چگونه وقتی همه چیز از کنترل خارج می شود، زندگی خود را به مسیر درست برگردانید

یک نظر اضافه کنید 1
15 دقیقه مطالعه
 

چگونه وقتی همه چیز از کنترل خارج می شود، زندگی خود را به مسیر درست برگردانید

آیا در این فکر هستید که چگونه زندگی خود را به مسیر درست برگردانید؟ ابتدا باید این سوال را از خود بپرسید: کنترل کردن چیست و از نظر شما چگونه است؟

آیا این به معنای داشتن تعادل مناسب بین زندگی شخصی و حرفه ای است یا بیشتر مربوط به مهارت  تصمیم گیری سریع است؟ کنترل كردن توسط هر فرد متفاوت تعریف می شود و همچنين اینکه هر چند وقت یکبار اجازه می دهیم که کنترل شرایط از دست ما خارج شود.

هنگامی که کنترل شرایط از دستان ما خارج شد، ما دو گزینه پيش روي خود داریم: يا آن را در دست بگیریم، یا به طور کامل رها کنیم، که سپس به یک اثر دومینو شکل منجر می شود.

تام را به عنوان نمونه ای از اثر دومینو در نظر بگیرید.

تام شغل فوق العاده ای دارد و مرتب به باشگاه می رود. او وعده های غذایی نسبتاً متعادلی در برنامه تغذيه خود دارد، و اگرچه در رژیم غذایی خود سختگیر نیست، اما كاملا از آنچه وارد بدنش می شود آگاه است. او همسر مهربانی در خانه دارد و همچنین عکاسی را به عنوان یک سرگرمی خارج از کارش انتخاب کرده است زیرا سرگرمی او را خوشحال می کند.

اکنون، تام اخیراً پروژه ای را در محل کارش قبول کرده است، و او را تحت فشار قرار داده است. او ناهار خود را پشت میزش می ‌خورد و وعده های دیگر را در طول مسیر می خورد. او حضور خود را در محافل اجتماعی کمرنگ کرد، شام سالگرد خود را با همسرش تغییر داد و دیگر کلاً به باشگاه نرفت. او به خود می‌ گوید: «وقتی این کار تمام شد، آنها را جبران می‌ کنم» و همچنان بر روی پروژه ‌ای که در دست دارد تمرکز می‌ کند.

چگونه وقتی همه چیز از کنترل خارج می شود، زندگی خود را به مسیر درست برگردانید

ماه ‌ها بعد، تام پروژه‌ اش را به پایان رساند و به خاطر سخت کوشی ‌اش به عنوان فردی شایسته بسیار مورد تحسین واقع شد. اگرچه تام احساس می کند وظایفش به درستی انجام شده است، اما احساس قطع ارتباط با اطرافیانش می کند. محافل اجتماعی او یک گردهمایی بدون او را برنامه ریزی کرده اند، او به دلیل بی توجهی به رژیم غذایی و ورزشگاه، چندین پوند اضافه وزن پیدا کرده است، و اگرچه او شام سالگرد را با همسرش درست می کند، اما به نظر می رسد که او دیگر واقعاً علاقه ای به او ندارد.

جنبه اخلاقی این داستان این است که وقتی شروع به نادیده گرفتن یا نادیده گرفتن چیزها و افرادی که برایمان مهم هستند، حتی اگر موقتی باشد، همه چیز معمولاً خارج از کنترل می شود. در این مواقع است که ممکن است به این فکر کنید که چگونه زندگی ام را به مسیر درست برگردانم. همچنین درک این موضوع است که وقتی یک چیز را رها می‌ کنید، رها کردن چیزهای دیگر آسان ‌تر می ‌شود، که باعث  می ‌شود احساس عدم تعادل کنید.

اگر این اتفاق بیفتد، کارهایی وجود دارد که می توانید برای بازگشت به مسیر، حذف عادات بد و زندگی کردن انجام دهید.

آزمون رایگان عزت نفس

چگونه وقتی همه چیز از کنترل خارج می شود، زندگی خود را به مسیر درست برگردانید

چگونه وقتی همه چیز از کنترل خارج می شود، زندگی خود را به مسیر درست برگردانید

چگونه وقتی همه چیز از کنترل خارج می شود، زندگی خود را به مسیر درست برگردانید

چگونه وقتی همه چیز از کنترل خارج می شود، زندگی خود را به مسیر درست برگردانید

 

  1. یک بررسی از زندگی انجام دهید

تقسيم زندگی به بخش هاي مهم و مشخص كردن الويت ها شما کمک می کند تا به بخش های مختلف زندگی خود توجه کنید؛ مثل شغل، روابط صمیمی، روابط خانوادگی، رفاه عاطفی، سلامت، امور مالی، معنویت و خلاقیت. وقتی صحبت از برگرداندن زندگی خود به مسیر درست می شود، بهتر است ارزیابی کنید که در این لحظه در کجا هستید.

شيوه های زیادی براي اين كار وجود دارد، و این در مورد یافتن روشی است که برای شما مفید باشد. در حالی که برخی ممکن است ترجیح دهند روی یک نمودار کار کنند، که به طور مشابه چرخ زندگی ناميده مي شود. برخي دیگر ترجیح می دهند به جای آن به لیستی از سوالات پاسخ دهند.

وقتی همه چیز شروع به خارج شدن از کنترل می کند، معمولاً نشانه ای از کائنات است که باید با خودتان مسائل مهم را چک کنید تا به مسیر خود بازگردید. گاهی اوقات، زمانی که زندگی فرا می ‌رسد و مشغله‌ ها شروع می‌ شود، از بخش ‌های مهم و حیاتی که باعث می ‌شود سلامت خود را فدا کنیم، غفلت می‌ کنیم و زمان و انرژی خود را در روابط و چیزهایی که به ما خدمت نمی ‌کنند، جبران می‌ کنیم.

اگر می خواهید بیاموزید چگونه زندگی خود را به مسیر درست برگردانید، اولین قدم این است که بررسی کنید و ببینید در این زمینه های اصلی زندگی چقدر خوشحال هستید. افراد موفق کسانی هستند که می توانند با خود صادق باشند که در کدام بخش از زندگی خود به کار بیشتری نیاز دارند.

چگونه وقتی همه چیز از کنترل خارج می شود، زندگی خود را به مسیر درست برگردانید

  1. اعتماد به نفس خود را به دست آورید

اعتماد به نفس ریشه در نحوه ظاهر شدن شما در هر روز و در دراز مدت است. ظاهر شدن بیشتر از بلند شدن و رفتن به سر کار است. این در مورد نشان دادن با نیت برای روز است.

وقتی همه چیز از کنترل خارج می شود، به این دلیل است که شما شفافیت فیزیکی و ذهنی ندارید. اگرچه اعتماد به نفس عنصری ناملموس برای درک به نظر می رسد، اما بسیار بیشتر از آنچه فکر می کنید در دسترس است.

به آنچه به شما اعتماد به نفس می دهد فکر کنید و چیزهایی را پیدا کنید که با آن مرتبط هستند. اگر نسبت به بدنتان احساس خوبی دارید، به تناسب اندام متعهد شوید. اگر دانش است، از کسانی که تحسینشان می کنید بیاموزید، یا به سراغ مربی بروید که دوست دارید با او کار کنید.

هنگامی که بر نحوه ظاهر شدن روزانه خود کنترل داشته باشید، کنترل بیشتری در سایر زمینه های زندگی خود احساس خواهید کرد.

  1. تخليه فكري انجام دهید

به طور متوسط، ما روزانه به حدود 50000 تا 70000 موضوع فکر می کنیم. اگرچه ردیابی تک تک افکاری که از ذهن ما می گذرد غیرممکن است، اما هنوز فهرستی غیرقابل کنترل وجود دارد که در آگاهی ما جریان دارد، که وقتی می خواهید بدانید چگونه به مسیر خود بازگردید، می تواند مانع شود.

برخی از این افکار باعث ایجاد الهام یا هیجان می شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است باعث استرس یا احساس غرق شدن شوند که می تواند مانع از بازگشت زندگی شما شود. در نهایت، یک لیست طولانی ظاهر می شود، شامل کارهایی که باید انجام دهید، کارهای روزانه، وظایف، افراد برای دیدن، ایده های پروژه و غیره.

تخليه فكري به بی نظمی ذهن کمک می کند و فرصتی است برای آوردن همه آن ایده ها و افکار روی کاغذ به منظور بازگشت به مسیر. با رهایی بخشی از آن فضا، اکنون فضایی برای تمرکز دارید.

دفعه بعد که احساس می ‌کنید خسته شدید یا احساس می ‌کنید که اوضاع از کنترل خارج می ‌شود، 15 تا 20 دقیقه همين كار را انجام دهيد. این تمرین قرار نیست ساختاری داشته باشد. در عوض، این کار را به صورت روان انجام دهید و هر چیزی که به ذهنتان می رسد را بنویسید.

پس از آن، می توانید یادداشت های خود را به هم ریخته و آنها را در دسته های مختلف اولویت بندی کنید.

چگونه وقتی همه چیز از کنترل خارج می شود، زندگی خود را به مسیر درست برگردانید

  1. چیزهای کوچک را سازماندهی کنید

هنگامی که احساس می کنید کنترلی بر رویدادهای مهم زندگی خود ندارید، همیشه به خاطر داشته باشید که به معنای واقعی کلمه کنترل چیزهایی را که فضای شما را احاطه کرده اند دارید. این به این معنی است که روی تمیزی خانه، سازماندهی کشوهایتان، اینکه آیا غذای سالم می خورید، چقدر پول خرج می کنید، تعداد دفعات دیدن خانواده و دوستانتان و غیره کنترل داشته باشید.

چیزهای کوچک جمع می شوند و همچنین می توانند به شما کمک کنند که احساس کنید کنترل زندگی خود را دوباره به دست می آورید و استرس را در طول مسیر کاهش دهید. اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه زندگی خود را به مسیر درست برگردانید، این مکاني عالی برای شروع است.

  1. هدف خود را مشخص کنید

بازتعریف یا شناسایی هدف خود بذري است که باید در درون شما کاشته شود. این در واقع هسته اصلی ایجاد انگیزه شماست.

قرار گرفتن در مسير خودآگاهی می تواند به شناسایی یا تعریف هدف شما کمک کند، و این هسته اصلی وجود شماست. حتی در هوای سخت، درختان تمایل دارند علیرغم شدت باد یا باران، محکم بایستند. وقتی هدف خود را مشخص می کنید، آن ريشه قوی را برای خود می سازید.

هنگامی که به نظر می رسد همه چیز در حال تغيير است، به هدف خود و شادی ناشی از آن رجوع کنید. اجازه دهید تا زمانی که سعی می کنید زندگی را به مسیر اصلی خود برگردانید، ریشه یابی کنید.

چگونه وقتی همه چیز از کنترل خارج می شود، زندگی خود را به مسیر درست برگردانید

  1. مدیریت زمان خود را ارزیابی کنید

مدیریت زمان یک مهارت زندگی است و سالها طول می کشد تا بر آن تسلط یافت. هیچ ایرادی ندارد که بخواهید در پروژه های متعدد شرکت کنید، اما مانند هر چیز دیگری، اعتدال يك موضوع بسيار حائز اهميت است. روز خود را ارزیابی کنید و ببینید اگر می خواهید زندگی خود را به مسیر درست برگردانید، چه مقدار از زمان و انرژی خود را صرف بخش ها و فعالیت های خاصی می کنید.

مثلاً من مشتری داشتم که دو شغله بود. او همیشه خسته بود و استرس داشت زیرا زمانی برای خودش نداشت. او فقط یک روز مرخصی داشت و از نظر عاطفی، روحی و حتی جسمی بر او سنگینی می کرد.

به مدت یک هفته از او خواسته بودم که بنویسد واقعاً چقدر زمان صرف انجام فعالیت های مختلف از جمله کار، تفریح و انجام وظایف می کند. پس از نوشتن آن روي كاغذ، متوجه شدیم که کار او در واقع 75 ساعت از وقت او در هفته و 14 ساعت دیگر از آن رفت و آمد را می گیرد. او فقط به طور متوسط حدود 5 ساعت در شب می خوابید و کارهایش را در بین شیفت های کاری انجام می داد که تنها یک روز را برای گذراندن با خانواده باقی می گذاشت.

قدم بعدی نگاه کردن به زمانی بود که او صرف کرده بود و اینکه آیا داشتن دو شغل ارزش فرسودگی روحی و جسمی را داشت یا خیر. پس از آن، ما میزان درآمد او را به طور واقعی تحليل کردیم.

بعد از اینکه تصویر واضح تری داشتم، از او پرسیده بودم که آیا ارزش حفظ دو شغل را دارد؟ او پاسخ داد نه.

گاهی اوقات، کمی جرات رها كردن تعلقات و دیدن اینکه زمان شما در کجا سپری شده است، با چه کسی، و آیا مطابق با نیازهای شما است، لازم است.

  1. به خودتان خیلی سخت نگیرید

هنگامی که احساس می کنیم چیزها بر خلاف منفعت ما هستند، گاهی اوقات ما به سرعت به خود فشار       می آوریم تا فوراً زندگی خود را به مسیر درست برگردانیم، که می تواند بر سلامت روان ما تأثیر منفی بگذارد.

اگرچه هیچ راه حلی وجود ندارد که به شما کمک کند یاد بگیرید چگونه یک شبه زندگی خود را به مسیر درست برگردانید، اما بدانید که این یک مجموعه از قدم ها به سمت یک هدف خاص است.

عادت ها از طریق ثبات و صبر ساخته می شوند. اقداماتی که از «دوباره انجام دادن كاري» تشکیل شده است، انجام مجدد، خلق مجدد، ارزیابی مجدد، به معنای انجام دوباره یا متفاوت کاری است. بدانید که این فرآیند زمان بر است، و شاید زمان همان چیزی باشد که ابتدا به آن نیاز دارید.

چگونه وقتی همه چیز از کنترل خارج می شود، زندگی خود را به مسیر درست برگردانید

سخن نهایی

هنگامی که به نظر می رسد زندگی از کنترل ما خارج است، نشانه ای است برای کاهش سرعت و ارزیابی مجدد جایی که در زندگی هستیم. اغلب اوقات، زمانی که همه چیز به یکباره شروع به فروپاشی می کند، این نشان دهنده این است که ما تعادلی را که زندگی خود را در مرکز قرار می دهد از دست داده ایم.

به دست آوردن تعادل یک درس مادام العمر است و با رویدادهای مهم زندگی و در طول زمان تغییر می کند. دفعه بعد که احساس کردید همه چیز يك دفعه اي اتفاق می افتد، بدانید که این فرصت دیگری برای بازسازی و بازگشت به مسیر است.

منبع:

  • https://www.lifehack.org/820899/how-to-get-your-life-back-on-track
4.7/5 - (6 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx