8 روش غلط در هدف گذاری که شما را از موفقیت باز می دارد

نظرات 7
11 دقیقه مطالعه

8 روش غلط در هدف گذاری که شما را از موفقیت باز می دارد

اشتباهات رایج در هدف گذاری را بشناسید

مطمئنا برای شما پیش آمده که در انجام کاری، همه چیز را با موفقیت شروع کرده اید. با انگیزه در مسیر پیشرفت و موفقیت در زندگی قدم برمی دارید و احساسات بسیار خوبی در شما به وجود آمده است، اما به ناگهان همه چیز خراب می شود. با تاخیر بیشتری به هدف می رسید و حتی این امکان وجود دارد که در طی مسیر خود دچار دلسردی شوید و انگیزه و تمرکز خود را از دست بدهید. مهمترین مسئله ای که وجود دارد این است که شما اقدامات درستی را انجام نداده اید و دچار اشتباه شده اید.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار در این مقاله در نظر داریم به معرفی برخی از شایع ترین اشتباهات افراد در حین هدف گذاری هایشان بپردازیم، تا شما آگاهانه بتوانید از ارتکاب آن ها جلوگیری کنید و به موفقیت در زندگی برسید.

1- تمرکز کردن روی حیطه های که خیلی کوچک هستند

اگر شما در نظر دارید برنامه های سال آینده خود را به گونه ای تنظیم کنید که 15 درصد افزایش حقوق داشته باشید، شاید رسیدن به این هدف بلندپروازانه دست یافتنی باشد، اما باید این مسئله را در نظر داشته باشید که تنها هدف و تمرکز خود را بر روی مسیر شغلی تان قرار داده اید و از سایر بخش های زندگی تان غافل شده اید. به طور کلی افرادی که تنها بر روی اهداف کاری خود تمرکز می کنند، معمولا از انجام فعالیت هایی که مورد علاقه آن ها می باشد، غافل شده و آن را به دست فراموشی می سپارند.

از همین رو اگر نظر دارید اهدافی را برای خود تعیین کنید، باید این اطمینان را به دست آورید که تعادل لازم میان شما و حیطه های مختلف زندگی تان برقرار شده است. مطمئنا این توازن برای هر کسی متفاوت می باشد و هر کس تنها می تواند اهداف زندگی خودش را مشخص نماید.

هدف گذاری روی مواردی که واقع بینانه نیستند

2 – هدف گذاری روی مواردی که واقع بینانه نیستند

هنگامی که اهداف خود را مورد بررسی قرار می دهید، باید تخیل خود را به میدان آورید و با کنار گذاشتن تردیدهایتان رویاهای بزرگی را برای خود در نظر بگیرید. اما باید بدانید هنگامی که تصمیم می گیرید به هدفی دست پیدا کنید، باید این مسئله را در نظر داشته باشید که هدف شما واقع بینانه بوده و امکان رسیدن به آن وجود دارد.

به عنوان مثال اگر در نظر دارید در مسابقات دوی ماراتن شرکت کنید، و بخواهید در ماه آینده ثبت نام کرده و آن موفقیتی که مد نظر دارید را به دست آورید، خیلی غیر واقع بینانه به نظر می رسد. مگر این که از چندین ماه گذشته برای رسیدن به هدفتان تلاش و تمرینات لازم را انجام داده باشید. برای این که بتوانید اهدافی واقع بینانه داشته باشید، باید استراتژی های هدف گذاری SMART را به کار گیرید؛ این مسئله می تواند کمک کند تا اطمینان حاصل کنید که اهدافتان مشخص، قابل اندازه گیری، دست یافتنی، مناسب و محدود به زمان مشخصی می باشد.

3- تعیین اهداف کردن برای دیگران 

در بسیاری از مواقع مشاهده می شود که افرادی نظیر دوستان، خانواده و یا حتی رئیس بر روی اهدافی که در نظر گرفته اید، تاثیرگذار هستند. در واقع در این موارد آن ها بر این باورند که در رابطه با موضوع مورد نظر اطلاعات بهتری از شما دارند و از شما می خواهند که با قرار گرفتن در مسیر دیگر و یا انجام کاری به خصوص به آن چیزی که می خواهید دست پیدا کنید.

این مسئله بسیار اهمیت دارد که شما روابط بسیار خوبی را با افراد دیگر داشته باشید و آن چیزی را که رئیستان می خواهد انجام دهید. اما نکته اینجاست که اهداف آن ها را نباید محقق کنید، شما باید در نهایت به آن چیزی که خودتان تمایل دارید برسید. از همین رو باید مهارت قاطعانه رفتار کردن را بیاموزید و آن چیزی را که مد نظر دارید به سرانجام برسانید؛ تا به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

4 در نظر گرفتن زمان کم برای تکمیل هدف

مطمئنا برای شما هم پیش آمده که در برهه ای از زمان پروژه ای که در حال انجام آن هستید، بیشتر از آن چیزی که فکرش را می کردید طولانی شده است و همین مسئله تمام برنامه ریزی هایی که برای رسیدن به اهدافتان داشته اید را به هم ریخته است. از همین رو گفته می شود که باید زمان تکمیل پروژه را به درستی در نظر بگیرید، زیرا این گونه گفته می شود که اگر رسیدن به اهداف بیش از حد طولانی شود، افراد شدیدا دلسرد شده و در نهایت با شکست روبرو می شوند.

از همین رو در حین برنامه ریزی اهداف خود باید از برنامه عملیاتی و مراحله برنامه ریزی موفق بهره بگیرید. همواره نقاطی را برای تاخیرها و برنامه های غیر منتظره در نظر بگیرید و هر چه این زمان تاخیر بیشتر باشد، فشار کمتری به شما برای اتمام کار وارد می شود.

5 بررسی نکردن میزان رشد و پیشرفت ها

مسلما رسیدن به اهداف یک شبه محقق نمی شود و باید پروسه ای کوتاه و یا طولانی مدت طی شود. از همین رو باید دستاوردهای خود را در طی دوره های زمانی مختلف مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. شما باید زیر مجموعه های متفاوتی از اهداف کوچک خود تعیین کرده و هنگامی که به آن ها دست پیدا می کنید، با گرفتن جشن های کوچک مانند خرید جایزه برای خودتان انگیزه ای مضاعف را در خود به وجود آورید. این مسئله اصلا اهمیت ندارد که حرکت شما به سمت موفقیت، تا چه اندازه آهسته پیش می رود؛ شاید شما واقعا در حال پیشرفت باشید.

نکته دیگر این است که شما می توانید براساس آن چیزهایی که آموخته اید، اهداف خود را مورد بررسی و بروزرسانی قرار دهید. و ببینید که آیا اولویت های شما دچار تغییر و تحول شده است؟ آیا زمانبندی شما برای رسیدن به هدف درست است؟ دقت کنید اهداف شما هیچ گاه اجباری نمی باشند، از همین رو اگر نیاز به تغییر است از انجام آن هراس نداشته باشید.

تعیین اهداف کردن بیش از حد

6 – تعیین اهداف کردن بیش از حد

هنگامی که شما هدف گذاری های لازم برای آینده را انجام می دهید، مطمئنا چیزهای زیادی وجود دارد که می خواهید به آن دست پیدا کنید تا به احساس موفقیت در زندگی برسید. از همین رو هدف های خود را بر روی حیطه های مختلف زندگی انجام می دهید. اما نکته ای که باید به آن دقت داشته باشید، این است که شما زمان و انرژی ثابتی دارید و اگر بخواهید بر روی اهداف مختلفی متمرکز شوید، نمی توانید از پس تمامی آن ها بر بیایید. از همین رو توصیه می شود که در هنگام تعیین اهداف از قانون «کیفیت، نه کمیت» استفاده کرده و بر روی اهدافی که اهمیت بیشتری دارند، متمرکز شوید.

7 – اهمیت ندادن به شکست ها

هیچ اهمیتی ندارد که تا چه اندازه کار می کنید و هر چند وقت یک بار در راه رسیدن به اهدافتان با شکست روبرو می شوید، اما مطمئنا شکست برای هر فردی ناگوار خواهد بود. ولی نکته ی اصلی اینجاست که شکست ها دقیقا همان چیزی است که در نهایت باعث شکل گیری شخصیت شما می شود.

شکست سراسر تجربه و درس است، اگر جزء دسته افراد شجاع هستید، می توانید از این شکست ها به بهترین نحو ممکن استفاده کنید و آن را به یک فرصت در زندگی خود تبدیل نمایید. پس نباید از شکست هایتان ناراحت شوید، اشتباهات خود را یادداشت کرده و از این آگاهی برای رسیدن به اهداف بعدی کمک بگیرید، تا به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

8 در نظر داشتن اهداف «منفی»

این که شما چه افکاری در سر دارید، ارتباط بسیار زیادی به رسیدن و نرسیدن شما به اهدافتان دارد. به عنوان مثال اگر شما در نظر دارید تا وزنتان را کاهش دهید، اما انجام این کار بار معنایی منفی بسیار زیادی را برای شما به همراه دارد باعث می شود که شما بر روی چیزهایی متمرکز شوید که شما را از رسیدن به اهدافتان باز می دارد. نکته دیگری که در این راستا وجود دارد این است که اهداف منفی هیچ گاه از نظر عاطفی جذاب نیستند و این مسئله باعث می شود که تمرکز بر روی آن دشوار شود. از همین رو شما باید با بازسازی اهداف منفی، آن ها را مثبت جلوه دهید، تا با این روش بتوانید به اهداف خود و احساس موفقیت در زندگی دست پیدا کنید. مطمئن باشید نتیجه این کار شما را شگفت زده می کند.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

7 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
7
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx