تاثیر منفی حسادت در زندگی افراد حسود

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

حسادت بخشی طبیعی از روابط صمیمی است و بیشتر ما آن را تا حدی در روابط خود تجربه می کنیم. با این حال ، در صورت عدم رسیدگی ، حسادت تأثیرات منفی زیادی در رابطه دارد. در این مقاله به بررسی حسادت در افراد حسود و تاثیرات مختلف آن خواهیم پرداخت.

حسادت چیست؟

حسادت یک واکنش احساسی غالباً دردناک است که به طور معمول در روابط اتفاق می افتد وقتی شخص ثالث نوعی تهدید را احساس میکند. حسادت به رابطه وابسته است به این دلیل که ممکن است ما نسبت به تجربه ای که شریک زندگیمان با شخص دیگری دارد حسادت کنیم.

 همچنین ممکن است یک ترس اساسی در حسادت به خصوص برای از دست دادن شخصی که به او اهمیت می دهیم وجود داشته باشد.

حسادت غالباً به یک ارتباط ناامن به یک شریک در رابطه نسبت داده می شود.

تأثیرات منفی حسادت در افراد حسود

اگر هنگام ایجاد رابطه ، به حسادت نپرداخته باشید ، ممکن است تمام این اثرات ظهور پیدا کند. حسادت می تواند برای شخصی که آن را احساس می کند ناراحتی جسمی و عاطفی به همراه داشته باشد.  حسادت به روابط احتمالاً تحریف کننده ارتباط و آزادی هر دو شریک زندگی فشار می آورد.

در موارد شدید ممکن است منجر به سوء استفاده کلامی یا جسمی در داخل و خارج از رابطه شود.

حسادت در روابط مختلف

حسادت در روابط عاشقانه اتفاق می افتد اما می تواند در روابط کاری ، دوستی ، روابط خانوادگی یا تقریباً در هر تعامل انسانی نیز رخ دهد.

درباره حسادت در افراد حسود

مهمترین جنبه پرداختن به حسادت ، ارتباط باز است. اگر بحث شود و روشن شود ، ترس فرد حسود می تواند تسکین یابد.

در صورت موفقیت آمیز نبودن مشاوره حرفه ای ممکن است کمک کند.

نتیجه

حسادت بخشی طبیعی از روابط است که می تواند چالش برانگیز باشد و منجر به اثرات مخرب شود اما در صورت پرداختن به آن می تواند به صمیمیت ، آزادی و رشد شخصی نیز منجر شود.

حسادت سالم چیست؟

حسادت یک احساس عادی انسانی است ، مثل عشق و عصبانیت. مشکل حسادت اغلب به شکلی است که شما با آن مقابله می کنید. حسادت نیز در صورتی تبدیل به بخشی از زندگی شما می شود که همه چیز را تحت الشعاع قرار می دهد و روابط را از بین می برد یا منجر به رفتاری می شود که می تواند باعث از دست رفتن شغل یا شکاف در روابط اجتماعی شود.

امکانات

حسادت سالم می تواند خود را در احساس عدم کفایت یا عزت نفس پایین نشان دهد.

همچنین طبیعی است که کسی که یک سطح سالم از حسادت را تجربه می کند از موضوع حسادت عصبانی شود ، اگرچه باید این توانایی را داشته باشد که عصبانیت خود را کنترل کند.

تصورات غلط

حسادت لازم نیست احساسی کاملاً منفی باشد ، گرچه بارها و بارها چنین است. حسادت طبیعی است؛ با این وجود ، چگونگی واکنش شما نسبت به احساس حسادت ، چیزی است که تعیین میکند حسادت منفی است یا خیر. عمل کردن به طرز تهاجمی ، مانند حمله به دفتر رئیس برای اعتراض به ارتقاء همکار ، یک واکنش منفی در برابر حسادت است ، در حالی که استفاده از حسادت به عنوان انگیزه داوطلبانه برای انجام وظایف اضافی یا ادامه تحصیل شما ، واکنش های مثبت به حسادت است.

فواید حسادت در افراد حسود

حسادت سالم می تواند شما را تشویق به کار سخت تر و یا پیشرفت از راه دیگری کند. برای مثال اگر به ماشین جدید همسایه خود حسادت می کنید ، ممکن است سخت تر تلاش کنید تا وضعیت مالی خود را بهبود ببخشید. اگر نسبت به شریک زندگی خود حسادت سالم دارید ، ممکن است بیشتر مراقب باشید تا اطمینان حاصل کنید که شریک زندگی شما به شخص دیگری جذب نمی شود.

تاثیر منفی حسادت در زندگی افراد حسود

طبق مقاله ای در “The Globe and Mail” ، حسادت در ابتدایی ترین سطح خود باعث بقا برای کودکان و وفاداری در بزرگسالان می شود.

پیشگیری / راه حل

در حالی که جلوگیری از احساس حسادت غیرممکن است ، اما می توانید نحوه برخورد با آنها را کنترل کنید. وقتی متوجه حسادت شدید ، به جای نادیده گرفتن آنها ، احساسات خود را ارزیابی کرده و در مورد نحوه عملکرد خود تصمیم بگیرید. تلاش برای نادیده گرفتن احساس حسادت احتمالاً بعداً باعث از دست رفتن کنترل خواهد شد.

هشدار

بعضی اوقات حسادت نه تنها ناسالم است بلکه خطرناک است.

اینکه حسادت میکنید ممکن است حس بدی در شما ایجاد کند ، تلاش برای کنترل شخص دیگری یا تهدید کردن کسی که به آن حسادت می کنید هرگز درست نیست. این اعمال بیشتر در یک رابطه عاشقانه است و نباید با عشق واقعی اشتباه گرفته شود. دانشگاه ایالتی آریزونا اظهار داشت که این نوع اقدامات نشانه های یک رابطه ناسالم است.

حسادت اغلب با وجود این که در شرایط خاص طبیعی است – به عنوان یک احساس منفی دیده می شود – و حتی ممکن است یک چیز مثبت باشد. با این وجود ، اگر به وسواس تبدیل شود ، زندگی شما را درگیر می کند و باعث رفتار غیرمنطقی می شود. تفاوت بین حسادت سالم و ناسالم به شکلی که شما با آن مقابله می کنید پایین می آید.

” حسادت در روابط عادی و حتی لازم است. “

 برخی از افراد دوست دارند بدانند که آیا هنوز همسرشان آنرا دوست دارد یا نه بنابراین کاری می کند تا حسادت آنرا برانگیزد این امر تأیید می کند که شریک زندگی تعهد شما را ارزیابی می کند و از از دست دادن شما ناراحت می شود. حسادت به عنوان ابراز عشق سالم است اگر هر دو شما با توجه به احساسات خود صادق باشید .

وسواس ناسالم

هنگامی که حسادت به وسواس تبدیل شود ، می تواند باعث شود شما صاحب قدرت و پارانوئید شوید. به عنوان مثال ، یک دوست پسر حسود ممکن است به طور مداوم تلفن دوست دختر خود را بررسی کند ، از او بخواهد که با هیچ مرد دیگری دوست نباشد یا سعی کند که مانع از خروج او از خانه بدون او شود. حسادت می تواند منجر به خشونت شود.

ترسهای غیرمنطقی

برخی از افراد ممکن است دلیل واقعی برای حسادت نداشته باشند ، اما ممکن است برای حمایت از ترس از اینکه رابطه آنها در معرض خطر باشد ، شواهدی ایجاد کنند. به عنوان مثال ، ممکن است یک زن حسادت کند وقتی شوهر با زن دیگری حرف می زند که جذاب باشد. حسادت ممکن است آنقدر غیرمنطقی شود که زن به این فکر که شوهرش به هر زنی که ملاقات می کند جذب می شود.

*حسادت می تواند منجر به تصمیمات بی انگیزگی یا بی پروا ، ایجاد آسیب ، خراب کردن روابط و یک وضعیت مخرب کلی شود.

در جامعه امروز حسادت می تواند با تهدید بالقوه برای همسر ، وضعیت اجتماعی ، رفاه عاطفی و جسمی فرد ایجاد شود. خیانت ، می تواند موجب حسادت شدید در مردان و زنان شود. اگر فردی در موقعیت قدرت اجتماعی قرار داشته باشد و احساس کند که ایستادن در آنجا توسط شخص دیگری در معرض خطر است ، می ترسد. رقابت خواهر و برادر اغلب نتیجه حسادت است ، خواهر و برادرها برای جلب توجه والدین یا منابعی از قبیل غذا تلاش می کنند. این در دوستی ها نیز ظاهر می شود ، وقتی فرد احساس می کند دوست خود به دیگری بیشتر توجه می کند.

پاسخهای اولیه به حسادت هم احساسی و هم جسمی است

غم ، عصبانیت ، افسردگی ، ناامیدی و احساس بی دقتی فقط برخی از احساساتی است که ناشی از آن است. گریه ، افزایش نبض ، تعریق و لرزش برخی از علائم جسمی آن است. احساس حسادت یک واکنش طبیعی است اگر کسی احساس کند که وضعیت فعلی آنها توسط دیگری تهدید می شود. آنچه شاید مهمتر از این باشد ، چگونگی واکنش فرد به احساسات منفی ناشی از این وضعیت احساسی است. تأثیرات اصلی حسادت فقط در فردی که احساسات را تجربه می کند تأثیر می گذارد ، در حالی که اثرات ثانویه (نحوه واکنش آن فرد) می تواند بر موضوع یا افراد حسود تأثیر بگذارد.

حسادت در ادبیات جهان

نمونه های بیشماری از حسادت در ادبیات در طول تاریخ بشر وجود دارد. Poor Io قربانی بدرفتاری هرا در حسادت اساطیر یونان است ، سیندرلا ساخته شده است که دارای نامادری و خواهران حسود است و شکسپیر اثرات مخرب حسادت را در بسیاری از نمایشنامه های خود جاودانه کرد. بارزترین مورد احتیاط اتیلو بود.

شخصیت اتللو با عصبانیت نسبت به حسادت خود واکنش نشان می دهد و منجر به مرگ زنی که او دوست دارد می شود. بعداً او فهمید که او خیانتکار نبود ، همانطور که گمان کرده بود. مدت ها قبل و مدت ها بعد از زمان شکسپیر افراد زیادی به چنین روشی نسبت به حسادت واکنش نشان داده اند. در مطالعات گوناگون ، این احساس قدرتمند به عنوان یکی از سه انگیزه برتر برای قتل های غیر تصادفی در جایی که انگیزه شناخته شده است نشان داده شده است.

 اگرچه واکنش یک فرد نسبت به حسادت همیشه یک جنایت نیست ، اما به عنوان نمونه ای از قدرتمند بودن یک احساس در خدمت است.

از دیگر اثرات حسادت می توان به کاهش ارزش ، بی ثباتی عاطفی ، احساس تلخی ، از بین رفتن روابط ، افسردگی طولانی مدت و اضطراب شدید اشاره کرد.

حسادت امری اجتناب ناپذیر

تاریخ حسادت ممکن است به همان آغاز انسان مدرن برگردد. این یک پاسخ ابتدایی به هر گونه تهدید بالقوه برای سلامتی عاطفی و جسمی فرد است. احساس حسادت امری اجتناب ناپذیر است ، اما بررسی پاسخ عاطفی فرد به هرگونه محرک و واکنش با ذهن روشن و آگاهانه بسیار مهم است. احساسات موقتی هستند اما اقدامات غیرقابل برگشت هستند.

10تاثیر منفی حسادت در زندگی افراد حسودبه شرح زیر است:

*کاهش ارزش فرد برای دیگران

*بی ثباتی عاطفی

*احساس تلخی

*کم شدن روابط

*افسردگی طولانی مدت

*اضطراب شدید

*رفتار غیرمنطقی

*ناراحتی روحی یا عاطفی

*ایجاد خشونت

*منجربه سواستفاده کلامی یاجسمی درداخل یاخارج از رابطه می شود.

4.5/5 - (4 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx