راهنمای نهایی برای “نه” گفتن

2 comments
12 Min Read

جاش بیلینگزمیگوید نیمی از مشکلات زندگی  به این دلیل است که به سرعت میگوییم “بله” و “هنر نه گفتن” را بلد نیستیم احترام به خود: کلید هنر نه گفتن است!

 مزایای “نه” گفتن

قبل از اینکه به دستورالعمل های خاصی در مورد هنر “نه” گفتن بپردازیم ، اجازه دهید ابتدا به ارزش واقعی “نه” گفتن نگاه کنیم.

نه گفتن در بیشتر موارد به این معنی است که شما خود را در اولویت قرار داده اید. باید همواره در نظر داشته باشید که شما اولویت شماره یک در زندگی خود هستید. اگر مواظب خود نباشید ، دیگران از شما بهره می گیرند و سو استفاده می‌کنند .

درواقع وقتی به چیزی یا کاری نه می گویید ، در همان لحظه به چیز دیگری بله میگویید. این چیز دیگر ممکن است  رویاها یا آرزوهای شما باشد. به عبارت دیگر ، شما در رسیدن به آرزوها و اهداف خود ، در زندگی‌تان فضایی را آزاد می کنید. علاوه بر این ، شما برای حل مشکلات خود وقت خود را آزاد می کنید ، یا صرف استراحت ، تفریح ​​و ورزش یا مراقبت از خود می کنید.

نه گفتن

پنج قدم که نه گفتن را آسان خواهد کرد!

حال اجازه دهید نگاهی به یک فرآیند پنج مرحله ای بیندازیم که به شما کمک می کند بدون احساس گناه و شرمندگی از هنر نه گفتن استفاده کنید. این روند دقیقاً چگونگی نه گفتن را به شما آموزش نمی دهد. درواقع شما یک سری مراحل را دنبال می کنید تا  به شما در محافظت از مرزهای شخصی تان کمک کند.

مرحله ۱: بدانید که دقیقا خواسته ی آنها چیست؟

قبل از اینکه به هر چیزی بله بگویید ، مهم است که درک کنید که واقعاً چه کاری از شما خواسته شده است. به اولویت ها و اهدافی  که در نظر دارید  توجه داشته باشید. همچنین مرزهای خود را در نظر بگیرید ، و این را در نظر داشته باشید که آیا این لحظه ای است که باید از منافع خودتان محافظت کنید؟

البته همه اینها هزینه ای دارد. هزینه ، معضلی است که شما با آن روبرو هستید زیرا انتخاب کردن به معنای از دست دادن انتخاب دیگر خواهد بود. برای اینکه این روند کمی ساده تر شود ، سؤالات زیر را از خود بپرسید:

اگر به این درخواست بگویم بله ، درواقع به  چه چیزی نه گفته ام ؟

در نتیجه ی قبول کردن این درخواست چه کاری را قادر نخواهم بود انجام دهم؟

این انتخاب چگونه بر اولویت های من تأثیر خواهد گذاشت؟

پیامدهای بلند مدت  بله گفتن به این درخواست چیست؟

بهترین کار برای استفاده از وقتم در حال حاضر چیست؟

پرسیدن این سؤالات به شما کمک می کند تا به مسائل عمیق تر نگاه کنید، که در نهایت به شما این امکان را می دهد تا بین بله  یا خیر گفتن انتخاب کنید.

مرحله ۲: پاسخ خود را به تأخیر بیندازید

در بعضی مواقع تصمیم گیری در محل دشوار است. همه چیز همیشه روشن نیست ، حتی بعد از اینکه سوالات فوق را از خود پرسیدید.

در چنین مواردی ، مهم است که کمی بیشتر به خودتان فرصت دهید. با شخص مورد نظر صحبت کنید و به آنها اطلاع دهید که این یک تصمیم مهم است و دوست دارید کمی بیشتر به آن فکر کنید. به آنها بگویید که به محض اینکه تصمیم بگیرید به انها اطلاع خواهید داد.

در بعضی مواقع ، فشار و استرس  تصمیم گیری هنگامی که شخص مورد نظر مقابل شما ایستاده است ، باعث می شود که به او پاسخ مثبت بدهید . با این حال ، لحظه ای که از او دور می شوید و وقت می گذارید تا راجع به درخواست اش ، فکر کنید ، یعنی زمانی را که لازم است صرف می کنید تا یک تصمیم مؤثر بگیرید.

در پایان ، شما نمی خواهید یک پسر یا دختری باشید که با چیزی موافقت کرده و بعداً ابراز پشیمانی کرده است.  بله گفتن و سپس عمل نکردن به تعهد خود  عواقب منفی عمیق تری برای شخص دیگر خواهد داشت تا اینکه در ابتدا به وی پاسخ منفی دهید. این مرحله قدم مهمی در راستای یادگیری هنر نه گفتن است.

مرحله ۳:  با استفاده از تکنیک ساندویچ

نه بگویید.

تصور کنید که پس از یک دوره تفکر تصمیم می گیرید که پاسخ منفی بدهید. در چنین مواردی استفاده از تکنیکی سه مرحله ای باعث می شود فرد دیگر احساس بدی نکند. این روش،تکنیک  ساندویچ نام دارد.

نه گفتن در محل کار

تکنیک ساندویچ به روش زیر می باشد:

  1. اولا ، مقدمه ای مثبتی داشته باشید.
  2. ثانیاً ، مودبانه و با دلیل بگویید نه.
  3. سوما ، اظهارات مثبت دیگری را بیان کنید.

به عنوان مثال ، با استفاده از تکنیک ساندویچ می توانید به این صورت عمل کنید :

(۱) سارا جان از شما تشکر می کنم ، که از من می خواهی که در این زمینه به شما کمک کنم. همیشه علاقه مندم از شما پشتیبانی کنم. (۲) اما متأسفانه  من نمی توانم در این زمان به شما کمک کنم ، زیرا کار های مهمی  دارم و در  مهلت محدود باید آنها را به اتمام برسانم (۳) با این حال من به یاد می آورم که شما چقدر توانایی دارید و اطمینان دارم که شما به موقع کارتان را انجام خواهید داد.

تکنیک ساندویچ در این مورد به سارا کمک کرد تا درک کند که شما از این واقعیت که او از شما کمک خواسته است قدردانی می کنید. شما سپس مودبانه گفتید: نه ، در حالی که دلیل موجهی را برای  پاسخ خود ارائه دادید و با بیان سخنان مثبت و دلگرم کننده به او باعث شده اید تا احساس خوبی نسبت به خودش پیدا کند.

در پایان ، حتی با این وجود که درخواست او را رد کرده اید ،  وی را با  احساسات منفی اش ترک نکرده اید. بله ، او ممکن است آنچه را که می خواسته به دست نیاورده باشد ، اما انرژی بد و منفی از طرف شما کسب نکرده و قدرت و شجاعت این را پیدا کرده تا خودش کارش را به پایان برساند.

مرحله ۴: راه حل های جایگزین ارائه دهید

 اگر توجه داشته باشید می بینید که سارا پاسخ منفی را به سختی پذیرفته است و ممکن است بخواهید با ارائه برخی راه حل ها یا گزینه های واقع بینانه ، ضربات عاطفی وی را کمی کاهش دهد.

به عنوان مثال ، شما می توانید پیشنهاد کنید که دیوید به دنبال مشارکت در یک پروژه مشابه بوده و شاید بتواند به او کمک کند.  حتی ممکن است از طرف او با دیوید صحبت کنید تا ببینید آیا می توانید او را متقاعد کنید که این مسئولیت را بپذیرد یا خیر .

از طرف دیگر ، شما ممکن است پیشنهادی را مطرح کنید که به او کمک می کند تا کار خود را به طور موثرتری انجام دهد. به عنوان مثال ، می توانید به او در مورد تجربه خود در مورد کار با چیزی مشابه بگویید و سپس چندین راهنمایی برای کمک به او ارائه دهید.

امکان دیگر تهیه منابع مفید یا ابزار های مفید برای سارا است که می تواند ارزشمند باشد.

این واقعیت که شما برای کمک به او زمان طولانی تری را می گذرانید ، به او نشان می دهد که به او اهمیت می دهید.در صورتی که میتوانید فقط بگویید نه و از اوضاع دور می شوید .

با این وجود باید در این زمینه محتاط باشید.

ارائه ی راهنمایی هایی از طرف شما به معنا این نیست که شما وظیفه دارید که به او کمک کنید. با این حال ، تصمیمات کوچک مانند این می تواند منجر به تصمیمات و تعهدات بزرگتری شود و قبل از آن بدانید ، شما تنها متعهد به حمایت از خود هستید. بسیار مراقب باشید تا از  خط قرمز های خود عبور نکنید.

مرحله ۵: محکم بایستید و از مرزهای خود محافظت کنید

در سناریوی دیگر ، سارا نسبتاً پیگیر است و نمی خواهد از شما  پاسخ منفی دریافت کند. بنابراین او شما را تحت فشار قرار میدهد و همچنان پافشاری و اصرار می‌کند تا فقط یک بار به او کمک کنید.

این جایی است که شما باید محکم روی تصمیم خود پافشاری کنید. چند لحظه پیش به او گفتید نه. اگر حالا نظر خود را تغییر دهید ، سارا  بسیار خوشحال شود ، اما  احترام خود را در نظر او از دست خواهید داد. علاوه بر این ،این کار ، به سارا نشان میدهد که شما مرزهای خیلی محکمی ندارید.

به عبارت دیگر ، به زبان شما نه در واقع به معنی بله با کمی تلاش مداوم است.

آنچه معمولاً با گذشت زمان اتفاق می افتد این است که سارا به تدریج احترامی برای شما  به عنوان یک شخص قائل نخواهد بود زیرا شما توانایی پایبندی به تصمیمات خود را ندارید . توجه داشته باشید که این بسیار ظریف  و در مدت زمان طولانی اتفاق می افتد. در حقیقت ، این چرخه سریعترین راه برای تبدیل شدن به یک پادری است ، جایی که مردم میتوانند بر روی شما قدم بگذارند تا در هر زمان که بخواهند ار شما سوءاستفاده کنند.  و البته ، هرچه قدر با سرعت بیشتری نظر خود را عوض کنید بیشتر در این چرخه گرفتار می شوید. و قبل از آنکه متوجه شوید تمام اهداف و اولویت های شما نادیده گرفته می شوند.

نتیجه گیریی

یادگیری هنر نه گفتن ، می تواند در زندگی شخصی و حرفه ای ما دارای ارزش فوق العاده ای باشد. نه تنها وقت ما را برای تمرکز روی چیزهایی که بیشتر از همه برای ما مهم هستند ، آزاد می کند بلکه زمان و مکانی را برایمان فراهم می کند تا بتوانیم بیشتر خود را به افراد دیگر – با توجه به شرایط خودمان – اختصاص دهیم.

با این حال ، زندگی پر از نه ،اغلب، زندگی پر از فرصت های از دست رفته است. به همین دلیل ، مهم است که ارزش بله گفتن در زمان های حیاتی را نیز درک کنید.

منبع :

https://blog.iqmatrix.com/saying-no

۱/۵ - (۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx