آیا از تاثیر الکل بر حافظه اطلاع دارید

Add a Comment
17 Min Read

آیا از تاثیر الکل بر حافظه اطلاع دارید؟

خواه تنها یک شب یا برای چند سال از نوشیدنی های الکلی استفاده کنید در هر صورت مشروبات الکلی تاثیر منفی خود بر حافظه خواهند گذاشت. عوارض نوشیدن مشروب و نوشیدنی های الکلی در تاخیر در یادآوری یا حتی فراموش کردن یک شب کامل خود دیده می شود. حتی در مواردی تاثیر الکل بر حافظه در فراموشی دائم بروز پیدا می کند که با عنوان زوال عقل توصیف می شود.

پزشکان راه های مختلفی را برای تأثیر الکل بر مغز و حافظه شناسایی کرده اند. افرادی که مشروبات الکلی مصرف می کنند یا اختلال مصرف الکل (AUD) دارند ممکن است از دست دادن حافظه کوتاه مدت و بلندمدت را تجربه کنند. مطالعاتی در سال ۲۰۱۳ نشان داد که در حدود ۷۸ درصد از افراد مبتلا به AUD تغییراتی را در مغز خود مشاهده کرده اند. در هر صورت در این متن قصد داریم به طور کامل به تاثیر الکل بر حافظه کوتاه مدت و بلند مدت بپردازیم. برای اطلاع از تاثیرات این نوشیدنی شما را دعوت به همراهی تا پایان متن می کنیم.

الکل و از دست دادن حافظه!

پزشکان از طرق مختلفی ثابت کرده اند که نوشیدنی الکلی بر حافظه مصرف کننده تاثیر می گذارد. این موارد شامل موارد زیر می شود:

آیا از تاثیر الکل بر حافظه اطلاع داریدآیا از تاثیر الکل بر حافظه اطلاعی دارید؟

تاثیر الکل بر حافظه کوتاه مدت

برخی از افراد پس از مصرف الکل ممکن است که جزئیات کلیدی را به یاد نیاورند، که پزشکان این عارضه را با عنوان خاموشی معرفی می کنند. این موقعیت ها می تواند از فراموشی اتفاقات کوچک شروع شود. اتفاقاتی همچون فراموشی و جا گذاشتن وسایل در جایی تا فراموشی اتفاقات بزرگ تری مانند اتفاقات شب گذشته!

طبق گفته دانشگاه دوک ناتوانی در بخاطر سپردن اتفاقات روز گذشته از نوشیدن پنج بار با بیشتر نوشیدنی الکلی حاصل می شود، البته این مقدار برای هر کس متفاوت است و برخی از افراد شاید با نوشیدن مقدار کمتر آن چنین فراموشی را تجربه کنند.

نوشیدن الکل با کاهش سرعت ارتباط اعصاب با یکدیگر در بخشی از مغز با نام هیپوکامپ بر حافظه کوتاه مدت تاثیر می گذارد. هیپوکامپ نقش مهمی در کمک به شکل گیری حافظه و خاطرات دارد. هنگامی که فعالیت عادی عصبی با کندی رو به رو می شود، از دست دادن حافظه کوتاه مدت مشاهده خواهد شد.

تاثیر الکل بر حافظه بلند مدت

مصرف بیش از اندازه نوشیدنی های الکلی و استمرار در آن نه تنها هیپوکامپ را کند می کند، بلکه ممکن است به طور غیر قابل جبرانی به ان آسیب بزند. الکل توانایی آسیب رسیدن به سلول های عصبی مغز را دارد که عوارض این آسیب در کوتاه مدت و بلند مدت بر حافظه فرد مصرف کننده تاثیر می گذارد.

علاوه بر موارد گفته شده، افرادی که بیش از حد الکل مصرف می کنند، اغلب دچار کمبود ویتامین B-1 یا همان تیامین می شوند. این ویتامین برای تامین انرژی مغز و سلول های عصبی حیاتی و ضروری است. مصرف نوشیدنی های الکلی بر میزان استفاده و مصرف بدن از ویتامین تیامین تاثیر می گذارد.

افرادی که بیش از حد الکل می نوشند یا به طور مستمر آن را مصرف می کنند، مواد غذایی کلیدی و مهم را از دست می دهند. همچنین نوشیدن زیاد از حد الکل پوشش معده را تحریک می کند و بر نحوه و میزان جذب مواد مغذی توسط دیواره معده تاثیر می گذارند.

مصرف زیاد الکل ممکن است موجب استفراغ شود و از این طریق معده و روده را از جذب مواد مغذی باز دارد. همچنین کمبود ویتامین تیامین ناشی از مصرف الکل باعث زوال عقل و از دست دادن حافظه دائمی و پیشرونده می شود.

سندرم Wernicke Korsakoff (WKS) نوعی زوال عقل است که با مصرف الکل ارتباط دارد. این عارضه نوعی شکاف هایی در حافظه ایجاد می کند که ممکن است با راه کارهایی از بدتر شدن و پیشرفت آن جلوگیری کرد، ولی این توقف در صورتی امکان پذیر می شود که مصرف نوشیدنی های الکی متوقف شده و مواد غذایی مغذی مورد استفاده قرار گیرد.

طبق گفته بیمارستان عمومی ماساچوست، معمولاً اثرات از دست دادن حافظه طولانی مدت مربوط به نوشیدن ۲۱ نوشیدنی یا بیشتر در هفته به مدت ۴ سال یا بیشتر از آن است.

آیا از تاثیر الکل بر حافظه اطلاع دارید

تاثیر الکل بر حافظه را نباید نادیده گرفت، چرا که ممکن است موجب از دست دادن حافظه کوتاه مدت یا بلند مدت شود.

تاثیر الکل بر حافظه افراد مسن تر

افراد مسن تر نسبت به اثرات کوتاه مدت و بلندمدت مصرف الکل روی مغزشان آسیب پذیرتر هستند. با افزایش سن مغز انسان نسبت به الکل حساس تر می شود. همچنین متابولیسم مغز با کندی رو به رو خواهد شد، بنابراین الکل برای مدت طولانی تری در سیستم عصبی آن ها باقی می ماند.

علاوه بر این بسیاری از افراد مسن نیز تخریب آهسته سلول های هیپوکامپ را تجربه می کنند. معمولاً این تخریب آنقدر شدید نیست که علائم زوال عقل را ایجاد کند، اما مصرف الکل این تخریب را تشدید و روند از دست دادن حافظه را تسریع می کند.

افراد مسن نیز تمایل به مصرف داروهای بیشتری نسبت به افراد جوان دارند. این داروها ممکن است با مصرف الکل تداخل داشته باشند که منجر به بدتر شدن علائم ناشی از نوشیدن مشروب و نوشیدنی های الکی می شود. در دوران کهنسالی در بینایی، تشخیص و سلامت استخوان ها در برابر آسیب های ناشی از افتادن تغییراتی به وجود می آید.

مصرف الکل خطر سقوط و افتادن را افزایش می دهد، زیرا بر ادراک و قدرت تشخیص تاثیر می گذارد. از این رو زمین خوردن ممکن است بیشتر به آن ها آسیب برساند.

آیا از تاثیر الکل بر حافظه اطلاع دارید

تاثیر مخرب الکل در افراد مسن بیشتر دیده می شود.

علائم  تاثیر الکل بر حافظه

برخی مواقع اثرات الکل بر حافظه کاملا آشکار و مشهور است. به عنوان مثال امکان دارد که پس از یک شب نوشیدن الکل کبودی داشته باشید که به یاد نیاورید یا رویدادهای شب قبل را فراموش کرده باشید. حتی در مواردی دیده شده که اتفاقات پیش پا افتاده ای را به خاطر نیاورید.

در صورتی که هر یک از علائم متن زیر را مشاهده و شناسایی کردید، ممکن است در اثر مصرف زیاد الکل حافظه کوتاه مدت خود را از دست دهید.

  • به شما گفته شده که اخیراً در مورد یک اتفاق با شخصی صحبت کرده اید، اما به یاد نمی آورید که این گفتگو را کی انجام داده اید یا محتوا گفتگو چه بوده است.
  • اغلب درمورد جایی که هستید دچار سردرگمی می شوید و کاری که باید انجام بدهید را به خاطر نمی آورید.
  • در توجه کردن و متمرکز شده در خصوص موضوع خاصی مشکل دارید.
  • کارهایی که حین نوشیدن مشروب انجام داده اید را به هیچ وجه به خاطر نمی آورید.

تشخیص اینکه کسی با نوشیدن الکل به مشکل خورده ممکن است سخت باشد. این امر به ویژه در خصوص افراد مسن صادق است. امکان دارد متوجه نشوید که این علائم برای پیری رخ می دهد یا مصرف مشروب!؟ در ادامه برای آشنایی شما با علائم از دست دادن حافظه طولانی مدت لیستی از علائم را ارائه داده ایم.

علائم تاثیر الکل بر حافظه طولانی مدت

علائم زیر از جمله مواردی است که نشان دهنده از دست دادن حافظه طولانی مدت بر اثر نوشیدن مشروب و الکل است:

یکی از علائم و نشانه های تاثیر مصرف الکل بر حافظه که با نام Confabulation شناخته می شود شامل ساختن داستان های کوچک و خیالی برای پر کردن شکاف های حافظه است. برخی از افراد احتمال دارد با شرایطی مانند WKS این کار را انجام دهند.

آن ها تغییرات شخصیتی قابل توجهی را تجربه می کنند. این ممکن است شامل گوشه گیر شدن، ناامیدی یا عصبانیت بی دلیل شود. آن ها اغلب یک سوال را به طور مستمر می پرسند و به هیچ وجه به یاد نمی آورند که قبلا این سوال را پرسیده اند. آن ها در یادگیری مهارت های جدید مانند نحوه بازی کردن یک گیم جدید مشکل دارند. همچنین ممکن است مشکلاتی از قبیل فراموشی خاطرات اخیر را داشته باشند.

در صورتی که نگران هستید نوشیدن الکل بر سلامتی افراد مسن تاثیر می گذارد  و نمی دانید برای عدم مصرف آن ها چه کاری را باید انجام دهید، با ارائه دهنده های مراقبت بهداشتی مشورت داشته باشید و در نهایت بهترین راه را برای این کار در نظر بگیرید.

آیا از تاثیر الکل بر حافظه اطلاع دارید

آیا از علائم تاثیر الکل بر حافظه کوتاه و بلند مدت اطلاعی دارید؟

درمان ها

اگر در یادآوری یک رویداد از شب قبل مشکل دارید، برای به خاطر سپردن آن کار زیادی نمی توانید انجام دهید.گاهی اوقات ممکن است یک بو، جمله یا تصویر در ذهن شما ظاهر شود، اما خاطره آن را به یاد نمی آورید. با این وجود درمان هایی برای افرادی که بر اثر مصرف الکل حافظه و عملکرد آن را از دست داده اند، وجود دارد. این درمان ها شامل موارد زیر می شود:

مکمل تیامین یا تیامین داخل وریدی :(IV) مطابق با تحقیقی که در سال ۲۰۱۳ انجام شد از جمله درمان  عارضه ناشی از مصرف الکل است. تیامین به کاهش علائم WSK  کمک می کند، چرا که مصرف الکل به کاهش تیامین و کمبود این ویتامین به افزایش علائم این بیماری منجر می شود.

تحت درمان برای اختلال مصرف الکل: ترک الکل ممکن است موجب بروز عوارضی و علائم خفیفی مانند تهوع و استفراغ یا علائم شدیدی مانند ضربان قلب، هذیان  و دمای بسیار بالا بدن شود. هر چه تعداد دفعات بیشتری از الکل کناره گیری شود، بیشتر در معرض خطر عواقب تهدید کننده آن قرار خواهید گرفت. از این رو به شما اخطار می دهیم که بدون مراجعه و مشورت با پزشک متخصص به صورت خودسر اقدام به ترک نوشیدن مشروبات الکی نکنید.

مصرف داروهای خاصی مورد مطالعه قرار گرفته است که در نهایت این مطالعات ثابت کرده که ممانتین (برای درمان بیماری آلزایمر استفاده می شود) ممکن است در درمان سایر انواع زوال عقل از جمله زوال عقل ناشی از الکل امیدوار کننده و موثر باشد. با حذف الکل می توانید از دست دادن حافظه کوتاه مدت را متوقف کنید. اجتناب از الکل به جلوگیری از بدتر شدن زوال عقل کمک کند.

تغییر سبک زندگی

توجه به این نکته مهم است که اکثر محققان و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی متوجه شده اند که مصرف الکل در حد اعتدال – یک تا دو نوشیدنی برای مردان و یک نوشیدنی برای زنان – ممکن است بر حافظه تأثیر نگذارد. البته با توجه به این که اطلاعات در این خصوص هنوز کامل نشده به شما توصیه می کنیم که با عدم مصرف آن حتی در حد یک یا دو بار از بروز عوارض ناشی از آن در سلامتی و حافظه جلوگیری کنید. تاثیر الکل بر حافظه حقیقتی غیر قابل انکار است که با عدم مصرف نوشیدنی های الکی از آن می توان جلوگیری کرد.

اگر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما توصیه کرده است که نوشیدن الکل را به طور کامل متوقف کنید، مهم است که توصیه های او را دنبال کنید تا به موفقیت و رشد فردی برسید. آن ها همچنین برنامه ای را برای کمک به ترک سیگار توصیه می کنند. برای ترک مصرف و نوشیدن الکل این نکته را به یاد داشته باشید که بدون مراجعه پزشک ترک آن کار عاقلانه و هوشمندانه ای نیست. در ادامه چند راه برای دور نگه داشتن الکل از خانه آورده شده است:

  • هر گونه الکل را در خانه دور بریزید، از جمله شربت های سرفه حاوی الکل.
  • به دوستان و خانواده خود بگویید که نباید برای شما یا یکی از عزیزانتان الکل بیاورند یا بخرند.
  • از فروشگاه های مواد غذایی یا خدمات تحویل کالا بخواهید که الکل را به خانه شما تحویل ندهند.
  • در صورتی که میل به نوشیدن الکل دارید، نوشیدنی ها دیگری همچون ماوالشعیر فاقد الکل را جایگزین آن کنید.

 

به شما پیشنهاد می کنیم که برای کاهش مصرف، ترک الکل و موفق شدن در این مسیر چالش یک ماهه عدم مصرف الکل را در نظر بگیرید و در طول مدت تاثیر مثبت آن را بر سلامتی و حافظه خود بررسی کنید. شاید یکی از بهترین راه ها برای متوجه شدن تاثیر الکل بر حافظه همین باشد.

آیا از تاثیر الکل بر حافظه اطلاع دارید

تاثیر الکل بر حافظه به دلیل آسیب رساندن آن به عصب است.

 

چگونه نوشیدن مشروبات الکی را ترک کرد؟

برای ترک نوشیدن مشروبات الکلی همان طور که در طول متن فوق توضیح دادیم پیشنهاد می کنیم که به پزشک و مرکز بهداشت مراجعه کنید. با این حال راه کارهای زیر به شما در این مسیر کمک خواهد کرد:

با پزشک مراقبت های اولیه خود صحبت کنید. اگر زیاد مشروبات الکلی می نوشید، ممکن است برای جلوگیری از علائم شدید ترک به حمایت پزشکی نیاز داشته باشید. پزشک شما ممکن است برای کمک به شما پیشنهاد دهد که در بیمارستان یا مرکز درمان الکل بستری شوید.

عضو انجمن های ترک اعتیاد به مشروبات الکی شوید و از کسانی که این مسیر را طی کرده اند کمک و مشاوره بگیرید.

با دوستان و اعضای خانواده صحبت کرده. در صورتی که احساس می کنید به کمک نیاز دارید به آن ها بگویید. حمایت آن ها می تواند به شما کمک کند که از پس آن بربیایید.

هرگز نباید از درخواست کمک خجالت بکشید یا بترسید. این مراحل زندگی شما را نجات می دهد، پس بدون هیچ ترس و خجالتی از کسانی که احساس می کنید به شما در این راه کمک خواهند کرد، یاری بخواهید.

آیا از تاثیر الکل بر حافظه اطلاع دارید

تاثیر الکل بر حافظه با بروز علائمی قابل مشاهده است.

کلام آخر

به طور کل زیان های مصرف الکل از فواید آن بیشتر است. محققان طبق تحقیق هایی که انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که عامل بسیاری از بیماری ها مصرف و نوشیدن مشروبات الکلی است. آن ها طی مطالعاتشان به تاثیر الکل بر حافظه نیز پی برده اند. نوشیدن الکل ممکن است منجر به آسیب به حافظه کوتاه یا بلند مدت شود و عواقب غیر قابل جبرانی را برای شما به ارمغان آورد. بهترین روش برای جلوگیری از تاثیرات مخرب آن بر حافظه ترک الکل است.

منبع:

https://www.healthline.com/health/alcoholism/alcohol-and-memory-loss

 

۳.۱/۵ - (۸ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx