راههای تغییر سبک زندگی سالم به شکل دلخواه

11 comments
10 Min Read

Young businessman opening door

زندگی ام را از نو خواهم ساخت

اگر عادت به خواندن مطالب روانشناسی داشته باشیم، احتمالاً درمورد طرح سبک زندگی چیزهایی خوانده ایم. شاید ندانیم معنای این اصطلاح چیست و چطور می توانیم اینکار را بکنیم.

به طور خلاصه، طرح سبک‌ زندگی یعنی تلاش ما برای ساختن زندگی که خودمان انتخاب می کنیم. هر شکلی که باشد، این زندگی ماست، برنامه ماست، خودمان تعیین کننده و سازنده آن هستیم.

فقط به این دلیل که والدینمان در شهری کوچک زندگی می کرده اند، در ۱۷ سالگی ازدواج کرده و ۳۰ سال از ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر کار کارده اند، به این معنا نیست که ما هم باید همان کار را انجام دهیم.

ما انتخاب های بسیار زیادی پیش رو داریم و با گسترش تکنولوژی به ویژه اینترنت، این انتخاب ها به طور قابل ملاحظه ای بیشتر و بیشتر شده است. ما زندگی خودمان و همه اتفاق هایی که در آن می افتد را کنترل می کنیم و زمانیکه به خوبی متوجه شویم، فضای رشد و تجربه برای خودمان ایجاد کرده و شروع به ساختن زندگی رویایی مان خواهیم کرد.

می توانیم این را یک نوع “جنبش” تلقی کنیم، آدم ها سوار ارابه زندگی شان شده، به سمت مقصدی که در ذهن دارند جهت گرفته و به سمت آرزوهایشان حرکت می کنند.

اگر با عبارت “ساخت سبک زندگی” مشکل داریم، می توانیم آن را “پیدا کردن هدف” بنامیم.

چرا اینجاییم؟
می خواهیم در این دنیا به چه برسیم؟
چه چیزی ما را به هیجان می آورد؟
دوست داریم بیشتر چه کاری انجام دهیم؟
دوست داریم کارهای مور علاقه مان را با چه کسی انجام دهیم؟
با کارهایمان دوست داریم چه تأثیری بر دیگران بگذاریم؟

اینها همه سوالاتی است که اگر بخواهیم سبک زندگی مان را بسازیم، قبل از اینکه وارد مسیر کشف و ماجراجویی مان شویم، باید از خودمان بپرسیم.

همه انسان ها به دنبال معنای زندگی و همیشه به دنبال پیدا کردن پاسخی برای این سوال اند: “من چرا اینجا هستم؟»”همه ما دوست داریم بدانیم که واقعاً بودن ما در این دنیا چه هدف و مقصدی داشته است و چطور می توانیم زندگی مان را طبق آن هدف پیش ببریم.

کسانیکه می خواهند سبک زندگی شان را بسازند، پیدا کردن جواب این سوال را ماموریت خودشان دانسته و سعی می کنند زندگی شان را طبق هدف پیش ببرند.

داستان شخصی من و لحظه “آهان!”

لحظه “آهان” وقتی است که جواب مسئله ای را پیدا می کنیم یا ایده ی نابی به ذهنمان می رسد. این یک لحظه عقلانی و عاطفی است.

در سال ۲۰۰۵ من مادری مجرد و ۲۸ ساله و صاحب یک دختر ۸ ساله و دختری نوزاد بودم. نزدیک به ده سال طولانی و خسته کننده بود که به کار بازاریابی و مالی می پرداختم. خیلی وقت بود که علایق و سرگرمی های شخصی ام را کنار گذاشته بودم، چون در هر حال مجبور بودم که ۴۰ تا ۶۰ ساعت در هفته کاری را انجام دهم که به هیچ وجه دوست نداشتم. تصور من این بود که سخت و طولانی کار کردن تنها راهی بود که می توانستم زندگی که می خواستم را برای دخترهایم فراهم کنم.

خیلی زود بعد از به دنیا آمدن دختر دومم، قدم بسیار بزرگ و خطرناکی برداشتم و خواستم که برای خودم کار کنم شاید با این روش بتوانم زمان بیشتری را با دخترهایم بگذرانم. چند سال بعد، باز هم احساس می کردم که بیش از اندازه از خودم کار کشیده ام و سردرگم و ناراضی بودم. با اینکه می توانستم هر ساعتی که خودم دوست دارم کار کنم و با این روش وقت بیشتری را با دخترهایم بودم اما واقعیت این بود که ساعت های بسیار بیشتری نسبت به قبل کار می کردم.

انگار لپ تاپم به انگشت هایم چسبیده بود و حتی سر میز شام کنار دخترهایم هم لپ تاپم کنارم بود.

یک چیزی باید تغییر می کرد!

کتاب “قدرت قصد” اثر دکتر وین دایر (Dr. Wayne Dyer) را شروع به خواندن کردم و دیدم واقعاً این کتاب انگار با روحم حرف می زند. وقتی درس های این کتاب را وارد عمل کردم، متوجه تغییری فوری و قابل توجه در میزان شادی، سلامت و رضایتم شدم.

این کتاب باعث شدن چندین و چند کتاب دیگر در این رابطه مطالعه کنم و کم کم چیزهای زیادی درمورد ایده رشد و پیشرفت فردی، روشهای تغییر سبک زندگی، زندگی با هدف، مدیتیشن، هدف سازی و آزادی مالی یاد گرفتم.

من بزرگترین لحظه “آهان!” را در زندگی ام تجربه کردم و تصمیم گرفتم که وقتم را فقط صرف دخترهایم، کشف خودم و ساختن سبک زندگی ام کنم.

قسم خوردم که دیگر هیچوقت کار را فقط به خاطر کار انجام ندهم و سعی کنم هر روزم را به دنبال کردن علایقم، لذت بردن از زندگی ام و انجام کارهایی که از آن لذت می برم صرف کنم. این مسیر باعث شد که من به طور رسمی نویسنده و مربی زندگی شوم.

family-940x429

راه های چگونگی تغییر در سبک زندگی

۱-یادمان باشد که تصمیم با ماست

اول از همه اینکه خیلی مهم است بفهمیم انتخاب های زیادی داریم. ما تصمیم می گیریم و ما اجرا می کنیم. پس تصمیم بگیریم که زندگی فوق العاده داشته باشیم و این واقعیت را قبول کنیم که ممکن است این زندگی کمی متفاوت به نظر برسد؛ هیچ اشکالی ندارد.

زندگی ما مال ماست. ما ۱۰۰٪ خاص و به نوع خودمان بااستعداد هستیم. حق داریم زندگی مان را با کارهایی بگذرانیم که دوست داریم و چیزهایی را تجربه کنیم که به ما لذت می دهد.

ما نعمت ها و استعدادهایی داریم که شاید دیگران از آن بی بهره باشند. خیلی از کارها را شاید کسی نتواند مثل ما انجام دهد. ما تنها کسی روی کره زمین هستیم که می توانیم از توانایی هایمان استفاده کنیم! این را همیشه به یاد داشته باشیم. این باعث می شود همیشه به خاطر داشته باشیم که انتخاب های زیادی در زندگی داریم.

۲-کمی خودخواه شویم!

وقتی متوجه شدیم که انتخاب های زیادی پیش رو داریم، قدم بعدی این است که کمی وقت با خودمان بگذرانیم تا ببینیم دوست داریم این انتخاب ها چه شکلی باشند. طرحی درست کنیم که نشان دهد دوست داریم زندگی مان چه شکلی باشد.

شاید به موسیقی یا سفر علاقه‌مند باشید و بخواهید سبک‌ زندگی بسازید که اینها را در بر داشته باشد.

شاید عاشق ماهیگیری باشیم و بخواهیم سبک زندگی مان را طوری بسازیم که ماهیگیری در آن گنجانده شده باشد. بنشینیم، با خودمان خلوت کنیم و روحمان را بشکافیم تا ببینیم دوست داریم واقعاً زندگی مان چه شکلی باشد. حتی به این فکر کنیم که دوست داریم وقتی از دنیا رفتیم، دیگران درموردمان چه بگویند.

دوست داریم مردم همه دستاوردهایمان را تقدیر کرده یا دوست داریم مرگمان به یاد کسانی بماند که درمورد اکتشافات و تجربیات خاص ما، محبتمان و مهربانی مان به دیگران حرف می زنند؟

۳-به استقبال تغییر برویم و تغییر کنیم

وقتی فهمیدیم که دوست داریم زندگی مان چه شکلی باشد، وقتش است که آن را عملی کنیم. وارد عمل شویم و سعی کنیم آرزوهایمان را به واقعیت تبدیل کنیم. تغییر ترسناک است اما این ترس باید مثبت و هیجان انگیز باشد.

“از همه چیز مهم تر این است که زمانبندی واقعاً اعصاب خردکن است. کی وقت آن می رسد که از کارمان بیرون بیاییم؟ مطمئن باشیم که چراغ سبزهای زندگی مان هیچوقت همه با هم روشن نمی شوند. جهان هیچوقت علیه ما توطئه نمی کند اما هیچوقت هم به میل ما پیش نمی رود. شرایط زندگی هیچوقت ایدآل نیست. “یک روز” بیماری است که همه آرزوهایمان را با ما خاک خواهد کرد. اگر برایمان مهم است و می خواهیم “بالاخره” اینکار را بکنیم، شروع کنیم چون راه درازی در پیش داریم.”

تیم فریس، از کتاب ۴ ساعت کار در هفته

اگر لازم است کم کم شروع کنیم و با ایجاد تغییرات جزئی در زندگی مان خودمان را در مسیر تغییر بیندازیم. نکته مهم این است که فقط کاری کنیم که این تغییرات ایجاد شوند. کم‌کم تغییرات بزرگ و بزرگ تری را در زندگی مان شروع می کنیم و درنتیجه این تغییرات شادی و خوشبختی مان روز‌ به‌ روز بیشتر خواهد شد.

به استقبال چیزهایی برویم که از ته قلب دوست داریم و این مسیر هیجان انگیز ساختن سبک زندگی مان را آغاز کنیم. یادمان باشد ما خودمان به تنهایی کاپیتان این کشتی خاص هستیم!.

هیچوقت برای اینکه به کسی تبدیل شویم که می خواهیم دیر نیست. جرج الیوت

۱.۵/۵ - (۲ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

11 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
11
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx