رهایی از افکار منفی که می خواهند جلوی پیشرفت را بگیرند.

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه مطالعه

مقدمه

یکی از اساسی ترین دغدغه های امروز، فکر کردن است و بدتر از همه افکار، تفکر منفی، آسیب های زیادی به ما وارد خواهد کرد. تفکر منفی می تواند یک عادت ذهنی باشد. افکار در ذهن غرق می شوند و تا آنجا که برای خلاص شدن از شر آنها اقدامی انجام ندهید ،  سر جای خود باقی می مانند. وقتی برای اولین بار منفی فکر می کنید ، می توانید به طور وسوسه انگیزی، افکار را از سر خود بیرون آورید. شما تا حد امکان سعی می کنید تا از فکر کردن در مورد آنها دست بردارید و آنها را از ذهنتان بیرون کنید. برای رهایی از افکار منفی ، باید رویکرد های متفاوتی را امتحان کنید.

اما اغلب با مشکل مواجه می شوید چرا که مقاومت در برابر این افکار منفی در واقع می تواند این الگوی تفکر را تقویت کند و اوضاع را بدتر کند.هرچه بیشتر سعی کنید به چیزی فکر نکنید ، بیشتر در واقع به فکر کردن در مورد آن خواهید رسید.موضوعی که ذهن شما را از افکار منفی یک بار و برای همیشه پاک کند. در ادامه این مقاله روش هایی برای پاک کردن ذهن شما از تفکر منفی ارائه خواهیم داد. تفکراتی که مانع از پیشرفت و موفقیت شما خواهد شد.

راه هایی برای رهایی از افکار منفی و موانع پیشرفت

وقتی در یک وضعیت منفی قرار می گیرید، نکات مفید و  مثبت وضعیتتان را بیابید

اگر عیب یابی ، خطا یا ناکامی داشته باشید ، ممکن است همه چیز تاریک به نظر برسد ، بنابراین ممکن است افکار منفی شروع به برداشت محصول کنند و ذهن شما را با پر شدن افکار بد تهدید کنند. برای مقابله با این مشکل بهتر است از خود سوالاتی مانند سوالات زیر بپرسید. سؤالاتی که به شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشید و به شما یاد می دهد که رشد کنید. سوالاتی مانند:

 نکته ای خوب در مورد این وضعیت چیست؟

چه کاری است که می توانم دفعه بعد متفاوت انجام دهم تا احتمالاً نتیجه بهتری داشته باشم؟

درس هایی که من می توانم از این مشکل بیاموزم چیست؟

چگونه بهترین دوست من در این شرایط از من حمایت می کند و مرا کمک خواهد کرد؟

مردم به آنچه می گویید یا انجام می دهید اهمیتی نمی دهند

ممکن است در مورد آنچه مردم می گویند یا فکر می کنند اگر کاری انجام نشد یا بررسی صورت نگرفت، به فکر منفی بیفتید. بنابراین شما قدرت شخصی خود را نابود می کنید و ممکن است خود را در افکار منفی به دام بیندازید. گیر کردن در ذهن و فکرهای منفی شما را از آنچه می خواهید و از واقعیت دورتر می کند. زیرا حقیقت این است که مردم وقت و توجه و انرژی زیادی برای فکر کردن یا صحبت کردن در مورد آنچه انجام می دهید ندارند.

ذهن اغلب مردم پر از مشغله های روزانه مانند بچه ها ، شغل، حیوانات خانگی ، سرگرمی ها و ترس ها و نگرانی های خودشان است. این تحقق و یادآوری می تواند به شما کمک کند تا خود را از محدودیت هایی که ممکن است در ذهن تان ایجاد کرده باشید، خلاص کند و به شما کمک  می کند قدم های کوچک – یا بزرگتر – را به سمت آنچه عمیقا می خواهید، بردارید.

نکات و اتفاقات منفی محیط اطراف خود را جایگزین کنید

آنچه در زندگی روزمره به ذهن خود وارد می کنید، تأثیر زیادی بر شما خواهد گذاشت. بنابراین از خودتان بپرسید:

منابع منفی در زندگی تان چیست؟

این منابع می تواند افراد ، وب سایت ها ، مجلات ، پادکست ها ، موسیقی و غیره باشد. سپس از خود بپرسید:

چه کاری می توانم انجام دهم تا در این هفته وقت کمتری با این منابع بگذرانم؟ اگر نمی توانید در لحظه، راهی برای هر سه روش پیدا کنید، قدمی کوچکتر بردارید و فقط با یکی از این منابع روی انجام کار تمرکز کنید. در ادامه وقت آزاد خود را روی منابع مثبت تر و افرادی که قبلاً در زندگی شما بودند یا می خواهید اکتشاف کنید بگذارید و حتی بخش های جدیدی برای خود بسازید.

از کاه، کوه نسازید

برای جلوگیری از تبدیل شدن فکر بزرگ منفی در ذهنتان به یک غول، با آن روبرو شوید. این کار را با پرسیدن سوال از خودتان انجام دهید:

آیا این موضوع در 5 سال آینده مهم خواهد بود؟ یا حتی 5 هفته آینده؟ پاسخ به این سوالات در بیشتر موارد به احتمال زیاد وجود دارد اما شما فقط شروع به ساختن کاه از کوه می کنید. بنابر این سعی کنید با پاسخ واضح به این سوالات، فکر منفی را از خود دور کنید.

برای رهایی از افکار منفی خود با کسی صحبت کنید

نگه داشتن افکار منفی ای که تمام ذهن شما را درگیر کرده است، کمکی بهتان نخواهد کرد. بنابر این اجازه دهید تا این نشخوار های ذهنی از مغز شما خارج شود. درباره وضعیت خود با دوست یا مشاوری که می شناسید صحبت کنید. به این فکر کنید که فضای دود گرفته با روشن شدن تهویه از بین خواهد رفت و نور را خواهید دید. با گفت و گو درباره مسائل خود می توانید کمک بگیرید و حتی یک برنامه عملی تسکین دهنده را شروع کنید.‌ البته برای نتیجه بهتر، لازم است با فرد قابل قبولی مانند مشاور صحبت های دقیق و عمیق داشته باشید.

زندگی کنید و به لحظه برگردید

زمانی که در حال تفکر منفی هستید یا به فکر اتفاقی در گذشته افتاده اید یا اتفاقی که ممکن است در آینده رخ دهد یا هر دو. تکنیک این بخش می گوید به جای اینکه به افکار توجه کنید، به لحظه حال فکر کنید یعنی آنچه در حال حاصر اطراف شماست. اگر این کار را به عادت خود تبدیل کنید، می توانید بیشتر وقت خود را در لحظه کنونی صرف کنید. در این صورت، فکر های منفی کم تری خواهید داشت و ذهن تان باز تر خواهد شد. در ادامه این بخش چند روش برای بازگردانی فکر به لحظه حال ارائه می دهیم.

فقط روی تنفس خود تمرکز کنید

۱ تا ۲ دقیقه مکث کنید و کمی عمیق تر از تنفس معمولی و همیشگی تان، نفس بکشید. تنفس را از طریق بینی انجام دهید و در این مدت فقط روی هوای ورودی و بیرونی تمرکز کنید نه هیچ چیز دیگری.

تمرکز بر روی تنفس

استراحتی یک یا دو دقیقه ای انجام دهید و از افکار خود خارج گردید

تمام توجه خود را به انچه در اطرافتان می گذرد بدهید. مثلا به افرادی که از زیر پنجره اتاقتان رد می شوند دقت کنید یا کلماتی که در کوچه و خیابان می شنوید را در ذهن بیاورید. حتی می توانید بو های مختلف اطرافتان را شناسایی کنید یا حتی گرمای خورشید که پوستتان را می سوزاند. این توجه ویژه و جزئی می تواند با مدتی تمرین ذهن شما را از افکار و اتفاقات منفی و نشخوار های ذهنی دور کند. پس از همین حالا شروع کنید.

قدم بزنید

ما فکر می کنیم که افکار منفی صرفا زاییده ذهن خودمان است اما گاهی اوقات این افکار محصول مستقیمی از محیط ماست. به عنوان مثال اگر خود را با افراد و محیط های منفی محصور کرده باشید، احتمالا به نوبه خود فکر منفی خواهید کرد. دور شدن از یک محیط منفی می تواند بی نهایت کمک کننده باشد. سعی کنید از فضای متشنج دور شوید و کمی قدم بزنید. این کار به ارامش روانی شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

زندگی مثبت را روانه اشخاص دیگری کنید

اگر در افکار منفی خود گیر کرده اید یا مدام به این فکر می کنید که قربانی شده اید، یکی از جالب ترین تکنیک های رهایی از افکار منفی، تمرکز کردن روی شخص یا اشخاص دیگری است. با مثبت کردن زندگی دیگران و انرژی بخشی به آن ها شما احساس بهتری خواهید داشت. برای این کار می توانید مهربان باشید. مثلا برای سوار شدن به ماشین، در را باز کنید، گل ها را آب دهید، کمی شیرینی تعارف کنید و … . کمک کنید. به اطرافیان در کارهایشان کمک کنید. می توانید مثلا برای نقل مکان یا برنامه ریزی مهمانی هایشان به آن ها کمک کنید. در کنار افراد حضور داشته باشید و به حرف هایشان گوش دهید تا احساس بهتری داشته باشند. پس به راحتی سعی کنید تا انرژی مثبت زندگی دیگران باشید.

روز خود را مثبت شروع کنید

  به خود قول دهید از روز بعد با روند مثبتی آغاز گر زندگی باشید. نحوه شروع روز، معمولا کل روز را تعیین می کند. اگر شروعی منفیرو بدبینانه داشته باشید، کل روز برایتان سخت می گذرد اما یک شروع مثبت احساسات و طرز تفکر شما را خوش بینانه خواهد کرد. بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب یادآوری کنید که روز خوبی است. این کار را می توانید با یک یا چند متن ساده و الهام بخش انجام دهید یا بازنگری هدف و رویای تان را انجام دهید.

سعی کنید این ها را روی یک کاغذ بنویسید و روی میز کنار تخت خواب یا روی یخچال قرار دهید. حتی می توانید در صفحه اصلی تلفن همراه تان ان را قرار دهید. پادکست های مثبت گوش دهید. مطالبی که به شما انگیزه می دهند مطالعه کنید یا با شریک زندگی تان یا همکار و … گفت و گویی جالب و دل انگیز ترتیب دهید. این روش یا روش های دیگر برای شروع مثبت روزانه، زندگی را لذت بخش تر خواهد نمود.

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx