آشنایی با تکنیک های مثبت اندیشی – قسمت هشتم

12 comments
9 Min Read

آشنایی با تکنیک های مثبت اندیشی – قسمت هشتم

ذهن سالم با قانون جذب

دوستان عزیز سایت پرورش افکار، به قسمت هشتم از سری مقالات آشنایی با تکنیک های مثبت اندیشی خوش آمدید. در این مقاله قصد داریم به مسائلی از قبیل استرس مثبت، ذهن سالم و تاثیر افکار مثبت بر زندگی بپردازیم. با ما همراه باشید.

بیشتر دانشمندان معتقدند که ذهن اثر زیادی بر روی خوب بودن و حالت شخص دارد. تحقیقات نشان داده است که آدم های مثبت اندیش اثرات مثبت بسیار قدرتمندی روی ذهن خود می گذارند. با این که ما بسیاری از بیماری ها را کنترل کردیم امروزه تعداد افراد بیمار بیشتر از هر زمان دیگری در طول تاریخ شده است.

استرس مثبت

استرس مثبت

نتیجه ی تحقیقات حاکی از آن است که استرس یکی از دلایل بزرگ به خطر انداختن سلامتی است. استرس تنش بین ذهن و بدن است. هر چند استرس در کارهای پرفشار بیشتر باشد اما تقریبا همه ی ما هرکدام تا حدی درگیر استرس هستیم. البته همه ی ما به یک مقدار مشخص استرس نیاز داریم. در اصل همین استرس است که باعث می شود برای مثال از سر راه یک ماشین که به سرعت به سمت شما می آید کنار بروید، یا این که در جمع بتوانید با انرژی صحبت کنید. به این موردی که اشاره کردیم استرس مثبت می گویند. اما نوع منفی استرس سبب بیمار شدن شما خواهد شد.

اجداد ما مجبور بودند برای مقابله با یک حیوان وحشی یا فرار از چنگال آن ها انرژی فیزیکی فراوانی را مصرف کنند. مثلا زمانی که ذهن یک خطر را می بیند، ضربان قلب بالا می رود، عضلات سفت می شوند و آدرنالین خون زیادتر می شود. اگر به شما حمله شود، شما به انرژی و آدرنالین نیاز دارید تا بتوانید به خوبی از خودتان محافظت کنید. مشکل اینجاست که ما با استرس در این شرایط قرار می گیریم، برای مواقع ضروری ای که شاید هیچ وقت قرار نیست اتفاق بیفتد، آماده می شویم. این موضوع باعث می شود که یک زنجیره از اتفاقات غیرضروری در بدن ما ایجاد شود.

استرس منفی

استرس منفی

استرس ما بر روی میزان مواد شیمیایی بدن ما تاثیر می گذارد. دانشمندان دریافته اند که وقتی انسان ناراحت باشد، درون بدنش با خودش بد صحبت می کند! در طی فرآیند یک آزمایش از افرادی که به شدت ناراحت یا ترسیده بودند، نمونه ی خون گرفته شد. سپس آن خون ها را به خوک های آزمایشگاهی تزریق کردند. به نظر شما نتیجه چگونه شد؟! تنها بعد از چند دقیقه همه ی آن خوک ها مردند!

کنترل استرس

کنترل استرس

ما می توانیم استرس خود را کنترل نماییم. امروزه دیگر لازم نیست مانند عصر حجر از حیوانات بترسیم و برای حفظ جانمان از خطرات طبیعی دائم در تلاش باشیم. اما قرن بیست و یکم سرشار از استرس های مختلف دیگری است. بسیاری از افراد از قدرت نابودکننده ی تفکرات منفی غافل هستند. مثلا وقتی بیدار می شوند به خودشان می گویند: من باید بیدار شوم یا مشکلی پیش می آید چون ممکن است از کارم اخراج شوم! آن ها دوست ندارند در کارشان به مشکلی بر بخورند، می ترسند اخراج شوند چون در این صورت نمی توانند از پس هزینه های زندگی بر بیایند و ممکن است کارشان به کارتون خوابی برسد و …! حتی اگر به طور خودآگاه این زنجیره ی تفکرات منفی را نداشته باشند، اما ترسشان تاثیر مخرب خودش را روی آن ها خواهد گذاشت.

راه حل این موضوع بسیار ساده است. به طور مثال کسی که سرطان دارد، یک نور آبی را تصور می کند که دور بازوی چپ او در حال درخشیدن است، سپس بزرگ می شود و کل بدن او را فرا می گیرد. ضمیر ناخودآگاه او، سیستم ایمنی بدنش را فعال تر می کند.

بنابراین شما هم باید یاد بگیرید به خوبی به بدنتان گوش کنید. برای این که درد قصدی دارد. مثلا اگر دردی احساس نکنید، قادر خواهید بود هر بلایی که می خواهید بر سر بدن خود بیاورید. اگر دستتان را روی شیء داغی بگذارید، به سیگنال درد نیاز دارید تا باعث شود که دست خود را کنار بکشید. دردهای حسی نیز مانند دردهای فیزیکی به ما سیگنال ارسال می کنند که باید چیزی را تغییر دهیم. یعنی دردهای حسی هم تاثیرات مثبتی دارند. بعضی ها دردها و استرس های الکی و غیرضروری را تجربه می کنند. اما شما لازم نیست این گونه باشید و باید این وضع را تغییر دهید.

چند گام اساسی برای داشتن ذهنی سالم

چند گام اساسی برای داشتن ذهنی سالم

برای این که بتوانید به فردی مثبت اندیش با ذهنی سالم تبدیل شوید، باید خودباوری و نگرش مثبت بسیار بالایی را در خود پرورش دهید. برای رسیدن به این هدف چند گام اساسی وجود دارد:

به ذهن خود خوراک مثبت بدهید

با استفاده از مجلات، کتاب ها و مقاله های الهام بخش و آموزنده به ذهن خود خوراک مثبت بدهید. با این کار می توانید ذهن خود را به سمت ایده ها و اطلاعاتی که سبب رشد و تعالی شما می شود هدایت کنید.

انتظارات مثبت داشته باشید

انتظارات شما، همان پیشگویی های شما از آینده ی خودتان می باشد. یعنی انتظار چیزهایی را که با ایمان و اطمینان می کشید، به احتمال زیاد به وقوع می پیوندد. بنابراین سعی کنید بهترین انتظارات را داشته باشید و در ذهن خود منتظر رسیدن به اهداف، موفقیت، محبوبیت، ثروت و سلامتی باشید. ایمان داشته باشید اگر دائم در انتظار اتفاقات مثبت باشید به ندرت اتفاق می افتد که ناامید شوید.

با افراد مثبت اندیش ارتباط برقرار کنید

با افراد مثبت اندیش ارتباط برقرار کنید

انتخاب درست و آگاهانه افرادی که با آن ها در ارتباط هستید یا کار می کنید بیشتر از هر عامل دیگری می تواند روی احساسات و ذهن شما تاثیرگذار باشد. بنابراین هم اکنون تصمیم بگیرید ارتباط با افراد مثبت، موفق، شاد و خوش بین را جایگزین افراد منفی نگر، پرتوقع، عصبی و افسرده کنید. به این دلیل که این افراد می توانند سرچشمه ی اصلی اغلب ناراحتی ها و استرس های شما در زندگی باشند. بنابراین با شجاعت مانع ورود افراد منفی نگر به ذهن و زندگی خود شوید.

با خودتان گفتگوی مثبت داشته باشید

دوستان عزیز این نکته را بدانید که ذهن شما همانند یک باغچه ی حاصلخیز است که هر چیزی در آن رشد می کند، اگر در آن گل نکارید، علف های هرز بدون هیچ تلاشی فرصت رشد پیدا می کنند.

بنابراین با خودتان به طور مثبت سخن بگویید و گفتگوهای درونی خود را به بهترین شکل ممکن کنترل و مدیریت کنید. برای مثال از عبارات تاکیدی مثبت مانند: «من می توانم»، «من احساس فوق العاده ای دارم»، «من در این کار موفق می شوم» و … استفاده کنید. این را بدانید که ۹۵ درصد احساسات افراد با گفتگوهای درونی آن ها با خودشان در طول روز شکل می گیرد.

در ذهن خود اهداف مثبت را تجسم کنید

در ذهن خود اهداف مثبت را تجسم کنید

یکی از قدرتمندترین توانایی های انسان، توانایی دیدن اهداف و تجسم است، به گونه ای که گویی هم اکنون به تحقق پیوسته اند. برای استفاده از این قدرت خارق العاده در جهت ساختن ذهنی سالم و مثبت اندیش، تصویری واضح و هیجان انگیز از اهداف و آرزوهای خود از زندگی ایده آل تان بسازید، و آن ها را چندین بار در ذهن خود مرور کنید.

این را بدانید که تمام موفقیت ها و پیشرفت های شما در زندگی، با بهبود بخشیدن به تصویرهای ذهنی آغاز می شوند؛ به گونه ای که هرچه را که در درون خود ببینید در دنیای بیرون نیز همان ها را خواهید دید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

12 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
12
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx