ترفندهای ساده و کاربردی برای داشتن سبک زندگی ایده آل

نظرات 12
11 دقیقه مطالعه

9 ترفندی که به شما در داشتن سبک زندگی ایده آل کمک می کند

9 ترفندی که به شما در داشتن سبک زندگی ایده آل کمک می کند

با توجه به این مسئله که داشتن یک سبک زندگی ایده آل می تواند تاثیر بسیار زیادی در سلامتی جسم و روح افراد داشته باشد؛ از همین رو در نظر داریم در این مقاله 9 مورد از ترفندهایی که به افراد کمک می کند تا سبک زندگی خود را دستخوش تغییراتی مثبتی کنند و به موفقیت در زندگی برسند را آموزش دهیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

1- انجام مرتب معاینه های پزشکی

مردم بر این باورند زمانی که احساس آن ها می گوید همه چیز درست است، پس سبک زندگی آن ها نیز مطلوب است. اما نکته اینجاست که همیشه نمی توان از این قانون پیروی کرد. این که بتوانید همه چیز را در حال تعادل نگه دارید؛ کار بسیار سخت و دشواری خواهد بود. مطمئنا اگر گاهی با انجام یک آزمایش ساده، نسبت به سلامتی خود اطمینان حاصل کنید؛ نمی تواند کار بدی باشد.

حتی این امکان وجود دارد که برای پیشگیری از خطرات و بیماری های احتمالی نیاز باشد که هر 6 ماه آزمایش خون بدهید. امروزه اهمیت بالای سلامتی افراد باعث شده تا برخی از شرکت ها و سازمان های پیشرفته این کار را در ساده ترین حالت ممکن انجام دهند. آن ها علاوه بر انجام آزمایش خون، کلیه آزمایشاتی که با سلامتی افراد ارتباط دارد را انجام می دهد و افراد را نسبت به سلامتی شان آگاه می کند. این مسئله می تواند در داشتن سبک زندگی ایده آل تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

روابط سالمی ایجاد کنید

2- روابط سالمی ایجاد کنید

آن دسته از افرادی که با آن ها در ارتباط هستید، ارتباط مستقیمی با رفتار شما خواهند داشت به گونه ای که شما به راحتی می توانید از آن ها تاثیر بگیرید. از همین رو اغلب توصیه می شود در هنگام انتخاب دوست، سالم ترین ها را انتخاب کنید. در واقع اگر تلاش می کنید که از یک سبک زندگی ایده آل پیروی کنید، هیچ گاه نباید به سراغ افرادی با زندگی ناسالم بروید. هر چند راه حل ساده به نظر می آید اما عمل کردن به آن، به هیچ وجه به سادگی بیان کردنش نیست.

اگر بتوانید بیشتر وقت خود را صرف گذراندن با افرادی که عادات سالم دارند کنید، مطمئنا در رسیدن به اهداف خود که داشتن سبک زندگی ایده آل است، موفق تر خواهید بود. در این راه می توانید از یک وبلاگ نویس در صنعت بهداشت و یا یک مربی بهداشت کمک بگیرید.

3- انرژی داشته باشید

مطمئنا می دانید که راه های بسیار زیادی برای افزایش انرژی شما وجود دارد، اما بهترین تغییری که می توانید در این راستا انجام دهید داشتن یک سبک زندگی ایده آل است. دقت داشته باشید که مصرف انواع کربوهیدرات ها اهمیت بسیار زیادی در تامین انرژی خواهد داشت. از همین رو باید بدانید که کربوهیدرات ها را در این راستا به سه دسته اصلی تقسیم می کنند:

  • کربوهیدرات های ساده که منجر به افزایش انرژی در کوتاه مدت می شوند.
  • کربوهیدرات های مرکب که علاوه بر داشتن بدنی سالم به افزایش انرژی کمک می کنند. این کربوهیدرات ها را می توانید در نخود فرنگی و لوبیا به وفور پیدا کنید.
  • کربوهیدرات های پیچیده نیز می تواند در تامین انرژی روزانه نقش بسیار موثری داشته باشد. این دسته از کربوهیدرات ها شامل انواع سبزیجات و منابع سالم پروتئین می شود.

در این مطلب می توانید با 3 اصل کلیدی برای ساختن یک زندگی شاد و موفق آشنا شوید.

4- صبحانه را از زندگی خود حذف نکنید

پزشکان و متخصصان تغذیه بر این مسئله تاکید دارند که صبحانه مهمترین وعده غذایی روزانه انسان به حساب می آید (سبک زندگی ایده آل)؛ از همین رو حذف آن می تواند مشکلات بسیار زیادی را با خود به همراه داشته باشد. در واقع مصرف پروتئین و البته فیبر بالا آن هم درست پس از بیدار شدن تاثیر بسیار زیادی در کاهش چربی خواهد داشت. از جمله مزایای خوردن صبحانه سالم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • منجر به کاهش چربی خون می شود
  • عملکرد و همچنین تمرکز را بهبود می بخشد
  • قدرت بدنی را افزایش می دهد
  • در کاهش کلسترول خون نقش موثری دارد.

5- مصرف فیبر بیشتر

اصلی ترین مزایای مصرف فیبر را می توان کمک به هضم غذا نسبت داد. همچنین آن دسته از افرادی که از یبوست رنج می برند، می توانند با مصرف بالای فیبر از شر این مشکل خلاص شوند. از دیگر مزایای مصرف فیبر بالا می توان به کاهش کلسترول، کنترل قند خون و همچنین کاهش چربی خون اشاره کرد. از جمله موادی که حاوی فیبر هستند جو دو سر، لوبیا، سبزیجاتی همچون هویچ و گل کلم می باشند.

تغییر در ترکیب غذایی

6- تغییر در ترکیب غذایی

اگر کمی به اطراف خود نگاه کنید متوجه می شوید که اکثر مردم از ترکیب غذایی کربوهیدرات، پروتئین و سبزیجات پیروی می کنند. اما پزشکان بر این عقیده اند که برای داشتن سبک زندگی ایده آل باید این ترکیب را دستخوش تغییراتی کنید و سبزیجات را در اولویت قرار دهید. این مسئله به این معنی است که باید مواد غذایی موجود در یک بشقاب غذا، بیشتر از سبزیجات بوده و به وضوح قابل مشاهده باشد. از مزایای این ترکیب غذایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی و همچنین حملات قلبی را کاهش می دهد
  • در برابر انواع بیماری ها همچون سرطان از بدن محافظت می کند
  • ابتلا به دیابت نوع 2 را در افراد پایین می آورد.

7- به سراغ تهیه سرگرمی جدید بروید

طی تحقیقاتی که در این راستا انجام شده می توان دریافت که افراد خوشحال 35 درصد بیشتر از سایر مردم از زندگی خود احساس رضایت دارند. این که هر فرد به چه طریقی احساس خوشحالی می کند، کاملا متفاوت می باشد از همین رو معنی خوشبختی هر فرد نیز متفاوت می باشد. از همین رو سعی کنید با تهیه سرگرمی جدید وارد شدن به یک سبک زندگی ایده آل را تجربه کنید و به احساس موفقیت در زندگی نزدیک تر شوید.

8- یک روز آزاد فراهم کنید

بسیاری از افرادی که در اطراف ما زندگی می کنند بر این باورند که روز آزاد تنها مختص آن دسته از افرادی است که به دنبال پیروی از رژیم غذایی و کاهش وزن هستند می باشد. اما نکته اینجاست که اصلی ترین دلیل تاکید داشتن یک روز آزاد تاثیر آن بر روحیه افراد است. از همین رو سعی کنید یک روز در هفته را آزاد باشید.

مطمئنا در طول هفته بارها وسوسه خواهید شد که به سراغ مصرف غذاهای ناسالم بروید؛ از همین رو منتقل کردن این وسوسه ها به روزِ آزاد، می تواند در بسیاری از مواد موثر واقع شود و در داشتن یک سبک زندگی ایده آل نیز موثر خواهد بود. چند قاعده ای که شرح می دهیم را جدی بگیرید:

هر وعده غذایی تنها باید 300 الی 500 کالری و حداقل 30 گرم پروتئین داشته باشد. همچنین شامل مقدار زیادی فیبر نیز باشد. در میان وعده های خود هرگز نوشیدن آب و میوه را از یاد نبرید. آب میوه های طبیعی نیز می تواند در طول روز کمک کننده باشد.

سرعت هضم غذا با استفاده از کافئین و ترکیبات تئوبرومین که در شکلات یافت می شود، سرعت پیدا می کند. از همین رو ورزش مداوم را در دستور کار خود قرار دهید تا عضلاتی قوی داشته باشید. تمرینات بدن سازی زمانی که 90 دقیقه پس از غذا خوردن صورت گیرد، می تواند در تقویت عضلات و جایگزین شدن چربی ها تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

9- چربی ها را بسوزانید

در آخرین نکته از داشتن سبک زندگی ایده آل باید به کاهش چربی بدن اشاره کرد. مطمئنا می دانید افراد چاق و آن دسته از افرادی که دچار اضافه وزن هستند، روز به روز به شمار آن ها در دنیا اضافه می شود. اما نکته اینجاست که اگر افراد از مواردی ساده پیروی کنند، به راحتی می توانند کاهش چربی را برای خود فراهم آورند.

در این قسمت اصول اساسی که در کاهش چربی موثر هستیم را ارائه می دهیم: کربوهیدرات های سفید مانند نان، برنج و همچنین برنج قهوه ای، غلات، سیب زمینی، ذرت مکزیکی و ماست و غذاهای سرخ شده را کمتر مصرف کنید.

همچنین نکته دیگر این است که بعد از غذا به سراغ خوردن هیچ میوه ای نروید. هر چند که گوجه فرنگی و همچنین آواکادو جزو آن ها به حساب نمی آید. سعی کنید وعده های غذایی خود را کوچک کرده و در چندین نوبت میل کنید. در هر وعده خود یک منبع اصلی پروتئین اعم از تخم مرغ، سینه مرغ، گوشت گاو، ماهی، گوشت گوسفند، حبوبات مانند عدس، سویا، لوبیا و سبزیجات اسفناج، کلم بروکلی، گل کلم، لوبیا سبز، و … را بگنجانید. و به جای مصرف نوشیدنی های مصنوعی، حجم بیشتری آب بنوشید تا در داشتن سبک زندگی ایده آل موفق عمل کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

12 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
12
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx