زندگینامه لئونارد اویلر – ریاضیدان

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه مطالعه

زندگینامه لئونارد اویلر - ریاضیدان

بیوگرافی لئونارد اویلر (زندگینامه دانشمندان)

در زندگی نامه ریاضیدان لئونارد اویلر اینگونه آمده است که : لئونارد اویلر در 15 آوریل سال 1707 در شهر بازل کشور سوئس دیده به جهان گشود. پدر وی از کشیشان پیرو کالون بود و میل داشت پسرش جانشین او شود ولی اویلر برخلاف میل او در دانشگاه بازل به مطالعه علوم الهی پرداخت. پدر لئونارد تعلیمات مقدماتی از جمله ریاضیات را به او داد. لئونارد بعداً چند سالی را در بازل به سر برد و در یکی از دبیرستان های (گومنازیوم) نسبتاً در سطح پایین محلی به تحصیل پرداخت.

در دبیرستان ریاضیات اصلاً تدریس نمیشد و در نتیجه لئونارد این دانش را به طور خصوصی نزد استاد ریاضی به نام یوهان بورکهارت فراگرفت. در سال 1720، لئونارد که هنوز 14 سال نداشت وارد بخش ادب و هنر دانشگاه بازل شد تا پیش از کسب تخصص اطلاعات عمومی بیندوزد. از جمله استادان لئونارد یوهان یکم برنوس بود که در کرسی ریاضیات جانشین برادر یاکوب شده بود.

لئونارد اویلر در سال 1722 معادل درجه لیسانس در ادبیات را دریافت نمود و در سال 1723 در رشته فلسفه فوق لیسانس خود را گرفت. در 18 سالگی پژوهشهای مستقل را شروع کرد. نخستین کار او یادداشت کوچکی بود درباره رسم منحنی های همزمان در یک ملأ مقاوم که در سال 1726 منتشر کرد. در پی آن در همان نشریه مقاله ای درباره مسیرهای متقابل جبری انتشار نمود (1727). در پاییز 1726 از لئونارد اویلر دعوت شد که به عنوان دستیار فیزیولوژی در سن پترزبورگ خدمت کند. او در سال 1727 از بازل به سن پترزبورگ نقل مکان کرد. در آنجا بی درنگ این بخت مساعد را پیدا کرد که در رشته واقعی خود کار کند و به عنوان عضو وابسته فرهنگستان بخش ریاضیات منصوب گردید.

در سال 1731 به استادی فیزیک رسید و در 1733 که دانیل برنولی به عنوان استاد ریاضیات به بازل بازگشت، لئونارد اویلر جانشین وی شد. وی از مرداد 1727 گزارشهایی درباره پژوهشهای خویش به جلسات فرهنگستان می فرستاد. او آنها را در جلد دوم صورت جلسات فرهنگستان (گزارشهای فرهنگستان امپراتوری علوم یتروگراد) انتشار داد (سن پترزبورگ 1729).

عکس لئونارد اویلر 

زندگینامه لئونارد اویلر - ریاضیدان

زندگینامه لئونارد اویلر - ریاضیدان

شهرت لئونارد اویلر از 19 سالگی آغاز می گردد زیرا در این سن بود که آکادمی پاریس حل مشکلی را درباره ساختمان دکل کشتی به مسابقه گذاشته بود و مقاله لئونارد اویلر در این مورد مقام دوم را احراز نمود. لئونارد طی 14 سالی که در سن پترزبورگ بود به کشفهای درخشانی در زمینه هایی چون تحلیل ریاضی، نظریه اعداد و مکانیک دست پیدا کرد تا 1741 بین هشتاد تا نود اثر برای انتشار آماده کرده بود که پنجاه و پنج تای آنها از جمله دو جلد (مکانیک) را منتشر کرد.

لئونارد اویلر در آن زمان عضو دو فرهنگستان سن پترزبورگ و برلین بود و سپس به عضویت انجمن پادشاهی لندن و فرهنگستان علوم پاریس نیز انتخاب شد. او در سال 1753 به عضویت انجمن فیزیک و ریاضیات بازل برگزیده شد. لئونارد اویلر در 1741 پس از 14 سال اقامت در روسیه به برلین رفت و 25 سال بعد را در آنجا سپری نمود.

 فرمول لئونارد اویلر 

او هنوز برای هر دو فرهنگستان برلین و سن پترزبورگ کار میکرد. در تبدیل “انجمن علوم” سابق به یک فرهنگستان بزرگ که در سال 1744 رسماً با نام فرانسوی “فرهنگستان پادشاهی علوم و ادبیات برلین” بنیاد نهاده شد، فعالیت فراوان داشت. طی این دوره لئونارد اویلر به تنوع پژوهشهای خود بسیار افزود. در همچشمی با دالامبر و دانیل برنولی دانش فیزیک ریاضی را پایه ریزی نمود و در پیشبرد نظریه حرکت ماه و سیارات از رقیبان کلرو و دالامبر هر دو بود. در همان زمان نظریه حرکت جامدات را منقح ساخت. ابزار ریاضی هیدرودینامیک را فراهم آورد. هندسه دیفرانسیل سطوح را ابداع کرد و به شدت درباره نورشناسی، برق و مغناطیس به پژوهش پرداخت. همچنین درباره مسائل فن آوری نظیر ساختن دوربینهای شکستنی بیرنگ، تکمیل دوربین آبی زگنر و نظریه چرخهای دندانه دار به تفکر پرداخت.

شمار آثار لئونارد اویلر در دوره اقامت در برلین از 380 کمتر نبود که از آن میان 275 اثر انتشار یافتند. از جمله تعدادی کتابهای مفصل تکنگاشتی درباره حساب جامع و فاضل تغییرات، کتابی بنیادین درباره محاسبه مدارهای اجرام آسمانی، کتابی درباره توپخانه و پرتاب گلوله، کتاب “مدخلی به تحلیل نامتناهی ها”، رساله ای در کشتی سازی و دریانوردی که صورت آغازین آن در سن پترزبورگ تهیه شده بود.

نخستین نظریه لئونارد اویلر درباره حرکت ماه و اصول حساب دیفرانسیل 3 کتاب آخر به هزینه فرهنگستان سن پترزبورگ انتشار یافتند و در آخر رساله ای بود درباره مکانیک جامدات به نام (نظریه حرکت اجسام جامد)، رساله مشهور “نامه هایی به یک شاهزاده خانم آلمانی درباره موضوعهای مختلف فیزیک و فلسفه” که در واقع درسهایی بود که لئونارد اویلر به یکی از بستگان پادشاه پروس داده بود، تا پیش از بازگشت اویلر به سن پترزبورگ انتشار نیافتند. این کتاب به موفقیتی بی نظیر دست پیدا کرد و دوازده بار به زبان اصلی تجدید چاپ گردید و به بسیاری زبانهای دیگر نیز ترجمه شد. لئونارد اویلر همچنان به مطالعات ریاضی خود ادامه میداد و رفقایش او را روح آنالیز ریاضی می دانستند. آراگو درباره لئونارد اویلر چنین گفته است: اویلر با همان سهولتی که انسان نفس می کشد محاسبات ریاضی را انجام میدهد. لئونارد اویلر به معنای گسترده ای که در سده 18 برای کلمه هندسه به کار میرفت هندسه دان بود. در کار او ریاضیات بستگی نزدیکی با کاربرد سایر علوم با مسائل فناوری و با زندگی عمومی داشت.

در آثار ریاضی لئونارد اویلر تحلیل ریاضی جایگاه نخست را دارد. 17 جلد از (مجموعه آثار) او در این زمینه می باشد. اویلر با کشفیات خاص متعدد به تحلیل ریاضی یاری داد. نحوه عرضه آن درکتابهای درسی خود را منظم ساخت. در بنیانگذاری رشته های متعدد مهم ریاضی نظیر حساب جامع و فاضل تغییرات، نظریه معادلات دیفرانسیل، نظریه مقدمانی توابع متغیرهای مختلط و نظریه توابع خاص بی اندازه کمک کرد. لئونارد اویلر بسیاری از قراردادهای کنونی علائم ریاضی را وارد میدان کرد:

نماد e برای نمایش شالوده دستگاه لگاریتم طبیعی، استفاده از حرف f و دو کمان برای نمایش مثلاً تابع ، نشانه های نوین برای توابع مثلثاتی، نشانه n برای مجموع مقسوم علیه های عدد، علائم y و y و غیره برای تفاضلهای متناهی و نشانه برای مجموع و حرف I برای 1- . کشف هایی که درنیمه سده 18 در زمینه تحلیل ریاضی انجام گرفته بود به شیوه ای منظم به وسیله اویلر در دوره سه کتابی زیر خلاصه شده است: مدخلی بر تحلیل نامتناهی ها، روشهای حساب دیفرانسیل و روشهای حساب انتگرال. لئونارد اویلر هر روز اکتشافی به اکتشافات خود می افزود و تعداد آنها آنقدر زیاد است که حتی امروزه موفق به چاپ کامل آثار او نگردیده اند. در همین اوقات بود که مسئله ای از طرف آکادمی مطرح شد و لئونارد اویلر در عرض سه روز آن را حل کرد و مریض شد و در این بیماری یک چشم خود را از دست داد.

محل دفن لئونارد اویلر

در شصت سالگی بود که بدبختی عجیبی به لئونارد اویلر روی کرد و آن از دست دادن چشم دیگرش بود. گرچه چشم او را با موفقیت عمل کردند ولی زخم آن دچار عفونت شد و برای همیشه چشمان خود را از دست داد. لئونارد اویلر مردی که از تندخویی و حسادت به کنار بود در 18 سپتامبر 1783 هنگامی که مشغول محاسبه مسیر اورانوس بود ناگهان با گفتن کلمه “من مردم” زندگی را بدرود گفت.

مقبره لئونارد اویلر اکساندر نوسکی لاورا شهری در روسیه است.

3.7/5 - (3 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx