرحله می باشد:

  1. هوش فروش

  2. هوش تبلیغاتی

  3. هوش رقابتی

اگر تمامی این موارد را به خوبی درک کنید و آن ها در زمینه مالی به کار بگیرید، مطمئنا می توانید درآمدزایی خود را تا حد زیادی افزایش دهید. به طور کلی هر چقدر که در این زمینه مهارت بیشتری کسب کنید؛ در واقع از نتایج فوق العاده ای بهره مند خواهید شد چرا که پول بیشتر و هوش مالی رابطه ای مستقیم دارد.

همه ما در مورد انواع مختلف هوش مانند هوش مصنوعی، هوش تجاری یا هوش دیجیتال می شنویم و می دانیم. اما باید به ندرت در مورد هوش مالی شنیده باشیم. بله، هوش مالی یا سواد مالی از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا 80٪ از مشکل شخص به صورت مستقیم یا غیرمستقیم مربوط به پول است. بنابراین با تمام تمرکز خود سعی کنید موارد زیر را درک کنید:

1. درک تفاوت بین دارایی و بدهی

افراد زیادی نتوانسته اند تفاوت مهم بین دارایی و بدهی را درک کنند. بگذارید تعریف هر دوی اینها را با کلمات ساده بگذارم.

هر چیزی که پول را در جیب شما قرار دهد یک دارایی است. به عنوان مثال مهارت های شما ، که در هر ماه به صورت شغلی به شما پول می دهد.

هر چیزی که از جیب شما پول بگیرد بدهی است. به عنوان مثال تلفن همراه شما ، که از نظر پرداخت شارژ یا پرداخت قبض یا حتی EMI برای دستگاه، هر ماه از شما پول می گیرد.

ما نمی توانیم تفاوت بین دارایی و بدهی را درک کنیم و غالباً به خرید بسیاری از بدهی ها می پردازیم که آنها را به عنوان دارایی در نظر می گیریم. ما ماشین یا دوچرخه خود را به عنوان دارایی در نظر می گیریم، اما در واقعیت، اینها بدهی هایی هستند که دارند از ما در قالب نگهداری،سوخت، منافع وام و غیره می گیرند و همچنین ارزش این بدهی ها در لحظه ای کاهش می یابد. بنابراین اکنون که می دانید تفاوت بین هر دو آنها چیست، تمام دارایی ها و بدهی های خود را ذکر کنید و بدهی های ناخواسته ای که دارید را کاهش دهید.

2. کاهش بدهی

بله، سریعترین راه برای استقلال مالی، کاهش بدهی های شما است. تمام وامها ، EMI کارت اعتباری و هر بدهی دیگری را در اسرع وقت پرداخت کنید. هرچه زودتر بدهی خود را بپردازید، پس انداز و سرمایه گذاری بیشتری برای خود خواهید داشت.

بگذارید یک نظر شخصی درباره کارت های اعتباری با شما به اشتراک بگذارم: می گویم “از آنها جلوگیری کن”. بله، از آنها دوری کنید، زیرا آنها یکی از مهمترین دلایلی هستند که باعث می شوند مردم همیشه در معرض بدهی باشند. چون با وجود آنها وسوسه می شوید که بیشتر خرج کنید.

3. هزینه های خود را پیگیری کنید

بهترین و ساده ترین روش کاهش هزینه های ناخواسته شما، پیگیری عادت های خرج کردن است. بله، شما حتی باید کمترین هزینه ای را که در طول روز صرف می کنید، پیگیری کنید.

ساده ترین راه برای انجام این کار نوشتن هزینه های روزمره خود در دفتر یا دفترچه است. یا حتی می توانید از یکی از برنامه های مختلف مدیریت هزینه که در فروشگاه برنامه ها موجود است؛ استفاده کنید.

با پیگیری هزینه های خود می دانید که چگونه پول خود را در طول ماه یا هفته هزینه کرده اید.

4. شروع به صرفه جویی کنید.

 هرچه بیشتر صرفه جویی کنید بهتر است ، 40٪ از درآمد خود را پس انداز کنید و از بقیه 60٪ برای هزینه های ماهانه خود استفاده کنید.

5. سرمایه گذاری

“سرمایه گذاری پول بهتر از پس انداز است” ، زیرا وقتی پول خود را سرمایه گذاری می کنید، رشد می کند. 

اولین سؤالی که همه دارند این است که چه موقع باید سرمایه گذاری کنند؟ 

هنگامی که تمام بدهی های با بهره بالا ، را پرداخت کردید، شروع به سرمایه گذاری کنید.

 سوال بعدی این است که کجا باید سرمایه گذاری کرد؟ 

گزینه های مختلفی وجود دارد که بسته به میزان ریسک پذیری شما می توانید صرفه جویی کنید مانند: RD ،سهام، صندوق های متقابل، اوراق قرضه و غیره. 

تنها قانون مهم و کلیدی که همه باید از آن پیروی کنند این است که “فقط زمانی باید سرمایه گذاری کنید که سرمایه گذاری را درک کنید “. من می دانم که بسیاری از افراد وقتی حتی نمی دانند معنی آن چیست. در مورد مکانهایی که قصد سرمایه گذاری دارید بخوانید، سعی کنید خطر ، بازده ، ماهیت تجارت و سایر جنبه های مرتبط با آن را درک کنید.

اینها چند مورد اساسی است که مربوط به سواد مالی است. من هیچ کارشناس مالی نیستم اما سعی کرده ام درک من درباره پول و اینکه چگونه هر کسی می تواند با رعایت قوانین فوق شرایط مالی خود را بهبود ببخشد، بیان کنم.

از همین امروز اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که شروع به پیگیری یا نوشتن هزینه های خود کنید زیرا وقتی پیگیری می کنید این است که می فهمید ناخواسته کجا هزینه کرده اید. این کار را به یک عادت تبدیل کنید و خواهید دید که طی چند ماه خلاص می شوید که به طور خودکار وضعیت مالی شما را بهبود می بخشد. 

نتیجه گیری

به طور کلی برای رسیدن به موفقیت در زندگی باید مهارت هوش مالی را به خوبی بیاموزید. شما با استفاده از هوش مالی می توانید جنبه های مالی مختلف زندگی خود را متحول کرده و از همه مهم تر عادات مالی مثبتی را در خود به وجود آورید. کافیست از همین حالا برای یادگیری این مهارت اقدام کنید.

موضوع هوش مالی بسیار گسترده و پیچیده است و ما سعی کرده ایم با طراحی این مقاله بخشی های مهمی از مطالب مربوط به این مهارت مهم در مسائل مالی را برای شما عزیزان شرح دهیم. امید است که با مطالعه این مطلب بتوانید مهارت های لازم را در این زمینه کسب نمایید.

4.1/5 - (8 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

9 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
9
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx