زندگینامه علی کریمی – فوتبالیست

نظرات 3
11 دقیقه مطالعه

زندگینامه علی کریمی – فوتبالیست

پادکست زندگینامه علی کریمی – فوتبالیست

بیوگرافی علی کریمی فوتبالیست (زندگینامه ورزشکاران)

علی کریمی بازیکن باسابقه و بازنشسته فوتبال است، که با بازی های درخشان خود، همواره در قلب و خاطره ی مردم جایگاه ویژه ای دارد. دوستان عزیز سایت پرورش افکار برای آشنایی بیشتر و اطلاع از زندگی نامه علی کریمی با ما همراه باشید.

دوران کودکی علی کریمی

دوران کودکی

محمد علی کریمی پاشاکی در ۱۷ آبان ۱۳۵۷ در شهر کرج متولد شد. وی اصالتا لاهیجانی است. پدر ایشان ولی الله کریمی نام داشت و در دوان جوانی یکی از بازیکنان فوتبال در گیلان بود. مادر ایشان نیز خانه دار است، و همیشه علاقه داشته که علی مهندس یا پزشک توانمندی شود، ولی اکنون از این که با بازی خود به مردم ایران خدمت کرده و سبب شادی مردم می شود بسیار راضی و خرسند است.

علی دارای سه برادر و یک خواهر است. برادر بزرگ تر او، فرشید برای مدتی وارد فوتبال شد و با یکدیگر هم بازی بودند.

علی در دوران کودکی بسیار پرانرژی و پر جنب و جوش بوده و تمام دغدغه اش از همان دوران کودکی فوتبال بوده و بارها شیشه های خانه و همسایه ها را شکسته است!

علی کریمی تمام دوران ابتدایی تا راهنمایی را با نمرات عالی گذراند و همیشه دانش آموز ممتازی بود. اما در دوران دبیرستان تا حدودی ازلحاظ درسی افت کرد. سرانجام موفق به اخذ مدرک دیپلم شد. از آن به بعد به طور جدی وارد عرصه ی فوتبال شد.

آغاز فعالیت علی کریمی

آغاز فعالیت حرفه ای

علی کریمی فعالیت خود را از تیم نوجوانان باشگاه فوتبال نفت تهران آغاز کرد، فرشید برادر بزرگ ترش یک سال زودتر به عضویت این باشگاه در آمده و در آن بازی می کرد.

پس از آن به عضویت تیم نوجوانان باشگاه سایپا درآمد و در رده ی جوانان نیز بازی کرد. بعد از مدتی به باشگاه فوتبال فتح تهران پیوست و در رده ی جوانان بازی کرد.

علی کریمی در سال ۱۳۷۵ توانست به تیم بزرگ سالان وارد شود. در آن زمان باشگاه فتح در رده لیگ دسته دوم فوتبال ایران بود و علی برای ۲ فصل در باشگاه فتح بازی کرد که این مدت به منزله ی خدمت سربازی او محسوب شد.

در فصل ۱۳۷۵-۱۳۷۶ علی کریمی توانست بازی خوبی از خود به نمایش بگذارد و در فصل بعد موفق شد با تیم فتح تا یک قدمی صعود به لیگ آزادگان پیشروی کند، ولی سرانجام نتوانستند صعود کنند.

در دی ماه ۱۳۷۶ مسابقات جام رمضان با ۳۲ تیم شرکت کننده در هشت گروه، در سالن دوازده هزار نفری آزادی شروع شد. پس از بازی های مقدماتی در نهایت چهار تیم استقلال، پرسپولیس، آتش نشانی و فتح موفق شدند به مرحله نیم نهایی راه یابند. تیم فتح موفق شد در مرحله ی نیم نهایی بر تیم پرسپولیس غلبه کرده و به فینال ششمین دوره این مسابقات راه یافت. در دیدار فینال که بین تیم استقلال و فتح برگزار شد، علی کریمی سه گل برای تیم فتح به ثمر رساند و نتیجه بازی ۷ بر ۳ به نفع تیم فتح بود.

بازی قوی و عملکرد علی کریمی در این بازی موردتوجه باشگاه های استقلال و پرسپولیس واقع شد؛ و همین مطلب سبب شد که علی کریمی در خرداد ماه ۱۳۷۷ به تیم پرسپولیس ملحق شود.

پیوستن به تیم پرسپولیس

پیوستن به تیم پرسپولیس

علی کریمی در نخستین فصل حضور خود در تیم پرسپولیس توانست جام حذفی و جام آزادگان را به همراه این تیم به دست آورد.

وی برای نخستین بار در ۲۲ شهریور ۱۳۷۷ در جام آزادگان، در برابر تیم پلی اکریل اصفهان برای پرسپولیس بازی کرد. پس از گذشت یک ماه از مسابقات لیگ، علی پروین مربی گری و هدایت تیم را بر عهده گرفت.

علی کریمی نخستین گل خود را در ۱۰ مهر ۱۳۷۷ در برابر تیم سایپا برای پرسپولیس به دروازه نشاند. و درست فردای آن، از جانب منصور پور حیدری (مربی سابق فوتبال و پرافتخارترین مربی تاریخ استقلال) برای حضور علی کریمی در تیم ملی ایران دعوت به عمل آمد.

علی کریمی در تیم ملی

حضور در تیم ملی

از سال ۱۳۷۷ در تیم ملی فوتبال ایران حضور پیدا کرد، وی در یک دوره بازی های آسیایی در سال ۱۹۹۸ و سه دوره از مسابقات جام ملت های آسیا در سال های ۲۰۰۰، ۲۰۰۰۴ و ۲۰۰۷ برای تیم ملی ایران بازی کرده است.

علی کریمی در چهار دوره ی انتخابی جام جهانی در سال های ۲۰۰۲، ۲۰۰۶، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ مجموعا در ۳۶ بازی حضور داشته و دو مرتبه نیز برای راهیابی ایران به جام جهانی در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۱۴ نقش داشته است. وی در جام جهانی ۲۰۰۶ به میدان رفت و دو بازی را به ثمر رساند.

علی کریمی پس از کسب جایزه به عنوان بهترین بازیکن سال فوتبال آسیا ۲۰۰۴ به تیم بایرن مونیخ ملحق شد و توانست در لیست سه نامزد نهایی بازیکن سال آسیا ۲۰۰۵ جای بگیرد.

خداحافظی علی کریمی از تیم ملی

خداحافظی از تیم ملی

علی کریمی دو بار از تیم ملی فوتبال ایران خداحافظی نمود، ولی دوباره به تیم ملی بازگشت. اولین بار در هجدهم مهرماه ۱۳۸۷، نامه ای برای رئیس فدراسیون فوتبال ایران نوشت و از بازی های ملی خداحافظی کرد. این موضوع در زمانی اتفاق افتاد که میان علی کریمی و علی دایی که سرمربی وقت تیم ملی بود، اختلافاتی وجود داشت. ولی پس از برکنار شدن علی دایی و جایگزینی افشین قطبی به عنوان مربی، کریمی مجدد به تیم ملی دعوت شد و در مسابقات شرکت کرد.

دومین بار نیز در تیرماه ۱۳۸۸ بود که بعد از نتیجه ی تساوی در برابر تیم کره جنوبی و عدم راهیابی به جام جهانی ۲۰۱۰، علی کریمی به همراه وحید هاشمیان و مهدی مهدوی کیا از تیم ملی خداحافظی کرد. اما در خردادماه ۱۳۹۰ کارلوس کی روش از او برای پیوستن به تیم ملی دعوت کرد، و علی کریمی نیز آمادگی خود را اعلام نمود.

خداحافظی از فوتبال

علی کریمی سرانجام در ۲۹ تیر ۱۳۹۳ از فوتبال برای همیشه خداحافظی کرد. آخرین باشگاهی که علی کریمی پیراهن آن را بر تن کرد، تیم تراکتورسازی تبریز بود.

زندگی شخصی علی کریمی

زندگی شخصی

علی کریمی زمانی که در باشگاه فتح بازی می کرد، برای کسب درآمد با خودروی پیکانش در خیابان های کرج مسافرکشی می کرد. پس از مدتی که درآمدش افزایش یافت به کار ساخت و ساز مشغول شد. او هم اکنون یکی از سهامداران پوشاک ورزشی مجید است.

علی کریمی در سال ۱۳۷۸ ازدواج کرد. حاصل این ازدواج دو فرزند پسر به نام های هاوش و هیرسا و یک فرزند دختر به نام هیما است. جالب است بدانید که ایشان یکی از مهم ترین دلایل موفقیت خود را ازدواج زودهنگام خود می داند. همسر ایشان علاقه چندانی به فوتبال ندارد.

علی کریمی از این که فرزندانش فوتبالیست شوند بسیار علاقه نشان داده ولی آن ها را برای این کار اجبار نمی کند، زیرا معتقد است که آن ها باید آزادانه در مورد آینده ی خود تصمیم بگیرند.

او همواره از میان فوتبالیست های جهان علاقه زیادی به سبک بازی دیه گو مارادونا، دیمیتریو آلبرتینی و مجید نامجو مطلق داشته است.

کریمی علاقه ی زیادی به موسیقی و سینما دارد، اما خیلی اهل کتاب و مطالعه نیست تنها زمانی که وقت داشته باشد روزنامه می خواند. یکی دیگر از ورزش هایی که بسیار به آن علاقه دارد، والیبال ساحلی است.

به هیچ وجه تمایلی به زندگی در خارج کشور ندارد و به همین علت به دفعات پیشنهادهای متعدد تیم های خارجی را نپذیرفته است. غالبا ترجیح می دهد اوقات فراغت خود را با سفر به شمال بگذراند. و اعلام کرده که دوست دارد پس از بازنشستگی از فوتبال، خود را وقف فعالیت های اجتماعی نماید، مثل دفاع از حقوق کودکان و فعالیت برای ورزش پاک.

علی کریمی در امور خیریه ی فراوانی مشارکت داشته است و به همین سبب همیشه موردتوجه مردم و رسانه ها قرار داشته است. ایشان در سال ۱۳۹۰ تعدادی از پیراهن های خود را به حراج گذاشت تا مبالغ آن را صرف کارهای خیریه کند.

عکس های علی کریمی

علی کریمی

علی کریمی

علی کریمی در تیم های اروپایی

علی کریمی و مربی گری

علی کریمی و جام جهانی

پرسپولیس و علی کریمی

مربی گری علی کریمی

علی کریمی

زندگینامه علی کریمی – فوتبالیست

علی کریمی

افتخارات علی کریمی

افتخارات علی کریمی

قهرمانی بازی های آسیایی در سال های ۱۹۹۸ و ۲۰۰۲

کسب مقام سوم جام ملت های آسیا در سال ۲۰۰۴

کسب دو عنوان قهرمانی فوتبال غرب آسیا در سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴

کسب عنوان قهرمانی جام قاره ای آسیا – اقیانوسیه در سال ۲۰۰۳

کسب عنوان بهترین بازیکن مسابقات غرب آسیا در سال ۲۰۰۰

کسب مقام بازیکن سال فوتبال آسیا در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۲

کسب عنوان آقای گل جام ملت های آسیا در سال ۲۰۰۴

کسب عنوان آقای گل لیگ برتر فوتبال امارات در سال ۲۰۰۳-۲۰۰۴

کسب عنوان بهترین بازیکن جام قهرمانی آسیا – اقیانوسیه در سال ۲۰۰۳

کسب عنوان گل زن ترین هافبک نهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران با ۱۴ گل

کسب عنوان گل زن ترین هافبک یازدهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران با ۱۲ گل

کسب عنوان دومین گل زن برتر آسیایی تاریخ پرسپولیس با ۱۰ گل

۴.۹/۵ - (۱۵ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx