شروع سفر معنوی به درون خود در ۵ مرحله

5 comments
10 Min Read

آیا می خواهید سفر معنوی به درون خود را آغاز کنید، اما نمی دانید چگونه باید آن را انجام دهید؟ این مقاله را بخوانید و چگونگی شروع سفر معنوی خود را در ۵ مرحله یاد بگیرید.

سفر معنوی مسیری برای آگاهی و روشنگری است. این سفر کشفی اساسی از این حقیقت است که شما کی هستید، چرا و برای انجام چه کاری به این دنیا آمده اید؟

هر کسی مسیر معنوی خود را دارد، اما تصمیم گیری در مورد پیگیری یا عدم انتخاب آن به عهده خود فرد است. همه آنچه باید بدانید، در درون شما قرار دارد. لحظه ای که جستجوی بیرونی پاسخ های خود را رها کرده و برای یافتن آن ها به درون خود سفر می کنید، مسیر معنوی خود را آغاز کرده اید.

شناخت خود یکی از اسباب لازم برای این سفر معنوی است که باید پیش از شروع سفر به آن دست یابید و آن را در توشه سفر خود قرار دهید. برای افزایش خودآگاهی و رشد فردی خود با ما در پرورش افکار همراه باشید.

شروع سفر معنوی به درون خود چگونه است؟

 با این سفر معنوی به درون خود به حقیقت وجودی خود آگاه می شوید. در واقع سفر معنوی نگاه از بیرون به درون است و موجب ترفیع مقام انسان می شود.

در اینجا خوب است که در تفسیر سفر معنوی به درون و تکامل انسانی از بیتی از عطار نیشابوری یادی کنیم که می فرمایند:

تن ز جان نبود جدا عضوی ازوست      جان جدا نبود ز کل جزوی ازوست

اگر نمی دانید که چگونه باید این مسیر معنوی را شروع کرد، در این مقاله نحوه شروع این سفر را در ۵ مرحله شرح داده ایم.

سوال های بزرگ بپرسید

اولین مرحله برای شروع سفر معنوی به درون خود پرسیدن سوال های بزرگی در زندگی است که می خواهید به آن ها پاسخ دهید. به عبارت دیگر، پاسخ به این سوال که چه عاملی وجود دارد که شما می خواهید در سفر درونی به خود آن را کشف کنید، بسیار مهم است.

در ادامه برخی از سوال های رایج متافیزیکی که انسان را برای شروع این مسیر معنوی ترغیب می کند، آورده ایم:

 • هدف من در زندگی چیست؟
 • من از کجا آمده ام؟
 • چرا اینجا هستم؟
 • چگونه بزرگ ترین خواست ها و آرزوهایم را تجلی بخشم؟
 • بعد از مرگ من چه اتفاقی می افتد؟

نکته قابل توجه این است که از پرسیدن سوال های سخت یا سوال هایی که هنوز پاسخی برای آن ها وجود ندارد، نترسید. این سوال ها به نیروی محرکی تبدیل می شوند که انسان را به پیشروی در سفر معنوی خود ترغیب می کنند که در نهایت پاسخ سوال های خود را پیدا کنند.

پرسیدن سوال های بزرگ اولین مرحله شروع سفر معنوی

 

شروع سفر معنوی

 

پذیرای دیدگاه های جدید باشید

دومین مرحله برای شروع سفر معنوی این است که چشم انداز های جدیدی داشته باشید. همانطور که در کتاب خودیاری احساس خوب اثر کنث وونگ نوشته شده است، نفس شما تمام تلاش خود را خواهد کرد که شما را از برقراری ارتباط با بالاترین حقیقت منع کند.

شما برای قضاوت، رد کردن و نادیده گرفتن دیدگاه های جدید وسوسه خواهید شد، زیرا آن ها بیش از حد خارج از شناخته های شما هستند. اما اجازه ندهید که مقاومت شما نسبت به این دیدگاه ها مانع از یادگیری روش های جدید تفکر شود. آن هم فقط به این دلیل که این دیدگاه ها کاملا متفاوت با آنچه شما به آن عادت کرده اید، هستند.

جهان (خدا، منبع و غیره) همیشه خود را برای شما آشکار می کند، اما در صورتی می توانید این راهنمایی ها را بشنوید که دریافت آن ها را بپذیرید. پس به سفر روحانی خود با قلبی پذیرا و مشتاق برای یادگیری نزدیک شوید.

پذیرش دیدگاه های جدید برای شروع سفر معنوی

با خود برتر خویش ارتباط برقرار کنید

سومین مرحله شروع سفر معنوی به درون خود ارتباط با خود برتر خویش است. خود برتر شما که به شهود شما نیز معروف است، ذات خداوند در درون شما است.

خود برتر شما با قلمرو معنوی ارتباط عمیقی دارد و واسطه ای است که از طریق آن هدایت جهانی، حکمت معنوی و ایده های خلاقانه از خدا را دریافت کنید.

با آگاه شدن، بیشتر و بیشتر احساس ارتباط با خود برتر خویش را خواهید داشت. ممکن است که احساس کنید، برای انجام کار خاصی در زندگی خود فراخوانده شده اید. برای برقراری ارتباط با این خود برتر ممکن است که احساس خردسندی کرده یا احساس اجبار کنید که سفر معنوی خود را با دیگری به اشتراک می گذارید.

هر کشش قلب شما نوعی هدایت جهان است که شما را به سمت هدف واقعی خود در زندگی سوق می دهد. هر چقدر بیشتر به شهود خود اعتماد داشته باشید، شهود به شما این امکان را می دهد که جهان، شما را از طریق آن شهود هدایت کند.

تمرین کنید که خود برترتان با چیزهای کوچک شما را راهنمایی کند و به زودی خواهید دید که با اعتماد به نفس و بدون زحمت بزرگترین خواسته های خود را اجابت خواهید کرد.

 

با خود برتر خویش ارتباط برقرار کنید

ارتباط با خود برتر و شروع سفر معنوی به درون

پیشرفت خود را ثبت کنید

چهارمین مرحله برای شروع سفر معنوی ثبت روند پیشرفت خود در یک دفتر است. با توجه به قانون جذب و آموزه های تجلی، نوشتن پیشرفت ها و احساس های ناشی از آن ها ضروری به شمار می رود.

بهترین راه برای ثبت رشد خود به عنوان یک یادگیرنده سفر معنوی، وقایع نگاری است.  در این روش در مورد چیزهای مختلفی که تجربه کرده اید، بنویسید.

برای مثال، در مورد درس هایی که آموخته اید، بنویسید. درباره تجربیات و روابط شخصی خود و معجزات و هم زمانی های قابل مشاهده یادداشت بردارید. حقایقی که آشکار می سازید و روند بهبودی از آسیب گذشته و آسیب دیدگی را ثبت کنید. به یاد داشته باشید که این دفتر فضای امنی برای بیان بالاترین حقیقت ها را برای شما فراهم می سازد.

هر زمان که احساس کردید، بی حرکت و دلسرد شده اید، این دفتر را بخوانید. آن گاه از خود برای اینکه تا این جای مسیر را آمده اید، تجلیل خواهید کرد. این دفتر تجربه ای ارزشمند است که این امکان را به شما می دهد که رشد و تحولی را که در سفر به سمت روح خود تجربه کرده اید، مرور کنید.

 

پیشرفت خود را ثبت کنید

ثبت پیشرفت ها مرحله ای برای شروع سفر معنوی

حقیقت وجودی خود را آشکار کنید

مرحله آخر برای شروع سفر معنوی به درون خود این است که حقیقت وجودی خود را بشناسید و آن را آشکار کنید.

مهم ترین بخش از سفر معنوی شما استفاده از آموزه ها و بیان بالاترین حقیقت وجودی در زندگی روزمره شما است. این یعنی در این مورد علاوه بر حرف به عمل نیز نیازمند هستید.

راه های زیادی برای ادغام معنویت با زندگی وجود دارد، اما این عادت ها باید در طول زمان به صورت طبیعی ایجاد شوند. بدین معنی است که به جای اینکه خود را مجبور به انجام کاری کنید، باید به خودآگاهی نزدیکتر شوید.

برخی از اعمال معنوی برای ادغام با زندگی شما عبارتند از:

 • عبارات تاکیدی مثبت
 • تجلی
 • دعا برای جهان هستی
 • مراقبه تجسم سازی
 • ژورنال تجلی
 • کارت های عبارت تاکیدی
 • شیشه تجلی

این روش ها به شما کمک می کنند که حس عمیق حضور را پرورش دهید و با خدای خود ارتباط برقرار سازید. هر چقدر عمیق تر در درون خود سفر کنید، مجبور خواهید شد، کامل تر زندگی خود را بگذرانید که مطابق با حقیقت شما باشد.

کلام آخر

برای شروع هر سفری اسباب و لوازمی لازم است و باید پیش از سفر خود را آماده کرد. همچنین در هر مرحله از هر سفری دستورالعمل ها و قوانینی برای به مقصد رسیدن وجود دارند که باید آن ها را رعایت کرد.

سفر معنوی نیز مستثنی نیست و باید برای آن آماده شد و مراحلی را برای شروع نیاز دارد. به همین دلیل در این مقاله شروع سفر معنوی در ۵ مرحله را برای افراد مشتاق این سفر توضیح داده ایم.

منبع

https://millennial-grind.com/how-to-start-your-spiritual-journey-in-5-steps/

۳.۹/۵ - (۳۹ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

5 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
5
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx