زندگینامه گابریل عمر باتیستوتا – فوتبالیست

نظرات 2
8 دقیقه مطالعه

 زندگینامه گابریل عمر باتیستوتا - فوتبالیست

بیوگرافی گابریل باتیستوتا (زندگینامه ورزشکاران)

در زندگینامه گابریل عمر باتیستوتا اینگونه آمده است که : گابریل عمر باتیستوتا در اول ماه فوریه سال ۱۹۶۹ میلادی در ركونكویستای کشور آرژانتین متولد شد. وی فوتبال حرفه ای را از تیم شهرش ركونكویستای در فصل ۱۹۸۷-۱۹۸۶ شروع و بعد از تعویض تیم هایش در آخر به تیم های فیورنتینا، رم و العربی قطر پیوست. او در فصل ۱۹۹۰-۱۹۸۹ به تیم ریورپلاته رفت و در فصل بعد به خدمت بوكاجونیورز آرژانتین در آمد.

زندگینامه گابریل عمر باتیستوتا - فوتبالیست

گابریل باتیستوتا ۹ فصل در فیورنتینا بود و پس از ۳ سال در رم در كنار یازیکنانی چون توتی، كاسانو، امرسون و ساموئل بازی کرد. گابریل در زمان حضورش در العربی آقای گل لیگ دسته اول قطر شد. لقب وی در زمان اوج شهرتش باتی گل به معنای باتیستوتای گلزن بود. در خصوص این بازیكن می توان به این مطلب اشاره نمود كه او بی شک بعد از مارادونا افسانه ای آرژانتین و مسی عجوبه بی نظیرترین گلزن تاریخ آرژانتین است.

سطح كیفی این بازیكن در دوران خودش بسیار بالا بوده است و بی شک این امر میسر نخواهد شد مگر اینكه او از هوش بالایی برخوردار باشد. در دوران فوتبال گابریل باتیستوتا او گل های فراوانی با تكنیک بالای خود به ثمر رسانده كه در توان هر كسی نیست و نخواهد بود. هر كسی كه كمی فوتبال بلد باشد و چهارچوب را بشناسد می فهمد كه گل هایی را كه گابریل باتیستوتا به ثمر رسانده كارهر كسی نمی باشد.

زندگینامه گابریل عمر باتیستوتا - فوتبالیست

بُت باتیستوتا از مدت ها قبل شكسته شد، درست از زمانی كه فلورانس و فیورنتینا را ترک نمود و به رم پیوست. باتی گل هر چند موفق شد در تیم جدید اولین قهرمانی عمر خود را تجربه كند، ولی به تدریج به سایه ای كمرنگ از مرد افسانه ای شهر فلورانس تبدیل شد.
در فلورانس او را در حد یک قدیس ستایش می كردند و مجسمه تمام قد وی یكی دیگر از آثار باستانی جدید(!) شهر محسوب می گشت. او در ۳ بازی آخر تیم العربی قطر گل نزد و وقتی باز هم مصدوم شد، قراردادش با این تیم عربی به صورت یک جانبه و از سوی باشگاه فسخ گردید.

زندگینامه گابریل عمر باتیستوتا - فوتبالیست

گابریل باتیستوتا با به ثمر رساندن ۵۶ گل در ۷۸ بازی ملی برای آرژانتین در این زمینه ركورددار بود. او بیشتر عمر فوتبالش را در فیورنتینا ایتالیا سپری نمود حتی به همراه این تیم در سری B نیز حضور یافت. رئیس باشگاه العربی درباره فسخ قرارداد مهاجم آرژانتینی می گوید: “او انگیزه خود را برای بازی كردن از دست داده بود، هر چند كه از نظر بدنی در شرایط خوبی قرار داشت. گابریل باتیستوتا بهتر است كه همین حالا فوتبال را كنار بگذارد، قبل از آنكه فوتبال به كنار گذاشتن وی اقدام كند” جالب است یک شیخ عرب كه از فوتبال فقط پول خرید بازیكن و دلار و چاه نفت را می شناسد، به وی توصیه فنی می كرد.

گابریل باتیستوتا كه یک فوتبالیست متدین و مذهبی است، در زمان كودكی عاشق بسكتبال بود، اما پس از قهرمانی آرژانتین در جام جهانی ۱۹۷۸ به فوتبال گرایش پیدا كرد و تحت تأثیر استیل “ماریو كامپسی”، آقای گل مسابقات قرار گرفت. زمانیکه در تركیب تیم ركونكویست مقابل “نیوولز اولدبویز” ۲ گل به ثمر رساند، سال ۱۹۸۸ از سوی همین تیم خریداری شد و زیر نظر مارچلو بی یلسا فوتبال جدی خود را شروع کرد.

زندگینامه گابریل عمر باتیستوتا - فوتبالیست

سال اول برای گابریل باتیستوتا، اصلاً دوران خوبی نبود و مجبور بود دور از خانواده و نامزدش در یكی از اتاق های ورزشگاه بخوابد. در پایان سال به دپورتیوو ایتالیانو قرض داده شد و وقتی در جام كارنو اله ایتالیا با ۳ گل بهترین گلزن شناخته شد، بلافاصله به ریورپلات رفت و در این تیم با وجود به ثمر رساندن ۱۷ گل در نیم فصل از سوی دانیل پاسارلا نیمكت نشین شد.

درگیری های باتی گل با پاسارلا در زمان مربیگری وی درتیم ملی نیز ادامه یافت. گابریل باتیستوتا در سال ۱۹۹۰ به بوكاجونیورز تیم مورد علاقه اش پیوست. یک سال بعد اسكار تابارز هدایت بوكا را در دست گرفت و با حمایت شدید از باتیستوتا وی را دوباره احیا نمود. باتی گل در همین سال برای تیم ملی انتخاب شد و در كوپا آمه ریكا كه در شیلی برگزار می شد با ۶ گل علاوه بر عنوان آقای گلی، جام قهرمانی را نیز به دست آورد.

گابریل باتیستوتا در سال ۱۹۹۱ به فیورنتینا رفت و وقتی در سال ۲۰۰۰ در آستانه قهرمانی در سری A و لیگ قهرمانان اروپا هر ۲ جام را از دست داد، برای تحقق بخشیدن به رؤیاهایش به رم ایتالیا پیوست. باتی گل می گوید: “من مطمئناً فوتبال را در نقشی دیگر ادامه خواهم داد. ابتدا می خواهم كلاس های مربیگری را تكمیل كنم”.

زندگینامه گابریل عمر باتیستوتا - فوتبالیست

گابریل باتیستوتا پا

مصدومیت ناشی از دوران ۱۷ سال فوتبال حرفه ای برای گابریل باتیستوتا اسطوره گلزن فوتبال آرژانتین بسیار گران تمام شد. وی که به علت درد شدید ناشی از مصدومیتش شب و روزها بیداری و سختی کشیده با توصیه غم انگیز یک پزشک روبرو گردید که پایش را قطع کند. البته باتی گل آنقدر درد کشید که خود اول به پزشکان پیشنهاد داد پایش را قطع کند اما اکنون این پزشک اختصاصی اوست که به مهاجم سابق تیم ملی فوتبال آرژانتین و باشگاه رم می گوید که باید این کار را انجام بدهد.
۱۰ سال است که حدود ۱۰ قطعه پلاتین در پای گابریل باتیستوتا کار گذاشته شده است اما هیچ کدام کارگر نیامد. قطع پای این اسطوره محبوب برای هوادارانش که تک تک گل های او را به یاد دارند اتفاقی بسیار تلخ و غم انگیز خواهد بود. هنوز خبری از قطع پای او نیست و شاید بهتر شده باشد.

زندگینامه گابریل عمر باتیستوتا - فوتبالیست

افتخارات گابریل باتیستوتا

قهرمانی سری B : فیورنتینا در فصل ۱۹۹۳ – ۱۹۹۴
جام حذفی ایتالیا: فیورنتینا در فصل ۱۹۹۵-۱۹۹۶
قهرمانی سری A :رم در فصل ۲۰۰۰-۲۰۰۱
آقای گل سری A : فیورنتینا در فصل ۱۹۹۴ – ۱۹۹۵ با ۲۶ گل زده
قهرمانی كوپا آمه ریكا : ۲ بار با آرژانتین در سال های ۱۹۹۱ و ۱۹۹۳
آقای گل كوپاآمه ریكا : ۲ بار با آرژانتین در سال ۱۹۹۱ با ۶ گل زده

تیم های گابریل باتیستوتا

۱۹۸۹-۱۹۸۸ : نیوولزاولدبویز
۱۹۹۰-۱۹۸۹ : ریورپلاته
۱۹۹۱-۱۹۸۹ : بوكاجونیورز
۲۰۰۰-۱۹۹۱: فیورنتینا
۲۰۰۲-۲۰۰۰ : رم
۲۰۰۳-۲۰۰۲ : اینتر
۲۰۰۴-۲۰۰۳ : العربی قطر

3.6/5 - (54 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx