راه های غلبه بر یکنواختی زندگی

نظرات 4
12 دقیقه مطالعه

ut_valadsztas_erik_johansson_-_road_guy_-_hayati_art 

جک لندن گفته است: “درست‌ ترین عملکرد انسان زندگی کردن است، نه وجود داشتن.”خیلی وقت‌ ها اجازه می دهیم زندگی هر طور که دوست داشت بگذرد، هرچه که برای مان پیش می آورد را می پذیریم و امروزمان تفاوتی با دیروزمان ندارد. این نسبتاً طبیعی و راحت به نظر می رسد، به جز آن ندای همیشگی در مغزمان که می گوید، “وقتش رسیده کمی تغییر ایجاد کنی.”

برای آن دسته از افراد که دوست دارند از یکنواختی همیشگی نجات پیدا کنند و درمان یکنواختی زندگی را پیدا کنند، در زیر، ۱۵ پیشنهاد ساده آورده ام که کمکتان می کند استفاده ی بیشتری از زندگی تان ببرید و زندگی را با تمام وجود تجربه کنید و از آن لذت ببرید.

1-قدردان داشته های مان باشیم

قدردان آدم ها و چیزهای خوب در زندگی مان باشیم. گاهی اوقات کارهایی که دیگران برای مان می کنند را نمی بینیم تا وقتی که دیگر آن کارها را برای مان انجام نمی دهند. نباید اینطور باشیم. برای چیزهایی که داریم، کسانی که دوست مان دارند و مراقب مان هستند، قدرشناس باشیم. تا زمانی که روزی برسد که دیگر پیشمان نباشند، نمی فهمیم که چه ارزشی برای مان دارند. از اطرافیان مان قدردانی کنیم و خیلی زود خواهیم دید که افراد بیشتری دورمان را می گیرند. قدردان زندگی باشیم؛ خیلی زود متوجه می شویم که چیزهای بیشتری برای زندگی کردن در اختیار داریم.

2-حرف های منفی دیگران را نادیده بگیریم

اگر به دیگران اجازه دهیم بیشتر از اینکه بازده ای به زندگی مان بدهند، از آن کسر کنند و انرژی منفی وارد کنند، تعادل زندگی مان برهم خورده و بدون این که بفهمیم، اسیر منفی‌ بافی خواهیم شد. نظرات بی فایده و آزاردهنده دیگران را نادیده بگیریم. هیچکس حق قضاوت کردن در مورد ما را ندارد. ممکن است داستان زندگیمان را شنیده باشند اما مطمئناً نمی توانند حس و حال مان را درک کنند. ما هیچ کنترلی روی حرف های دیگران نداریم، اما کنترل این که به آن ها اجازه بدهیم این حرفها را به ما بزنند یا نه دست خودمان است. ما می توانیم حرف های مسموم آن ها را رد کنیم تا به قلب و فکرمان آسیب نرسانند.

3-کسانی که اذیت مان کرده اند را ببخشیم

این که دیگران را ببخشیم به این معنی نیست که باز به آن ها اعتماد کنیم. فقط نباید وقت مان را برای متنفر شدن از کسانی که اذیت مان کرده اند تلف کنیم؛ چون باید حسابی مشغول دوست داشتن کسانی باشیم که دوست مان دارند. اولین کسی که عذرخواهی می کند همیشه شجاع ترین است و اولین کسی که می بخشد قوی ترین است. اولین کسی که می گذرد و از ناملایمات عبور می کند، شادترین است. پس شجاع باشیم، قوی باشیم و شاد.؛ آزاد زندگی کنیم.

4-همان کسی باشیم که واقعاً هستیم

برای تغییر یکنواختی در زندگی اگر آن قدر خوش شانس باشیم که چیزی داشته باشیم که ما را از دیگران متمایز کند، به هیچ وجه آن را تغییر ندهیم. خاص بودن با ارزش است. در این دنیای دیوانه که سعی دارد ما را مثل بقیه کند، جرأت این را پیدا کنیم که خودِ فوق العاده مان باشیم. و اگر بخاطر متفاوت بودن، بقیه به ما خندیدند، ما هم بخاطر یکسان بودن به آنها بخندیم. تنها ایستادن، جرأت زیادی می خواهد اما ارزشش را دارد. اینکه خودمان باشیم بسیار ارزشمند است!

5-به ندای درونی مان گوش دهیم

زندگی یا سفری پرمخاطره است یا هیچ چیز نیست. هیچ وقت نمی توانیم با ادامه ی کارهایی که همیشه می کنیم، به چیزی تبدیل شویم که می خواهیم. تصمیم بگیریم که به ندای درونی مان گوش دهیم نه نقطه نظرات بقیه آدم ها. همان کاری را بکنیم که ته قلب مان مطمئن هستیم درست است. راه، راه خودمان است. ممکن است بقیه در این مسیر با ما همراه شوند اما هیچ کس نمی تواند این راه را به جای شما بپیماید. و یادمان نرود که قدردان همه ی روزهای زندگی مان باشیم. روزهای خوب ما را غرق در خوشبختی می کنند و روزهای بد تجربه مان را بالا می برند و بدترین روزها بهترین درس ها را به ما می دهند.

change_your_life

6-به استقبال تغییر برویم و از هر چه زندگی برای مان پیش می آورد لذت ببریم

سخت ترین قسمت رشد کردن این است که چیزهایی که به آن عادت کرده ایم را کنار بگذاریم و با چیزهایی جلو برویم که برای مان جدید است. بعضی وقت ها باید دست از نگران بودن، تعجب کردن و شک کردن برداریم و ایمان داشته باشیم که همه چیز خوب پیش خواهد رفت. به سردرگمی های مان بخندیم. هوشیارانه در زمان حال زندگی کنیم و از هر چه که زندگی برای مان پیش می آورد لذت ببریم. شاید آخر کار به آنجایی نرسیم که ابتدا قصد داشتیم، اما به همان جایی خواهیم رسید که باید می رسیدیم.

7-روابط مان را هوشمندانه انتخاب کنیم

بهترین روابط فقط زمان هایی نیست که اوقات خوشی را می گذرانیم؛ موانع و مشکلاتی که همراه هم با آن ها رو به‌ رو می شویم و این واقعیت که آخر همه ی آن ها باز هم بگوییم: “دوستت دارم” هم اهمیت دارد. دوست داشتن کسی به این نیست که هر روز به او بگوییم دوستت دارم. باید هر روز به هر طریقی که می توانیم آن را به او نشان دهیم. روابط باید عاقلانه انتخاب شوند. برای عشق ورزیدن عجله نکنیم. آنقدر صبر کنیم تا بالاخره عشق مان را پیدا کنیم. اجازه ندهیم تنهایی ما را به آغوش کسی بیندازد که می دانیم به ما تعلق ندارد. زمانی عاشق شویم که آمادگی آن را داشته باشیم، نه وقتی که تنها هستیم. یک رابطه خوب ارزش صبر کردن را دارد.

8-کسانی که دوست مان دارند را بشناسیم

برای رهایی از یکنواختی زندگی باید بدانیم که به یادماندنی ترین افراد زندگی مان کسانی خواهند بود که زمانی دوست مان داشته اند که چندان دوست داشتنی نبوده ایم. به این افراد در زندیگی مان خوب دقت کنیم و ما هم دوست شان داشته باشیم، حتی وقتی چندان دوست داشتنی رفتار نمی کنند.

9-خودمان را هم دوست داشته باشیم

اگر می توانیم بچه ها را با وجود شلوغی هایی که می کنند دوست داشته باشیم، اگر می توانیم مادرمان را با وجود غرغرهایی که می کند دوست داشته باشیم، اگر می توانیم خواهر و برادرمان را با اینکه هیچوقت به حرف مان گوش نمی دهد دوست داشته باشیم، اگر می توانیم دوست مان را با اینکه فراموش می کند چیزهایی که قرض گرفته را پس بدهد دوست داشته باشیم، در این صورت می دانیم چطور می توان آدم هایی که کامل نیستند را دوست داشت. پس مطمئناً می توانیم خودمان را هم دوست بداریم.

10-کارهایی بکنیم که در آینده از خودمان متشکر باشیم

کارهایی که هر روز انجام می دهیم مهمتر از کارهایی است که هر از گاهی انجام می دهیم. آنچه امروز انجام می دهیم مهم است چون یک روز از زندگی مان را به ازای آن می دهیم. سعی کنیم کاری باشد که ارزش آن را داشته باشد.

11-بخاطر همه ی مشکلاتی که نداریم، متشکر باشیم

پولدار شدن دو صورت دارد: اینکه هر چه بخواهیم داشته باشیم و دیگری اینکه به آنچه که داریم راضی باشیم. همین حالا قدردان همه چیز باشیم و مطمئن باشیم که با این روش از هر لحظه از زندگی مان لذت خواهیم برد. خوشبختی زمانی می آید که دست از شکایت کردن در مورد مشکلاتی که داریم برداریم و به خاطر همه ی مشکلاتی که نداریم شکرگزار باشیم. این را به خاطر داشته باشید، برای به دست آوردن روزهای خوب، باید با روزهای بد زندگی بجنگیم.

12-برای تفریح کردن وقت کافی بگذاریم

گاهی اوقات لازم است که چند قدم عقب برویم تا به همه چیز خوب نگاه کنیم. هیچوقت نگذاریم زندگی مان آن قدر با کار مشغول شود، ذهن مان آن قدر درگیر نگرانی شود، قلب مان آن قدر انباشته از ناراحتی ها و کینه های قدیمی شود که هیچ جایی برای تفریح کردن و لذت بردن نداشته باشیم.

13-از کوچک ترین چیزهای زندگی مان لذت ببریم

بهترین چیزهای زندگی رایگان هستند. می توانیم از ساده ترین لحظات زندگی نهایت لذت و شادی را ببریم. تماشای غروب آفتاب یا وقت گذراندن با یکی از اعضای خانواده و هزاران لذت کوچک دیگر، رایگان در اختیار ماست. از آن ها لذت ببریم چون ممکن است یک روز که به عقب نگاه می کنیم متوجه شویم که چیزهای بزرگی بوده اند.

change-your-life-bottle-pic-1

14-این واقعیت را بپذیریم که گذشته امروز نیست

برای فرار از یکنواختی زندگی اجازه ندهیم گذشته، حال و آینده ی ما را بدزدد. شاید به کارهایی که در گذشته کردیم مفتخر نباشیم اما اشکالی ندارد. گذشته، گذشته است و قابل تغییر، قابل فراموشی یا پاک کردن از زندگی مان نیست. فقط باید آن را قبول کرد. همه ی ما دچار اشتباه می شویم، همه ما دچار مشکل می شویم و گاهی افسوس اتفاقات مختلف در گذشته مان را می خوریم. اما ما اشتباهات مان نیستیم. ما مشکلات مان هم نیستیم و الان با قدرت شکل دادن به زمان حال و آینده ی مان اینجاییم.

15-زمانی که باید بگذریم

همیشه موضوع، ترمیم چیزی که شکسته است نیست. بعضی روابط و موقعیت ها قابل ترمیم نیستند. اگر بخواهیم به زور آن ها را به هم بچسبانیم، همه چیز فقط بدتر خواهد شد. گاهی اوقات باید از نو شروع کنیم و چیزی بهتر بسازیم. قدرت نه فقط در توانایی ادامه دادن، بلکه در توانایی شروع دوباره با لبخندی روی لب‌ و عشقی در دل، پدیدار می شود.

3.3/5 - (6 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx