صدا درمانی

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه زمان مطالعه

صدا درمانی: مزایای فرکانس های شفابخش و موسیقی

اکثر ما حس طبیعی قدرت صدا و شفابخشی صدا را داریم. شاید آهنگی را بشناسید که همیشه شما را شاد می کند، یا هنگام شنیدن صدای فرکانس خاصی برایتان غیر ممکن است که بتوانید تمرکز کنید.

چیزی که کمتر شناخته شده است این است که صدا می تواند به طور فعال به شما کمک کند. اما اگر می خواهید نحوه استفاده از صدا درمانی را در زندگی خود یاد بگیرید، از کجا باید شروع کنید؟

در این مقاله، ابتدا قبل از بررسی سه نوع صدا درمانی، به شما کمک می‌کنیم بفهمید که واقعاًصدا درمانی شامل چه چیزی می شود.

از آنجا، ما  نگاهی می اندازیم به پنج مورد از قوی‌ترین ابزارهایی که می‌توانید برای صدادرمانی استفاده شود که ممکن است برخی از آنها را از قبل در اختیار داشته باشید.

در نهایت، ما به ایده‌های جدید و هیجان‌ انگیزی در مورد تداخل بین صدا درمانی و هیپنوتیزم نگاه می‌کنیم – که هر دو می‌توانند ناخودآگاه شما را تحت کنترل خود در آورند تا به شما کمک کنند که زندگی شادتر و موفق‌تری بسازید.

صدا درمانی

صدا درمانی چیست؟

بنابراین، صدا درمانی دقیقاً چیست؟ این رویکرد جایگزین برای تندرستی است که گاهی اوقات موسیقی درمانی نامیده می شود، شامل هر عملی می شود که در طی آن از موسیقی برای تقویت هر جنبه ای از سلامتی استفاده می شود.

این می تواند شامل بداهه نوازی همراه با موسیقی، آواز خواندن، گوش دادن ساده، ذکر یا خواندن دعاهای موزون در پس زمینه موسیقی باشد. در برخی موارد، پزشکان صدا درمانی حتی موسیقی‌های متن خاصی را طراحی می‌کنند که بر امواج مغزی تأثیر بگذارند تا مثبت‌اندیشی یا تمرکز را تقویت کنند.

بسته به شکل صدا درمانی مورد استفاده، مزایای شفابخش صدا شامل تأثیرات بر رشد اجتماعی، آسیب های عاطفی، عملکرد شناختی و خلق و خو می شود.

به عنوان مثال، یک مطالعه در یک مجله پرستاری برتر در سال ۲۰۰۶ نشان داد که افراد پس از موسیقی درمانی درد و اضطراب کمتری را تجربه می‌کنند، در حالی که تحقیقات امیدوارکننده‌ای در مورد راه‌هایی که موسیقی‌درمانی ممکن است اختلال استرس پس از سانحه را برطرف کند، بی‌خوابی را کاهش دهد و حتی عملکرد سیستم ایمنی را افزایش بدهد، وجود دارد.

اما چرا این تمرین درمانی چنین اثرات قوی دارد؟ برای درک این موضوع، باید قدرت فرکانس ها و ارتعاشات را در نظر بگیریم.

فرکانس ها و ارتعاشات شفا دهنده صدا

یکی از جنبه های کلیدی موسیقی درمانی، فرکانس های شفابخش صدا است.

ما تنها با موسیقی یا صدا شفا نمی‌یابیم، همه فرکانس‌های شفا در فهرست فرکانس‌های شفای هر پزشک دارای طنین خاصی هستند که مغز ما را با هورمون‌های شادی آور مانند دوپامین و اکسی توسین پر می‌کند.

علاوه بر این، کسانی که با قانون جذب کار می‌کنند، تاکید می‌کنند که همه ما دائماً در فرکانس‌های خاصی ارتعاش می‌کنیم که بر آنچه در زندگی خودمان تجلی می کنیم تأثیر می‌گذارند.

به عبارت دیگر، افراد و رویدادهایی که به سمت خود می کشیم.

با موسیقی درمانی، می توان فرکانس ارتعاش مان را افزایش داد و زندگی درونی و مثبتی را که از خود منتشر می کنیم را بهبود بخشید.

صدا درمانی

انواع صدا درمانی

با توجه به مقدمات اساسی صدا درمانی، اکنون به چند نمونه از موثرترین روش های درمان صدا می پردازیم.

سپس، به این فکر خواهیم کرد که از کدام سازها (از جمله صدای خودتان) می توان برای تمرین این تکنیک ها در خانه یا با یک پزشک متخصص استفاده کرد.

مدیتیشن صدا درمانی

مدیتیشن صدا درمانی تاثیر موسیقی را با تمرکز حواس یا مراقبه ترکیب می کند.

مهمتر از همه، به جای مدیتیشن در یک فضای ساکت، به یک صدای خاص مدیتیشن می کنید.

این می تواند آهنگی باشد که شما انتخاب می کنید، آهنگی که به طور ویژه طراحی شده است تا امواج مغز شما را با فرکانس خاصی تنظیم کند، یا حتی صداهایی از طبیعت که شما را با احساس آرامش و صلح مرتبط می کند.

به مرور زمان، مدیتیشن صدا درمانی می‌تواند به شما آموزش دهد تا با احساس دلخواه خود حتی بدون نیاز به مدیتیشن پاسخ دهید.

برای مثال، اگر شما یک سخنران مضطرب هستید که می خواهید یک سخنرانی ارائه دهید، می توانید به سادگی صدا را روشن کنید و بلافاصله احساس تمرکز و مثبتی داشته باشید.

موسیقی درمانی نورولوژیک

موسیقی درمانی عصب شناختی بر مجموعه ای از تکنیک های آموزشی متمرکز است که هدف آنها تقویت عملکرد شناختی است.

این تکنیک‌ها از طریق تحقیقات و آزمایش‌های دقیق و با دانشی جامع از چگونگی تأثیر موسیقی و صدا بر مراکز گفتار، زبان و پردازش مغز توسعه داده شدند.

در حالی که اصولاً هر کسی می‌تواند از موسیقی درمانی عصبی بهره مند شود، تصور می‌شود که به ویژه برای افرادی که عملکرد شناختی آنها به نحوی آسیب دیده است مفید است، مانند کسانی که از سکته مغزی، ضربه مغزی و بیماری‌های مخرب سیستم عصبی رنج برده‌اند.

ثابت شده است که موسیقی درمانی توانبخشی را تسریع می کند، به بهبود عملکرد شناختی کمک کرده و از حداکثر استقلال حمایت می کند.

صدا درمانی

باینورال بیت (بیت های دوتایی)

ثالثا، آهنگ های فرکانس بیت های دو تایی شامل شنیدن دو صدای مختلف (در هر گوش) است.

بسته به سرعت و فرکانس صداها، آنها می توانند به شما کمک کنند تا در حالت ذهنی متفاوتی قرار بگیرید.

گاهی اوقات به عنوان “شگرفی امواج مغزی” شناخته می شود، بیت های دو تایی می توانند در یکی از پنج فرکانس باشند، از خواب بدون رویا (الگوی فرکانس دلتا) تا افزایش خلاقیت (الگوی تتا) یا هوشیار نگه داشتن شما برای مدت طولانی (الگوی گاما) حمایت می کنند.

ابزار صدا درمانی

شما در حال حاضر حسی از دامنه وسیع صدا درمانی دارید، اما ممکن است تعجب کنید که چه سازهایی برای موسیقی درمانی کار می کنند.

خوشبختانه، دستیابی به صدا درمانی های ضبط شده آسان است.

با این حال، اگر فقط در مورد این فرآیند کنجکاو هستید یا حتی نمی‌دانید که آیا می‌ خواهید این کار را در خانه انجام دهید، در ادامه پنج ابزار درمانی نام برده شده است.

 

کاسه تبتی برای صدا درمانی

اگر در مورد کاسه آواز نشنیده اید، دو نوع از رایج ترین آنها کاسه تبتی هیمالیایی و کاسه آواز کریستالی هستند.

اولی کاسه های فلزی ساخته شده از آلیاژهای آهنگری هستند که می توانید آنها را با دست یا با میله ضربه بزنید.

آنها صدایی گرم، ریتمیک و ملایم تولید می کنند که می تواند به تمرکز کمک کند و حس آرامش را با آرامش فکری القا کند.

بیشتر اوقات، از آنها برای کمک به افراد برای ورود و حفظ یک حالت مراقبه استفاده می شود.

با این حال، برخی از تمرین‌کنندگان همچنین معتقدند که آهنگ‌های مختلف کاسه تبتی می‌تواند چاکراهای مختلف – مراکز انرژی قدرتمند در سراسر بدن را التیام بخشد.

صدا درمانی

دیاپازون برای صدا درمانی

دیاپازون تراپی از چنگال های فلزی کالیبره شده برای تولید طیفی از صداها استفاده می کند که قرار است بر نواحی مختلف بدن شما تأثیر بگذارد.

آنها اغلب برای کمک به نوسانات خلقی استفاده می شوند و گفته می شود که تعادل عاطفی را تحریک می کنند.

علاوه بر این، دیاپازون های صدا درمانی برای رهایی از تنش های ذهنی و عاطفی خوب هستند.

آنها ابزارهای ارزان و مفیدی برای یادگیری و استفاده در خانه برای از بین بردن استرس هستند.

ناقوس برای صدا درمانی

ناقوس یک ابزار باستانی از عصر برنز چین است که قدرت درمانی و شفابخشی انکارناپذیری دارد.

این ابزار نمادی از ذهن، احساس و تعادل فیزیکی است.

جلسات حمام ناقوس به طور عالی باعث می شود افراد احساس کنند که آنها خواب شبانه فوق العاده ای داشته اند.

صدای این ابزار به صورت امواج در کل بدن می پیچد که این موضوع به همه چیز از درد مزمن گرفته تا استرس کار، بی قراری و اضطراب عمومی کمک می کند.

 

طبل شفادهنده

برخلاف طبل‌های فولادی و درام کیت‌ها با صدای بلند که معمولاً با آن‌ها مواجه می‌شوید، درام‌های صدا درمانی و شفابخشی (که گاهی اوقات درام هندی نامیده می‌شود) صدایی سبک و آرام‌بخش تولید می‌کنند.

این طبل‌های آرامش‌بخش می‌توانند شما را در حالت مدیتیشن چنان عمیقی قرار دهند که شبیه به خلسه هیپنوتیزمی است که در طی آن ضمیر ناخودآگاه شما برای پیشنهادات درمانی باز می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی در این حالت خلسه قرار می‌گیرید، هر درد فیزیکی کسل‌کننده می‌شود و مغز شما وارد حالت استراحت و افزایش‌ انعطاف‌پذیری می‌شود.

صدا درمانی

صدای شفابخش

در نهایت، به تجربه شگفت انگیزی که یکی از عزیزانتان در کودکی برای شما لالایی می خواند فکر کنید.

این نشان دهنده توانایی های آرام بخش کننده صدای انسان است که هرگز قدرت خود را از دست نمی دهد.

برای انجام صدا درمان شفابخش، نیازی نیست که یک خواننده آموزش دیده باشید – هر کسی می تواند یاد بگیرد که با صدای مناسب زمزمه کند تا آرام شود، یا به ذهن شما انرژی بدهد.

این تکنیک‌ها به‌ویژه برای تمرکز مجدد در زمانی که حواس‌تان پرت می‌شود، خوب هستند.

فرکانس ارتعاشی خود را با استفاده از خود هیپنوتیزم افزایش دهید

درمان شفابخش صدا غیرقابل انکار قدرتمندی است. این یک رویکرد همه کاره است که به راحتی آموخته می‌شود تا ذهن و بدن خود را تنظیم کنید و به شما کمک می‌کند آنطور که می‌خواهید احساس کنید.

با این حال، این تنها راه برای تأثیرگذاری بر امواج مغزی و فرکانس ارتعاش درونی شما نیست و می‌توان آن را با روش‌های دیگری تکمیل کرد.

یکی از قدرتمندترین آنها خود هیپنوتیزم است – راهی برای دسترسی و تغییر ذهن خودآگاه از طریق پیشنهاد.

در طول هیپنوتیزم، شما عمیقاً آرام می‌شوید و سپس می‌توانید از طریق فرآیند رها کردن باورها و احساسات قدیمی که دیگر در خدمت شما نیستند، هدایت شوید.

مهم نیست که چه چیزی را می خواهید تغییر دهید، چه عملکرد کاری یا اعتماد به نفس، خود هیپنوتیزم می تواند فرکانس شما را با آینده رویایی شما هماهنگ کند.

منبع:

۵/۵ - (۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx