نکاتی برای هدف گذاری واقع گرایانه

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه مطالعه

در ابتدای هر سال جدید هر کسی برنامه ریزی می کند که در طول سال مرتبا آشپزی کند، بیشتر ورزش کند، زبان جدیدی یاد بگیرید و بسیاری کارهای دیگر. اما واقعا چند نفر از این افراد به این اهداف می رسند؟

غالبا این اهداف بیش از حد مبهم هستند یا به درستی برای آنها برنامه ریزی نمی شود و فقط فشار مضاعفی را ایجاد می کنند.

علاوه بر این مشکلات، همه ما با افزایش فشار مالی، فشارهای سیاسی با افزایش استرس نیز مواجه هستیم. دستیابی به اهداف برای برخی چالش برانگیز و برای برخی دیگر غیرممکن به نظر می رسد.

در حالی که می خواهید امسال بهتر از سال گذشته باشید، اما نمی توانید واقعیت وضعیت خود را نادیده بگیرید.

برای هدف گذاری واقع گرایانه نیاز به تغییر دیدگاه است که اهدافی را تعیین کنید که بتوانید برای آنها برنامه ریزی درست و منطقی کنید و به این اهداف برسید.

در مقاله پیش رو نکاتی برای تعیین این اهداف ارائه شده است که می تواند به شما کمک کند.

نکاتی برای هدف گذاری واقع گرایانه و دستیابی به آنها

به طور کلی آنچه که برای شخصی مفید است، ممکن است که برای شخص دیگری مفید واقع نشود. بنابراین همانطور که اهداف خود را پیگیری می کنید، به این نکته توجه داشته باشید که چه کاری مفید است و چه کاری مفید نیست.

شاید نوشتن لیست هفتگی برای انجام وظایف، احتمال انجام کارها را بیشتر کند. شاید ارسال پیامک هر روز به یک دوست به شما کمک کند که انگیزه خود را حفظ کنید.

در ادامه چند پیشنهاد برای هدف گذاری واقع گرایانه و ردیابی آن اهداف ارائه شده است که می تواند به شما در حفظ مسیر کمک کند.

اهداف خود را محدود کنید

برای هدف گذاری واقع گرایانه، تعداد اهداف خود را محدود کنید. دکتر میچل برون در این مورد توصیه می کند که یک یا دو هدف را در یک زمان در نظر بگیرید، زیرا داشتن همزمان تعداد زیادی هدف این خطر را افزایش می دهد که به موفقیت در هر یک از آنها نرسید.

این بدان معنا نیست که نمی توانید یک هدف را به هدف های کوچکتر تقسیم کنید، اما نظارت بر تعداد زیادی از آن ها می تواند طاقت فرسا و سخت باشد.

 

شرکای مسئولیت تعیین کنید

شرکای مسئولیت تعیین کنید

دوستان، خانواده، تراپیست ها یا اعضای انجمن آنلاین می توانند به شما در حفظ مسئولیتتان کمک کنند. آنها می توانند از شما هنگامی که طبق برنامه پیش بینی شده به هدف خود نرسیدید یا تلاش های شما با شکست مواجه شد، حمایت کنند.

طبق نظر دکتر میچل برون، هیچ قانونی وجود ندارد که شما مجبور باشید که این کار را به تنهایی انجام دهید. علنی کردن اهداف و به اشتراک گذاشتن آن با دیگران تعهد و احتمال موفقیت را افزایش می دهد. داشتن کسی که شما را تشویق کند یا به شما در مسیر پیشرفت کمک کند، بسیار مهم است.

از ژورنال استفاده کنید

ژورنال نویسی فواید زیادی برای سلامت روان دارد و برای هدف گذاری واقع گرایانه و ردیابی آن، بیان شکرگزاری، مقابله با چالش ها و تعیین اهداف برای روز یا هفته مورد استفاده قرار می گیرد.

اریک واندرلیپ، مدیر ارشد پزشکی ZOOM+Care بیان می کند که گاهی اوقات موانع غیرقابل عبور به نظر می رسند، اما زمان گذاشتن برای نوشتن مشکلات و افکارتان می تواند به حل مشکلات مختلف قشر مغز کمک کند.

اگر نگران چیزی هستید که خارج از کنترل شما است، توجه خود را دوباره به مواردی که می توانید کنترل کنید، متمرکز سازید، در این هنگام متوجه می شوید که اضطراب شما بهبود یافته است.

هنر نه گفتن را تمرین کنید

راشمی پارمر، دکترای روانشناسی، توضیح می دهد که شما ممکن است کاری را برای جلب رضایت دیگران، حفظ و مراقبت از رابطه، اجتناب از مقابله انجام دهید.

این امر باعث می شود تلاش، وقت و انرژی شما برای ادامه تعهداتتان سلب شود و وقت کمی برای خود داشته باشید. همچنین می تواند منجر به آشفتگی عاطفی یا کاهش عملکرد در برنامه روزانه شما شود.

پارمر می گوید که به اندازه کافی آهسته پیش بروید که از هیجان خود عبور کنید و به بخش منطقی و عقلی مغز خود گوش دهید. این کار حقایق را برای شما روشن خواهد کرد که بتوانید تصمیم بگیرید.

 

 

هنر نه گفتن را تمرین کنید

تلفنتان را خاموش کنید

از نظر دکتر واندرلیپ، در مواقع ناراحت کننده این طبیعی است که بخواهیم در مورد آنچه اتفاق می افتد، اطلاعات به روز داشته باشیم. با این حال، مرزی بین اطلاع رسانی و وسواس فکری وجود دارد.

او بیان می کند که اگر استفاده از رسانه های اجتماعی برای شما بیش از حد شود، احتمالا احساس اضطراب را تشدید می کند.

هجوم اخبار بد به طرف شما باعث می شود که الگوهای فکری منفی در ذهن شما ایجاد شود. بر طبق قانون جذب، الگوهای فکری منفی چیزهای با ارتعاش منفی را جذب می کنند و نتیجه های منفی را برای فرد به دنبال دارند.

دکتر پارمر توصیه می کند که تلفن خود را برای یک روز خاموش کنید و تمرکز خود را روی دنیای اطراف بگذارید. طبیعت را مشاهده کنید، صدای آواز پرندگان یا ترافیک جاده را بشنوید یا با اطرافیان خود تعامل کنید.

در صورت مفید بودن نتیجه این کار، آن را برای یک روز دیگر تمدید کنید یا یک بار در هفته این کار را انجام دهید.

خاموش کردن وسایل ارتباط جمعی به تعیین هدف گذاری واقع گرایانه به دور از تشویش و اضطراب از امور دنیای پر هرج و مرج کمک می کند.

استفاده بیش از حد از رسانه های اجتماعی، می تواند خستگی ذهنی و جسمی را افزایش دهد و باعث به تعویق انداختن کارها می شود.

 

تلفنتان را خاموش کنید

انتظار غیرمنتظره ها را داشته باشید

اجازه ندهید که اتفاقات غیرمنتظره و نیازهای مراقبتی شما را از رسیدن به اهدافتان باز دارد. در عوض، قبل از بازگشت به مسیر خود برای تامل کمی مکث کنید یا برای نفس کشیدن کمی وقت بگذارید.

به خود یادآوری کنید که اگرچه تعیین هدف گذاری واقع گرایانه مهم است، زندگی اغلب مانع آن می شود و ممکن است که مجبور شوید متناسب با آن موانع شرایط خود را سازگار کنید.

لازم به یادآوری است که اهداف خود را منطقی تعیین کنید، آنها را سرگرم کننده کنید. هنگامی که به دستاوردهای خود رسیدید، به خودتان پاداش دهید. همچنین در صورتی که به زمین افتادید، دوباره بلند شوید. همچنین این موضوع را در نظر داشته باشید که شکست نباید از دستاوردهایتان کم کند.

کلام آخر

هنگامی که در جهت رسیدن به اهداف خود تلاش می کنید، توجه داشته باشید که چه چیزی باعث از بین رفتن حواس شما می شود یا انرژی شما را از بین می برد. این رفتارها ممکن است شما را از نیت خود منحرف کرده و استرس ناشی از آن را نارحت کند.

تعیین هدف باید مفید و مکمل نیازهای بهداشت روانی شما باشد. هدف گذاری واقع گرایانه به شما کمک می کند که فشار کمتری را متحمل شوید و دستاوردهای بهتری را کسب کنید. اگر با این وجود برای شما استرس و اضطراب بیشتری ایجاد می کند، باید با متخصص روانشناسی مشورتی انجام دهید.

همچنین اگر در زمینه رشد فردی و کسب موفقیت علاقه به مطالعه و تحقیق بیشتری دارید، با ما در پرورش افکار همراه شوید.

منبع

https://www.verywellmind.com/skip-the-new-year-s-resolutions-and-set-realistic-goals-5095010

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx