خسته نشدن در زندگی با انجام این کارها

نظرات 2
5 دقیقه مطالعه

خسته نشدن در زندگی با انجام این کارها

اگر از زندگی تان خسته شده اید این کارها را انجام بدهید

در این مقاله 6 نکته عنوان می‌ کنیم که شما را کمک میکند وقتی زیر بار استرس زندگی خسته و کلافه میشوید، احساس بهتری داشته باشید.

1- اسیر دام ” اعتقاد به دنیای عادل ” نشویم

اعتقاد به دنیایی عادل نوعی تعصب شناختی محسوب می شود که توسط روانشناسان اجتماعی مورد تحقیق قرار گرفته است. برای نمونه، افراد اکثراً این رویکرد را دارند که می‌ گویند اگر دیگران از فقیر رنج می برند، مستحق آن فقر می باشند.

اسیر این دام نشویم که با خود فکر کنیم اگر دچار مشکل شدیم، مستحق آن هستیم و به این دلیل باید متحمل عذاب باشیم و  یا اینکه انسان بی‌ ارزشی هستیم.

روزگار به هیچ وجه عادلانه با شما برخورد نمیکند. بسیاری از انسانهای باهوش و بااستعداد در شرایط بسیار سختی زندگی می‌ کنند. همه ما تصمیمات ضعیف در زندگی خودمان زیاد گرفته‌ ایم. گاهی‌ وقت‌ ها این تصمیمات عواقب کمی به همراه دارند و گاهی مجبور می‌ شویم تا آخر عمر با عواقب این تصمیمات مان دست و پنجه نرم کنیم.

2- به خودمان یادآور شویم که بهترین تلاش مان را می‌ کنیم

به خودمان یادآوری کنیم که با توجه به امکانات و شرایطی که داریم، همین حالا هر چه از دستمان برمی‌ آید، انجام دهیم. تمرین کنیم انعطاف ‌پذیر باشیم تا بتوانیم از فرصت ‌ها برای تغییر بهره لازم را ببریم.

خسته نشدن در زندگی با انجام این کارها

3- اسیر دام ” باید سخت‌ تر کار کنم ” نشویم

اگر می‌ خواهیم به استرس، مشکلات یا خستگی‌ هایمان با تلاش برای سخت ‌تر کار کردن واکنش دهیم، همین حالا دست نگه داریم.

همانطور که در بالا ذکر کردیم، احتمالاً  الان تا جایی که از دستمان برمی‌ آید تلاش می‌ کنیم. اینکه به خودمان بگوییم پاسخ حل مشکلاتمان سخت ‌تر کار کردن است، کاملاً فکر اشتباهی است.

با گفتن این به خودمان که مشکل تلاش ناکافی است، باعث خواهیم شد در امتحان کردن، راههای جدید را بر روی خودمان ببندیم. مثل آنهایی که برای مقابله با پرخوری خود به خودشان می‌ گویند که برای متعهد ماندن به رژیم‌ غذایی خود باید بیشتر تلاش کنند. زمانیکه مشکل را به تلاش نکردن ربط می‌ دهیم، سعی می‌ کنیم آن را با قدرت اراده خودمان حل کنیم تا سایر راهکارها.

4- بیش از اندازه فکر نکنیم

اکثر انسانها برای حل مشکلاتشان فکر می‌ کنند. اگرچه این راهکار مفیدی است اما خیلی مهم است که بدانیم بیش از اندازه فکر کردن با روحیه افسرده، کیفیت راهکارهایی که به دست می‌ آورند را پایین خواهد آورد.

اگر تا همین حالا درمورد مشکلات\موقعیت خود فکر کرده‌ ایم، باید درک کنیم که پاسخ مشکلاتمان در بیشتر فکر کردن برای پیدا کردن راه‌ حل نیست.

ایجاد وقفه در فکر کردن در مورد مشکلاتمان به احتمال بیشتری ما را به سمت چیزهای کوچکی که می‌ توانیم برای بهتر کردن اوضاع یا روحیه‌ مان انجام دهیم، سوق میدهد. این وقفه را می‌ توانیم با فعالیت‌ هایی مثل ملاقات دوستان، یا بعضی تمرینات مدیتیشن برای تقویت تمرکز و حافظه ایجاد کنیم.

5- ریتم مان را تنظیم کنیم

یکی از قسمتهای مهم و اساسی از درمان اختلالات دو قطبی، تشویق افراد به ایجاد برنامه ‌های منظم برای خواب، معاشرت و کار می باشد. تنظیم این ریتم ‌ها به تعدیل روحیه و انرژی کمک شایانی خواهد کرد. این اصل بنیادی برای عموم مردم نیز صدق میکند.

خسته نشدن در زندگی با انجام این کارها

6- از استراتژی‌ های فردی آرامش‌ بخش استفاده نماییم

اگر از زندگی خسته و کلافه شده ایم، احتمالاً در مرحله واکنش “جنگ یا گریز” به سر می بریم.

برای اینکه بتوانیم خوب فکر کنیم، خیلی مهم است که استراتژی‌ های روانشناختی برای آرام کردن سیستم عصبی خود را بلد باشیم. مثلاً بالا زدن آستینمان و دست زدن به بازوهایمان (اکسی‌ توسین آزاد میکند)، لمس کردن لب ‌ها با یک یا دو انگشت و یا مالش دست ‌ها همه از این دست استراتژی ها هستند.

یک برنامه شخصی تهیه کنیم که شامل راهکارهایی باشد که در مواقع اضطراب و استرس یا ناراحتی از آنها استفاده کنیم.

4.8/5 - (25 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx