چگونه بر استرس خود غلبه کنیم

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه مطالعه

به هر گونه مقاومت ذهنی و یا فیزیکی استرس گویند. بنابراین هر چیزی می‌تواند شکل استرس را به خود بگیرد. عوامل استرس زا عبارتند از رویدادهایی مانند مرگ، طلاق، از دست دادن شغل، مشکلات مالی، ایجاد بیماری و غیره. با شناخت این مقوله می‌توان راهایی برای کنترل استرس بیان کرد.

عوامل استرس زا دیگری هم وجود دارند، اما آن‌ها توجه زیادی را به خود جلب نمی‌کنند، زیرا اینها فعالیت‌های ساده‌ای هستند که ما روزانه انجام می‌دهیم. این فعالیت‌های ساده شامل مسواک زدن، حمام رفتن، رانندگی کردن و  سر کار رفتن، انجام وظایف کاری، خوردن، مراقبت از کودکان و غیره هستند. و سپس عوامل استرس زایی وجود دارند که غیر ضروری هستند.

پس شما می‌خواهید برای فرار از آن ها چه کار کنید؟

در اینجا ۷ راه برای رهایی از استرس روزانه وجود دارد.

1.قدرت نه گفتن

یاد بگیرید که “نه” بگویید، زیرا شما نمی‌توانید همیشه و در همه جا باشید و کاری را انجام دهید. محدودیت‌های خود را بشناسید و به آن‌ها نگاه کنید. چه فرد مبتدی باشید در زندگی و چه فرد حرفه ای، اگر نتوانید نه گفتن را یاد بگیرید و به وقایعی که میدانید به ضرر شما تمام خواهد شد نه بگویید، تبدیل به فردی بازنده در زندگی تان خواهید شد که به جای اینکه از افکارش جهت بگیرد از محیط اطرافش جهت میگیرد. شما هرگز نباید از بیان احساسات خود بترسید. نه گفتن قطعا مهمترین راهکار در کنترل استرس شما در طول روز خواهد بود.

2.آمادگی برای شرایط پیش بینی نشده

همیشه برای همه چیز خود را آماده کنید. یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای حذف استرس از زندگی خود انجام دهید آماده کردن شرایط است. بدون آمادگی، استرس به خاطر به تعویق انداختن زندگی ما فشار بیشتری به زندگی ما وارد میکند. اما چه چیزهایی را باید آماده کنید؟

برای مثال سعی کنید همیشه لباس هایتان مرتب و تمیز و اتو کشیده آماده کنید زیرا ممکن است مهمانی غیر منتظره ای به وجود آید و شما زمان کافی برای انجام این کارها نداشته باشید. بنابراین خود این موضوع تبدیل به یک استرس میشود. یا مثلا همیشه حواستان به معاینه فنی ماشینتان باشد. زیرا ممکن است جایی در جاده بمانید و ماشینتان خراب شود.

در این صورت استرس بزرگی به شما وارد میشود. مثال دیگر اینکه سعی کنید همیشه تا جایی که میتوانید درس های مدرسه یا دانشگاهتان را از اول بخوانید زیرا ممکن است امتحان غیر منظره ای برگزار شود و یا اینکه در هنگام امتحان فاینال مشکلی برایتان بوجود آید که نتوانید بخوانید. بنابراین برای جلوگیری از ایجاد این استرس بزرگ سعی کنید درس هایتان را از اول منظم بخوانید.

3. دوری از فراد استرس زا

همیشه سعی کنید دور از افرادی بمانید که به شما استرس وارد میکنند. با ابن کار به روند کنترل استرس خود کمک شایانی خواهید کرد. در زندگی افرادی وجود دارند که اگر به طور مداوم با آنها ارتباط داشته باشید باعث ایجاد تنش و استرس در زندگی تان میشوند. مثلا ممکن است آن فرد تفریحات خطرناکی را انجام دهد، یا طرز فکر متفاوتی داشته باشد و یا اینکه آداب اجتماعی ضعیفی داشته باشد و به خود اجازه ی گفتن هر حرفی را بدهد. ماندن در کنار چنین فردی چیزی جز افزایش تنش های روزانه نخواهد داشت. بنابراین سعی کنید با ترفند های مختلف این فرد را از زندگی تان دور کنید.

دوری از افراد استرس زا

4. کنترل کردن با توجه به توانایی‌هایتان

سعی کنید هر چیزی را که در اطرافتان توانایی کنترلش را دارید، کنترل کنید. چیزهایی وجود دارند که شما می‌توانید کنترل کنید که به حفظ روند کنترل استرس شما کمک می‌کند. این چیزها به شرح زیر هستند.

خوابیدن

خواب بیشتر از همه چیز به کاهش استرس و تنش کمک می‌کند. زیرا بدن شما ساعاتی را برای فعالیت دارد و ساعاتی را برای استراحت نیاز دارد. در این زمان استراحت بدن شما شما با متابولیسم هایی که انجام میدهد سعی میکند تمام ارگان های خود را آرام و به دور از تنش نگه دارد و در واقع خود رفرش کند. این اقدامات در زمان خوابیدن به اوج خود میرسند. بنابراین خواب کافی را هرگز نادیده نگیرید.

زودتر بیدار شوید

برای اینکه زود بیدار شوید باید زودتر به رختخواب بروید. زمانی که شما می‌توانید یک شروع اولیه خوب برای روز خود داشته باشید، متوجه خواهید شد که روزتان با سرعت کمتری پیش میرود و همه ی کارهایتان انجام خواهد شد..

روز خود را با دعا شروع کنید

من راه بهتری از این راه برای شروع روز ندارم. وقتی در آسمان برای پدر و مادرم دعا می‌کنم آرامش زیادی به من دست می‌دهد. خالق ما می‌تواند بهترین بینش را در زمانی که تصمیم به تصمیم‌گیری می‌کنیم، به ما بدهد، پس چرا درباره برنامه‌های روزانه خود با خالق همه چیز بحث و گفتگو نکنیم؟.

زود دست‌به‌کار شوید و کارها را به تعویق نیاندازید

صبر نکنید تا در آخرین دقیقه کارهایتان را به یک باره انجام دهید. این که کارهایتان پشت گوش بیاندازید و به دقیقه 90 واگذار کنید باعث می‌شود که کنترل کمی بر روی رسیدن به کارهایتان در زمان مشخص داشته باشید، که همین امر یکی از دلایل مهم برای ایجاد استرس است.

دلایلی مانند دریافت هشدار شفاهی، از دست دادن شغل تان، و یا لکه‌دار کردن تصویر حرفه‌ای تان هم جزو دلایلی هستند که میتوانند استرس ایجاد کنند. بنابراین با دانستن این نکات و توجه به راه حل های آنها ذره ذره از استرس روزمره تان بکاهید.

عاقلانه رانندگی کنید

اگر زودتر راه بیوفتید، می‌توانید عاقلانه رانندگی کنید. در غیر این صورت، شما خودتان را تحت فشار بسیار زیادی قرار میدهید و به سرعت رانندگی میکنید. همانطور که در ابتدا بحث کردیم، تنش تنها شکل دیگری از مقاومت است که باعث استرس می‌شود.

چطور می‌توانید عاقلانه رانندگی کنید؟ اگر شما می‌خواهید عاقلانه رانندگی کنید، فقط چند چیز را به یاد داشته باشید: حداکثر سرعت را به خاطر داشته باشید، با سایر رانندگان صمیمی باشید، ایمن باشید و بگذارید دیگران اول حرکت کنند.

این ها راز رانندگی منطقی و از همه مهمتر راز کاهش استرس شماست. زیرا اگر شما بخواهید با سرعتی غیر معقول رانندگی کنید دائما استرسی در پس ذهنتان هست که نگران تصادف کردن در هر لحظه هستید..

گوش‌هایتان را به آرامش برسانید

موسیقی مورد علاقه خود را گوش کنید و یا به چیزی گوش دهید که شما را در راه رسیدن به سر کار به آرامش برساند. ما زمان زیادی را در اتومبیل برای رانندگی و رسیدن به محل کار صرف می‌کنیم. پس چرا آن را به یک محرک صلح‌آمیز و سازنده تبدیل نکنیم.

همینطور اینکه در محل کار و یا در خانه شرایطی را ایجاد نکنید که بحث یا دعوا منتهی شود، و یا اگر دیگران سعی در این کار داشتند شما سعی کنید که شرایط را آرام کنید و با آرامش به حرف زدن ادامه دهید و یا اینکه به جایی آرام بروید که بحث کردن دیگران را نشنوید. زیرا صدای بلند و عصبی کننده مثل صدای بحث کردن افراد روح شما می آزارد و بدون اینکه خودتان بفهمید به شما استرسی وارد میکند که در تمام طول روز روی کارهایتان تاثیر منفی میگذارد..

چرت زدن در طول روز

افراد زیادی هستند که نمی‌توانند یک شب کامل بخوابند، بنابراین توصیه می‌کنم که در طول روز حتما چرت بزنید. هر کاری که می‌کنید، لطفا در میانه ی روز چرت بزنید و پس از آن به کارتان ادامه دهید. اگر در تمام طول روز درگیر هستید و میتوانید بین وقت ناهار خوردنتان کمی زمان تنظیم کنید برای چرت زدن..

زمان خود را بهتر مدیریت کنید

مدیریت ضعیف و ناصحیح زمان یک روش قطعی برای تبدیل شدن به استرس است. برای کارهای خود برنامه‌ریزی کنید و سعی کنید خود را بیش از حد مشغول کار نکنید. مدیریت زمان بهتر شما را آرام و متمرکز خواهد کرد. اینکه شما اکثر وقتتان را برای کار بگذارید نه تنها توانایی و کیفیت کار شما پایین می آید بلکه استرس بسیار زیادی به شما وارد میکند.

از طرفی اگر هم اکثر زمان خود را به استراحت اختصاص دهید بازهم باعث ایجاد استرس از کارهای انجام نداده تان میشود. بنابراین سعی کنید با برنامه ریزی درست تعادلی را بین کار و استراحت ایجاد کنید.

مدیریت زمان

5.چشم اندازهای  بزرگ را تصور کنید

گاهی اوقات ما نگران چیزهایی هستیم که مهم نیستند. دیدگاه یک عامل کلیدی در زندگی است. با چشم‌انداز خوب، ما توسعه اولویت و هدف را با برنامه‌های روزانه خود آغاز خواهیم کرد. و از طرفی نگرانی ها و چشم اندازهای منفی را از ذهنمان دور میکنیم که در نهایت باعث کاهش و کنترل استرس در وجودمان میشود..

۶. بر روی نکات مثبت تمرکز کنید

به جرئت میتوان گفت هر چیزی در زندگی مثبت است. زیرا یا باعث میشود که از آن درس مثبتی بگیریم یا اینکه باعث میشود برای ادامه ی زندگی با قدرت بیشتری پیش برویم. همه ی این موارد البته به دیدگاه شما بستگی دارد. هرگز اجازه ندهید افکار منفی بر روی افکار مثبت شما غلبه کند. دید مثبت هم چنین به شکل دادن پرسپکتیو یا چشم اندازهای خوب نیز کمک می‌کند..

۷. یاد بگیرید که ببخشید

می‌دانم که این می‌تواند سخت باشد. اگر تمایلی به بخشش ندارید، خودتان را در مقابل منفی نگری، آسیب، احساس گناه، حسرت و غیره خواهید یافت. اما وقتی که قادر به بخشش هستید، رها کردن خود از عصبانیت، تنفر و رها کردن هرگونه انرژی منفی را یاد خواهید گرفت.

حرف آخر

تا آنجا که می‌توانید مقاومت خود را افزایش دهید. با قرار دادن خود در شرایط سخت و فرار نکردن از آنها استرس خود را کاهش دهید و زندگی سالم و سالمی داشته باشید.

همانطور که همه ی شما میدانید استرس و تنش های روزمره هر چقدر هم که کم باشند تاثیر بسیار مخربی در طول زمان بر روی بدن شما داشته و باعث ایجاد بیماری نیز میشوندو بنابراین با در نظر گرفتن تمام موارد گفته شده به سلامت خود کمک کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx