شور و شوق در زندگی غیر ممکن را ممکن می سازد

نظرات 11
8 دقیقه زمان مطالعه

Three girlfriends in white T-shorts jump together

افزایش شور و شوق در زندگی غیر ممکن را ممکن می سازد

شور و شوق داشتن یعنی زنده بودن. حقیقتاً زنده بودن. شور و شوق داشتن، یعنی گرما و انرژی و نیرو داشتن. همه ما وقتی کاری را از سر شوق انجام می‌دهیم احساس انرژی و …..

شور و شوق داشتن یعنی زنده بودن. حقیقتاً زنده بودن. شور و شوق داشتن، یعنی گرما و انرژی و نیرو داشتن. همه ما وقتی کاری را از سر شوق انجام می دهیم احساس انرژی و سرزندگی بیشتر می کنیم. همه ما وقتی با اشتیاق کاری را انجام می دهیم بیشتر احساس زنده بودن می کنیم.

علتش هم این است که شور و شوقمان ما را به منشأ عالم هستی وصل می کند و ما از آن‌ جا گرما و نیرو می گیریم و سرزنده تر می شویم. معنی شور و شوق در زبان انگلیسی یعنی enthusiasm از ریشه یونانی به معنی “لبریز از خدا” می آید. پس پر‌شور بودن یعنی “لبریز از خدا” بودن.

به راستی هم معنویت نمی تواند پر‌شور نباشد. تمام پیامبران، امامان و آموزگاران معنوی بزرگ جهان انسان های پرشوری بودند که گاه جانشان را بر سر ایمانشان گذاشتند. تمام مخترعان، مکتشفان و هنرمندان بزرگ عالم هم با شور و شوقی که داشتند به بشریت خدمت کردند. زندگی برخی از آنها بسیار کوتاه اما چنان پر‌شور بود که حاصل عمرشان تا ابد زنده و پابرجا خواهد ماند.

passion-life-impossible-1

شور و شوق همان عاملی است که کوهنوردان را به فتح بلندترین قله‌ ها می‌ کشاند.

همان عاملی است که مکتشفان را به اعماق اقیانوس ها و دورترین سرزمین ها می برد.

همان عاملی است که کودک روستایی را هر روز در گرما یا سرما با پای پیاده به مدرسه ای چند کیلومتر آن طرف‌ تر می‌ کشاند.

همان عاملی است که ما را پشت میز کارمان، پشت بوم نقاشی‌ مان، پشت دستگاه تراشمان، یا پشت ماشین تحریرمان می‌ نشاند.

بدون شور و شوق ادیسون برای اختراع کردن و کشف کردن دائمی، ما امروز لامپ برق نداشتیم. بدون شور و شوق موتزارت برای خلق مدام موسیقی، ما امروز صدها قطعه موسیقی ناب و جاودانه نداشتیم. بدون شور و شوق حافظ، ما امروز صدها غزل ناب و روح‌ بخش و دلنشین این رند شیرازی را نداشتیم.

توجه داشته باشیم شور و شوق مختص نوابغ یا افراد خاصی نیست. همه ما چنان چه بخواهیم به راستی زندگی کنیم و در زندگی مان موفق باشیم باید پرشور باشیم. امروزه متخصصان وقت زیادی صرف می کنند تا بفهمند که چه چیزی باعث موفقیت می‌ شود. در واقع بیش از هر چیزی، شور و شوق است که موفقیت خواهد آورد. شور و شوق کودک برای یادگیری، او را در درس و مشق موفق می‌ کند. شور و شوق بذر برای رشد کردن، آن را به دانه و سپس به درختی تناور تبدیل می‌ کند. هر کاری که ما با احساس شور و شوق انجامش بدهیم، بذر موفقیت را در دل خود دارد.

اما شور و شوق فقط احساس نیست بلکه آگاهی و تعهد هم هست. شور و شوق داشتن، انرژی و توان و تعهد می‌ طلبد. شور و شوق داشتن یعنی دلمان برای کارمان بلرزد. یعنی وقتی پای کارمان یا هنرمان یا خدمت مان در میان است از شوق سر پا بند نشویم. چشمان مان برق بزند، و روز و ساعت و زمان و مکان را از یاد ببریم. شور و شوق داشتن یعنی با انرژی و پرتوان، خودمان را وقف کارمان کنیم و از کاری که می‌ کنیم لذت ببریم.

شور و شوق همه چیز از جمله خود ما را تغییر خواهد داد. چنانچه با شور و شوق دنبال چیزی برویم انسانی متعهدتر و بارورتر می‌ شویم. خوب که بنگریم، در نهایت هیچ چیزی جای شور و شوق را نمی‌ گیرد. به همین علت است که یکی از مهم ترین وظایف ما در زندگی این است که ببینیم چه چیزی یا چه کاری ما را سر شوق می آورد. چیست که سر از پا نشناخته به سویش کشیده می شویم. چیست که بی آن احساس می کنیم زندگی مان بی فروغ و بی‌ رمق و بی‌ انگیزه است. آنگاه همان کاری را بکنیم که برایش اشتیاق داریم.

ما معمار زندگی خود هستیم. ما هنرمند خالق زندگی خودمان هستیم. هر یک از ما با کشف چیزی که ما را به وجد می‌ آورد و با عمل کردن بر اساس تعهدمان به حفظ یک زندگی پرشور می‌ توانیم از زندگی مان اثر هنری زیبا و بی‌ همتایی بسازیم. موهبت زندگی برای این به ما عطا شده که آن را پر‌شور سپری کنیم نه بی‌ انگیزه و باملال.

شور و شوق در محیط کار هم، غیرممکن را ممکن می‌ سازد. شور و شوق‌ درهای بسته را باز می‌ کند. شور و شوق ما دیگران را هم به حرکت درمی‌ آورد. کاری کنیم تا آتش شور و شوق درونمان همیشه شعله‌ ور باشد.

Attractive young man jumping with open legs by the sea shore.

تمرین برای تقویت شور و شوق 

این هفته دقت کن و ببین برای انجام چه کاری شور و شوق زیادی داری. چه چیزی را از ته دل می‌ خواهی؟ بدان که اگر با شور و شوق دنبالش بروی اراده و امکانات لازم برای رسیدن به آن را نیز کسب خواهی کرد.

۱- از چه کاری وقتی حرف می‌ زنی چشم‌ هایمان برق می‌ زند؟ اگر خودمان نمی‌ دانیم می‌ توانیم از دوستانمان یا افراد خانواده‌ مان بپرسیم.

۲- آیا خوابی هست که مدام تکرار شود و در آن همیشه خود را در حال انجام کار مشخصی ببینیم؟ رویاهای ما اغلب اوقات سرنخ‌ های خوبی در این زمینه عرضه می‌ کنند.

۳- آیا شغل فعلی‌ مان را دوست داریم و هر روز با شور و اشتیاق سر کار می‌ رویم؟ اگر نه، چه شغل دیگری هست که بتوانیم زندگی پر‌شوری را به ما بدهد؟ گام اول را به سوی آن برداریم.

۴- کدام کار است که وقتی انجامش می‌ دهیم زمان را از یاد می‌ بریم؟ کودکان خردسال هر کاری را با اشتیاق انجام می‌ دهند و در آن غرق می‌ شوند یا اصلاً انجام نمی‌ دهند. کدام کار است که به کلی می‌ توانیم در آن غرق شویم و خودمان و محیط اطرافمان را از یاد ببریم؟

۵- آیا در زندگی روزمره‌ مان پر‌شور هستیام؟ همین الان مشتاق چه کاری هستیم؟ حسرت چه کاری را می‌ خوریم؟ گام اول را به طرفش برداریم و با اشتیاق پیش برویم.

آتش اشتیاق که در دل ما روشن شود قدرت غلبه بر تمام موانع را به ما خواهد داد.

امروز با خودت عهد ببند که زندگی‌ ات را پرشور سپری کنی. یادت باشد که زندگی پرشور یعنی زندگی “لبریز از خدا”.

موفقیت در شور و شوق داشتن در زندگی است.

۳.۸/۵ - (۵ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

11 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
11
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx