چگونه مشکلات خود را در زندگی حل کنیم

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه مطالعه

چگونه مشکلات خود را در زندگی حل کنیم

زندگی آسان نیست و سرشار از مشکلات فراوان است. با این حال، اگر نمی خواهید انگیزه خود را از دست بدهید و به رسیدن به اهداف خود ادامه دهید، در این صورت یادگیری نحوه حل مشکلات به سادگی ممکن برای حال خوب و سلامت روان شما بسیار مهم است.

حل مشکلات شما به سادگی امکان پذیر است حتی اگر زندگی پیچیده باشد و همه چیز ما را ترغیب کند که آن را حتی بیشتر پیچیده کنیم. در زندگی، ما این هنر را داریم که موقعیت های ساده را به موقعیت های پیچیده تبدیل کنیم زیرا ذهن از ترس واکنش نشان می دهد و می تواند همه چیز را بیش از حد پیچیده کند.

چگونه مشکلات خود را در زندگی حل کنیم

چرا ما زندگی خود را پیچیده می کنیم؟

آیا این از درون ما می آید، از آموزش هایی که دیدیم، از زندگی یا مغز ما به این شکل برنامه ریزی شده است؟

واقعیت این است که ما اکنون در دنیایی بسیار شلوغ و پیچیده زندگی می کنیم که در آن دائما درگیر مسائل زیادی هستیم و در نتیجه غرق در موقعیت هایی هستیم که می توانند مشکلاتی را در زندگی ما ایجاد کنند. به خصوص زمانی که نیاز به ترکیب کار و مطالعه خود دارید دشوار است.

از آنجا که آنها استرس زا هستند، اغلب افراد تمایل دارند از این موقعیت ها اجتناب کنند تا زمانی که به شدت مشکل ساز شوند.

چگونه یک مشکل در زندگی را حل کنیم؟

پیدا کردن یک راه حل نیازمند دیدگاه متفاوتی نسبت به دیدگاهی است که شما برای تعریف مشکل به کار می برید؛ بنابراین به یک رویکرد فکری متفاوت نیاز دارد: عمل حل خلاقانه یک مسئله، عملکرد متفاوتی از مغز شماست تا به شما اجازه تعریف تحلیلی آن را بدهد. نه مانع مشکل است و نه رابطه ای که با آن دارید.

با خیره شدن به مشکل نمی توانید آن را حل کنید. راه حل اغلب این است که از آن دور شوید و ذهن خود را برای شناسایی و ابداع راه حل خالی کنید.

بنابراین، شما باید یک روش حل مسئله را ببینید.

چگونه مشکلات خود را در زندگی حل کنیم

چگونه می توانم آن را حل کنم؟

 1. من از یک روش حل مسئله استفاده می کنم.
 2. فکر کردن به مشکل را متوقف می کنم و روی راه حل ها تمرکز می کنم.
 3. از خودم سؤالات درستی می پرسم.
 4. برای حل مشکلم اقدام می کنم.

چند نمونه سوال:

 • چگونه می توانم آن را حل کنم؟
 • راه حل های موجود برای من چیست؟
 • برای حل آن از چه کسی می توانم کمک بگیرم؟
 • برای حل این مشکل چه ابزاری در اختیار دارم؟

افراد به ویژه در سنین پایین نسبت به مشکلات حساس هستند. دانش آموزان به تازگی زندگی بزرگسالی خود را شروع می کنند و این بسیار ترسناک است. یکی از بهترین راه حل ها برای چنین موقعیت هایی، درس گرفتن از تجربیات دیگران است.

با توقف (گلایه و صحبت های سطحی در مورد مشکل) که فقط اوضاع را بدتر می کند، بهتر است انرژی خود را صرف تفکر راه حل محور کنید.

چگونه مشکلات خود را در زندگی حل کنیم

فکر خود را در مورد مشکل تغییر دهید

هنگامی که با مشکلی روبرو می شوید، اغلب حتی بدون یافتن راه حلی گیر می کنید. این اغلب با این واقعیت توضیح داده می شود که شما گرفتار شده اید، حتی در موقعیت گیر افتاده اید یا دچار چالش در احساسات و موضوعات ذهنی شده اید. یک گام به عقب، تغییر نظر، مشغول کردن ذهن خود به چیز دیگری، شانس شما را برای یافتن راهی افزایش می دهد. چه فیلم، یک بازی شطرنج یا دوچرخه سواری، شما باید مناطقی از مغز خود را تحریک کنید که به خلاقیت کمک می کنند. اغلب اینها فعالیت‌ های آزادی هستند و در همه موارد فعالیتی متفاوت یا حتی برعکس آن چیزی که مشکل شما در آن یافت می ‌شود هستند.

در واقع شما زاویه دید خود را تغییر می دهید و از زاویه ای دیگر به آن نگاه می کنید و اکنون ایراداتی را در دشواری آن، راه شروع گذر، رد نورهایی که قبلا قابل مشاهده نبودند، کشف می کنید.

قلمرو ناشناخته را کاوش کنید

ممکن است با مشکلی روبرو شوید که فرد دیگری تجربه کرده است که به اندازه کافی مشابه است و می توانید راه حل آن را پیدا کنید؛ اما راه حل ممکن است آن چیزی نباشد که شما نیاز دارید. استعداد شما به ‌عنوان «حل‌‌کننده» مشکل شامل تطبیق آن با رویکرد شما خواهد بود. کدام شرکت یا شخصی چنین مشکلی را تجربه کرده است؟ چگونه می توانید راه حل آن را با شرایط خود تطبیق دهید؟ نه تنها با بررسی دیگران الهام می گیرید، بلکه مغز خود را با مسیرهای دیگری مواجه می کنید.

چگونه مشکلات خود را در زندگی حل کنیم

طوفان فکری انجام دهید

طوفان فکری نیازمند حضور در گروهی برای طوفان فکری ایده ها است. در حالی که منتظر هستید تا مردم را دور هم جمع کنید، سعی کنید از خودتان طوفان فکری کنید یا مغزتان را بیش از حد فعال کنید. در اینجا چند راه برای برانگیختن «طوفان» در نورون های خود و یافتن راه حل وجود دارد. اسم دیگری به او بدهید، سعی کنید فورا آن را از پا در بیاورید، یا فقط به آن بخندید.

شما حتما باید از تعصبات ذهنی و ایده های از پیش تعیین شده، اصولی که شما را از تغییر روش دیدن و عمل کردن باز می دارند، خارج شوید. خودتان را از عادت ها و الگوهای فکری، از انسدادهای روانی رها کنید تا راهی موثر برای فکر کردن در مورد مشکل خود در نظر بگیرید. این کار به تنهایی آسان نیست، اما شما را به حرکت در خواهد آورد.

سعی کنید خود را به جای مشکل خود بگذارید، آن را بیش از حد ساده کنید یا ترتیب قسمت ها را تغییر دهید، از خود بپرسید دیگران چگونه این کار را انجام می دهند، یا فقط تصور کنید که یک کودک چگونه با این موضوع برخورد می کند. اگر موفق نشدید، سریع گروه خلاقیت خود را برای طوفان فکری ایجاد کنید و خواهید دید که خیلی سریع راه حل ها را پیدا خواهید کرد.

اغلب با دیدن مشکل (ها)، ما فقط مشکل را می بینیم و دیدن راه حل ها برای ما غیرممکن است؛ بنابراین ما به جای بهبود وضعیت، آن را بدتر می کنیم و این کار بزرگی است، زیرا اکثریت مردم این کار را انجام می دهند.

علاوه بر این، در اینجا چند نکته برای یک مشکل روزمره وجود دارد.

 1. عمل گرا باشید

برای حل یک مشکل پیچیده، لازم نیست آن را به طور کامل ببینیم، بلکه باید آن را به چند مسئله فرعی تقسیم کنیم. این امر در تمام زمینه های زندگی، شخصی یا حرفه ای صدق می کند.

به عنوان مثال، اهدافی را که می خواهید به آنها برسید، در نظر بگیرید. ابتدا باید یک هدف کلی میان مدت و بلند مدت تعیین کنید. این کار می تواند به سرعت غیرقابل حل شود. با گذشت روزها، احساس می کنید که بیشتر و بیشتر دور می شوید. شما اعتماد به نفس خود را از دست خواهید داد و ممکن است قبل از اینکه بتوانید آن را درک کنید، تسلیم شوید.

اگر در عوض، هدف خود را به اهداف کوچک تر تقسیم کنید، موفق می شوید؛ بنابراین بدون اینکه متوجه شوید، تنها با حفظ انگیزه خود به هدف کلی خود خواهید رسید. در همه زمینه های زندگی همین طور است و زندگی ما بهتر می شود.

چگونه مشکلات خود را در زندگی حل کنیم

 1. صبر نکنید تا مشکل غیر قابل حل شود

به محض اینکه مشکلی دارید، فورا آن را حل کنید. به دنبال راه حل ها باشید، این کار را انجام دهید تا در صورت امکان زودتر از این چالش خارج شوید.

 1. مشکل را پنهان نکنید.

هیچ دلیلی برای پنهان کردن مشکل وجود ندارد، شما فقط وضعیت را بدتر خواهید کرد. نه برعکس، در حین اقدام برای رفع مسئله، آن را در در یاد داشته باشید.

 1. دروغ به جایی نمی رسد.

با دروغ گفتن به خود یا با دروغ گفتن به دیگران نیست که می توانید راه حلی پیدا کنید. همچنین به اعتبار شما آسیب جدی وارد می کند و دیگران دیگر به شما اعتماد نخواهند کرد.

 1. از امکاناتی که در اختیار دارید استفاده کنید.

هزاران ابزار وجود دارد که می توانیم برای حل مشکلات خود از آنها استفاده کنیم.

شما فقط باید به دنبال آنها باشید تا آنها را پیدا کنید. اقدام کنید و منتظر نباشید تا امدادهای غیبی فرا برسد.

 1. به تعویق انداختن یا عقب نشینی را متوقف کنید.

تاخیر یا به تعویق انداختن آن به روز بعد بهترین راه حل نیست و به حل مشکلات شما کمکی نمی کند.

چگونه مشکلات خود را در زندگی حل کنیم

 1. توصیه های دیگران را عملی کنید.

اگر توصیه ای به شما شد و معلوم شد موثر است، باید حتما آن را اجرا و استفاده کنید. چون صرفا دانستن آن مفید نیست، استفاده از آن مهم است.

چگونه یک مشکل زندگی روزمره را حل کنیم؟

دفعه بعد که باید مشکلات خود را حل کنید،

 • فراموش نکنید که آن را به یک مشکل ساده تقسیم کنید.
 • برای یافتن راه حل اقدام کنید.
 • آن را پنهان نکنید، این کار کمکی نمی کند.
 • از ترساندن و نگرانی خود دست بردارید. این برای شما بد است.
 • از افراد شایسته کمک بگیرید.
 • گوش دادن و عمل به توصیه.
 • عقب راندن را متوقف کنید.

یاد بگیرید که بازیگر زندگی خود شوید تا دیگر مجبور نباشید تسلیم زندگی باشید. برای این کار باید از همین امروز عادات موفقیت برانگیز را در پیش بگیرید.

هر روز به دنبال راه هایی برای بهبود زندگی خود باشید و این بدان معناست که مشکلات کوچک را قبل از اینکه غیرقابل تحمل شوند، به سرعت حل کنید.

منبع:

 • https://motivationping.com/how-to-solve-your-problems-in-life
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx