چگونه در برابر مشکلات زندگی قوی باشیم

نظرات 13
8 دقیقه مطالعه

چگونه در برابر مشکلات زندگی قوی باشیم

چطور می‌توانیم در برابر مشکلات زندگی قوی باشیم؟

همه ما می‌ دانیم که داشتن قدرت فیزیکی بسیار خوب است و در واقع قدرت فیزیکی می‌ تواند باعث شود از نظر احساسی هم احساس قدرت بیشتری کنیم امّا آیا می‌ دانستید نداشتن قدرت احساسی و فکری می‌ تواند همه زندگیتان را خراب کند؟

به همه آدم‌ های غمگین دور و برمان نگاه کنیم، آیا مشاهده نمی کنیم که نداشتن قدرت احساسی یکی از دلایل ناراحتی‌ ها و حال بد آنهاست؟

قوی بودن در برابر مشکلات

زمانیکه فردی از نظر احساسی قویتر میشود، مشکلات زندگی به چشم او کوچکتر می‌ آیند، اعتماد به‌ نفس او بالا رفته و زندگی‌ اش بهتر خواهد شد. به همین سبب تصمیم گرفتیم امروز درمورد راه و روش قوی بودن در زندگی صحبت کنیم و به شما بگوییم چطور می‌ توانید در زندگی واقعاً قوی باشید.

اگر می‌ خواهیم در برابر مشکلات زندگی قوی باشیم، باید اول علت ضعیف بودنمان را بفهمیم زیرا وقتی بتوانیم بر ضعف‌ های خود غلبه کنیم می‌ توانیم فرد قویتری شویم.

در زیر به مهمترین عوامل ضعیف بودن انسانها در برابر مشکلات زندگی اشاره می‌ کنیم.

قدرت و وابستگی

هر چه به چیزی وابسته‌ تر شویم، ضعیف‌‌ تر خواهیم شد. منظورمان را اشتباه نگیرید، نمی‌ خواهیم دست از آرزوها و اهدافتان بردارید. منظورمان این است که وقتی می‌ بینیم راهی بسته است، باید به اندازه کافی قوی باشیم که آن را کنار بگذاریم و به دنبال راهی دیگر باشیم. یکی از مهمترین دلایلی که اکثر افراد در روابط خود قوی نیستند هم وابستگی است که در آنها ایجاد میشود.

دلیل اصلی که افراد بعد از برهم خوردن روابطشان نمی‌ توانند زود بهبود یابند، وابستگی شدیدی است که به روابط خود داشته‌ اند. وقتی بتوانند از شر این وابستگی خلاص شوند، قویتر شده و فراموش کردن برایشان راحت تر میشود.

چگونه در برابر مشکلات زندگی قوی باشیم

قدرت و آگاهی

اکثر آدم ها درک نمی‌ کنند که یکی از قدرتمندترین چیزهایی که می‌ تواند آنها را در مواجهه با مشکلات و بلایای زندگی قوی کند، آگاهی و دانش است. یک دقیقه به آن فکر کنیم، نمی‌ بینیم که دلیل نا امیدی بیشتر آدم ها و اینکه نمی‌ دانند چه باید بکنند نداشتن علم و آگاهی است؟ هرچه بیشتر درمورد زندگی بدانیم، مهارت‌ های بیشتری پیدا می‌ کنیم و در برابر مشکلات زندگی می‌ توانیم از حقه‌ های بیشتری استفاده نماییم. افسردگی به نوبه خود می‌ تواند نتیجه نداشتن آگاهی باشد. افسردگی چیزی بیش از نداشتن امید وقتی فردی به جایی میرسد که هیچ راه دیگری برای رسیدن به چیزیکه می‌ خواهد پیدا نمیکند، نیست. علم قدرت می‌ آورد.

قدرت و شجاعت

هیچ شکی نیست که برای قوی بودن در زندگی باید شجاع باشیم اما منظورمان آن نوع شجاعتی که برای دعوا لازم است نیست!

منظور شجاعتی است که جلوی ما را برای روی آوردن به عادت‌ های بد، مواد مخدر، پرخوری، خواب زیاد، سیگار یا حتی یک رابطه به جای رویارو شدن با مشکلات بگیرد. افراد ضعیف کسانی هستند که از مشکلاتشان فرار می‌ کنند درحالیکه افراد قوی با مشکلاتشان روبه‌ رو می‌ شوند.

سیستم اعتقادی ما

این یکی از مهمترین عواملی است که می‌ تواند هم ما را فوق‌ العاده در زندگی قوی کند و هم به ضعیف‌ ترین موجود تبدیل کند. یک اعتقاد محدود کننده مثل “زندگی عادل نیست” می‌ تواند قوی‌ ترین فرد را به ضعیف‌ ترین تبدیل کند.

چطور در برابر مشکلات زندگی قوی باشیم

حالا که واقعیت‌ های قبل را فهمیدید، باید برنامه‌ ای طرح کنیم که به ما برای قوی بودن در برابر مشکلات زندگی کمک کند.

وقتی مشکلات فرا می‌ رسند و زندگی سخت میشود، برنامه عملی زیر راهی عالی است که کمکمان میکند همچنان پیش برویم و قوی بمانیم:

فراموش کنیم

فرد ضعیف به گذشته خود می‌ چسبد و نمی‌ تواند جلو برود درحالیکه یک فرد واقعاً قوی تصمیم می‌ گیرد که فراموش کند و راهی دیگر برای رسید به چیزی که می‌ خواهد پیدا کند.

مقاومت در برابر مشکلات زندگی

خود را آموزش دهیم

هر مشکل جدیدی که با آن برخورد می‌ کنیم، ممکن است به دانشی بیشتر از آنچه داریم نیاز داشته باشد. برای اینکه در زندگی واقعاً قوی باشیم، باید بتوانیم علم و آگاهی لازم برای حل مشکلاتمان را به دست آوریم.

سیستم اعتقادی خود را اصلاح کنیم

وقتی باور داشته باشیم که می‌ توانیم کاری را انجام دهیم، هیچ چیز نمی‌ تواند جلو ما را بگیرد امّا مشکل اینجاست که نمی‌ توانیم پیش از اینکه از شر افکار و اعتقادات محدود کننده خود خلاص شویم، چنین باوری پیدا کنیم.

فرار نکنیم

نمی‌ توانیم با فرار کردن از مشکلاتمان، قوی شویم. خودمان را گول نزنیم. گاهی اوقات ذهنمان یک راه فرار برایمان فراهم میکند که کمکمان میکند بدون احساس گناه از مشکلمان فرار کنیم. مثلاً بعضی از کسانیکه از زندگی احتماعی می‌ ترسند، به اینترنت اعتیاد پیدا می‌ کنند و دلیل آن این نیست که اینترنت را دوست دارند، دلیل آن این است که به آنها کمک میکند بدون اینکه حس بدی پیدا کنند، از مشکلشان فرار کنند.

مقاومت در برابر مشکلات زندگی

از افراد منفی دور شوید.

اگر می خواهید در برابر مشکلات قوی باشید بهتر است اطراف خود را پر از آدم های مثبت کنید. آدم های منفی در زمان مشکلات شما را به حدی بهم می ریزند که نمی توانید فکرتان را متمرکز کنید. این گونه افراد معمولا نیمه خالی لیوان را می بینند و به سختی می توانند به شما نکات یاری دهنده ای ارائه دهند. تا جایی که می توانید از این افراد دوری کنید.

جنبه های مختلف زندگی را ببینید.

اگر قصد دارید در برابر مشکلی قوی باشید به شما توصیه می کنم که تحلیل را یاد بگیرید. تحلیل کنید و تمام جوانب مشکلات خود را در نظر بگیرید. در این صورت می توانید مشکل را برطرف کنید. زمانی که جنبه های مختلف را ببینید متوجه خواهید شد که همه چیز آن قدر که شما سخت می گیرید نیست. با این کار اره حل های زیادی را خواهید یافت.

کلام آخر

اگر بگوییم این نکات تنها چیزهایی است که برای قوی شدن در زندگی به آنها نیاز پیدا می کنیم دروغ گفته‌ ایم امّا انجام آنها ما را در مواجهه با مشکلات زندگی بسیار بسیار قویتر خواهد کرد.

4.2/5 - (85 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

13 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
13
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx