چگونه بر دیگران تاثیر گذار باشیم؟

4 comments 1
22 Min Read

ما معمولا در دنیای دراماتیک خود زندگی می کنیم. همگی ما به طور معمول روی حالت اتوماتیک قرار داریم و نسبت به نتیجه ای که در آخر به دست می آوریم واکنش نشان می دهیم. افراد انواع انرژی های مثبت و منفی را از خود بروز می دهند. اما با کمی تفکر می توان فهمید که ما قدرت انتخاب داریم. می توانیم انتخاب کنیم تاثیر گذاری بر دیگران را و اینکه اثری مثبت یا منفی به دیگران بدهیم.

هرچند دنیا به سمتی حرکت می کند که احترام حرف اول را می زند و سعی بر این است که تمام گونه ها و نژاد ها را در نظر بگیریم و تبعا تاثیر مثبتی بر یکدیگر داشته باشیم. همگی ما ارزوی دنیایی را داریم که در آن تصمیمات بر اساس منفعت نه فرد، بلکه جمع شکل می گیرد که تاثیری مثبت بر همگی ما داشته باشد. حال بر اساس این طرز تفکر، چگونه می توان فردی تاثیر گذار بود؟ این مقاله راهنمایی برای افرادیست که می خواهند تاثیرگذار و الهام بخش باشند.

خوش رو باشید!

طبق تجربه، افراد به دنبال نشاط و هیجان هستند و خشم، عصبانیت و انرژی منفی به معنای واقعی کلمه “حال همه را می گیرد”. مردم می خواهند اوقات خوشی را سپری کنند. اگر در مورد چیزهایی که به اشتراک می گذاریم هیجان داشته باشیم، حس و حال ما دیگران را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد. روز های بد و زمان های سخت در زندگی همه ما اجنتاب ناپذیرند، اما اگر بتوانیم با قرار دادن اهداف کوچک در طول روز برای خود و کامل کردن آن ها مثبت بمانیم، دیگران نیز حس خوبی از ما می گیرند.

حتی اگر یک نفر هم از حس مثبت ما تاثیر بپذیرد و بتواند راهی که برایش بهترین است را انتخاب کند، به هدف خود رسیده ایم و در واقع تاثیر گذاری بر دیگران از سمت ما محقق شده است . اگر از این نقطه نظر به زندگی نگاه کنیم میتوانیم در مقاطع سخت رندگی نیز مثبت بمانیم و عوامل مخرب زندگی خود را دور بزنیم!

بر اساس مصداق های واقعی پیش بروید

تعداد کمی از افراد وجود دارند که به دنبال شنیدن تئوری ها باشند. اگر به کسی می گویید که کاری را انجام دهند، ابتدا مطمئن شوید که خود شما هم همان کار را تجربه کرده اید. اگر نکته ای را گوشزد می کنید خودتان نیز به آن عمل کنید. با این کار نشان می دهید که آن کار انجام پذیر است. معمولا افراد نمی خواهند که اولین تجربه کننده اتفاقات باشند، آن ها ترجیح می دهند اول تجربیات دیگران را ببینند. شما می توانید آن “دیگران” باشید و با این کار بر اطرافیانتان تاثیر بگذارید.

کاری که به نفع شماست را انجام دهید و در انجام آن اعتماد به نفس داشته باشید

به احساسات عمیق خود اعتماد کنید و مطمئن شوید این کار برای شما خوب است. با این کار اطرافیان خود را نیز تحت تاثیر قرار می دهید. با دید مثبت به سمت انجام آن کار بروید و به خودتان و توانایی هایتان اعتماد داشته باشید.

آموزش دهید و نصحیت نکنید!

سعی کنید که فقط گزینه ها و انتخاب ها و دلایل خود را توضیح دهید. نشان دهید که چرا فکر میکنید عمل به یک گرینه بهترین است و تمام مزایا و معایب آن را به دقت تفسیر کنید. به جای اینکه فقط به انجام عملی توصیه کنید، انجام آن کار را آموزش دهید. معمولا آموزش تاثیر بهتری نسبت به نصیحت دارد و شیوه بهتری برای تاثیر گذاری بر دیگران است.

خلاق باشید!

برای تاثیر گذاری بر دیگران از راه هایی استفاده کنید که هیجان انگیز و جالب توجه باشند شما را به فکر وادارند. استفاده از روش های خاص مهیج بر اطرافیان شما هم تاثیر می گذارد. این روش ها می توانند استفاده از دوچرخه برای رسیدن به مقصد تا ۱۰۰۰ روز بدون حمام را شامل شوند! چنین کمپین هایی برای افرادی که در آن ها شرکت کرده اند لذت بخش بوده اند و اکثرا چیزهایی را تجربه کردند و مسائلی را آموختند که شاید به فکرشان هم خطور نمی کرد.

خلاق باشید

در مورد مسائلی که درباره ی آن ها صحبت می کنید اطلاعات کافی داشته باشید.

اطلات لازم برای پشتیبانی از حرف هایتان را داشته باشید. مطمئن شوید که در حال به اشتراک گذاشتن اطلاعات غلط و بی اساس نیستید. خود را عمیقا راجع به مسائلی که به آن علاقه دارید آموزش دهید. مطلع بودن معمولا تاثیر به سزایی در ارتباط بین افراد دارد.

پذیرنده باشید و مطمئن شوید که افراد را قضاوت نمی کنید.

شما ممکن است از دلیل کاری که افراد انجام می دهند مطلع نباشید. شاید آن ها دارند به سنت های برجای گذاشته شده از اجداد خود عمل می کنند. شاید آن ها نمی توانند راه های دیگر را متصور شوند چون همیشه تنها راه هایی را دیده اند که خوانواده هایشان سال ها از آن ها استفاده می کردند. شاید مشکلات اقتصادی-اجتماعی یا نژادی در قعر وجود آن ها ریشه دارد. تمامی این موارد را در نظر بگیرید و بی طرف باشید. پذیرنده باشید و در عین حال تلنگری که آن ها و اطرافیانشان برای رسیدن به بهترین ها لازم دارند را در اختیارشان قرار دهید.

همدردی کنید.

همدردی هیچوقت بر عکس انتظار عمل نمی کند. همدردی موضوعی نیست که در مدرسه ها آموزش دهند و هر خانواده ای هم الگوی خوبی برای یادگیری همدردی نیست. افراد به نوبه ی خود می آموزند که چطور هم دردی کنند. یک پیشنهاد برای همدردی این است که خود را در جایگاهی قرار دهید که به توانید با دیگران هم درد شوید. اگر موقعیت دیگران را درک کنید و همدردی دیگران را نیاز داشته باشید، در طول زمان همدردی را می آموزید. یک مثال می تواند سفر کردن با حداقل هزینه باشد. با این کار می توانید با کسانی که از امکانات کمتری برخوردارند هم درد شوید.

خوشحال باشید و زندگی شادی در پیش بگیرید.

نشان دهید که هر از خودگذشتگی ای در طول زمان انجام داده اید خود را به طور ده برابر در سلامت و شادی شما بروز داده است. نشان دهید چیز هایی که از دست داده اید در واقع شما را قدرتمند تر و کامل تر کرده است و اکنون اشتیاق بیشتری برای رسیدن به اهداف خود دارید. به همه نشان دهید که تحت هیج شرایطی از اهداف خود دست نمی کشید!

خوشحالی و عشق

وقتی کار ها درست پیش نمی روند خنثی و بی طرف باشید.

زندگی قطعا سخت است و روز های خوب و بد همیشه وجود دارند. اگر رویه ی مثبتی را در خلال سختی ها و پستی ها و بلندی های زندگی پیش بگیرید نشان می دهید که موقعیت ها را با خوشبینی و امید اداره می کنید. هنگامی که واقعیت ها شکل بدی به خود می گیرند شما می توانید با خنثی و بی طرف بودن به جای سرزنش گر و حساس بودن، تاثیر مثبتی بر جریانات داشته باشید و تاثیر گذاری بر دیگران یا اطرافیان خود را بیش از پیش ببینید.

نشان دهید که برای دیگران خوشحالید.

نشان دادن خوشحالی خود برای دیگران کار ساده ای برای اکثریت ماست‌. خوشحالی شما بالقوه بیانگر این است که به آن ها کمک می کنید موفقیت خود را جشن بگیرند. وقتی کسی شغلی را تصاحب می کند یا وزن از دست می دهد راهی پیدا کنید که موفیقیت او را همراهش جشن بگیرید. می توانید یک دسته گل بخرید، کارت بفرستید، ایمیل بزنید یا سرتان را برگردانید و بگویید ” دست مریزاد!” . اکثر مواقع در شتاب زندگی، هرچند برای موفقیت دیگران خوشحال باشیم، کم پیش می آید خوشحالی خود را نشان دهیم. با نشان دادن خوشحالی خود فردی تاثیرگذار محسوب می شویم.

برای دیگران قوی باشید‌.

وقتی که زندگی افراد در قسمت سخت خود قرار دارد، وقت آن است که بر نقاط قوت خود تکیه کنند و هرکس، نقطه ی قوتی دارد. نکته مهم این است که در چنین شرایطی در کنار آن ها باشیم‌ اما این به آن معنی نیست که در سرزنش کردن دیگران، مقصر دانستن بقیه و جلوگیری از توانایی خود افراد برای کنار آمدن با قضایا با آن ها شریک شویم. در خلال موقعیت های سخت است که افراد نقاط قوت خود را پیدا می کنند و با تشویق این کار، می توانند تاثیر گذاری بر دیگران را تجربه کنند.

 تمامی افراد بر اطرافیان خود تاثیر میگذارند.

اینکه این تاثیر مثبت یا منفی باشد نیز بستگی به تصمیم و اختیار خود فرد دارد. امروزه دنیا به سمتی پیش می رود که منافع جمع در نظر گرفته می شود و با در نظر گرفتن یک سری از نکات می توان به این هدف بیشتر نزدیک شد. تاثیر گذاری بر دیگران می تواند باعث شود که آن ها در مسیر درست قرار بگیرند و یا به آرزو های خود و آنچه برای آن ها بهتر است نزدیک شوند.

اگر هریک از ما بتواند موقعیت دیگران را در نظر بگیرد و صبور، آموزگار، همدرد و بی طرف باشد ، تاثیر به سزایی در زندگی آن ها خواهد داشت. اگر با قوی بودن، شاد بودن، خلاق بودن و مطلع بودن خود بتوانیم تاثیری هرچند کوچک حتی در زندگی یک نفر داشته باشیم، به بهتر شدن این دنیا کمک کرده ایم. با درپیش گرفتن رویه ای مثبت در زندگی خود، دیگران را نیز تبعا در مسیری به مراتب مثبت تر قرار می دهیم و به روابط میان افراد کمک می کنیم. این گونه است که افراد تاثیر گذار خود را نشان می دهند.

من در کار خودم با جامعه‌ای از افراد سروکار دارم که تصمیمات را بر اساس خیر جمعی می‌گیرند و نه بر اساس منافع خودشان. آیا شما هم اینگونه هستید؟ در این صورت، این مقاله می‌تواند به شما کمک کند. این راهنمایی من برای تاثیرگذاری روی دیگران است. امیدوار هستم برای شما سودمند باشد.

یک لبخند ظریف

به جا و درست لبخند بزنید. یکی از شیرین ترین نکات زبان بدن لبخند تاثیر گذار شماست. می توانید یک لبخند کوچک را همیشه با خود داشته باشید تا شما را دوست داشتنی تر جلوه بدهد. البته فراموش نکنید که یک پوزخند شما را احمق جلوه داده و یک لبخند همیشگی و ثابت کار بی معنی ای به نظر می رسد.

خودتان را به چیزی که به زندگی معنا می‌بخشد، متعهد نمایید

 بسیاری از افراد به معنا و هدف به زندگی آنان چیزی که باید آن را دنبال کرد اعتقاد ندارند. بسیاری هم آن را می‌پذیرند، اما ریسک شناسایی یا دنبال کردن آن را به جان نمی خرند. اما کسانی که روی دیگران اثر مثبت دارند، کسانی هستند که هدف خود را از زندگی پیدا کرده‌اند. کسانی‌که در زندگی هدفمند هستند، معمولاً متمرکز، متعهد و با انگیزه می‌باشند. این حس مفهوم و هدف توان حرکتی زیادی به آن‌ها می‌دهد.

نگرش مثبت داشته باشید

طبق تجربه من، افراد معمولاً به صورت خشمگین و منفی نگر می‌شوند. من پیشنهاد می‌کنم شما در مورد تعامل با افراد تلاش کنید نگرش مثبت داشته باشید. اگر می‌خواهید تلاش کنید دیگران را خوشحال کنید، پس باید از خودتان شروع کنید. چه چیزی شما را خوشحال می‌کند؟ چه چیزی به شما لذت می‌دهد؟ این پرسش‌ها را می‌توانید در مورد دیگران هم بپرسید.

نگرش مثبت

  • فهرستی از زمان‌هایی که در زندگی بیش از همه خوشحال بوده اید که تهیه کنید. به عکس‌هایی که در آن‌ها بیشتر خوشحال هستید توجه کنید. 
  • آیا هنوز سعی می‌کنید زمانی پیدا کنید تا به این فعالیت‌ها بپردازید؟ در غیر این صورت، تلاش کنید اولویتی را برای این کارها در نظر بگیرید.
  • می‌توانید از کارهای کوچک شروع کنید. به سرعت در می‌یابید که قابلیت بازگشت به کارهایی که قبلاً آن‌ها را دوست داشتید وجود دارد. 

به بهتر شدن متعهد باشید

کسانی که می‌توانند روی جهان اثر بگذارند، همیشه می‌دانند که کامل نیستند، اما می‌دانند که چگونه باید بهتر شود. کسانی که روی دیگر نظر مثبت دارند، با فکر باز خود می‌توانند ببینند، یاد بگیرند و چیزهای جدید را تجربه کنند تا بهتر به جهان خدمت کنند. 

به زندگی خودتان نظم بدهید

کمک کردن به دیگران در صورتی که زندگی شما هنوز پر از دغدغه و مشوش باشد ، دشوار خواهد بود. اگر می‌خواهید روی جهان اثر مثبت داشته باشید، بهتر است ابتدا مسائل زندگی خودتان را حل کنید.

  • شاید تمایل داشته باشید که افراد بیکار کمک کنید که کار پیدا کنند. اگر خودتان شغل مناسبی نداشته باشید، نمی‌توانید به آن‌ها مشاوره زیادی بدهند. و مطمئناً آن‌ها شما را زیاد جدی نمی‌گیرند.
  • با این حال شما نباید این هدف را کنار بگذارید فقط به این دلیل که شغلی با حقوق بالا ندارید. پس از اینکه توانستید امور را مدیریت کنید، در موقعیت خوبی برای کمک به افرادی که در موقعیت شما قرار داشته‌اند، پدید می‌آید. 
  • شما می‌توانید به درستی شرایط آن‌ها را درک کنید و پیشنهادات مناسب و اثبات شده برای غلبه بر مشکل به آن‌ها بدهید. 

ژست بگیرید

اگر می خواهید با اعتماد به نفس به نظر برسید سعی کنید ژست بگیرید. ژست گرفتن نیز یکی از ترفند های مختص زبان بدن است. محققان در دانشگاه کسب و کار هاروارد به این نتیجه رسیدند که ایستادن به صورت مستقیم در حالی که پاهایتان از هم کمی فاصله دارند و یا نشستن در حالی که پاهایتان را بر روی میز گذاشته اید و یا وقتی دستان تان را در پشت تان حلقه کرده اید احساس غرور و تسلط در شما افزایش می دهد.

در مورد چیزی که خصوص آن گفتگو می کنید اطلاعات کسب کنید

اطلاعات لازم برای ارائه مدارک حرفهایتان را داشته باشید. اطلاعات غلط و بی اساس ارائه ندهید. پیرامون مسائلی که به آن علاقه دارید آموزش ببینید. اطلاعات داشتن معمولا تاثیر به سزایی در ارتباط بین افراد دارد.

به شکل سودمند و متقابل با افراد تعامل کنید

 کسانی‌که اثر مثبت می‌گذارند، قدرت روابط و ارتباطات و تعامل با جهان را می‌دانند. آن‌ها از ارتباط با دیگران، اشتراک گذاری دانش و مهارت‌های خود، ارائه دیدگاه‌ها و نظرات سودمند خود نمی‌ترسند. آن‌ها خجالت و اعتمادبه‌نفس پایین را کنار می‌گذارند و مثبت نگر و حامی روابط اصیل و پایدار هستند. 

آینه ی مخاطب تان باشید

یکی از کلک های زبان بدن این است که کارهای مخاطب تان را کپی کنید. هر جور که او نشسته شما هم همان استایل را به خود بگیرید. این کار یک فرار رو به جلو است و به نوعی با مخاطب تان هم ذات پنداری می کنید. البته در این کار زیاده روی نکنید.

جادوی واژه‌ها را دریابید

هنگام ارائه و عرضه مثلا برای جلب موافقت دیگران، همان‌چیزی را بگویید که آنها دوست دارند بشنوند. با افزایش جذابیت گفته‌هایتان آن را قانع‌کننده‌تر جلوه بدهید.

سعی کنید زندگی خود را بهبود دهید، اما در جهت بی‌نقص ساختن آن تلاش نکنید

 هرچند یکی از روش‌های کمک به دیگران، کمک به خودتان است، اما تلاش کنید برنامه خودتان را بیش از حد تعویق نیندازید. شما هیچ‌گاه نمی‌توانید به شادی مطلق، رضایت مطلق، کار بی‌نقص و غیره برسید.

  • اگر منتظر زمان کامل شدن خودتان پیش از شروع به کمک به دیگران است، شما هرگز شروع نخواهید کرد.
  • شاید شما هنوز نتوانید به عنوان یک مشاور شغلی کارکنان، اما می‌توانید به افراد بی‌خانمان لباس مناسب بدهید تا آن‌ها در مشاوره‌های شغلی شرکت کنند. 

به جزئیات توجه کنید

کاری کنید که کارها و تصمیم‌های بزرگتان در چشم طرف مقابل به‌سادگی آب‌خوردن به نظر برسد. در مصاحبه‌ی شغلی به همه‌ی جزئیات چگونگی نمایش خودتان توجه کنید، می‌توانید موارد مختلف را در گوشی هوشمندتان یادداشت و درصورت نیاز به آن رجوع کنید. پس از مصاحبه با یک یادداشت تشکر رسمی تصویری را که از خود به نمایش گذاشتید، کامل کنید.

پذیرای انتقادات باشید 

افرادی که روی دیگران اثر مثبت می‌گذارند، حتماً نیازی نیست ” درست بگویند “. آن‌ها می‌خواهند رشد کنند و مؤثر باشند. برای این منظور، آن‌ها با انتخابات مقابله نمی‌کنند و چالش را می‌پذیرند. آن‌ها قدرتمند و مطمئن در مقابل مخالفان خود نیستند. آن‌ها از موشکافی دیگران استقبال می‌کنند.

دانش خود را منتقل کنید

همه ما با مولفین و متخصصین مواجه شده ایم که دانش خود را مخفی نگه می‌دارند. آن‌ها می‌ترسند که دیگران از ایده‌های آن‌ها پول دربیاورند یا آن را به سرقت ببرند. این برخلاف ذهنیت اثرگذاری مثبت است. کسانی که اثر مثبت روی دیگران می‌گذارند، بایستی چیزی که یاد می‌گیرند و به دیگران منتقل کنند. آن‌ها دانش خود را به عنوان یک کالا نمی‌بینند که بخواهند آن را بفروشند. 

تماس چشمی

تماس چشمی یکی از کلیدی ترین مبانی زبان بدن است. اگر درحالی که با کسی حرف می زنید، به اطراف خیره شوید یا به بیرون از پنجره زل بزنید یا به گوشی خود خیره شوید این کارتان به معنی اعتماد به نفس پایین یا بی احترامی خواهد بود.

تماس چشمی

مسیر را به عنوان یک هدف ببینید

افراد تاثیرگذار میان‌بر نمی‌روند و به دنبال راهکار آسان نیستند. آن‌ها یک هدف و نتیجه را به عنوان مقصد نمی‌بینند. آن‌ها اعتقاد دارند که مقصدی وجود ندارد-تماماً مسیر است. یادگیری، تجربه و ساختن است که می‌تواند به دیگران، در طول مسیر، کمک کند. نقطه انتهایی تعریف شده ای وجود ندارد. آن‌ها شکست را به عنوان اطلاعاتی می‌دانست که چراغ هدایت گر آن ها می‌شود.

از قدرت و نفوذ خودتان به خوبی استفاده کنید

متأسفانه در جهان تجاری امروز مشاهده می‌کنیم که قدرت و نفوذ به عنوان یک سلاح استفاده می‌شود. افرادی که تاثیر مثبت روی دیگران دارند، از قدرت خودشان به خوبی بهره می‌گیرند. آن‌ها قدرت را برای تعالی و ساختن استفاده می‌کنند. آن‌ها با قلب خود کار می‌کنند و به فرایند و سبک رهبری و ارتباط توجه ویژه‌ای دارند. 

۵/۵ - (۴ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx