دوره پر مخاطب ( کارشناس جذب شوید ) دارای بیش از 100 هزار مخاطب در سراسر دنیا
اطلاعات بیشتر و ثبت نام

زندگینامه نادر فقیه زاده – طراح خودرو BMW

زندگینامه نادر فقیه زاده – طراح خودرو BMW

بیوگرافی نادر فقیه زاده (زندگینامه بزرگان)

نادر فقیه زاده یک طراح خودرو ایرانی – آلمانی است که نام او همیشه در ادامه و یا قبل از این سه حرف شنیده شده است : BMW . فقیه زاده مدیر یکی از بخش های طراحی شرکت BMW است. او طراح فضای داخلی و خارجی حداقل چهار سری از خودروهای BMW است. سری هایی که در تمامی نمایشگاه های معتبر اتومبیل دنیا، تحسین منتقدین را از آن خود کرده اند.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار برای آشنایی بیشتر و کسب اطلاع از زندگی نامه نادر فقیه زاده این طراح خوشنام و پر آوازه ایرانی در ادامه با ما همراه باشید.

دوران کودکی و نوجوانی : علاقه به ماشین و مهاجرت

نادر فقیه زاده متولد سال ۱۳۵۳ در تهران است. نادر در سن ده سالگی به واسطه ی شغل پدرش، به همراه خانواده از ایران مهاجرت کرد.
شاید کودکی نادر تا ده سالگی مانند خیلی از هم نسل هایش بوده است. بازی، تحصیل و بچگی. اما نادر ده ساله به سبب شغل پدر که در کنسولگری ایران در آلمان فعالیت داشت، به آنجا رفت و این شروع تحصیل وی در آلمان بود. نادر در آن سال ها شاید دقیقا نمی دانست می خواهد چه کاره شود، ولی به گفته ی خودش همیشه برایش جالب بوده که بنز S280 همسایه چقدر باشخصیت به نظر می آید.

تحصیلات نادر فقیه زاده

مسیر تحصیلی نادر نهایتا او را به سمت علاقه مندی اش هدایت کرد، یعنی طراحی وسایل نقلیه. او تحصیلات دانشگاهی را در دانشگاه معتبر «فورزهایم» مونیخ ادامه داد. او از این دانشگاه با رتبه ی بالا فارغ التحصیل گردید. نحوه ی آشنایی نادر با کمپانی BMW نیز در همین دانشگاه و طی یک پروژه ی دانشگاهی صورت گرفت.

آغاز فعالیت حرفه ای

زندگینامه نادر فقیه زاده

بیوگرافی نادر فقیه زاده

زندگینامه نادر فقیه زاده – طراح خودرو BMW

بیوگرافی نادر فقیه زاده

نادر فقیه زاده و BMW

نادر فقیه زاده همزمان از دو شرکت پورشه و بی ام دبلیو پیشنهاد همکاری داشت. اما علاقه ی شخصی موجب گردید تا او شرکت BMW را انتخاب کند. اولین بخشی که نادر فقیه زاده در آن مشغول به کار شد، دپارتمان طراحی فضای خارجی در بخش طراحی های حرفه ای BMW بود. جایی که تا شش سال آینده مهمان این مهندس جوان بود؛ مهندسی که قرار بود به زودی به یکی از طراحان برجسته خودروسازی بی ام دبلیو تبدیل شود.

نادر فقیه زاده از اواسط سال ۲۰۰۶، تا انتهای سال ۲۰۰۷ به بخش طراحی داخلی BMW منتقل شد. ارتقای طراحی های جامع، دارای روح و یکپارچه او موجب گردید تا طرح پیشنهادی او برای فضاهای داخلی، مدل های F01 و F02 از سری ۷ بی ام دبلیو، مورد تایید و اجرا در مدل نهایی گردد. او در رابطه با این طراحی می گوید: «از تمام تکنولوژی های برتر و به روز بی ام دبلیو در طراحی فضای داخلی این سری استفاده کرده ام.» او ریشه ی این سبک از طراحی اش را در تکنولوژی روز می داند و توجه به جزئیات را پیش نیاز هر نوع طراحی می داند که، قرار است روزی مخاطبین را شگفت زده کند.

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۴۶

بسیاری از منتقدین صنعت خودرو و مهندسین BMW اعتقاد دارند که فضای داخلی سری هفت فعلی از نظر طراحی فضای داخلی بهترین، در نوع خود است. با آغاز سال ۲۰۰۸ نادر فقیه زاده مجددا به بخش طراحی های خارجی BMW بازگشت. جایی که او سه شاهکار از خود بر جای گذاشت:

– اول طراحی فضای خارجی BMW 6 Series Convertible

– دوم طراحی فضای خارجی BMW 6 Series Grang Coupe

– و در نهایت طراحی فضای خارجی BMW 6 Series Coupe

بسیاری از منتقدین معتبر دنیای خودرو، طراحی سوم وی مربوط به بی ام دبلیو سری شش کوپه را یکی از سه طرح برتر شرکت BMW طی ده سال گذشته می دانند. بی ام دبلیو سری شش کوپه در سال ۲۰۱۰ و در Paris Motor Show نمایش داده شد. جایی که طراحی بی نظیر و پر ریسک نادر فقیه زاده، تحسین منتقدین دنیای خودرو را برانگیخت. طرحی که به قول BMW هفت سال جلوتر از امروز بود.

عکس های نادر فقیه زاده

نادر فقیه زاده

نادر فقیه زاده

بیوگرافی نادر فقیه زاده

زندگینامه نادر فقیه زاده

نادر فقیه زاده

جالب است بدانید نادر در سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ دو طراحی خودرو مورد تایید در کارنامه کاری خود دارد. امری که در BMW تقریبا بی سابقه است. جالب است بدانید رنگ استفاده شده در گرند کوپر سری شش، «برنز یخ زده» نامیده می شود و این رنگ اختصاصا برای این سری و برای اولین بار ساخته شده است.
روند طراحی یک خودرو در BMW بسیار پیچیده و در عین حال رقابتی است:

در ابتدا به طراحان تنها ۳ کلمه در وصف خودروی آینده بی ام دیبلیو گفته می شود، و آن ها باید طراح های خود را با حفظ استانداردهای طراحی و بر اساس این سه کلمه ارائه دهند. طرحی که آن ها برای آن، یکسال فرصت دارند. سپس طرح منتخب فضای داخلی و خارجی از میان تمامی طرح ها انتخاب شده و به طراح فرصتی شش ماهه برای تحویل نهایی آن و ساخت ماکت در اندازه واقعی داده می شود. شاید این جمله از وب سایت رسمی مهندسین شرکت BMW بیانگر نبوغ نادر فقیه زاده در طراحی اتومبیل باشد :

«نادر فقیه زاده یکی از بهترین طراحان مدرن اتومبیل و یک طراح شگفت انگیز است. او در حال حاضر سرپرست طراحی خارجی بدنه خودرو شرکت BMW در بخش طراحی های حرفه ای است.»

نادر فقیه زاده در یکی از مصاحبه هایش گفته است: «در طراحی از طبیعت، حرکت و جنبش اشیاء و حرکت طبیعی و زیبایی های طبیعت الهام می گیرد. به گونه ای که او شیارهای زیبای کناری سری شش را از حرکت آب الهام گرفته است.»

نادر فقیه زاده خودش یک BMW سری سه سال ۲۰۱۰ دارد. او طراحی مدل های سری CSL 3.0 و سری قدیمی ۲۰۰۰tii و سری های M3 و X6 را می پسندد. او به غیر از BMW برخی از ماشین های لامبورگینی و استون مارتین را هم دوست دارد.

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
مشاوره ثبت نام دوره