دوره پر مخاطب ( کارشناس جذب شوید ) دارای بیش از 100 هزار مخاطب در سراسر دنیا
اطلاعات بیشتر و ثبت نام

زندگینامه آگوستا آدا بایرون – نخستین برنامه ریز رایانه

بیوگرافی آگوستا آدا بایرون (زندگینامه دانشمندان)

در زندگی نامه آگوستا آدا بایرون اینگونه آمده است که: آدا کنتس لاولیس (آدا بایرون) را میتوان نخستین برنامه ریز رایانه نامید، زیرا او کسی بود که چگونگی استفاده از یک ماشین حسابگر برای انجام دادن عملیات را مفهوم سازی کرده بود. با وجود آن که او دختر لرد بایرون شاعر بزرگ انگلیسی بود، ولی هرگز پدر خود را نمی شناخت، زیرا مادرش پس از تولد آدا بایرون، پدر را ترک کرده بود. وی به طور خصوصی آموزش دید و نزد اگوستوس دو مورگان ریاضیدان معروف لندن تحصیلات پیشرفته ای در ریاضی کرد.

بایرون در سال ۱۸۳۴، با چالز ببیج در یک میهمانی شام ملاقات کرد و با طرح یک ماشین تحلیل گر که یک حسابگر مکانیکی بود آشنا شد. آدا بایرون یکی از معدود افرادی بود که توانایی این ماشین را دید و چالز ببیج را تشویق کرد. در سال ۱۸۴۳، آدا خلاصه ای از کنفرانسی را که ببیج در مورد این ماشین داده بود ترجمه کرد. یک ریاضیدان ایتالیایی مقاله ای به زبان فرانسه نوشته بود و بایرون متنی توضیحی برای درک بهتر آن به این رساله ی پیچیده افزود. توضیحات بایرون منتشر گردید در حالی که او سعی کرده بود که نام نویسنده ی آن که یک زن بود پنهان بماند.

در نامه های بسیاری که آدا بایرون برای ببیج نوشته بود پیش بینی کرده بود که چنین ماشین تحلیل گری میتواند آهنگ بسازد، نمودار بکشد و علاوه بر استفاده های علمی نتایج کاربردی نیز داشته باشد. وی روی توانایی خلاق این نوع ماشین ها هم بحث کرده بود (استفاده از هوش مصنوعی).

ماشین تحلیل گر می توانست توسط کارتهای سوراخ دار برنامه ریزی شود، کارت هایی که از سال ۱۸۰۱ برای کنترل پارچه ها در ماشین های بافندگی جاکوارد استفاده میشد.

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۴۶

وی توضیح داد که ماشین تحلیل گر، همان گونه که ماشین های بافندگی جاکوارد گل ها و برگ ها را می بافند، عوامل جبری را به هم می بافند. زمانی که یک برنامه برای عملیات خاصی وارد کارت های سوختدار میشود می تواند در جریان استفاده از برنامه ای متفاوت قرار گیرد تا آن عمل خاص را انجام دهد. آدا بایرون مفید بودن آنچه را که امروز زیر برنامه ها و برنامه های قابل استفاده ی مجدد نامیده می شوند تشخیص داده بود.

بایرون در سال ۱۸۳۵ با ویلیام کینگ ازدواج کرد. هنگامی که به کینگ در سال ۱۸۳۸ لقب کنت داده شد آدا بایرون هم کنتس لاولیس شد. در زمانی که سه فرزند خود را نگهداری و تربیت میکرد ارتباطش را با ببیج حفظ کرد. او ببیج را تشویق کرد تا محاسبه های ریاضی بر مبنای دهدهی را به صفر و یک های دستگاه علائم دودویی تغییر دهد. بایرآدا بایرون روی یک برنامه ی واحد متمرکز شد و آن محاسبه ی اعداد برنولی بود که توسط یک سری نمایی ایجاد شده بود و برای اهداف آماری به کار میرفت. مراحل عملیاتی او به عنوان نخستین “برنامه ی رایانه ای” تلقی میگردد، ولی فناوری زمان او قادر به تبدیل نظرات او به کاربردهای عملی نبود.

از حدود سال ۱۸۴۳، آدا بایرون از بیماری رنج میبرد. بیماری او با مصرف داروهای بسیار قوی از جمله مخدرها تشدید شده بود. او در سن ۳۷ سالگی از سرطان فوت کرد. نخستین رایانه با قابلیت هایی که او در نظر داشت تا سال های دهه ی ۱۹۴۰ ساخته نشد. زبان رایانه ای بی خطر برای سیستم های بدون مراقبت به وسیله ی وزارت دفاع آمریکا در سال ۱۹۷۹ کامل و به افتخار آدا بایرون به نام آدا نامیده گردید.

تصویری از آیدا روی برچسب های هولوگرام محصولات مختلف مایکروسافت، دیده میشود.

از سال ۱۹۹۸، جامعه کامپیوتر انگلیس، جایزه‌ ای به نام آدا، به طور سالانه اهدا میکند و از سال ۲۰۰۸، یک مسابقه سالانه بین دانشجویان دختر رشته‌ های کامپیوتر به نام آدا برگزار میگردد.


در سال ۱۹۹۷ فیلمی با عنوان Conceiving Ada با محوریت داستانی آدا لاولیس ساخته شد. در این فیلم “تیلدا سوئینتون”، هنرپیشه مشهوری که این اواخر او را در فیلم هایی همچون “بعد از خواندن، بسوزان”، “جولیا” و “مایکل کلایتون” دیده‌ ایم، نقش آدا لاولیس را بازی میکند. داستان فیلم درباره یک نابغه کامپیوتر است که راهی برای ارتباط با گذشتگان پیدا میکند، او با آدا ارتباط برقرار میکند و تصمیم میگیرد او را به زمان حال بیاورد.
ویلیام گیبسون در سال ۱۹۹۰ کتابی با عنوان ماشین تفریقی در مورد نوشت که یک نوول تاریخی در مورد زندگی آدا است.

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
مشاوره ثبت نام دوره