اوقات تنهایی و تاثیر آن بر سلامت روان

یک نظر اضافه کنید
11 دقیقه مطالعه

افراد تمایل دارند اجتماعی باشند و تحقیقات نشان می دهد که ارتباطات اجتماعی برای سلامت عاطفی، جذب عشق و  حتی سلامت جسمانی بسیار حیاتی است. با این حال، اوقات تنهایی نیز نقش مهمی در سلامت روان ایفا می کند. بودن در کنار دیگران ارزشمند است، اما استرس نیز ایجاد می کند.  هنگامیکه در اجتماع قرار دارید، نگران فکر مردم هستید و رفتار خود را تغییر می دهید تا از طرد شدن اجتناب کنید و با بقیه گروه هماهنگ شوید.

در آکادمی پرورش افکار ما نشان می دهیم که چرا زمان تنهایی می تواند اینقدر مهم باشد؟ داشتن وقت برای خود به شما این فرصت را می دهد که از فشارهای اجتماعی رهایی یابید و از افکار، احساسات و تجربیات خود استفاده کنید.

همه گیری کرونا نیز همه مردم را در موقعیتی قرار داد که دور ماندن از اجنماع را تجربه کنند، که نکته مثبت آن هم گذراندن اوقات بیشتر با خانواده و متمرکز شدن بر کار های شخصی در تنهایی بود.

چرا اوقات تنهایی مهم است

اوقات تنهایی

یافتن زمان برای تنهایی می تواند چندین مزیت کلیدی داشته باشد. برخی از این موارد عبارتند از:

کاوش شخصی

راحت بودن در تنهایی خود می تواند به شما این زمان و آزادی را بدهد تا بتوانید بدون دخالت دیگران به طور واقعی احساسات خود را کشف کنید. این امر می تواند راهی برای امتحان چیزهای جدید، موضوعات تحقیقاتی که شما را مجذوب خود می کند، کسب دانش و حتی تمرین روشهای جدید بران بیان افکار خود باشد.

گذراندن اوقات تنهایی به این معنی است که می توانید بدون فشارها و قضاوت هایی که دیگران ممکن است تحمیل کنند، این موارد را کشف کنید. داشتن وقت برای خود برای رشد و پیشرفت شخصی بسیار مهم است.

به جای نگرانی در مورد نیازها، علایق و نظراتی که دیگران ممکن است داشته باشند، زمان تنها یی به شما اجازه می دهد تا بر خودتان تمرکز کنید.

خلاقیت

اوقات تنهایی فرصتی است که بتوانید ذهن خود را تقویت کرده و خلاقیت خود را افزایش دهید و به رشد فردی برسید. بدون نیاز به مراقبت یا تعامل با افراد دیگر، می توانید تأثیرات بیرونی را نادیده بگیرید و به درون خود تمرکز کنید.

تحقیقات در واقع نشان می دهد که تنها بودن می تواند منجر به تغییراتی در مغز شود که به روند خلاقیت کمک میکند.

طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۲۰ منتشر شد، محققان دریافتند که انزوای اجتماعی (به نام تنهایی) منجر به افزایش فعالیت در سلول عصبی مربوط به تخیل در مغز می شود. هنگامی که مغز با عدم تحریک اجتماعی رها می شود، شبکه های خلاق خود را تقویت می کند.

انرژی اجتماعی

تنها زندگی کردن به نظر منفی می رسد. با این حال، محققان دریافتند افرادی که تنها زندگی می کنند در واقع زندگی اجتماعی غنی تری و انرژی اجتماعی بیشتری نسبت به افرادی که با دیگران زندگی می کنند، دارند و به موفقیت بیشتری نیز در اجتماع می رسند.

اریک کلاینبرگ، جامعه شناس در کتاب خود “Going Solo” اشاره می کند که از هر هفت بزرگسال آمریکایی یک نفر تنها زندگی می کند. کلاینبرگ دریافت که این بزرگسالان نه تنها، تنها نیستند بلکه بسیاری از آنها زندگی اجتماعی غنی تری دارند.

تنها بودن همیشه آسان نیست

اوقات تنهایی می تواند برای برخی از افراد به دلایل مختلف چالش برانگیز باشد.

نداشتن تجربه تنها بودن

 برخی از افراد ممکن است به تنهایی عادت نکنند، زیرا آنها به بودن در کنار دیگران عادت دارند. فقدان ناگهانی  می تواند احساسات آنها را از هم گسیخته کند.

افکار و احساسات ناراحت کننده

در بعضی موار، تنها ماندن و تمرکز بر درون می تواند دشوار یا حتی دردناک باشد. ممکن است مردم این درون نگری را ناراحت کننده بدانند یا خود را درگیر نشخوار  ذهنی و نگرانی کنند.

انگ اجتماعی

انگ در مورد تنهایی نیز می تواند در شکل گیری احساس مردم در مورد تنهایی نقش داشته باشد. برای کسانی که در معرض نگرش های منفی نسبت به تنهایی قرار گرفته اند یا آن را نوعی رفتار ضداجتماعی یا طرد اجتماعی می دانند، تنهایی می تواند نوعی مجازات دردناک به نظر برسد.

اغلب  مردم  از انجام کارهایی که  از آن لذت می برند اگر مجبور باشند این کارها را به تنهایی انجام دهند، اجتناب می کنند.

راتنر توضیح می دهد: “وقتی مردم کارها را به تنهایی انجام می دهند، بیش از آنچه انتظار داشتند از خود لذت می برند.”

برون گراها از تجربیات اجتماعی احساس انرژی می کنند، بنابراین اوقات تنهایی ممکن است برای آنها چالش برانگیزتر باشد. درونگراها، از تنهایی انرژی می گیرند.

با این حال، فکر نکنید که فقط به دلیل برون گرا بودن، از گذراندن وقت به تنهایی لذت نخواهید برد. در مطالعات روانشناسی دریافتند که میزان لذتی که از تنهایی حاصل می شود در درونگرا ها و برون گرا ها یکسان است.

نشانه هایی که شما را نیازمند به  اوقات تنهایی می کند

همیشه نمی توان به راحتی تشخیص داد که چه زمانی نیاز دارید از دیگراندور باشید. برخی از نشانه هایی که باید مراقب آنها باشید عبارتند از:

  • احساس تندخویی

گاهی اوقات با چیزهای جزئی به راحتی تحریک می شوید.

  • از دست دادن علاقه به انجام کارها گروهی.
  • مشکل در تمرکز کردن.
  • نگرانی در مورد گذراندن وقت با افراد دیگر.

خبر خوب این است که حتی اگر با هریک از این علائم دست و پنجه نرم می کنید، کمی زمان تنها می تواند تأثیر و ترمیمی قابل توجهی داشته باشد.

چگونه زمان را به تنهایی سپری کنیم

اوقات تنهایی

اگر به این فکر می کنید که مدتی را تنها بگذرانید، مهم است که این کار را به شیوه ای انجام دهید که برای سلامت روان شما مفید باشد. تنها بودن زمانی مفید است که داوطلبانه باشد. همچنین مهم است که احساس کنید می توانید هر زمان که دوست دارید به دنیای اجتماعی خود بازگردید.

 تعیین اوقات تنهایی

 مشخص کنید چه زمانی می خواهید مدتی را تنها بگذرانید. آن زمان را در برنامه خود  ثبت کنید و مطمئن شوید که دیگران می دانند که نباید در این مدت حواس شما را پرت کنند.

رسانه ها و شبکه های اجتماعی را خاموش کنید

در زمان تنهایی سعی کنید از اینستاگرام، تلگرام، واتس اپ  و سایر شبکه های اجتماعی دور بمانید زیرا تمرکز شما باید بر افکار و علایق خود شما باشد نه بر آنچه دیگران انجام می دهند

برای تنهایی خود  برنامه ریزی کنید

 همه راحت نیستند که وقت خود را تنها بگذرانند ، بنابراین ممکن است برنامه ریزی برای کارهایی که می خواهید انجام دهید مفید باشد. این ممکن است شامل زمان آرامش، جستجوی سرگرمی مورد علاقه یا خواندن کتاب باشد.

پیاده روی کنید

تحقیقات نشان داده است که بیرون بودن می تواند تأثیر مثبتی بر سلامتی داشته باشد.

هر فرد نیازهای متفاوتی برای اوقات تنهایی و زمان اجتماعی خود دارد، بنابراین سعی کنید بین هر دو این نیاز ها تعادل ایجاد کنید. برخی ممکن است هر چند وقت یکبار به تنظیم مجدد خلق و خوی نیاز داشته باشند، در حالی که برخی دیگر به تنهایی بیشتری نیاز دارند.

ایجاد فضا برای تنهایی

اوقات تنهایی

یافتن زمان و فضا برای تنهایی همیشه آسان نیست، همچنین اطرافیان ممکن است نیاز شما به تنهایی را درک نکنند. تعهدات خانوادگی و مسئولیت های والدین نیز می تواند تعیین وقت برای خود را دشوار کند. برای ایجاد فضا مناسب برای خودتان می توانید به شکل زیر عما کنید:

واضح باشید

به اطرافیان خود، هم اتاقی، اعضای خانواده یا شریک زندگی خود بگویید که به زمان تنهایی نیاز دارید.

دقیق باشید

به اطرافیان خود اطلاع دهید که  زمان مشخصی که می خواهید تنها باشید به چه معناست. به عنوان مثال، ممکن است بگویید که برای مطالعه کتاب، تماشای یک برنامه تلویزیونی یا گوش دادن به پادکست به زمان مشخصی نیاز دارید.

انعطاف پذیر باشید

 اگر سعی می کنید زمانی را برای خود بیابید در حالی که تنها زندگی نمی کنید یا در فضایی نزدیک با دیگران زندگی می کنید، احتمالاً باید انعطاف پذیر باشید و به دنبال فرصت هایی باشید تا برای خود وقت بگذارید.

برای مثال سعی کنید صبح زود بیدار شوید تا قبل از شروع بیدار شدن دیگران در خانه، از زمان آرام و اوقات تنهایی خود لذت ببرید.

کلام آخر

در حالی که گاهی تنها بودن با تنهایی اشتباه گرفته می شود، واضح است که وقت گذاشتن برای خود برای سلامت روانی و رفاه مهم است. اگر فکر می کنید که در اوقات تنهایی احساس کسالت یا ناراحتی می کنید، سعی کنید در ابتدا روی یک کار خاص تمرکز کنید.

زمان تنهایی علاوه بر اینکه به شما لذت می دهد، بلکه این زمان به  شما کمک می کند تا برای بازگشت به حلقه اجتماعی خود احساس تجدید و الهام کنید.

 

منابع

https://www.verywellmind.com/how-important-is-alone-time-for-mental-health-5184607

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx