10 درس مهم زندگی که دیر یادشان می گیریم

نظرات 3
7 دقیقه مطالعه

10 درس مهم زندگی که دیر یادشان می گیریم

درس های مهم زندگی که یادگرفتنش زمان میبرد

پیش از اینکه چیزی بفهمیم، به خودمان می‌ آییم و می‌ پرسیم، ” چطور اینقدر زود دیر شد؟ ” پس برای فکر کردن به زندگی مان وقت بگذاریم. وقت بگذاریم تا بفهمیم واقعاً چه می‌ خواهیم و به چه چیزهایی نیاز داریم.

برای ریسک کردن وقت بگذاریم. برای عشق ورزیدن، خندیدن، گریه کردن، یاد گرفتن و بخشیدن وقت بگذاریم. زندگی کوتاهتر از آن است که معمولاً به نظر میرسد.

اینها ۱۰ چیزی هستند که قبل از اینکه خیلی دیر شود باید یاد بگیرید:

1- این لحظه، زندگی ماست

زندگی ما بین لحظاتی که به دنیا می‌ آییم و می‌ میریم نیست. زندگی ما بین الان و نفس بعدی است. زمان حال – همین حالا و همین جا – تنها چیزی است که زندگی به ما داده است. پس از هر لحظه استفاده کامل را ببریم و با مهربانی و در آرامش زندگی کنیم، بدون ترس و پشیمانی. و با هر چه که داریم، بهترینی که می‌ توانیم را انجام دهیم، چون این تنها چیزی است که می‌ توانیم از کسی انتظار داشته باشیم، ازجمله خودمان.

10 درس مهم زندگی که دیر یادشان می گیریم

2- زندگی طولانی نیست

این زندگی ماست و باید برای آن بجنگیم. برای آنچه درست است بجنگیم. برای اعتقاداتمان بجنگیم. برای چیزهایی که برایمان اهمیت دارد، برای کسانی که دوستشان داریم بجنگیم و هیچوقت فراموش نکنیم که به آنها بگوییم که چقدر برایمان مهم هستند. بفهمیم که انسان خوش‌ شانسی هستیم چون هنوز فرصت داریم. پس یک لحظه مکث کرده و فکر کنیم. هر کاری که لازم است انجام دهیم را از همین امروز آغاز کنیم. فردا دیر است.

3- فداکاری‌ هایی که امروز می‌ کنیم، در آینده برایمان سودآور خواهد بود

وقتی نوبت به تلاش سخت برای رسیدن به یک هدف میرسد، چه گرفتن یک مدرک تحصیلی باشد، چه آغاز یک کار جدید یا هر دستاورد شخصی دیگر که نیاز به زمان و تعهد دارد، باید این سوال را از خودمان بپرسیم: “آیا حاضرم چند سال از زندگی‌ ام را خلاف بقیه آدمها زندگی کنم تا بتوانم بقیه عمرم را هم طوری زندگی کنم که بقیه نمی توانند؟”

4- هنگامیکه وقت تلف می‌ کنیم، بنده دیروز می‌ شویم!

اما وقتی فعال هستیم، مثل این می‌ ماند که دیروز، دوست مهربانی برای ماست که کمک مان میکند باری از روی دوشمان بردارد. پس همین حالا کاری انجام دهیم که بابت آن در آینده از خودمان تشکر کنیم. مطمئن باشیم فردا از اینکه امروز شروع کردیم خوشحال خواهیم بود.

10 درس مهم زندگی که دیر یادشان می گیریم

5- شکست‌ فقط درسی برای عبرت گرفتن است

اتفاقات خوب برای کسانی می‌ افتد که هنوز امیدوارند حتی اگر ناامید شده باشند، برای کسانی که هنوز باور دارند حتی اگر طعم شکست را چشیده باشند، برای کسانی که هنوز عشق می‌ ورزند با اینکه ضربه خورده‌ اند. پس هیچوقت افسوس اتفاقاتی که در زندگی مان افتاده است را نخوریم، این اتفاقات قابل تغییر نیستند و نمی‌ توانیم فراموش شان کنیم. آنها را مثل درس‌ هایی ببینیم که می‌ توانیم از آنها عبرت بگیریم و برای آینده‌ مان از آنها استفاده نماییم.

6- خودمان مهمترین ارتباط مان هستیم

خوشبختی زمانی اتفاق می‌ افتد که بدون نیاز به تأیید کسی دیگر، احساس خوبی به خودمان داشته باشیم. قبل از اینکه بتوانیم ارتباطی سالم به فردی دیگر داشته باشیم، اول باید ارتباطی سالم با خودمان برقرار کنیم. باید احساس ارزش کنیم و در چشم خودمان، خودمان را قبول داشته باشیم تا بتوانیم با اعتماد ‌به‌ نفس به چشمان اطرافیان مان نگاه کنیم و با آنها ارتباط برقرار کنیم.

7- عمل افراد، حقیقت را می‌ گویم

در زندگی با کسانی رو به ‌رو خواهیم شد که در زمان‌ های درست، حرف‌ های درست خواهند زد اما در آخر از اعمال و رفتار آنهاست که باید درموردشان قضاوت کنیم. پس به کارهای دیگران دقت نماییم. رفتار و اعمال آنها همه چیز را درمورد آنها به ما خواهد گفت.

10 درس مهم زندگی که دیر یادشان می گیریم

8- مهربانی‌ های کوچک دنیا را زیباتر خواهد کرد

به کسانی که به نظر میرسد روز سختی داشته ‌اند سلام کنیم. با آنها مهربانی کنیم. مهربانی تنها سرمایه ‌ای است که هیچوقت تمام نمی‌ شود. و هر جا که انسانی باشد، فرصتی برای مهربانی کردن وجود دارد. بخشش را یاد بگیریم، حتی اگر بخشیدن یک لبخند باشد. نه به این دلیل که زیاد از آن داریم، به این دلیل که می‌ دانیم افراد زیادی هستند که می‌ دانند چیزی ندارند.

9- پشت هر زندگی زیبا، شکلی از درد بوده است

می‌ افتیم، بلند می‌ شویم، اشتباه می‌ کنیم، زندگی می‌ کنیم، یاد می‌ گیریم. ما انسانیم، کامل نیستیم. ضربه خورده‌ ایم اما هنوز زنده‌ ایم. به این فکر کنیم که زنده بودن، نفس کشیدن، فکر کردن، لذت بردن و دنبال کردن چیزهایی که دوست داریم، چقدر عالی است. گاهی اوقات در سفر زندگی دچار ناراحتی‌ می‌ شویم اما هنوز زیبایی‌ های زیادی باقی است. حتی اگر آسیب دیدیم، باید بتوانیم روی پایمان بایستیم، چون هیچوقت نخواهیم دانست چه چیز در زندگی انتظارمان را میکشد.

10 درس مهم زندگی که دیر یادشان می گیریم

10- گذشت زمان و کسب تجربه، دردها را التیام می‌ بخشد

سالها پیش وقتی در مورد غلبه بر دردها از مادربزرگم سوال کردم، اینطور برایم توضیح داد: به این دایره‌ ها نگاه کن. دایره‌ های سیاه نشان دهنده تجارب نسبی زندگی ماست. دایره‌ های من بزرگتر است چون پیرتر هستم و تجربه‌ های بیشتری دارم. دایره‌ های کوچک قرمز نشان دهنده اتفاقات بد و منفی زندگی هستند. فرض می‌ کنیم که هر دو ما یک اتفاق بد یکسان را تجربه کرده باشیم. می بینی که سایز دایره قرمز برای هر دو ما یکسان است اما ببین چه درصد از فضا را در دایره سیاه اشغال میکند. اتفاق بد تو به این دلیل بزرگتر به نظر میرسد که قسمت بزرگتری از تجربیات کلی زندگی توست. چیزی که باید یاد بگیری این است که یک اتفاق بد و بسیار ناراحت ‌کننده که الان در زندگیت وجود دارد، یک روز بخشی از گذشته بزرگتر تو خواهد شد و دیگر اینقدر مهم به نظر نخواهد رسید.

2.9/5 - (15 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx