چگونه ضمیر ناخودآگاه خود را قدرتمند کنیم؟

نظرات 2
12 دقیقه مطالعه

ضمیر ناخودآگاه ما دومین سیستم قدرتمندی است که کنترل جریانات زندگی ما را در دست دارد. از این رو قدرتمند کردن ضمیر ناخودآگاه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کنترل بسیاری از افکار، باورها، احساسات و رفتارهای ما به عهده ضمیر ناخودآگاه است. ضمیرناخودآگاه مخزن افکار و باورهایی است که سال ها در ذهن ما بوده و ما بدون آگاهی و به طور ناخودآگاه از آن افکار و باورها تاثیر می پذیریم.

نقطه مقابل ضمیر ناخودآگاه ما، ضمیر خودآگاه است که ما به وسیله آن و با آگاهی و هوشیاری به هرچیزی می اندیشیم. اگر ما بتوانیم یاد بگیریم که چطور ارتباط بین ضمیر ناخودآگاه و خودآگاه را برقرار کنیم، به راحتی در کنترل افکار و باروهای خود و قوی تر کردن ضمیر ناخودآگاه مان، طوری که در خدمت زندگی ما و ایجاد رضایت مندی ما در زندگی باشد، موفق خواهیم بود.

ضمیر ناخودآگاه چیست؟

ضمیر ناخودآگاه ما یک بانک اطلاعاتی است که شامل هر چیزی است که ضمیر خودآگاه ما ندارد. درواقع، ناخودآگاه ما مخزن باورها، خاطرات و تجربیات گذشته و مهارت های ما است. هر چیزی را که شما از بدو تولد با چشمان تان دیده اید، با گوش های تان شنیده اید، و بالاخره با تمام حس های چندگانه تان تجریه کرده اید و یا با ذهن تان آموخته اید، به صورت داده هایی دائمی در ضمیر ناخودآگاه تان ذخیره شده اند.

ضمیر ناخودآگاه یک سیستم راهنمایی است. ناخودآگاه شما مدام اطلاعاتی را که شما از احساس خطر یا فرصت ها دریافت می کنید را تحت نظر دارد و آن دسته از اطلاعات را به خودآگاه شما منتقل می کند که شما می خواهید.

ارتباط بین ضمیر ناخودآگاه و خودآگاه

ارتباط بین ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه ما دو طرفه است. هر بار که شما ایده، احساس، خاطره یا تصویری از گذشته در ذهن تان می آید، این ضمیر ناخودآگاه است که آنها را به خودآگاه شما منتقل می کند. برعکس، اما برقراری ارتباط و انتقال افکار از خودآگاه به ناخودآگاه چندان راحت نیست چون باید توسط حس ها انجام شود. تنها افکاری که با احساسات بکر و خالص ما مرتبط هستند، به ضمیر ناخودآگاه راه پیدا می کنند. و تنها افکاری که توسط یک حس قدرتمند بایگانی می شوند، در ناخودآگاه باقی می مانند.

متاسفانه این واقعیت برای تمام افکار برقرار است و فرقی بین افکار مثبت و منفی وجود ندارد. متاسفانه نیرو و قدرت افکار منفی در ضمیر ناخودآگاه ما بیشتر است. افکار منفی در ناخودآگاه جولان می دهند و مدام ذهن را درگیر می کنند.

شما برای اینکه بتوانید نقش ضمیر ناخودآگاه در افکار، باورها و رفتارهای تان را بهتر درک کنید و آن را به سمت مفید بودن و سودمند بودن هدایت کنید و در تقویت ابعاد مثبت ناخودآگاه تان قدم بردارید، باید سخت تلاش کنید. زیرا ضمیر ناخودآگاه و افکار و باورهای موجود در آن بسیار عمیق و ریشه دار هستند و غالبا ریشه در گذشته و کودکی دارند و در طی سالیان و همزمان با رشد شما شکل گرفته و در ذهن تان حک شده اند. اگر قصد قدرتمند کردن ضمیر ناخودآگاه خود را دارید تا اثر مثبتی روی افکار، باورها و رفتار شما داشته باشد، می توانید ازز تکنیک های زیر استفاده کنید.

ترس و سرزنش برای قدرتمند کردن ضمیر ناخودآگاه

اولین گام برای قدرتمند کردن ضمیر ناخودآگاه و پاک کردن آن از افکار منفی این است که به محض خطور کردن این افکار به ذهن تان، آنها را حذف کنید. برای این کار، شما باید یاد بگیرید که با خودتان اصلا و به هیچ وجه نامحترمانه و با کلمات و جملات منفی و توهین آمیز حرف نزنید. پس سرزنش کردن خودتان را کنار بگذارید.

ترس های شما انگار همیشه جلوی روی شما هستند. شاید به قول آن جمله معروف ” از هرچیزی بترسی سرت میاد”. بخصوص وقتی که نسبت به آنها خیلی احساسی برخورد می کنید. چون مدام این فکر ها را در ذهن خود تکرار می کنید آنقدر که به سمت خود جذب شان می کنید. پس افکار منفی را از ذهن تان پاک کنید و دور بریزید.

تکنیک مقابله برای قدرتمند کردن ضمیر ناخودآگاه

یکی از بهترین تمرین ها در کاهش افکار منفی نسبت به خود و منفی حرف زدن با خود، تکنیک مقابله است. هر بار که فکری منفی به ذهن تان می آید، به کمک افکار مثبت با آن روبرو شوید. مثلا وقتی می خواهید جلوی جمعیتی، اجرایی داشته باشید ممکن است به خودتان بگویید: من می دانم جلوی همه آبرویم می رود. ولی فوری این ذهنیت را پاک کنید و با جمله ای مثبت از خودتان تعریف کنید و به مقابله با این افکار منفی بروید. مثلا به خودتان بگویید: نه! انقدر خوب اجرا می کنم که همه تشویقم کنند. البته حقیقت جایی بین این  دو فکر قرار دارد.

ضمیر ناخودآگاه

تکنیک دکمه حذف

ابزار قدرتمند دیگری برای قدرتمند کردن ضمیر ناخودآگاه و مقابله با افکار منفی، دکمه حذف است. هر زمان که فکری منفی به ذهن تان رسید، دکمه حذف را در ذهن تان فشار دهید و تصور کنید که چطور این فکر منفی که روی یک کاغذ نوشته شده بود، از بین رفت و نابود شد. یا حتی می توانید در ذهن تان با مشت تان آن افکار منفی را مچاله کنید.

خواسته ها و امیال آتشین

ضمیر ناخودآگاه شما روی افکار وابسته به خواسته ها و امیال قوی شما بسیار تاثیر می گذارد. ناخودآگاه شما با قدرت گرفتن از خواسته ها و امیال شما ، هر کاری برای رسیدن به آنها انجام می دهد و تمامی مسیرهای لازم برای برای ضمیر خودآگاه باز می کند تا اطلاعات لازم برای چگونگی انجام این کارها را به آن منتقل کند.

وقتی هدف شما مثل یک وسوسه به جان تان بیفتد و میلی آتشین برای تحقق آن داشته باشید، قطعا به هدف تان می رسید. چرا که ضمیر ناخودآگاه تان را وقف این کار می کنید و توسط حس های ققدرتمند شما حمایت می شوند و این باعث می شود تا بتوانید فرصت های مناسب برای نزدیک تر شدن به هدف تان را به خوبی ببینید.

چگونه می توان امیال آتشین را پرورش داد؟

شما برای پرورش میل ها و خواسته های قدرتمند و شدید خود باید ابتدا هدف تان را تعریف کنید. تا هر جایی که می توانید آن را با جزییات کامل و ویژگی های خاص خودتان و البته واقعگرایانه تعریف کنید. بعد این تعریف را گوشه ای یادداشت کنید.

تکنیک سوزاندن پل برای قدرتمند کردن ضمیر ناخودآگاه

پل های کوچک اطراف تان را بسوزانید. هر قایق نجاتی که برای روز مبادا نگه داشته را بسوزانید. ذهن ما چنان می تواند متحول شود و خود را با شرایط وفق دهد که بدون هیچ قایق و پلی هم نجاتمان می دهد. شما با سوزاندن راه های فرار فرضی تان، ذهن تان را طوری تنظیم می کنید که در موقعیت نجات قرار گیرد و حتی تنها راه باقیمانده منتهی به هدف را برایتان پیدا می کند.

بردهای کوچک

روش دیگری برای قدرتمند کردن ضمیر ناخودآگاه این است که هر روزتان را پر از فکر کردن به موفقیت های ریز و درشت تان کنید. کوچک ترین موفقیت را بهانه ای برای شادی کردن قرار دهید. مثلا وقتی در حال وزن کم کردن هستید و مدتی است که برنامه غذایی و ورزشی را دنبال می کنید، هر روز به لیست موفقیت های خود در کم کردن وزن و سایز تان نگاه کنید و به خودتان انرژی مثبت بدهید.

تکنیک انگیزشی جهت قدرتمند کردن ضمیر ناخودآگاه

به دنبال انگیزه ای باشید که باعث تشویق شما برای سخت تر تلاش کردن شود. این انگیزه می تواند یک فرد موفق، یک کتاب، یک فیلم انگیزشی و حتی یک آهنگ باشد. فقط دقت کنید که این انگیزه بخشی از روزمرگی های تان باشد تا مدام آن را ببینید.

ایمان و عشق

قدرتمندترین و موثرترین حس ها، حس عشق و باور هستند. این حس های روحی  و معنوی می توانند هر فکری که به ذهن ناخود آگاه وارد می شود را به راحتی تقویت کنند.

تکنیک تصویر سازی

سعی کنید اهداف و خواسته های تان را در ذهن تان تصویرسازی کنید و باور داشته باشید که نتیجه تلاش های شما مثبت خواهد بود. برای استفاده از این تکنیک، چند دقیقه در هر روز جایی ساکت و آرام بنشینید و با چشم هایی بسته به افکار مثبت و جذب انرژی فکر کنید. این کار باعث حذف افکار منفی از ناخودآگاه تان و تقویت افکار مثبت می شود.

ارتباط با ضمیر ناخودآگاه

شما خواسته ها، اهداف و کارهای تان را به ضمیر ناخودآگاه تحویل می دهید و در عوض، اطلاعاتی درباره فرصت ها و ایده های موجود دریافت می کنید. وقتی ضمیر ناخودآگاه تان اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار می دهد، به راحتی می توانید فرصت های جدید را پیدا کنید. پس ارتباط تان را با ضمیر ناخودآگاه تان تقویت کنید.

آستانه دریافت خودآگاه

ایده آل ترین حالت زمانی است که ارتباط بین ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه به خوبی برقرار باشد و افکاری بین آنها منتقل شود که باعث اتفاقات مثبت و حس خوب شوند. به عبارتی، وقتی که ضمیر ناخودآگاه افکار مثبتی به خودآگاه ما بفرستد، این باعث بروز رفتار درست ما و درنتیجه اثر مثبت بر زندگی مان می شود.

ضمیر ناخودآگاه تمام اطلاعاتی که حس های چندگانه ما تولید می کنند را ابتدا دریافت می کند. سپس این اطلاعات را فیلتر می کند و خودش تصمیم می گیرد که کدام قسمت را به خودآگاه بفرستد. بنابراین وقتی شما آگاهانه به افکار مثبت فکر کنید و باورتان را به خود قوی کنید، ناخودآگاه تان هر فیلتری را کنار می گذارد و افکار منفی را پاک می کند و دور می ریزد.

درست است که ضمیر ناخودآگاه بسیار قدرتمند و ریشه دار است و تغییر آن کار سختی است، اما الگوی شکل گیری آن خودش روش تغییر آن را پیشنهاد می دهد: به مرور زمان و مداوم. پس لازمه تقویت ناخودآگاه تمرین و تداوم تلاش است.

4/5 - (111 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx