۵ درس مهم هنگامی که احساس شکست می کنید

Add a Comment
10 Min Read

وقتی احساس می کنید در زندگی شکست خورده اید، تشخیص پیام های عاشقانه، شعر یا پیام های معناداری که قصد یادگیری آنها را دارید، دشوار خواهد بود. این امر بیشتر به دلیل این است که بیش از حد عصبانی یا دلشکسته هستید و نمی توانید به دنبال این پیام ها بگردید.

احساس شکست در زندگی انرژی بر است و اشکال مختلفی دارد. تنها تضمین زندگی این است که در حقیقت شکست خواهید خورد. این کار را به طور مکرر انجام خواهید داد و در این هنگام احساس می کنید که زمین زیر پاهایتان خراب شده است.

شکست را می توان به صورت های مختلفی مانند اخراج شدن از کار، ورشکستگی مالی و غیره تجربه کرد. همچنین می توان در برخورد با شکست احساس های مختلفی مانند ناامیدی و پوچی داشت.

در اینجا این سوال مطرح می شود که دقیقا چه درسی از شکست می توان گرفت که به انسان کمک کند که از اعماق ناامیدی به طرف عقل و خرد جسور حرکت کند؟

در مقاله پیشرو ۵ درس مهم برای یادگیری هنگامی که احساس شکست می کنید، ارائه شده است.

درس مهم احساس شکست چیست؟

شکست می تواند در زمینه های مختلف پیش آید:

  • اخراج شدن
  • ورشکسته شدن یا تجربه مشکلات مالی
  • از دست دادن ترفیع
  • شکستن رژیم
  • طلاق گرفتن، گاهی اوقات بیشتر از یک بار
  • عدم دستیابی به هدف اصلی یا انجام ندادن کارهای لیست روزانه
  • انجام درست کارها و باز هم ضرر کردن

احساسی که از شکست می توانید تجربه کنید، ممکن است یکی از احساس های زیر باشد:

  • ناامیدی
  • دل سردی
  • پوچی

از طرف دیگر شکست می تواند همراه با رشد، تغییر و پیشرفت نیز باشد. اینکه چه حسی بعد از شکست داشته باشید و به سمت پوچی و ناامیدی بروید یا به سمت تغییر و رشد حرکت کنید، بستگی به شما و الگوهای فکری شما دارد.

بر طبق قانون جذب، روی هر چیزی که تمرکز کنید، همان چیز به شما بر می گردد. هر چقدر روی نقاط منفی شکست تمرکز کرده و بیشتر تسلیم شوید، شکست در تمام زندگی شما گسترش می یابد.

در این مقاله ۵ درس مهم برای یادگیری هنگامی که احساس می کنید شکست خورده اید، ارائه شده است.

 

تلاش کردن لیاقت می خواهد

اگر شکست خورده اید، واقعیت اصلی این است که حتما سعی کرده اید که در این موقعیت قرار بگیرید. ترس از شکست چنان عمیق است که بسیاری از افراد ترجیح می دهند که فقط برای جلوگیری از احتمال شکست تلاشی نکنند.

اگر در خودتان احساسی مانند احساس شکست را پیدا کردید، این بدین معنی است که شجاعت انجام کار سخت را طلبیده اید. به یاد داشته باشید که این شجاعت از بین نمی رود، فقط به دلیل اینکه آن طور که شما امیدوار بودید، کارساز نیست.

تمایل خود را برای تلاش گرامی بدارید و توجه داشته باشید که این همان روحیه ای است که به شما در حرکت به جلو و تلاش دوباره یا تلاش چیزهای جدید، نیرو می بخشد.

اگر به شکست قدرت زیادی ندهید، شما را فروتن می کند

اگر به شکست اعتباری زیادی ببخشید، آن را مانند شکست های اجتناب ناپذیر آینده در خاطرات شما جای می گیرند. انگار با شکست در زمینه ای در زندگی دیگر هرگز در آن زمینه نمی توانید موفق شوید.

به این ترتیب شکست خود را فاجعه بار می کنید، دامنه آن را گسترش می دهید و پیشگویی می کنید که مقدر است که این شکست دوباره تکرار شود.

اما مجبور نیستید که چنین رفتاری داشته باشید. هنگامی که شکست خود را دقیقا به خاطر چیزی که هست، نه کمتر و نه بیشتر، می پذیرید، به شما فروتنی را می آموزد.

از آن جهت که آنچه را که برای شما اتفاق افتاده است بیان کرده و تاثیر آن را بدون قضاوت ذکر می کنید. همچنین احساس شکست خود را می پذیرید. بنابراین این اظهارات به عنوان پایگاه داده ای برای تعیین اینکه آیا در آینده شکست خواهید خورد یا خیر در نظر گرفته می شوند، که تا حدی منطقی هم هست.

ورزش ذهنی” چه می شود اگر” بی فایده است، زمان را هدر می دهد

آنچه در گذشته انجام شده، انجام شده است. یادآوری لحظات شکست کمکی به هیچ کس نمی کند.

حتی فکر کردن به اینکه اگر کار را به نوعی متفاوت انجام می دادید، نتیجه احتمال داشت که متفاوت باشد، فایده ای ندارد.

واقعیت این است که زمانی را که برای پاسخ به این نوع از سوالات و افکار غیرضروری هدر می دهید، بهتر است به تلاش برای مالکیت صد درصدی بخشی که در کنترل خود دارید و منجر به شکست می شود، اختصاص دهید. این عمل فرصتی را فراهم می کند که تفکر کنید و با کمال صداقت عوامل اصلی را شناسایی کنید.

بسیاری از افراد به دنبال این هستند که در پی شکست، تسلیم شوند. به جای اینکه به چیزی که احتمال دارد به آن تغییر کرده باشید، اعتراف کنید، به دنبال بهانه های بیرونی هستید که حافظه خود را با آن تحریف کنید.

ورزش ذهنی

هر شکستی در کنترل انسان نیست، اما بخش هایی وجود دارند که می توانید پاسخگو باشید، از آنها یاد بگیرید و در آینده بهتر عمل کنید. این کار بهتر از این است که فقط روی جنبه هایی تمرکز کنید که تحت کنترل شما هستند.

حس کنترل درمان واقعی برای احساس درماندگی است که به شما انگیزه می دهید که دوباره تلاش کنید. شانس خود را برای شکست دیگری کاهش دهید و احتمال موفقیت خود را افزایش دهید.

مسئولیت پذیری به اشتراک گذاشته نمی شود

هدف این نیست که خود را سرزنش کنید. در عوض خطاهایی را که از بازتاب کارهای خود تشخیص می دهید، بپذیرید و صد درصد پاسخگویی را در گفتگو با افرادی که تحت تاثیر شکست شما قرار گرفته اند، داشته باشید.

مسئولیت می تواند مشترک باشد و فرد دیگری ممکن است که بخشی از مسئولیت را دارد، اما باید از این فرصت برای بیان تاثیر خود صرف نظر از قصد آن استفاده کنید.

نکته این است که حتی اگر شخص دیگری در این کار دخالت نداشته باشد، عذر و بهانه را کنار بگذارید، آنچه رخ داده را بگویید و موارد بعدی را بیان کنید.

برای مثال زمانی که در زمینه ارتقا شغلی احساس شکست می کنید، این احتمال وجود دارد که با رئیستان صحبت نکنید. اما می توانید هدفی را برای اینکه چگونه می توانید در سه ماه آینده بیشتر تمرکز داشته باشید، برگزینید و به دفاع علنی خود بپردازید.

برعکس، اگر شکست یک فروپاشی و خود بازتابی باشد، راه هایی برای برقراری ارتباط و شفافیت وجود دارد. می توانید این نکته را به فرد آسیب دیده بیان کنید و توجه داشته باشید که این موضوعی است که باید قبل از پیگیری رابطه بعدی روی خود برنامه ریزی کنید.

فرایند حذف اعمال می شود

آخرین باری را که در آزمونی با سوالی چند گزینه ای برخورد کرده اید، به یاد آورید. شما باید از منطق برای تعیین انتخاب ها با بهترین احتمالات استفاده می کردید و در صورت عدم اطمینان، احتمالا حدس آموخته را بر می گزیدید.

مسئولیت پذیری به اشتراک گذاشته نمی شود

زندگی به طور مداوم فرصت های مشابهی را در اختیار شما قرار می دهد و می توانید شکست را به گونه ای ببینید که به شما کمک می کند که به پاسخ نزدیک و نزدیک تر شوید.

احساس شکست در واقع تمام راه هایی را که نباید برای انجام کاری بروید، به شما نشان می دهد و شما را به مسیر درست نزدیک می کند. زمانی که می توانید شکست های خود را پردازش کنید، اطلاعاتی را که ارائه می دهند، استخراج کنید و با بصیرت پیش بروید، به نتیجه ای نزدیک خواهید شد که امیدوار بودید، بدست آورید.

کلام آخر

زندگی در واقع شانسی بزرگ برای خوب شدن در شکست است. فرصت های زیادی وجود دارد که احساس می کنید در زندگی شکست خورده اید، اما درس های بسیاری نیز از هنگامی که احساس شکست می کنید، می توانید یاد بگیرید.

هر روز را مانند تصویری جدید ببینید، روزی جدید برای یادگیری از اشتباهات و اعمال آنها در گام های بزرگ بعدی. این خوب است که در زندگی شکست خورد، زیرا این بدین معنی نیست که کل زندگی را شکست خورده اید. هیچ کس تا به حال بدون شکست، موفق نشده است.

در این مقاله سایت پرورش افکار ۵ درس مهم احساس شکست ارائه داده است که باید بیاموزید و برای گام های بعدی زندگیتان آنها را به کار برید.

منبع : https://www.lifehack.org/895454/failed-in-life

۱.۷/۵ - (۳ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx