تاثیر موسیقی بر ذهن | موسیقی بر مغز شما چه تاثیری دارد؟

نظرات 2
11 دقیقه مطالعه

موسیقی باعث میشود که شما باهوش تر، خوشحال تر و سازنده تر باشید. اما چرا؟ موسیقی بخش فراگیر زندگی روزمره ما است، چه به آن توجه کنیم چه نکنیم. اغلب، در پشت رادیو، در مطب دکتر، در سوپرمارکت یا در سالن ورزشموسیقی هایی در حال پخش شدن است. در حالی که در زمان‌های دیگر، نقش آشکار و فعال تری را ایفا می‌کند – اگر تا به حال به رویداد تونی رابینز رفته‌اید، می‌دانید فهرست پخش چقدر مهم است. اما چیزی که ممکن است ندانید این است که تاثیر موسیقی بر ما چقدر عمیق است.

موسیقی این توانایی را دارد که ما را به گونه‌ای تحت‌ تاثیر قرار دهد که هیچ فرم هنری دیگری انجام نمی‌دهد. چیزی ژرف در درون ماست که به ما اجازه می‌دهد به مکان و زمان خاصی در زندگی خود منتقل شویم. ما واقعا می‌توانیم تجربه کنیم که چه کسی از راه می‌رسد. آیا تا به حال موسیقی متن زندگی خود را در نظر گرفته‌اید؟ چه خواهد بود؟ و چگونه هر آهنگ شما را وادار به احساس می‌کند؟

این تاثیر موسیقی است. اما در نوستالژی متوقف نمیشود.

انسان‌ها ذاتا از موسیقی لذت می‌برند، چون سیستم پاداش مغز را فعال می‌کند – بخشی از مغز که به ما اشاره می‌کند که آیا چیزی مهم، ارزشمند و یا ضروری برای بقا است. وقتی موسیقی را می‌شنویم که از آن لذت می‌بریم، مغز ما دوپامین آزاد می‌کند و ما حس بسیار خوبی را تجربه می‌کنیم. این همان فرآیندی است که در زمان خوردن و یا داشتن رابطه جنسی اتفاق می‌افتد. اما چیزی که وجود دارد این است که بر خلاف غذا و سکس، موسیقی تنها در مورد بقا نیست. درواقع بیش از این ها تاثیر دارد.

موسیقی یکی از قوی‌ترین ابزارها برای بیان خویشتن است. به ما این امکان را می‌دهد که فکر کنیم و به روش‌هایی که ممکن است به طور طبیعی از قبل تمایل داشته باشیم فکر کنیم.موسیقی قدرت گسترش محدوده شناختی ما را پی دارد. قدرت حرکت و الهام بخشیدن را دارد. قدرت اتصال را دارد. و حتی قدرت درمان هم دارد.

موسیقی درمان بخش است.

همه ما می‌دانیم که موسیقی می‌تواند واکنش‌های عاطفی خاصی را به وجود بیاورد. برای مثال، یک فهرست موسیقی شبیه به زن( نوعی موسیقی بودایی) ممکن است ما را به خواب ببرد. یا آهنگ های نرم و ملودیک می توانند بعد از یک روز سخت در محل کار به آرامش ما کمک کنند. اما آیا می دانستید که موسیقی در واقع می تواند به مزایای فیزیولوژیکی منجر شود؟

در مطالعه‌ای که در دانشگاه لندن انجام شد، محققان بیمارانی را معاینه کردند که می‌خواستند تحت عمل جراحی قرار بگیرند و نظارت بر تاثیر موسیقی بر روی سطوح استرس آن‌ها را مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها دریافتند که گوش دادن به موسیقی قبل و بعد از این روند درد، اضطراب و نیاز به داروهای مسکن را کاهش می‌دهد.

وسیقی نیز برای کمک به کسانی که دچار مشکلات عصبی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، آن‌هایی که دچار آسیب مغزی یا ضربه مغزی شده اند، زمانی که منطقه نیم‌کره چپ آن‌ها آسیب‌دیده است، قادر به صحبت کردن نیستند.

اما خواندن، تابعی از سمت راست مغز است، بنابراین با یاد گرفتن این که چگونه کلمات خود را بخوانیم و سپس ملودی را رها کنیم، آن‌ها می‌توانند در نهایت بر اختلالاتشان غلبه کنند. این همان کاری است که برای گابریل گیفوردز نماینده سابق ایالات‌متحده بعد از یک جراحت ناشی از شلیک گلوله توانایی صحبت کردنش را از دست داده بود، انجام شد.

تاثیر موسیقی بر کودکان

(آهنگ این ملودی را خودتان میدانید): A، B، C، D، E، F، G …به آهنگ الفبا فکر کنید. آیا تا به حال از آنجا که موسیقی به آیا آیا تا به حال ازین موضوع تعجب نکرده اید که چرا آنها به این ترتیب الفبا را به کودکان یاد می دهند؟ این کار به کودکان کمک می‌کند که مطالب اصلی را به یاد آورند، به طور عمده به این دلیل که آهنگ‌ها همانطور که به سیستم بنیادی مغز ما حساس هستند نسبت به ملودی و ضربان هم حساس هستند.

موسیقی همچنین قدرت افزایش زندگی اجتماعی کودکان و نوجوانان را دارد. مطالعه اخیر بررسی می‌کند که چگونه کودکان و نوجوانان به مسائل احساسی رسیدگی می‌کنند، محققان دیدند که کودکان و نوجوانان ۸ تا ۱۶ ساله که تحت درمان موسیقایی قرار گرفته اند، به طور قابل‌توجهی اعتماد به نفسشان را بهبود بخشیده و در مقایسه با کسانی که بدون موسیقی درمان شده‌اند افسردگیشان کاهش یافته است. آن‌ها همچنین دریافتند که درمان با موسیقی به نوجوانان کمک می‌کند تا مهارت‌های ارتباطی و تعاملی خود را بهبود بخشند.

موسیقی و نوزادان

آیا تا به حال شاهد این بوده اید که کسی روی شکمش در حالی که باردار است یک هدفون گذاشته است؟ دلیل خوبی برای این کار وجود دارد. برخلاف آنچه که ممکن است تصور کنیم، نوزادان مثل لوح سفید به دنیا نمی‌آیند. در حقیقت، آن‌ها در حال حاضر مقدار قابل‌توجهی از تجربیات را در دنیای اطراف جمع کرده‌اند.

محققان دریافتند که “به نظر می رسد نوزادان در دوره جنینی به صداها واکنش نشان می دهند و بعد از تولد کاملاً واضح به آنها پاسخ می دهند.” به عبارت ساده تر – در سه ماهه دوم ، جنین نه تنها صدا را تجربه می کند ، بلکه تحت تأثیر آن نیز قرار می گیرد. اما آنچه که در مورد این مطالعه واقعاً جذاب است پیامدهای بلند مدت است. محققان دریافتند که قرار گرفتن در معرض موسیقی در دوران بارداری قبل از تولد می تواند “اثرات قابل توجهی بر روی مغز در حال رشد داشته باشد و پاسخ دهی عصبی به صداهای مورد استفاده در آموزش قبل از تولد را افزایش دهد.” به طور خلاصه ، این بدان معنی است که پخش موسیقی برای فرزند متولد نشده شما باعث افزایش عملکرد شناختی در زندگی او می شود.

اما قدرت موسیقی برای بچه‌ها متوقف نمی‌شود. تعامل و تجربیات موسیقی تعاملی می‌تواند تاثیر قابل‌توجهی بر رشد شناختی در اولین سال‌های زندگی آن‌ها داشته باشد.

محققان در یک مطالعه از کودکان ۱ ساله که (که قادر به حرف زدن یا پیاده‌روی نبودند) در کلاس‌های موسیقی تعاملی شرکت کردند، متوجه افزایش قابل‌توجه در مهارت‌های ارتباطی و واکنش نشان دادنشان شدند. در حالی که محققان انستیتوی یادگیری و علوم مغزی دانشگاه واشنگتن دریافتند که جلسات بازی با موسیقی باعث بهبود پردازش مغز نوزادان از صداهای جدید گفتار می شود. اما آیا کلاس های موسیقی کودک وجود دارد؟ بله، و آنها اکنون دیگر ممکن است خیلی احمقانه به نظر نرسند.

تاثیر موسیقی بر روی کودکان

موسیقی و شما

خوب، پس شما چطور ؟ موسیقی چگونه به زندگی شما کمک می‌کند و زندگی شما را به غیر از آنچه واضح است ارتقا می‌دهد؟ همه ما می‌دانیم که موسیقی چگونه می‌تواند سطح انرژی ما را تحت‌تاثیر قرار دهد. آیا تا به حال به کلاس ورزش با یک فهرست پخش خواب‌آلود رفته بودید؟ هیچ چیز بدتر از این وجود ندارد. و به همین ترتیب، هیچ چیز بهتر از وقتی نیست که یک آهنگ انرژی بخش  در کلاستان پخش ‌شود و شما را به اوج فیزیکی برساند..

با این حال موسیقی نه تنها می‌تواند حالت روحی و یا حالت عاطفی شما را تحت‌تاثیر قرار دهد؛ بلکه می‌تواند بر روشی که شما جهان را می‌بینید و با دیگران تعامل داشته باشد، تاثیر بگذارد.

محققان از دانشگاه گرونینگن دریافت که افراد تمایل بیشتری به تشخیص جنبه‌های مثبت محیط اطراف خود دارند در حالی که خود آن‌ها خلق و خوی مثبتی دارند. موسیقی شاد گوش کنید، احساس بهتری داشته باشید، و یک دیدگاه خوشایند داشته باشید.

سخن آخر در مورد تاثیر موسیقی

همچنین ثابت شده‌است که موسیقی باعث افزایش انرژی در محیط کار شده‌است. محققان خارج از کورنل نشان دادند که وقتی موسیقی شاد نواخته می‌شود، اعضای تیم به احتمال بیشتری با هم‌ کار می‌کنند تا به کسب نتیجه ی بهتر و بیشتر کمک کنند. در حالی که اگر موسیقی ناخوشایندی پخش شود، کارمندان بر روی کارهای شخصی خودشان بیشتر تمرکز میکنند..

این تاثیر موسیقی است. و همانطور که قبلا دیدید، این فراتر از توانایی ما برای بهبود حالات روحی مان است. در حقیقت تحقیقات نشان داده‌اند که موسیقی می‌تواند استرس روزمره را کاهش داده، حافظه و خلاقیت را بالا ببرد، عملکرد مخزن خون را بالا ببرد و حتی سیستم ایمنی شما بهبود بخشد..

پس دفعه بعدی که تصمیم می‌گیرید به ذهنتان غذا بدهید، موسیقی را در نظر بگیرید. یک ویوالدی، یا برخی از قطعات موتسارت … یا چیزی که حال شما را تقویت کند. چون ممکن است خیلی بیشتر از آنچه فکر می‌کنید برای شما تاثیر گذار باشد..

بیشتر بخوانید: 12 اصل طلایی که باید در مورد قانون باور بدانید

 

5/5 - (3 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx