تغییر و تحول در سبک زندگی سالم

نظرات 4
14 دقیقه مطالعه

سبک زندگی سالم چیست؟ تعریف سبک زندگی؟

سبک زندگی سالم به معنای بهترین شیوه ی زندگی خاص یک فرد، گروه، یا جامعه است. سوبل “سبک زندگی را هر شیوه متمایز، اما قابل تشخیص زیستن” تعریف کرده است. با در نظر گرفتن این تعاریف، ما با واژه ی فراگیری روبرو هستیم که از سلیقه فرد در زمینه ی آرایش مو و لباس، تفریح و سرگرمی، شغل و کار تا هنر و غیره، همگی را شامل می شود. بد نیست تفکر و سبک زندگی را با این روش های مفید رنگ و بویی تازه ببخشیم و به بهترین سبک زندگی سالم تبدیل کنیم.

با رعایت و بهره گیری از این روش ها سبک زندگی مان تغییر خواهد کرد و شیوه زندگی روزمره مان دگرگونی اساسی، خواهد یافت.

اگر بعضی از عادت ها را کنار بگذاریم زندگی رنگ بهتری به خود خواهد گرفت. البته در اینجا قصد نداریم کارهای خارق العاده ای را انجام دهیم و تنها پنج دقیقه برای این کارها کافی است. شاید این عادت ها را در طول سال ها انجام داده باشیم، ولی حالا زمان آن رسیده که این عادت ها را ترک کنیم.

هفت عادت بسیار کوچک از انواع سبک زندگی سالم که به ما آرامش می بخشند.

i-regularly-bed

زمانی که از خواب بیدار می شویم، تختخوابمان را مرتب کنیم

باید این کار را درست و مرتب انجام دهیم. این کار دو مزیت اصلی برای ما دارد. اول اینکه بلافاصله پس از بیدار شدن یک کار را درست انجام داده ایم و در طول روز نیز تأثیر آن کار را خواهیم دید. دومین مزیت آن این است که پس از سپری کردن یک روز پرتلاطم و بازگشت به منزل، تختخواب تمیز و مرتب به ما حس خوبی خواهد داد و ظاهر مرتب آن ما را یاد موفقیت صبح خواهد انداخت.

هر چیز را سر جای خودش بگذاریم

مهم نیست در طول روز از چه چیزهایی استفاده می کنیم، مهم این است که همه چیز را سر جای خودش بگذاریم. آیا واکس زدن کفش هایمان تمام شده است؟ پس همین حالا واکس و فرچه را سر جای خود بگذاریم. ظرف های آشپزخانه را در کابینت مخصوص خود قرار دهیم. کتاب ها را نیز سر جای خودشان در قفسه یا کتابخانه قرار دهیم. شک نکنیم به محض اینکه به این کار عادت کنیم، تأثیرات آن را در زندگی عادی خود خواهیم دید.

امورات زندگی مان را می توانیم به راحتی سامان دهی کنیم و از طرف دیگر، هر وقت به چیزی احتیاج داشتیم دم دست است.

جمع کردن آشغالها قبل از خواب

آیا می دانستید که کیسه ی پلاستیک زباله در سال ۱۹۵۷ ساخته شد؟ آیا می دانستید باید از آن برای جمع کردن زباله ها استفاده کنید؟! این کار برای ما ۵ دقیقه هم طول نمی کشد. اغلب ما شب ها خسته ایم و توان انجام هیچ کاری را نداریم. ظرف ها در ظرف شویی ریخته و لباس ها نیز در کف زمین افتاده است. احتمالاً مجله و روزنامه ای که خوانده ایم نیز بر روی میز افتاده است. یکی از اتفاقات رایج زندگی اکثر ما همین صحنه است که اغلب آن را به روز بعد موکول می کنیم.
روز بعد هم می آید؛ صبح زود به جای اینکه برنامه ی آتی را مرور کنیم، باید ذهن خود را معطوف به انجام کارهای روز قبل کنیم. شاید به همین دلیل همیشه زمان کم می آوریم!

برنامه روزانه خودمان را یادداشت کنیم

برای داشتن سبک زندگی سالم برخی افراد فهرست های طولانی از برنامه های آینده خود تهیه می کنند و جوابی هم نمی گیرند. بهتر است فقط برنامه روزانه خود را یادداشت کنیم. به یاد داشته باشیم که نیازی نیست کارهای جزئی را بر روی آن بنویسیم؛ تنها مسائل مهم بر روی آن نوشته می شوند. حواسمان باشد که بیش از سه برنامه را بر روی آن ننویسیم، زیرا در این صورت تنها سه کار را باید هر روز انجام دهیم.

خوش بین باشیم

بسیاری از افراد همیشه اخمی بر روی چهره و چروک هایی بر روی پیشانی خود دارند. همیشه به همه چیز شک دارند، از جمله به شغل جدید، مسئولیت جدید یا چیز جدیدی که همسرشان به آن ها بگوید.

با غریبه ها هم مانند دوستانمان رفتار کنیم

نیازی نیست برای کسانی که خیلی نمی شناسیم مدام اخم کنیم و با آن ها محتاطانه رفتار کنیم. اگر با لبخند و بدون غرض یا دیگران صحبت کنیم خواهیم دید که آن ها جذب شخصیت ما خواهند شد و تصمیم می گیرند که به ما کمک کنند. قرار نیست این کار را با هدف خاصی انجام دهیم. چون هم ما و هم دیگران در مسیر سختی به نام زندگی حرکت می کنیم و اگر دوستانی را در زندگی خود داشته باشیم، این مسیر هموارتر خواهد شد.

کمی بهتر لباس بپوشیم!

وقتی می خواهیم با دوستانمان برای تماشای یک مسابقه بیرون برویم، نیازی نیست شلوار معمولی و تی شرت بپوشیم. به عبارت دیگر، از حالت عادی هر چیز، کمی شیک تر لباس بپوشیم. این کار باعث می شود خودمان احساس خوبی داشته باشیم.

این هفت کار باعث می شود تا شکل و شمایل سبک زندگی مان به طور کلی تغییر کند، زیرا هر تغییر تأثیر فراوانی بر سبک زندگی خواهد داشت. شما می توانید با این کار سبک زندگی سالم را تجربه کنید.

در واقع شاید بهبود سبک زندگی شما می تواند هدفی غیر ممکن به نظر برسد. احتمالاً تغییر یکباره همه چیز در زندگی واقع بینانه نیست، اما می توانید تغییرات کوچک بسیاری، برای بازسازی جسمی و عاطفی و روحی به منظور لذت بردن از زندگی خود ایجاد کنید. با انجام یک یا دو تغییرکوچک در یک زمان، اینکار را شروع کنید. پیش از آنکه بدانید سبک زندگی تان آن چیزی خواهد شد که همیشه می خواستید.

اگر نیاز دارید در این لحظه احساس بهتری داشته باشید لباس خود را عوض کنید و یا ورزش کنید. اندروفین با رها سازی استرس به پاک شدن ذهنتان و درنهایت سبب خوشحالی شما می شود. اگر می خواهید چشم اندازی از این کار داشته باشید ابتدا به کار خود ادامه دهید دوباره موضوع را بررسی کنید. احتمال دارد احساساتتان تثبیت و ذهنتان منسجم تر شود و اضطراب کمتری نسبت به قبل داشته باشید. بنابراین اگر از آنچه قرار است روربرویتان قرار بگیرد می ترسید و یا احساس دلواپسی دارید سعی کنید قبل از هر تصمیم گیری ورزش کنید. در این صورت شما تصمیمی خواهید گرفت که کمتر واکنشی است و مبتنی بر عقل است تا احساسات.

برای داشتن سبک زندگی سالم به نکات ذیل دقت کنید:

استرس را کاهش دهید.

استرس برای سلامت روانی شما بسیار مضر است، بنابراین خودتان را متعهد کنید تا آنجا که ممکن است استرس را کاهش دهید.

اولین قدم برای کاهش استرس توجه به علل ایجاد آن است. زمانیکه می فهمید علت استرستان چه بوده می توانید تصمیم بگیرید چگونه با آن مقابله کنید. در برخی موارد ممکن است بتوانید با دوری از افراد خاص و یا عدم پافشاری برای غلبه برخود از عوامل محرک استرس دوری کنید. اگر نمی توانید از محرک ها دوری کنید می توانید برای مدیریت استرس خود از یوگا استفاده کنید، تای چی، ماساژ و یا ورزش های هوازی در طول کارهای روزانه کارساز است. ورزش حتی چیزی در حد پیاده روی نیز می تواند به کاهش استرس شما کمک کند.

به گذشته اهمیتی ندهید.

مهم نیست در گذشته چه اتفاقی برایتان افتاده است. ماندن در اتفاقات گذشته تنها کیفیت زندگی شما را در حال کاهش می دهد. اگر در این لحظه از زندگی مشکل دارید ورزش های تنفسی عمیق و یا مراقبه را امتحان کنید، حتما به شما کمک می کند. این حرف به معنای بستن کامل گذشته نیست. درس گرفتن از گذشته و کسب تجربه مهم است اما زندگی همچنان ادامه دارد.

مسئولیت اتفاقاتی که در گذشته رخ داده بپذیرید، مقصر دانستن دیگران اجازه نمی دهد به درستی در زندگی پیش روید . اگر در گذشته کسی به شما صدمه زده مهم است که فراموشش کنید حتی اگر هیچوقت دوباره رابطه ای با آن شخص برقرار نکنید. اگر خودتان در گذشته کار اشتباهی انجام داده اید باید خودتان را نیز ببخشید.

روی زمان حال تمرکز کنید.

اگر افکار منفی گذشته وارد ذهنتان می شود به خودتان یادآوری کنید گذشته مربوط به گذشته است و حالا در زمان حال به سر می برید و روی آینده تمرکز کنید. می توانید این را باخود با صدای بلند تکرار کنید.

اهداف خود را تعیین کنید.

اگر چیزی وجود دارد که می خواهید به آن دست پیدا کنید بهترین ایده این است که اهداف خود را تعیین کنید. فقط مطمئن شوید اهدافتان قابل دستیابی هستند. برای موفقیت های خود درطول مسیر پاداشی درنظر بگیرد در این صورت با انگیزه و متمرکز برای رسیدن به اهدافتان تلاش می کنید.

با جملات انگیزشی همراه شوید.

به جای تمرکز روی جنبه های منفی زندگی سعی کنید روی موارد مثبتی که قرار است انجام دهید تمرکز کنید. برای ماندن در مسیر هر زمان که احساس ضعف کردید و یا اینکه درگیر افکار منفی شدید، جمله انگیزشی خود را تکرار کنید مثلاً “من برای بهبود زندگی خود تلاش می کنم”

مطمئن باشید تمام پیشرفت های کوچک سبب بهبود شرایطتان خواهد شد. هه موارد نیاز به تغییرات اساسی ندارد.

همچنین می توانید در مواقعی که با موانع روبرو هستید که روی آنها کنترلی ندارید از جمله انگیزشی خود استفاده کنید. مثلاً با خود بگویید”کاری نمی توانم انجام دهم اما همین بهترین کار است”

همیشه سپاسگزار باشید.

وقتی زندگی شما را به پایین می کشد سعی کنید به تمام چیزهایی که باید بخاطر شکر گذار باشید فکر کنید.

این می تواند یک خانواده دوست داشتنی، یک شغل عالی، حتی یک حیوان خانگی باشد. یادآوری دارائی های زیبایی که دارید به خودتان باعث می شود در زمان ناراحتی احساس مثبتی داشته باشد. زمانی که در سراشیبی زندگی هستید می توانید دارایی هایتان را ببینید.

سبک زندگی سالم

می توانید چالشی برای خود ایجاد کرده و هر روز به لیست دارائی هایتان چیزی اضافه کنید. ممکن است از اینکه چیزهای زیادی برای شکرگذاری دارید متعجب شوید.

بخاطر شگفتی های دنیا قدردانی کنید.

مدتی دنیا را تحسین کنید! دیدن مناطق و مناظر زیبا و هیجان انگیز روشی ثابت شده برای تقویت روحیه تان است. اگر نمی توانید برای دیدن شگفتی های طبیعت مسافرت کنید، می توانید تصاویر مکان های زیبا را ببینید، این روش نیز تاثیر مشابه ی دارد.

یک حیوان خانگی داشته باشید. 

یکی دیگر از روش های موثر در کسب آرامش و بهبود سبک زندگی تان داشتن حیوان خانگی (سگ) است! اینکار حتی می تواند سلامت جسمی شما را نیز بهبود ببخشد. اگر حیوان خانگی ندارید، حتی حیوانات (سگ های) اسباب بازی نیز می تواند جالب باشد. می توانید به مراکز نگهداری از حیوانات رفته و یا از دوست خود بخواهید با حیوان خانگی اش مدتی سرگرم باشید.

بیشتر لبخند بزنید.

لبخند زدن می تواند حال شما و اطرافیانتان را بهتر کند. حتی وقتی احساس رضایت خاصی ندارد و اتفاق ویژه ای رخ نداده، این کار را امتحان کنید احتمالاً احساس می کنید مشکلات کم اهمیت تر می شوند.

به متخصص مراجعه کنید.

اگر با مشکلات روانی مانند افسردگی دست به گریبان هستید دریافت کمک های ویژه بسیار حائز اهمیت است. رژیم غذایی خوب و ورزش ممکن است حالتان را به طرز چشمگیری بهبود ببخشد، اما ممکن است برای سلامتی خود نیاز داشته باشد به متخصص بهداشت روانی و یا گروه پشتیبانی مراجعه کنید.

4.9/5 - (54 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx