آیا می دانید برای چه چیزی در زندگی بیشترین ارزش را قائل هستید

نظرات 4
8 دقیقه مطالعه

بیشترین ارزش در زندگی

مهم ترین ارزش های خود را در زندگی شناسایی کنید

باید این سوال را از خودتان بپرسید که چه چیزی در زندگی برایتان بیشترین ارزش را دارد؟ به چه چیزی واقعا اهمیت می دهید و طرفدار آن هستید؟ طرفدار چه چیزی نیستید؟ تنها زمانی احساس شادی، ارزش واقعی و رسیدن به موفقیت در زندگی پیدا می کنید که فعالیت های روزانه تان با ارزش هایی که دارید هماهنگ باشند. استرس، تنش، نگرانی و ناامیدی در زندگی و کار از انجام کارهایی حاصل می شود که با باورهایتان در تناقض است.

گزارشات زیادی در مورد مدیرانی وجود دارد که در نتیجه ی استرس کاری دچار خستگی مفرط می شوند. اما افرادی که عاشق کارشان هستند و با ارزش های خود همسو می باشند با تمام وجود به آن می پردازند و به ندرت دچار استرس یا خستگی می شوند، به همین خاطر هم نسبت به دیگران بیشتر به موفقیت می رسند.

وقتی به گونه ای زندگی می کنید که با ارزش هایتان سازگار است، به نظر می رسد که جریانی دائمی از انرژی، خلاقیت و اشتیاق را تجربه می کنید. استرس ناشی از کار روی مسائلی است که با ارزش های برتر شما سازگاری ندارند. ارزش ها، عمیق ترین باورها و اعتقادات خود را بررسی کنید و از خودتان بپرسید که برای سازگاری پیدا کردن بیشتر کارهای خود و مسائل بیرونی با اولویت های زندگی تان یا همان مسائل درونی باید چه تغییراتی در نظام زندگی تان به وجود آورید تا به موفقیت در زندگی برسید؟!

این را بدانید که شما به خودی خود فوق العاده هستید

این را بدانید که شما به خودی خود فوق العاده هستید

این موضوع را درک کنید و بپذیرید که شخصی منحصر به فرد و فوق العاده هستید. ارزش های شما در طول دوران زندگی رشد کرده و به تکامل رسیده است. آن ها نتیجه اثرات و تجربیات متعدد و بی شمار و بخشی از هویت روانی و احساسی شما هستند و به ندرت در طول زمان دچار تغییر و دگرگونی می شوند. وظیفه ای که شما دارید این است که عمیق ترین ارزش های خود را مشخص کنید و آن وقت زندگی و کارتان را به نحوی سازماندهی کنید که با آن ارزش ها سازگاری داشته باشند.

خودتان را به درستی تحلیل کنید

در اینجا به تمرین تکمیل چهار سوال اشاره می کنیم که می توانید برای به دست آوردن بینش بیشتر به شخصیت درونی و واقعی خود از آن ها استفاده نمایید. برای این منظور هریک از جملاتی که در ادامه می گوییم را کامل نمایید.

1 – من …. هستم

اگر یک فرد غریبه از شما بپرسد که واقعا چه کسی هستید در جواب او چه می گویید؟ اولین واژه هایی که برای توصیف خود استفاده می کنید چه کلماتی است؟ آیا خودتان را با توجه به کار، قابلیت های شخصی، امیدها، رویاها و آرزوهایی که دارید توصیف می کنید؟ در این جا از شما می خواهیم که برای تکمیل جمله ی بالا از سه تا پنج کلمه استفاده کنید.

اگر قرار باشد با اطرافیان خود یک مصاحبه داشته باشید، یعنی با کسانی که با آن ها زندگی و کار می کنید و از آن ها همین سوال را در مورد خودتان بپرسید، پاسخ آن ها چه چیزی خواهد بود؟ سایرین شما را با توجه به ارزش ها و شخصیت واقعی تان چگونه توصیف می کنند؟ با توجه به رفتار و واکنشی که نسبت به دیگران دارید، درباره ی شخصیت درونی شما به چه نتیجه ای می رسند؟

2 – زندگی … است

شاید پاسخ شما به این جای خالی ساده به نظر برسد، اما نشان از فلسفه ی کلی تان درباره زندگی دارد. افراد مثبت، سالم و شاد زندگی را تجربه ای فوق العاده و پر از پستی و بلندی می دانند که در مجموع یک ماجراجویی خارق العاده است.

یکی از داستان هایی که بسیار جذاب و با مفهوم است، داستان مرد جوانی است که نزد فیلسوف پیری می رود و می گوید «زندگی سخت است». فیلسوف نیز در پاسخ می گوید: «زندگی در مقایسه با چه چیزی سخت است؟» هلن کلر در مورد زندگی می گوید: «زندگی یا یک ماجراجویی شجاعانه است یا هیچ نیست». حال ببینید که زندگی از نظر شما چیست و چگونه است.

3 – مردم … هستند

به همه ی افراد دنیای اطرافتان فکر کنید. نژاد انسان ها را چگونه توصیف می کنند؟ آیا مردم خوب، گرم و دوست داشتنی هستند؟ آیا تنبل، منحرف یا غیر قابل اعتمادند؟ پاسخ شما به این سوال اثر مهمی بر نوع رفتارتان با افراد در هر حوزه ای از زندگی تان دارد. این پاسخ همه ی دستاوردهای شما را به عنوان مدیر و شخصی که خانواده و دوستانی دارد، مشخص می کند.

بزرگ ترین هدف من در زندگی

4 – بزرگ ترین هدف من در زندگی …… است

اگر شما قادر باشید یک تکه چوب جادویی را در هوا تکان بدهید و به بزرگ ترین هدفی که در زندگی تان دارید برسید، چه هدف کوتاه مدت یا بلندمدتی، بیش ترین اثر مثبت را بر زندگی شما خواهد داشت تا به موفقیت برسید؟!

حال این جملات را کامل کنید:

بزرگ ترین هدف من در مورد کارم ……. است.

بزرگ ترین هدف من برای خانواده ام …….. است.

این ها همه چند نمونه از مهم ترین و عمیق ترین سوالاتی است که می توانید از خودتان بپرسید و به آن ها پاسخ دهید. زمانی که پاسخ های شفافی برای این سوالات خود داشته باشید که به هیچ وجه کار ساده ای هم نیست، آن وقت می توانید از خودتان بپرسید که باید چه تغییراتی در زندگی تان به وجود آورید تا استفاده ای که از زمان خود می کنید با اولویت های زندگی تان سازگار باشد.

ناپلئون هیل می گوید «زندگی تنها به این دلیل آغاز می شود که با تصمیم گیری برای مهم ترین اهداف مان، آن را به چیزی فوق العاده تبدیل نماییم». بنابراین شما هم برای رسیدن به موفقیت در زندگی قبل از هر کاری لازم است که تعیین کنید مهم ترین اهداف شما چه هستند. سپس با توجه به اهداف خود اولویت های زندگی تان را مشخص کرده و در مسیر رسیدن به اهداف و آرزوهای خود حرکت کنید تا به تمامی آن ها با یک برنامه ی مشخص و از پیش تعیین شده برسید.

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx