زندگینامه گاسپار مونژ – ریاضیدان

1 نظر
3 دقیقه زمان مطالعه

زندگینامه گاسپار مونژ - ریاضیدان

بیوگرافی گاسپار مونژ (زندگینامه دانشمندان)

۲۷۱ سال قبل گاسپار مونژ، ریاضیدان برجسته ی فرانسوی متولد شد. شهرت او به خاطر اختراع و پایه گذاری هندسه تشریحی است.

در زندگی نامه گاسپار مونژ اینگونه آمده است که: گاسپار مونژ در تاریخ ۹ می سال ۱۷۴۶، در شهر بون و در یک خانواده‌ ی متوسط دیده به جهان گشود. وی از هوش سرشاری برخوردار بود و توانست در ۱۶ سالگی وارد دانشگاه شود. گاسپار مونژ در دانشگاه به حدی از خود مهارت در علم فیزیک نشان داد که تنها با گذشت یک سال و هم زمان با تحصیل توانست به‌ عنوان استاد فیزیک دانشگاه لیون فرانسه مشغول به تدریس شود؛ این در حالی بود که گاسپار مونژ تنها ۱۷ سال داشت.

گاسپار مونژ تحصیلاتش را در سال ۱۷۶۴ و تنها با ۲۰ سال سن به پایان رساند. گاسپار در آن دوران ایده‌ های اولیه‌ ی هندسه تشریحی را در ذهن خود می پروراند و روی آن کار می کرد، اما هیچگاه دانشمندان آن زمان از ایده های اولیه او استقبال نمی کردند، بنابر این او در اوقات فراغت خود و شخصا روی آن کار میکرد.

زندگینامه گاسپار مونژ - ریاضیدان

در زمان انقلاب فرانسه، گاسپار مونژ یکی از سرسخت ترین حامیان انقلاب بود و بعدها تبدیل به یکی از دوستان نزدیک ناپلئون بناپارت شد و او را در حمله به مصر همراهی کرد. بیشترین کارهای علمی گاسپار مونژ بین سال‌ های ۱۷۷۰ تا ۱۷۹۰ به انجام رسیده است؛ زمانیکه وی مقالات علمی بسیاری در خصوص ریاضیات و فیزیک منتشر کرد و با مقالات خود زیربنای شاخه هندسه تشریحی را پایه‌ ریزی می کرد. هندسه تشریحی شاخه‌ ای از علم هندسه می باشد که به کمک آن می توان به تشریح اجسام سه بعدی در دو بعد پرداخت. هندسه تشریحی یکی از مهم ترین شاخه های ریاضی در علوم مهندسی معماری و هنر به حساب می آید و استفاده ویژه ای در نقشه‌ کشی دارد. هندسه تشریحی که توسط گاسپار مونژ ابداع شد، تحولی بزرگ در علوم مهندسی و هنر ایجاد نمود. این تحولات با به وجود آوردن تشریح دقیق یک شیء سه‌ بعدی در دو بعد ایجاد شد.

گاسپار مونژ در تاریخ ۲۸ جولای سال ۱۸۱۸ در شهر پاریس فرانسه دیده از جهان فروبست. نام مونژ جزو ۷۲ اسمی است که روی برج ایفل ثبت گردیده.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx