زندگينامه ژاوی هرناندز – فوتبالیست

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

زندگينامه ژاوی هرناندز - فوتبالیست

بيوگرافی ژاوی هرناندز (زندگینامه ورزشکاران)

در زندگینامه ی ژاوی هرناندز اینگونه آمده است که : ژاوی هرناندز کروز در 25 ژانویه سال 1980 میلادی در شهر تراسا اسپانیا دیده به جهان گشود. وی معروف است به ژاوی که بازیکن باشگاه فوتبال بارسلونا و تیم ملی فوتبال اسپانیا بوده است. ژاوی در تیم ملی اسپانیا و تیم بارسلونا نقش هافبک مرکزی را داشت. ژاوی هرناندز که از سن ۱۱ سالگی در بارسلونا بوده است. وی اولین بازی خود برای تیم بارسلونا را در ۱۸ آگوست ۱۹۹۸ و در مقابل مایورکا انجام داده است. او از آن زمان در ۶۷۳ مسابقه رسمی شرکت کرده و ۸۰ گل و بیش از ۱۸۰ پاس گل برای بیش از ۵۰ بازیکن دنیا داده است. ژاوی اولین بازیکن بارسلونا بود که بیش از ۱۵۰ بازی بین‌ المللی را در کارنامه دارد. از سال ۲۰۰۰ تاکنون ژاوی ۱۱۹ بازی ملی داشته و به همراه تیم یورو ۲۰۰۸، جام جهانی ۲۰۱۰ و یورو ۲۰۱۲ را از آن خود کرده است.

زندگينامه ژاوی هرناندز - فوتبالیست

در یورو ۲۰۰۸ ژاوی بهترین بازیکن جام خوانده شد. وی ۵ بار نامزد بهترین فوتبالیست جهان شده و ۳ بار در سال‌ های ۲۰۰۹، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ عنوان سومی بهترین بازیکن جهان را دریافت نموده است. او ۴ بار توسط فدراسیون بین‌ المللی تاریخ فوتبال به عنوان بهترین بازی ساز فوتبال شناخته شده است. ژاوی ۵ بار در تیم سال اروپا حضور داشته ۲۰۰۸،۲۰۰۹،۲۰۱۰،۲۰۱۱،۲۰۱۲. در ۲۰۱۱ او دومین بازیکن برتر اروپا گردید.

ژاوی توانایی زیادی در پاس دهی و بازی خوانی دارد و در تیم ملی هم در تورنمنت های زیادی شرکت نموده است:

المپیک 2000، جام جهانی 2002، یورو 2004، جام جهانی 2006، یورو 2008 ، جام جهانی 2010 و یورو 2012 .

ژاوی هرناندز در یورو 2008

بعد از بازی فینال که با برتری 1-0 اسپانیا بر آلمان همراه بود، ژاوی هرناندز برترین بازیکن این تورنمنت انتخاب گردید. ژاوی در این تورنمنت برترین هافبک بود، دفاع و تکل، شکل دهی حمله و پاس های زیاد او منجر به دومین قهرمانی اسپانیا در این تورنمنت بعد از قهرمانی در یورو 1964 بود. اندی روکسبورگ رئیس کمیته ی تاکتیکی و تکنیکی یوفا در مورد انتخاب ژاوی گفت: “ما ژاوی را انتخاب کردیم چونکه کلمه ای به نام سبک فوتبال اسپانیا را مشخص نمود. او در بازی روان بود و با کنترل، پاس دهی و بازکردن فضا برای اسپانیا، زمینه را برای قهرمانی فراهم کرد”.

در نیمه نهایی او گل اول اسپانیا را به روسیه زد بازی که در نهایت با برتری 3-0 اسپانیا به پایان رسید.
در فینال هم او توپ را هدایت کرد و به سمت زمین آلمان ها برد و با پاس به فرناندو تورس بازی را بر آلمان ها تمام کرد.

زندگينامه ژاوی هرناندز - فوتبالیست

ژاوی هرناندز در جام جهانی 2010

 ژاوی هرناندز جزئی از فهرست 23 نفره ی تیم ملی اسپانیا بود و این تورنمنت با قهرمانی اسپانیا به پایان رسید. ژاوی در این تورنمنت 669 پاس داد که از این میان 599 پاس سالم داشت یعنی 90 % پاس صحیح. وی در این تورنمنت 80.02 کیلومتر دوید یعنی در هر مسابقه 11.5 کیلومتر و در فینال 15 کیلومتر دوید.

در یک شانزدهم نهایی و در مقابل پرتغال ژاوی پاس گل را به داوید ویا داد و در دقیقه ی 63 سبب پیروزی 1-0 مقابل پرتغال شد. داوید ویا توپ را با پای چپش زد و توپ پس از برخورد به ادواردو با شوت پای راست خود داوید ویا وارد دروازه شد.
در نیمه نهایی و در مقابل آلمان ژاوی هرناندز ضربه ی کرنری را زد که با ضربه ی سر پویول به گل تبدیل شد. بازی که با پیروزی 1-0 مقابل آلمان به پایان رسید.

 ژاوی هرناندز در یورو 2012

“پم،پم،پم” ژاوی هرناندز صدای پاس بین خودش و آندرس اینیستا را این گونه توصیف میکند.
در بازی های گروه C،و در مقابل ایرلند ژاوی رکورد بیشترین پاس رد و بدل شده در این تورنمنت ها را به نام خودش ثبت کرد. 136 پاس (127 پاس صحیح و 94% پاس درست). رکورد پیشین مربوط به رونالد کومان بود که در یورو 1992 و در بازی هلند و دانمارک به ثبت رسیده بود. ژاوی هرناندز و آندرس اینیستا 229 پاس دادند که بیشتر از پاس های رد و بدل شده ی 11 نفر ایرلندی ها بود.
در فینال که با برتری 4-0 مقابل ایتالیا بود، ژاوی هرناندز 2 پاس گل داد یکی به یوردی آلبا و دیگری به فرناندو تورس و به این ترتیب وی تنها بازیکنی لقب گرفت که در دو فینال یورو پاس گل داده است. با قهرمانی در این تورنمنت ژاوی موفقترین بازیکن تاریخ تیم ملی اسپانیا گردید، افتخاری که قبلاً مشترکاً بین ژاوی و پویول بود و چون پویول این جام را به خاطر مصدومیت از دست داد، ژاوی به پر افتخارترین بازیکن تاریخ اسپانیا تبدیل شد.

ژاوی هرناندز در جام جهانی 2014

همه دیگر انتظار داشتند که ژاوی و اسپانیا همچنان پرقدرت به کار خودشان ادامه دهند اما انگار دیگر دوران ژاوی هم پس از یورو 2012 به سر آمده بود و نقطه سقوط او در عرصه ملی، برزیل بود. سرخپوشان باز هم به عنوان مدافع قهرمانی قدم به یک تورنومنت بزرگ دیگر گذاشتنده بودند. در شرایطی که خودشان هم حتی باورشان نمی شد در همان مرحله گروهی حذف شدند آن هم در حالیکه می خواستند رکوردی تاریخی را به نام خود ثبت کنند. واقعیت تلخ فوتبال مانند پتکی بر سر ژاوی هرناندز و هم تیمی هایش کوبیده شده بود اما کارنامه ژاوی پربارتر از آن بود که یک شکست بخواهد بر آن تأثیر بگذارد.

ژاوی هرناندز و خداحافظی از تیم ملی اسپانیا و پایان نسل طلایی ماتادورها

ژاوی زمانی که اولین بازی خود را در 15 نوامبر سال 2000 برای اسپانیا انجام میداد، 20 سال و 9 ماه و 21 روز سن بیشتر نداشت و بعد از گذشت 14 سال و انجام 133 بازی در تاریخ 5 آگوست سال 2014 از تیم ملی کشورش اسپانیا خداحافظی کرد. کناره گیری ژاوی هرناندز از تیم ملی اسپانیا یک پیام داشت و آن هم اینکه نسل طلایی تیم ملی اسپانیا به پایان راه خود رسیده است. در این 14 سال حضور ژاوی در تیم ملی اسپانیا شاید بهترین دوران فوتبالی کشورش اسپانیا بود و کسی چه می داند که چقدر اسپانیا باید صبر کند تا دوباره اعجوبه ای مانند ژاوی در تیمش متولد گردد.

سلطان پاس جهان

زندگينامه ژاوی هرناندز - فوتبالیست

هرگاه در فوتبال امروزی بخواهیم در مورد پاس داد و ارسال های والی صحبت کنیم بدون شک نام ژاوی هرناندز باید به زبان بیاید. وی توانایی منحصر به فردی در پاس دادن و ارسال های بلند دارد. در یک آن تصمیم میگرد و پاسش را به هم تیمی هایش در بدترین شرایط ارسال میکند. تنها یک نرم افزار کامپیوتری می تواند اینچنین همانند ژاوی پاس دهد، البته نرم افزاری که خود ژاوی درست کرده باشد. خصوصیات او در نحوه پاس و دادن پاس گل های بی شمار باعث شده تا لقب سلطان پاس جهان را به ژاوی هرناندز بدهند.

زندگينامه ژاوی هرناندز - فوتبالیست

ژاوی یکی از بهترین بازیسازهای نسل خودش است و یا شاید بهترین بازی ساز در طول تاریخ فوتبال باشد. توانایی وی متکی بر پیدا کردن و بهره وری از فضا است. خود ژاوی هرناندز در این مورد می‌ گوید ” این چیزی است که من انجام میدهم، نگاه برای پیدا کردن فضا. هر روز. من همیشه نگاه میکنم تا فضایی پیدا کنم”. ژاوی دید و بازی خوانی عالی، پاس‌ های دقیق نقطه‌ ای و توانایی کنترل توپ در سطح جهانی است که به او این اجازه را خواهد داد که در جریان بازی توپ از دست ندهد. توانایی ژاوی در کنترل بازی به او لقب عروسک استاد را داده است. توانایی منحصربه‌ فرد دیگر در بازی ژاوی هرناندز چرخش های هوشمندانه و زیبای اوست که مداوماً در حال نکرار است و بازی را از روزنه های بسته به فضاهای بازتر منتقل میکند. او ذاتاً یک هافبک میانی است و کمتر به خودنمایی و بیشتر به کار گروهی می پردازد و شاید دلیل اینکه او بعد از سال ها بازی در بالاترین مدارج فوتبال، به جمع بازیکنان مطرح جهان راه پیدا کرده است، همین موضوع باشد. اما در نهایت می توان ژاوی هرناندز را یک مغز متفکر در زمین دانست و بدون شک هر تیمی آرزوی داشتن چنین بازیکنی را خواهد داشت. ژاوی هرناندز  هم اکنون در السد قطر بازی میکند و می درخشد.

زندگينامه ژاوی هرناندز - فوتبالیست

زندگی شخصی ژاوی هرناندز 

ژاوی “به معنای گواد” که در تراسا، بارسلونا، کاتولونیا به دنیا آمده، محصولی از آکادمی فوتبال بارسلونا “لاماسیا” است که از سن ۱۱ سالگی جز ثابتی در تیم بارسلونا بوده است. پدرش ژاوی هرناندز گواگیم بازیکن اسبق تیم فوتبال سابادل بوده است. ژاوی که در تیم آکادمی راه خود را مشخص کرده عضوی کلیدی از تیم یوردی گونزالو در بارسونا ب بود که از به دستهٔ دومی راه یافتند.

ژاوی هرناندز و همسرش

زندگينامه ژاوی هرناندز - فوتبالیست

ژاوی هرناندز در ایران

زندگينامه ژاوی هرناندز - فوتبالیست

زندگينامه ژاوی هرناندز - فوتبالیست

دارایی و در آمد ژاوی هرناندز

ژاوی هرناندز در ایالت کاتالان یک خانه ی ویلایی دارد که بسیار مجهز و مجلل است. نکته ی قابل توجه درباره ی خانه ی وی زمین اختصاصی فوتبال و تنیس آن می باشد. ژاوی همچنین با دو مدل ماشین مختلف تا کنون دیده شده است. یکی از آنها یک پورشه ی مدل 2007 و دیگر ماشین وی یک تویوتا می باشد.
او به جز قراردادهای فوتبالی اش و حقوقی که به صورت ماهیانه از باشگاه السد قطر دریافت می کند، منبع درآمد آنچنانی دیگری ندارد. گفته می شود  ژاوی به سرمایه گذاری در ساخت و ساز ملک نیز بسیار علاقه مند می باشد که این کار را توسط پدر و عمویش انجام میدهد.

جوایز و افتخارات ژاوی هرناندز 

زندگينامه ژاوی هرناندز - فوتبالیست

ژاوی هرناندز در رده باشگاهی

لالیگا 7 بار: 99-1998، 05-2004 ،06-2005 ،09-2008 ،10-2009 ،11-2010 ،13-2012 ;
سوپر کاپ اسپانیا 5 بار: 2005، 2006 ،2009، 2010، 2011 ;
جام قهرمانان باشگاه های اروپا 3 بار: 06-2005، 09-2008، 11-2010 ;
جام حذفی اسپانیا 2 بار: 09-2008، 12-2011 ;
سوپرکاپ اروپا 2 بار: 2009 ،2011 ;
جام قهرمانی باشگاه های جهان: 2009 ،2011 ;

ژاوی هرناندز در رده ی ملی

جام قهرمانی جوانان جهان: 1999
مدال نقره ی المپیک تابستانی: 2000
جام قهرمانی یوفا: 2008 ،2012
جام جهانی: 2010

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx