زندگینامه ویلیام کارپو دورانت – مدیرعامل جنرال موتورز

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه زمان مطالعه

زندگینامه ویلیام کارپو دورانت - مدیرعامل جنرال موتورز

دوستان عزیز و همراهان همیشگی سایت پرورش افکار، در این مقاله می خواهیم به شرح زندگینامه ویلیام دورانت موسس شرکت خودرو سازی سوئدی جنرال موتورز بپردازیم. او اگرچه زندگی موفقی نداشته، اما از سرنوشت او می توان درس های خوبی گرفت. در اینجا قصد داریم با نکات ظریفی که سبب شکست او شد آشنا شویم و با استفاده از این نکات بتوانیم موفقیت کسب و کار خود را تضمین نماییم.

بیوگرافی ویلیام کارپو دورانت (زندگینامه بزرگان)

در زندگی نامه ویلیام کارپو دورانت اینگونه آمده است که : ویلیام کارپو دورانت در هشتم دسامبر سال ۱۸۶۱ در شهر بوستون به دنیا آمد و در میشیگان بزرگ شد. سال ۱۸۶۰ پس از ورشکستی پدر ویلیام، پدر و مادرش از هم جدا شدند.

ویلیام با مادر خود برای زندگی نزد پدربزرگش رفت که در آن زمان شهردار میشیگان بود و هم زمان یک کارخانه چوب بری را نیز اداره می کرد.

ویلیام خیلی زود تحصیل را رها کرد و به کارخانه پدربزرگش رفت. او هم زمان شغل های دیگری را هم تجربه کرد. ویلیام فروشنده ای معمولی بود و فلسفه اصلی او در کار فروش این بود:

«بگذار مشتری خود را عرضه کند»

در سال ۱۸۸۵ کارخانه دورانت دورت، تولید کننده کالسکه که در آن زمان اصلی ترین وسیله حمل و نقل داخل شهری در آمریکا بود، را تاسیس کرد. این کارخانه اولین موفقیت ویلیام دورانت به حساب می آمد. به گونه ای که در سال ۱۹۰۰ به بزرگترین کارخانه تولید کننده کالسکه در آمریکا تبدیل گردید.

نقطه عطف این کارخانه این بود که در تولیدات خود تنوع بالایی داشت و به تولید یک نوع کالسکه اکتفا نمی کرد، بلکه چند نوع کالسکه از ساده و ارزان گرفته تا لوکس و گران قیمت تولید می کرد. ویلیام در همین زمان متوجه شد که با تولید اتومبیل می تواند آینده موفقی داشته باشد نه کالسکه ای که تنها با اسب حرکت می کند.

ویلیام دورانت و جنرال موتورز

در سال ۱۹۰۴ مدیریت کارخانه بیوک موتور را به عهده گرفت. در آن زمان شرکت با مشکلات مالی شدیدی مواجه بود. در همان سال کارخانه بیوک را در نمایشگاه نیویورک شرکت داد و توانست ۱۱۰۸ تا سفارش بگیرد. چیزی در حدود ۲۵ برابر کل اتومبیل هایی که بیوک موتور تا آن زمان تولید کرده بود.

ویلیام دورانت برای تامین سرمایه مورد نیاز برای این سفارش ها، سهام کارخانه بیوک را به هرکسی که تمایل داشت، فروخت.

در سال ۱۹۰۵ تولیدات این کارخانه به ۷۲۵ اتومبیل، سال ۱۹۰۶ به ۱۴۰۰ تا و سال ۱۹۰۷ به ۴۶۴۱ اتومبیل رسید. در سال ۱۹۰۸ کارخانه بیوک بیشترین میزران فروش را در کشور به خود اختصاص داد، جمعا ۸۸۲۰ اتومبیل که به عبارتی با مجموع کل فروش کارخانه کادیلاک و فورد برابر بود.

دورانت در سال ۱۹۰۷ سعی داشت کارخانه فورد را خریداری کند. اما هنری فورد کل مبلغ آن را نقد می خواست، به همین دلیل دورانت موفق به این کار نشد.

ویلیام دورانت در سال بعد کارخانه جنرال موتورز را تنها با دو هزار دلار سرمایه خود راه اندازی کرد. هدف او از تاسیس این کارخانه این بود که تمام بخش های مربوط به اتومبیل اعم از تولید، ارائه قطعات و خدمات پس از فروش را به دست بگیرد.

دورانت کارخانه اولدزموبیل را به قیمت ۵ میلیون دلار خریداری کرد. بعد از آن توانست کارخانه کادیلاک را نیز به مبلغ ۵ میلیون دلار، به همراه پنج کارخانه ی کوچک دیگر خریداری کرده و به مجموعه جنرال موتورز اضافه نماید.

او فروشنده خوبی بود اما خریدار موفقی محسوب نمی شد. در سال ۱۹۱۰ جنرال موتورز بدهی های زیادی داشت و به مشکلات مالی سختی دچار شد. بانکدارهای زیادی به کمک او آمدند و این گونه بود که جنرال موتورز توانست از بار این مشکلات رهایی یابد.

جنرال موتورز

اما هزینه ای که او در ازای این کمک پرداخت کرد، این بود که کنترل کارخانه خود را از دست داد. در واقع معضل اصلی جنرال موتورز گسترش بیش از حد آن بود و به همین دلیل دورانت نتوانست آن را به خوبی مدیریت کند.

به همین دلیل جیمز استورو به جای ویلیام دورانت مدیریت جنرال موتورز را بر عهده گرفت و واحدهای فنی و آزمایشگاه مرکزی تحقیقات را تاسیس کرد. در همان سال شرکت کامیون سازی جنرال موتورز راه اندازی شد، و فعالیت واحد فروش شرکت نیز فعالیت خود را آغاز کرد.

لوئیس شورلوت

با این حال او همچنان علاقه زیادی به صنعت اتومبیل سازی داشت. بنابراین با یکی از اتومبیل ران های آن زمان لوئیس شورولت، کارخانه شورولت موتور را راه اندازی کرد و نیمی از سهام شرکت شورولت را خریداری کرده و به عنوان مدیرعامل منصوب گردید.

این کارخانه بلافاصله با تولید مدل ۴۹۰ که طراحی لوئیس بود توانست موفقیت فراوانی را به دست آورد. اتومبیل مدل ۴۹۰ از اتومبیل مدل تی شرکت فورد گران تر بود اما امکانات زیادتری داشت.

در سال ۱۹۱۵ سررسید وامی که بانکدارها به ویلیام دورانت داده بودند، فرا رسید و به دلیل این که دورانت نتوانست آن را پرداخت کند، کارخانه را به طور کل از دست داد.

دورانت در سال ۱۹۱۶ با کمک خانواده دوپونت مجدد توانست جنرال موتورز را خریداری کند. بعدها شورولت هم به مجموعه جنرال موتورز اضافه شد و کارخانه مجدد گسترش پیدا کرد. البته دورانت در سال ۱۹۲۰ نتوانست از پس بحران سهام کارخانه به خوبی بربیاید.

در ماه مارس همان سال سرمایه جنرال موتورز از ۴۲ دلار برای هر سهم تنها به ۱۴ دلار رسید. دورانت در مقابل بسیاری از سهامداران احساس مسئولیت می کرد به همین سبب به بسیاری از دوستان و همسایگان قول داد که سهام را بفروشد.

دورانت برای افزایش قیمت سرمایه اش تلاش های زیادی کرد، بلکه بتواند دارایی دوستان خود را نجات دهد اما متاسفانه از پس آن بر نیامد.

وقتی خانواده پونت متوجه شدند که دورانت در چه وضعیتی قرار دارد از او درخواست کردند که کنار بکشد تا بتوانند سرمایه خود را نجات دهند.

ویلیام دورانت ، برند جنرال موتورز

در سال ۱۹۲۶ درست ۶ سال بعد از آن جریانات، جنرال موتورز با قیمت ۲۱۰ دلار بابت هر سهم معامله می شد. از ماه آوریل تا نوامبر سال ۱۹۲۰ ویلیام دلار حدود ۹۰ میلیون دلار سرمایه را از دست داد. بنا به عقیده ی بسیاری از بزرگان این مبلغ بیشترین پولی بوده که در تاریخ فروش سهام از دست رفته است.

در سال ۱۹۲۱ دورانت تصمیم گرفت تا یک بار دیگر شانس خود را در صنعت اتومبیل سازی امتحان کند و در همان سال کارخانه دورانت موتورز را راه اندازی کرد اما نتوانست خود را در بازار به اثبات برساند. در سال ۱۹۲۹ میلادی با تزلزل بازار سرمایه، دورانت موتورز جایگاه خود را به طور کل از دست داد تا سرانجام در سال ۱۹۳۵ رسما ورشکستگی خود را اعلام کرد.

ویلیام دورانت ، برند جنرال دورانت

ویلیام دورانت پس از آن به کارهای دیگری در زمینه های مختلف شغلی مشغول شد. اما در هیچ کدام نتوانست موفقیت چشمگیری کسب کند. تا این که در سال ۱۹۴۷ از دنیا رفت.

اگر در تاریخ صنعت خودروسازی آمریکا به دنبال نامی بزرگ باشیم بدون تردید نام ویلیام دورانت در صدر نام های دیگر قرار دارد. او موسس یکی از بزرگ ترین امپراتوری های صنعت خودروسازی در سطح جهان شود و توانست تا سالیان سال بر صنعت خودرو و خودروسازی حکمرانی کند. نام ویلیام دورانت همچنان قابل احترام باقی خواهد ماند.

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. لطفا ما را با پیشنهاد‌ها و نظرات خوبتان دلگرم کنید.

۴/۵ - (۲ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx