چگونه با انسان های کم خرد رفتار کنیم؟

16 comments 1
13 Min Read

مهم نیست که در چه شرایطی هستید، کجا زندگی می کنید یا در چه مکانی هستید، مسلما با افراد کم خرد و نادان سر و کار خواهید داشت و احتمالا رفتار با انسان های کم خرد را تجربه کرده اید. افرادی که در هر شرایطی تنها هدفشان در زندگی،  نابود کردن دیگران است. افرادی که به هیچ وجه حاضر نیستند به جز سخنان خود، حرف های دیگری را بپذیرند. شما را آزرده خاطر می کنند و حتی باعث خشم و افسردگی تان خواهند شد. معمولا زندگی بدون افراد کم‌خرد و نادان نخواهد بود و در هر برهه از زندگی این افراد حضور دارند.

رفتار این چنینی اغلب به احساسات دیگران آسیب می رساند، چرا که معمولا کم‌ خردی عوارضی هم چون خود بزرگ بینی هم‌ به همراه دارد.‌ وقتی فردی توهم علم و دانش و تحصیل کرده بودن بر می دارد در حالی که این گونه نیست! یا مثال هایی از این قبیل که بسیار هم فراوان است و قطعا شما هم با نمونه ای از آن ها برخورد داشته اید. در ادامه مقاله می خواهیم چگونگی رفتار با انسان های کم خرد بگوییم و به طور کلی این که راه کار حضور داشتن در کنار این افراد چگونه می باشد.

چگونه با افراد نادان و کم خرد باید برخورد کرد؟

همان طور که در مقدمه مقاله گفتیم رفتار با انسان های کم خرد در طول زندگی هر فردی اتفاق می افتد. این مسئله چیزی نیست که بتوان از آن دوری جست یا به کل از زندگی حذفش کرد، از این رو باید بدانیم که چطور می توان با این مدل افراد برخورد کرد. نحوه رفتار با انسان های نادان و کم خرد را باید به خوبی آموخت. پس در این قسمت از مقاله راه هایی جهت برخورد با این افراد ارائه می کنیم. با ما همراه شوید.

۱. این افراد را تا حد ممکن نادیده بگیرید.

افراد کم خرد و نادان، افراد متکبر و افراد بی ادب در این قسمت که هر کدام از آن ها نیاز به توجه دارند، با یکدیگر مشترک هستند. فرد نادان و کم خرد تلاش می کند تا با توانایی های ذهنی خود یا نقشه های مختلف، مردم را تحریک کند و خود را “همه چیز دان” خطاب می کند. از طرف دیگر شخص بی ادب نیز فردی تهاجمی است و سعی دارد با رفتار ناپسند خود جلو برود. فرد متکبر هم سعی می کند با نشان دادن غرور بیش از حد خود به همان هدف برسد. با این حال هر کدام از این افراد به اندازه کافی می توانند آزار دهنده باشند.

فرد کم خرد و نادان پر از بی احتیاطی است. شما می توانید با تمام این افراد به یک مدل برخورد کنید. یعنی آن ها را نادیده بگیرید. در حقیقت نادیده گرفتن فرد نادان و کم خرد شاید بهترین گزینه برای مقابله با او باشد. به عبارتی دوری جستن از این افراد راه بسیار مناسبی برای آرامش شما خواهد بود. افراد نادان و کم خرد، اقدامات احمقانه و غیر عاقلانه خود را فقط و فقط برای جلب توجه دیگران انجام می دهند.

آن ها به توجه دیگران نیاز دارند تا احساس خوبی نسبت به آن چه فکر می کنند یا انجام می دهند داشته باشند. به همین دلیل است که این تکنیک بر روی آن ها جواب می دهد. افراد کم خرد و نادان منتظر نگاه و تایید شما هستند و حتی با این کار به روش و روند خود ادامه می دهند. از این رو باید از این تکنیک منحصر و عالی استفاده کرد تا بتوان به نتیجه مطلوبی در مقابل این افراد رسید. پس نادیده گرفتن را فراموش نکنید و سعی کنید تا حد ممکن آن را به کار ببرید.

۲. مهربانی و عطوفت را در مقابل افراد نادان و کم خرد فراموش نکنید.

سعی کنید با فردی که شما را تحریک می کند و رفتاری نا پسند در قبال شما دارد با مهربانی برخورد کنید. این تکنیک ممکن است بسیار دشوار به نظر برسد و شاید هم در کل سخت باشد اما باید درک کنید که یک فرد نادان و کم خرد آگاهی چندان زیادی نسبت به رفتار و اعمال خود ندارد و احتمالا از روی قصد و بدی رفتار خود را انجام نمی دهد. از این رو بهتر است با او همدردی کنید و رفتاری مهربانانه و متواضعانه با او داشته باشید.

بسیاری از افراد نادان و کم خرد یاد گرفته اند که به طرزی جاهلانه صرفا از تجربیات یک طرفه خود صحبت کنند یا حرف هایی در این باره بگویند. آن ها به خوبی اموخته اند که بدون دانستن اطلاعات کافی و جامعی درباره واقعیت هر موضوع، اطلاعاتی درباره آن ارائه دهند. به عبارتی آن ها درباره چیزهایی که نمی دانند به خوبی صحبت و اظهار نظر می کنند. راه مقابله با این افراد تکنیک آموزش آرام و بدون پافشاری و لجبازی است. روشی عقلانی و درست که با آن می توانید در مورد اوضاع یا موضع گیری آن ها برخورد مهربانانه اما قاطعی داشته باشید.

دلیل رفتار این افراد را بدانید

این افراد به دلیل این که تمایل دارند در هر جمع و گروهی خود را برتر و بالاتر بدانند این گونه رفتار می کنند. مهربان بودن نه تنها به شما در مدل رفتاری و آرامش خود نسبت به فرد کم خرد کمک نی کند بلکه می تواند روابط شما را بهبود بخشیده و حتی نوع رفتار فرد کم خرد و نادان را نیز در مسیر تغییرات قرار دهد. این مدل رفتاری شما می تواند فرد نادان و کم خرد را به مسیر درست تری هدایت و راهنمایی کند‌. مهربان بودن شما فرد نادان را ببش از قبل متقاعد می کند پس این تکنیک مهم را فراموش نکنید.

۳. صبر بهترین راه مقابله و رفتار با انسان های کم خرد است.

شکیبایی و صبر داشته باشید. بسیاری از افراد نادات درک نمی کنند که همه چیز را در موقعیت خاص نمی دانند! اما شما در مقابل فرض کنید که آن ها رقتار خود را با اطلاعات اندکی که دارند انجام می دهند. این افراد به طور پیش فرض بر این عقیده و باور هستند که همه چیز را می دانند. اما باز هم این باعث نمی شود که آن ها افرادی بدی باشند یا ما به گونه ای نادرست با آن ها رفتار کنیم.

صبر و شکیبایی

یکی از موثر ترین ابزاری که می توانید در برخورد با افراد کم خرد و نادان به کار بگیرید، صبر و شکیبایی است. صبر می تواند هر فرد سختی را آرام کند. استفاده از صبر و شکیبایی در ارتباط با این گونه افراد، به شما کمک می کند تا هر زمانی که در تعامل با افراد نادان و کم خرد هستید، آرام باشید و به آن ها هم در طولانی مدت کمک می کند تا قبل از صحبت کردن، تصور خود را تجدید نظر کنند و از همین طریق بیشتر و دقیق تر به صحبت های خود فکر کنند.

چگونگی برخورد با افراد نادان بیش از هر چیزی به صبر و زمان نیاز دارد. شکیبایی شما را مستلزم می کند که شخص نادان را به آرامی و متانت آموزش دهید تا بتواند قبل از هر گونه نتیجه گیری وضعیت کلی اوضاع را بسنجد. او با این روش شما یاد خووهد گرفت که همیشه همه چیز را نمی داند و این جیز بدی نیست. صبر و شکیبایی به شما آرامش خاصی خواهد بخشید پس آن را فراموش نکنید و در یادگیری آن ممارست ورزید.

۴. با افراد کم خرد و نادان به راحتی صحبت کنید.

برخی از افراد کم خرد و نادان، به سختی رفتار می کنند. به این دلیل است که در درجه اول آن ها نیاز عمیق و شدیدی به محافظت از نفس خود در برابر اصلاح یا بدتر از آن داشته باشند. با این مدل از افراد کم خرد و نادان، مقابله به شدت سخت است. با این حال در برخی موارد می توانید با کنار گذاشتن آن ها، حواس خود را پرت کردن، برخورد قاطعانه داشتن و توضیح درباره این که چگونه رفتار آن ها به دیگران آسیب می رساند، هم به خود و هم به او کمک کنید.

صحبت کردن های قاطعانه و دقیق باعث می شود تا فرد نادان و کم خرد به رفتار خود بیشتر فکر کند. می توانید حتی در برخی موارد به او تذکراتی هم بدهید یا از او بخواهید که در مورد صحبت ها یا اظهار نظر هایش فکر کند. این تکنیک صحبت کردن برای کارفرما هایی که دچار کارمند کم خرد شده اند هم مناسب می باشد. معمولا کارمندان کم خرد در امور شرکت یا موسسه به سلیقه خود دخالت می کنند و صحبت با آن ها باعث ایجاد بهبودی در روند کار و حتی روحیه بهتر سایر افراد می شود.‌

۵. سخنان این افراد را به خاطر بسپارید.

بیشتر اوقات اتفاق می افتد که افراد کم خرد و نادان بدون داشتن مدرک یا دلیلی درباره پیامد های یک مسئله نظراتی ارائه می کنند. آن ها اعتقاد دارند که همه چیز، همان طوری است که آن ها می فهمند. اما در واقع این افراد کسانی هستند که همیشه در موضوعات مختلف و در زمان های خاص با خود درگیر هستند. بنابر این بهترین راه برای  رفتار با آن ها این است که نظرشان را با روشی عاقلانه و ملایم بپذیریم اما این حرف ها را به خاطر بسپاریم و سکوت اختیار کنیم. این به خاطر سپاری باعث می شود تا در مواقع دیگر اگر این افراد نقطه نظرات متناقضی را درباره همین موضوع ارائه دادند، نظرات قبلی شان را به آن ها یادآوری کنیم. این مدل رفتار باعث می شود تا آن ها کمی به کار و رفتار خود بیندیشند.

سخن آخر

افراد کم خرد و نادان، بنا بر این شرط عقلانی و درونی که همه چیز را می دانند، سعی می کنند تا نظرات دیگران را به سمت خود جلب کنند. این افراد که معمولا رفتاری ناعادلانه و غیر منطقی دارند، می توانند به راحتی شما را از ارامش به دور سازند. برخی از آن ها به حدی مطمئن صحبت می کنند که به راحتی می توانند شما را از خود واقعی تان دور کنند. از این رو بهتر است نحوه رفتار با انسان های کم خرد که در مقاله آمده است را به خوبی یاد بگیرید و در مقابل آن ها استفاده نمایید.

۴.۴/۵ - (۱۲۴ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

16 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
16
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx