زندگینامه جف بزوس – سایت آمازون

نظرات 2
11 دقیقه زمان مطالعه

زندگینامه جف بزوس - سایت آمازون

بیوگرافی جف بزوس

جف بزوس کیست؟ جف بزوس بنیانگذار و مدیر عامل شرکت آمازون، یکی از قدرتمندترین رهبران تجاری و تکنولوژیک دنیاست که اکنون ارزش دارایی هایش به ۸۵.۳ میلیارد دلار رسیده و می توان او را در مقام سومین شخص ثروتمند آمریکایی جای داد.
فروشگاه خرده فروشی که در میانه دهه ۹۰ میلادی تأسیس نمود و به خوبی در دوران حباب دات-کام توانست از آن سرپرستی کند، اکنون سالانه بالغ بر ۱۰۰ میلیارد دلار فروش دارد.

با فروشگاه آمازون آشنایی کامل داریم و البته مدیر عامل اش جف بزوس را نیز از دور می شناسیم. اما بیایید نگاهی نزدیک تر داشته باشیم به سرگذشت این کارآفرین موفق، و پستی و بلندی های زندگی اش را به شکلی کوتاه از نظر بگذرانیم.

زندگینامه جف بزوس - سایت آمازون

درباره جف بزوس

مادر جف بزوس اهل ایالات متحده بود و پیش از ۲۰ سالگی، در ژانویه سال ۱۹۶۴ جف را به دنیا آورد و سپس با یک مهاجر کوبایی به نام “مایک بزوس” ازدواج کرد. جف بزوس پس از تولد ۱۰ سالگیش متوجه شد مایک، پدر حقیقی او نیست.
از همان دوران کودکی معلوم بود که جف، از هوش بالایی برخوردار است. زمانیکه تازه قادر به راه رفتن شده بود، با یک پیچ‌ گوشتی به سراغ گهواره خود رفت و محافظ آن را از جا در آورد و آن را تا حدی تبدیل به یک تخت خواب معمولی کرد.

زندگینامه جف بزوس - سایت آمازون

جف بزوس از سن ۴ الی ۱۶ سالگی در مزرعه پدر بزرگ خود در تگزاس زندگی میکرد، جایی که کارهای اولیه مزرعه داری و تعمیر آسیب های بادی را یاد گرفت.
پدربزرگ او، Preston Gise، نقش بسیار شگرفی در شکل گیری شخصیت جف داشت و او را با زندگی حرفه ای آشناتر کرد. زمانی که در سال ۲۰۱۰ به جشن فارغ التحصیلی یکی از دانشگاه های معروف برای سخنرانی دعوت شده بود، گفت: “پدر بزرگم به من یاد داد که مهربان بودن، دشوار تر از باهوش بودن است.”

در جوانی عاشق سری فیلم های “Star Trek” شد و حتی خبر میرسد که اکنون هنوز نسخه های تازه این سری را عاشقانه می بیند. در زمانی که قرار بود آمازون تأسیس شود، می خواست نام فروشگاه خود را “MakeItSo.com” بگذارد چرا که این یکی از اصطلاحات مورد استفاده از سوی کاپیتان پیکارد در این سری فیلم ها بود.

در مدرسه، جف به مدرسین خود می گفت: “آینده مردم در این سیاره (زمین) نیست.” حال تصور کنید زمانی این را به معلمین خود می گفت که صرفاً یک نوجوان بود و می خواست تبدیل به یک کارآفرین در رسته فضایی شود. حالا، او شرکتی دارد به نام “Blue Origin” که همین چند وقت پیش موشک چند بار مصرف خود را با موفقیت آزمایش کرد.

زندگینامه جف بزوس - سایت آمازون

سرگذشت جف بزوس

جف بزوس در نوجوانی، یک تابستان کامل را در رستوران مک دونالد کار کرد و البته اوقات بسیار بدی را نیز پشت سر نهاد. همین شد که به سراغ تاسیس “Dream Institute” رفت، یک کمپ ۱۰ روزه تابستانی برای کودکان و نوجوانان. برای حضور افراد در این کمپ، نیاز بود تا هر شخص ۶۰۰ دلار به جف پرداخت کند که البته مبلغ زیادی بود، اما او توانست در نهایت ۶ ثبت نامی داشته باشد.

جف بزوس در نهایت به دانشگاه پرینستون رفت و در رشته علوم کامپیوتری مشغول به کسب دانش شد. پس از فارغ التحصیلی، پیشنهاد های شغلی از سوی اینتل و Bell Labs به او پیشنهاد شد اما آنها را رد کرد تا به استارتاپ “Fitel” بپیوندد.

پس از اینکه Fitel را ترک کرد، تصمیم گرفت با همکاری یکی از دوستان خود به نام “Halsey Mino”، یک سرویس و استارتاپ خبری توسط فکس راه اندازی نماید.
جف بزوس به جای تأسیس این استارتاپ با Halsey Minor، پیشنهاد همکاری یک شرکت سرمایه گذاری به نام “D. E. Shaw” را پذیرفت. پس از ۴ سال کار کردن در این موسسه، تبدیل شد به یک معاون ارشد.

زندگینامه جف بزوس - سایت آمازون

در همان شرکت بود که با همسر خود، “مکنزی تاتل” آشنا شد. همسر جف بزوس در آن زمان یکی از تحلیلگران موسسه D.E. Shaw بود که البته اکنون تبدیل شده است به یک رمان نویس.

راز موفقیت جف بزوس

در سال ۱۹۹۴ بود که بزوس در مقاله ای مطالعه کرد که وب در یک سال معادل ۲۳۰۰ درصد رشد کرده است. همین رقم، شگفت زده اش نمود و دریافت که باید راهی پیدا کند برای سهیم شدن در این رشد. لیستی تهیه کرد از ۲۰ قلم جنسی که به بهترین شکل می تواند آنها را به صورت آنلاین بفروشد و سپس به این نتیجه رسید که فروش کتاب، بهترین گزینه است.

جف بزوس علیرغم داشتن یک شغل و رتبه عالی در موسسه سرمایه گذاری D.E. Shaw، تصمیم به ترک آن و ششروع استارتاپ خود گرفت.
وی بعداً در همین خصوص چنین اظهار نظری داشت: “زمانی که دغدغه های فراوانی دارید، با موارد کوچک ممکن است راه خود را گم کنید. پیش خود گفتم شاید زمانی که هشتاد ساله شوم، غبطه بخورم که چرا در سال ۱۹۹۴، وال استریت را در میانه سال و در بدترین وقت ممکن رها نموده و به پاداش هایی که می توانست به من تعلق گیرد، پشت کردم.
اما حقیقت این است که وقتی هشتاد ساله می شوید، این چیزها دیگر برایتان مهم نیستند. شاید اگر در همهمه ای به نام “اینترنت” شرکت نمی کردم، بیشتر افسوس می خوردم چرا که از نظر من در همان زمان، این موضوع تبدیل شده بود به یک انقلاب دیجیتالی. زمانی که چنین به موضوع فکر کردم، تصمیم گیری بسیار آسان تر شد.”

مدیر او در شرکت سرمایه گذاری یاد شده، شخصی به نام “David E. Shaw”، همه تلاش خود را انجام داد تا جف را متقاعد به ماندن کند. جف بزوس ولی تصمیم خود را گرفته بود که باید شرکت خودش را تأسیس نماید. به این نتیجه دست یافته بود که بهتر است یک استارتاپ شکست خورده را تجربه کرده باشد تا اینکه بی هیچ تلاشی، زندگی عادی اش را ادامه دهد.

زندگینامه جف بزوس - سایت آمازون

سایت آمازون جف بزوس

آمازون با چنین تفکری متولد شد. مکنزی و جف بزوس به تگزاس رفتند تا برای مدتی، خودروی پدر جف را قرض بگیرند و سپس با همان خودرو رهسپار سیاتل شدند. بزوس در تمام راه، از صندلی های خالی خودرو استفاده می نمود و مسافر سوار می کرد.
جف بزوس کار Amazon.com را در پارکینگ (گاراژ) خانه اش شروع کرد و بیشتر قرار ملاقات های خود را نیز در شعبه یکی از فروشگاه زنجیره ای کتاب به نام Barnes & Noble انجام میداد.
جف یک زنگ بزرگ را در محل کار قرار داده بود و هر زمان که سفارشی ثبت میشد، آن زنگ را به صدا در می آورد. کارمندهای معدود آمازون گرد هم می آمدند تا ببینند که آیا خریدار را می شناسند یا نه. چند هفته بعد، در طول روز این زنگ آنقدر به صدا در می آمد که بزوس تصمیم به جمع کردن آن گرفت.
در ماه اول تأسیس آمازون، این خرده فروشی آنلاین موفق شده بود به ۵۰ ایالت و ۴۵ کشور جهان کتاب بفرستد. رشد تا جایی ادامه پیدا کرد که جف بزوس تصمیم گرفت در سال ۱۹۹۷، سهام این شرکت را به شکل عمومی در بازار بورس عرضه کند.

زندگینامه جف بزوس - سایت آمازون

آمازون علت شکل گیری بسیاری از استارتاپ های اینترنتی بود؛ استارتاپ هایی که بیشتر آنها با شکست رو به رو شده و باعث ایجاد مبحثی به نام حباب دات کام شدند. به همین دلیل تحلیلگران نام “Amazon.bomb” را به جای دات کام، برای شرکت مورد اشاره برگزیدند. در نهایت هم، چنین شد که آمازون یکی از معدود کمپانی هایی بود که توانست از این دوره سربلند بیرون آید.

گفته می شود که جف بزوس مدیری بسیار سختگیر است که می تواند به راحتی کارمندان خود را زیر سوال ببرد. شایعه ای نیز در همین رابطه به گوش می رسد که او یک متخصص و مربی هدایت تیم و رهبری را استخدام کرده تا کمک اش کند این اخلاق خود را بهبود داده و به شکل بهتری بتواند با کارمندان خود رابطه برقرار کند.

در سال ۱۹۹۸، جف بزوس تبدیل شد به یکی از اولین سرمایه گذاران در گوگل. او ۲۵۰ هزار دلار در گوگل سرمایه گذاری کرد که در سال ۲۰۰۴، زمانی که غول جستجو سهام خود را به شکل عمومی در بازار بورس عرضه کرد، ارزشی معادل ۳.۳ میلیون سهم داشت.

زندگینامه جف بزوس - سایت آمازون

چنین تعداد سهمی امروز معادل ۲.۲ میلیارد دلار ارزش دارد، اما مشخص نیست که آیا آقای بزوس سهام خود در گوگل را نگه داشته یا آنها را پس از عرضه عمومی سهام گوگل، به فروش رسانده است.

امروز سرمایه جف بزوس ۸۵ میلیارد دلار برآورد می شود و پس از ارائه گزاش مرتبط با سه ماهه نهایی سال مالی ۲۰۱۶ و رشد کسب و کار او، ارزش سهام آمازون بالاتر رفت و او را در مقام سومین ثروتمند آمریکایی جای داد.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx