بهترین روشهای ترک عادت های بد

11 comments
4 Min Read

bad-habit-4  

چگونه ترک عادت کنیم؟ تغییر عادت های بد به چه صورت است؟

یکی از مهم ترین فاکتورها در ترک عادات بد و ناپسند ،تصمیم و اراده می باشد. ما باید از خود اراده نشان دهیم و در راه ترک عادت صبر و استقامت پیشه کنیم. در این مقاله می پردازیم به بهترین روشهای ترک عادت از زبان جیمز کلایبورن و شری پدریک که در کتاب تغییر عادت به ذکر این مراحل پرداخته اند:

۱-ایجاد آگاهی:
یکی از راه های ترک عادت آگاهی نسبت به خودمان یا فرد می باشد. این مرحله شامل به دست آوردن اطلاعات شخص و عادتی است که خودمان داریم و سعی داریم آن را تغییر دهیم.

۲-برانگیختگی هیجانی:
این مرحله شامل تجربه ی انتقال احساسات مربوط به عادت نامناسب مان و راه حل های ممکن آن است. انجام این مرحله در برنامه ریزی تغییر عادت، به خودمان کمک می کند.
۳-خود ارزشیابی مجدد:
تعریف این که خودمان از این تغییر چه می خواهیم به دست بیاوریم و تصمیم درباره این که با توجه به تصمیم به تغییر دوست داریم این امر در آینده چگونه باشد در این مرحله انجام می شود.
۴-تعهد:
متعهد ساختن خودمان به عمل و باور توانایی تغییر عادت زشت، در این مرحله است.
۵-ارتباط با کمک رسان:
این مرحله بخش مهمی از تغییر است. راحت بودن با کسی که می توان به او اعتماد کرد و گفت وگو کردن در مورد مشکل یا عادتی که سعی در تغییر آن است؛ می تواند کمک کننده باشد.
۶-پاداش:
پاداش ابزار قدرتمندی در تغییر است، چه از طرف خود شخص باشد، چه از طرف دیگران.

bad-habit-1

۷-قبول کنیم عادت نامناسبی داریم:
اولین قدم برای مقابله با یک عادت نامناسب این است که بپذیریم عادت منفی و نامناسبی داریم چرا که بدون پذیرش، اقدام برای کنار گذاشتن آن امکان پذیر نخواهد بود.
۸-نظارت داشته باشیم:
نظارت به ما کمک می کند. متوجه شویم روزانه چندبار، کجا و چه زمانی عادتی را انجام می دهیم. خود نظارتی کمک می کند تا با شناسایی عوامل مرتبط با رفتارهای عادتی نا مناسب بتوانیم برای کنار گذاشتن آنها برنامه ریزی کنیم.

bad-habit-2

۹-مناطق ممنوعه را مشخص کنیم:
یکی از راه های محدود کردن یک رفتار یا عادت نا مناسب این است که آنها را در شرایط و مکان های خاصی انجام دهیم و با این کار آنها را محدود سازیم، با این کار پس از مدتی می توانیم این مناطق ممنوعه را گسترش دهیم و به این ترتیب انجام دادن عادت های نامناسب مان را محدود کنیم.
۱۰-از تجسم استفاده کنیم:
از نیروی تجسم می توان برای کنار گذاشتن عادت های نامناسب استفاده کرد. مثلاً می توانیم شب ها قبل از خواب خودمان را در شرایطی تجسم کنیم که عادت نامناسب مان را کنار گذاشته ایم.
۱۱-به خودمان پاداش دهیم:
یکی دیگر از راههای ترک عادت دادن پاداش به خودمان است. در صورتی که توانستیم برای مدت زمانی عادت یا رفتار نامناسب مان را کنار بگذاریم، خودمان را تشویق کنیم. تشویق می تواند شامل پذیرایی از خود در یک رستوران یا خرید کردن هدیه ای برای خودمان باشد.
۱۲-بازگشت را بپذیریم:
اگر مدتی پس از کنار گذاشتن عادتی خاص، مجدداً آن را انجام دادیم، خودمان را سرزنش نکنیم و روحیه مان را نبازیم. این را به عنوان یک اتفاق طبیعی در فرآیند کنار گذاشتن عادت ها بدانیم و سعی کنیم بپذیریم بازگشت پدیده ای طبیعی در درمان ترک رفتارهای عادتی نا مناسب است.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

11 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
11
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx